Matematicka Online Matematicka komentáře u knih

Kniha Ester - v řeckých verzích (Septuaginty a alfa-textu) Kniha Ester - v řeckých verzích (Septuaginty a alfa-textu) neznámý - neuveden

Výborná kniha. Přehledně uspořádaná. Výborný komentář i překlad řeckých verzí knihy Ester. Něco takového tu v českém jazyce ještě nebylo a asi zase dlouho nebude. Velký dík všem, kdo se na vzniku knihy podíleli.

30.12.2016 5 z 5

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Subjektivní? Ano. Epizodní? Ano. Pouhé vlastní zkušenosti bez ladu a skladu, bez příběhu s pointou? Ano. Ale takový může být komiks. Autor kreslí to, co vidí kolem sebe a jak to vidí. I to může být umění. Taky jsem zavzpomínala na svou návštěvu Jeruzaléma. Zážitky z něj nelze vtěsnat do slov a jak jsem viděla, tak asi ani do obrazů... Takže zvláštní komiks o zvláštním místě.

29.08.2016 4 z 5

Příběhy na dobrou noc Příběhy na dobrou noc Lois Rock

Krásné krátké příběhy na dobrou noc pro nejmenší děti. Příběhy ze života, většinou inspirované nějakým biblickým příběhem, vždy s poučením a zakončené modlitbou. Krásné, jednoduché a krátké večerní čtení.

31.01.2016

Na arše v šest Na arše v šest Ulrich Hub

Kniha psaná živě a poutavě, rozhodně s mnoha přesahy pro dospělé. Dost provokativní, pro mě až za hranici mého vkusu. Na druhou stranu je tu dost věcí, které opravdu stojí za zamyšlení.

"A co se stane s ostatními zvířaty?" zeptal se malý tučňák, ale odpověď nedostal. Oba tučňáci sklopili oči a upřeli je na své nohy. Pak pokrčili rameny a konečně řekli: "Dříve nebo později to sami poznají."
"Co?"
"No..."
"Že se utopí?"
"To jsi řekl ty," tučňáci se na něj vyčítavě podívali.
"Bůh připustí, aby se všechna ostatní zvířata utopila?"
Oba tučňáci se mu pokoušeli vysvětlit, že Bůh je prý tak nějak nespokojený, tak nějak už má všeho dost, a proto by chtěl ještě jednou začít od začátku, ale vlastně že to všechno sami také nějak moc dobře nechápou.

09.01.2016 4 z 5

Jako román Jako román Daniel Pennac

Krásná kniha. Přestože jde vlastně o "didaktiku literární výchovy", píše autor spíše "něco jako román", tedy stylem, který je mu z literatury blízký a který miluje. A píše o tom, jak v druhých probudit a povzbuzovat lásku ke čtení. Protože tu jde o lásku, a ne o dogma:
"Čas na čtení stejně jako čas na lásku rozšiřuje čas na žití."
Máte-li někoho, o kom byste chtěli, aby četl, pak tuto knihu vřele doporučuji.
Příp. chcete-li si přečíst o čtenářských zkušenostech autora a dalších lidí a porovnat je s těmi svými. Na to, o jak náročné a důležité jde otázky, se vám kniha bude číst až překvapivě snadno...

04.09.2015 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

Pěkná kniha pro nejmenší děti o tom, jak moc mají rádi děti své rodiče a rodiče své děti. Kdo koho má víc rád?

11.08.2015 5 z 5

Jak zvířata spí Jak zvířata spí Jiří Dvořák

Krásná kniha po výtvarné i obsahové stránce. Děti tu mají možnost poznávat různá zvířata při jejich běžné činnosti - spánku. A to nejen běžně známá zvířata jako liška, čmelák a žirafa, ale i ty méně známá, jako např. vydra mořská, která je na obálce. Jedna z knih, kterou bych chtěla koupit svým dětem.

11.08.2015

Sny Hello Kitty Sny Hello Kitty Sanrio

Hello Kitty si vybírá své budoucí povolání. Knížka s jednoduchými úkoly pro nejmenší děti. Ilustrace hodně jednoduché, jazyk taky pod úroveň, nepřizpůsobené naší kultuře (taky jste v dětství snili o tom, že budete havajskou tanečnicí?). Pokud ale máte holčičky, které milují Hello Kitty, tak se to dá vydržet.

Ukázka:
"Kde je Tim? Tammy ho už dlouho hledá, ale nemůže ho nalézt. Požádala proto o pomoc detektivku Hello Kitty. Pomoz jim i ty!"

01.09.2014 3 z 5

Ovečka Barborka Ovečka Barborka Ráchel Bícová

Kniha, kterou s našimi holčičkami čteme stále znova... Naše asi nejoblíbenější kniha ve "školkovém" věku. Krásný příběh pro všechny o lásce Ježíše - Dobrého pastýře ve velice pěkném zpracování pro nejmenší děti. Vyprávění pomocí obrázků s minimem textu. Díky za tuto knihu!

07.08.2014 5 z 5

Modlitby z archy Modlitby z archy Carmen Bernos de Gasztold

"Modlitba Noémova
Pane,
to je ale cirkus!
Při té tvé potopě a při tomhle řevu zvířat
není už rozumět vlastnímu slovu.
Trvá to dlouho.
Ty spousty vod mi zaplaví srdce.
Kdy budu moci zase pevně vykročit?
Trvá to dlouho.
Mistr havran se nevrátil.
Podívej, tvá holubice.
Najde ratolest naděje?
Trvá to dlouho.
Pane, veď svou archu do jistoty,
na výšiny pokoje.
A dovol mi konečně, abych vyšel
z toho zvěřince.
Trvá to dlouho,
Pane,
veď mě až ke břehu své smlouvy.
Amen."

Tato modlitba, u nás krásně zhudebněná, mluví za vše. Modlitby obyvatel archy dnešním jazykem se všemi dnešními problémy... určitě stojí za přečtení, rozjímání, modlitbu...

24.06.2014 5 z 5

Varovné svědectví Varovné svědectví Steven Scheier

Tato kniha je vhodná asi především pro katolíky, pro ostatní asi nebude moc srozumitelná. P. Scheier nás varuje před věčným zavržením, kterému on sám podle svých slov unikl pouze zázrakem (v tomto bodě nemám proč mu nevěřit). Jeho svědectví je ale natolik obecné a rozhovor v televizní stanici EWTN natolik "americký", že mě to příliš neoslovilo. Jako zvednutý varovný prst - pro zamyšlení se nad svým životem - ale poměrně dobrá krátká brožurka. Navíc mě také její přečtení motivovalo k větším modlitbám za kněze...

30.04.2013 4 z 5

Schovávaná v džungli Schovávaná v džungli Graham Wise

V poslední době hit našich dcer (2 a 4 roky). V knize se učí poznávat zvířátka z džungle. Při četbě otáčejí kolečkem a hledají různá zvířátka, která by mohla pomoct najít ztracená slůňata (kolečko je dostatečně odolné, takže se jim ho ještě nepodařilo "rozebrat"). Navíc se mohou učit počítat do pěti - slůňata se totiž postupně ztrácejí - a procvičit postřeh - ztracená slůňata jsou totiž vždy někde na obrázku ukryta. Příjemná oddychovka pro děti i rodiče :-) Obrázky nejsou nijak uměleckou záležitostí, ale aspoň na nich lze jednotlivá zvířata dobře poznat :-)

15.04.2013 5 z 5

Církev a výzvy přítomnosti Církev a výzvy přítomnosti Éric De Moulins-Beaufort

Neuvěřitelně čtivá zamyšlení nad situací církve v dnešní západní společnosti z pera předsedy francouzské biskupské konference. Témata: 1. Sexuální zneužívání v církvi, 2. Církev tváří v tvář výzvám doby, 3. Současné teologické a pastorační výzvy pro manželství a rodinu, 4. Proč se dnes stát knězem?
Vždy jde přímo k jádru věci, vychází ze svých zkušeností, spousta zajímavých postřehů. Kniha, byť úvahová, je velice čtivá.
Chtělo by se poznamenat: Kéž bychom i u nás někdy měli takového předsedu biskupské konference...
"Chodit každou neděli na mši a brát to jako povinnost si představíme spíše než jít na stejné místo pro vlastní potěšení. V kostele lze potěšení najít (a opakuji, že i povinnost obnášela jistou část potěšení), ale vyžaduje to od každého velmi náročné vnitřní nasazení. Ve společnosti hojnosti jsme si zvykli na život v dostatku a bez utrpení. Z toho se můžeme jen radovat. Ale jakou naději v sobě ještě živit a proč bychom čekali na Spasitele shůry? Zrychlování času redukuje jednotlivce na roli výrobce a konzumenta. Jaké místo pak zůstává v našem životě pro ztišení, niternost, nebo reflexi?"

11.08.2021 5 z 5

První Samuelova - Tragická postava na královském trůnu První Samuelova - Tragická postava na královském trůnu Petr Chalupa

Podle autorových slov „zabývat se nejen současnou podobou propracovaného literárního díla, ale také stopami, které v něm zanechalo postupné vznikání, znamená věnovat této práci nemálo času a energie, zároveň však prožívat radost z objevování nových poznatků ve starých textech“.
První kniha Samuelova vypráví o těžkostech vzniku království v Izraeli. Hlavními postavami První knihy Samuelovy jsou králové Saul a David, další důležitou postavou je soudce, prorok a kněz Samuel.
V komentáři najdeme jednak úvodní kapitolu, kde se dozvíme, o čem a jakými prostředky kniha vypráví i základní informace o procesu jejího vznikání. Pak následuje podrobný výklad po oddílech textu (odpovídají zhruba kapitolám, ale jejich rozdělení je tematické). Ke každému oddílu je zařazen úvod, pak autorský překlad Petra Chalupy z hebrejštiny a následují textové a překladové poznámky. Pak je text vykládán po jednom až dvou verších, na závěr se autor zamýšlí nad významem textu daného oddílu.
Takto podrobný komentář vybízí k důkladné četbě textu První Samuelovy, která rozhodně není časově nenáročná. Na druhou stranu se díky takové knize můžete seznámit s nejnovějšími poznatky světové exegeze a mnohé texty tak objevit v souvislostech, které vás dosud nenapadly. Poctivé objevování biblických textů je vždy náročné, ale jsem přesvědčená, že vždy za to stojí.

Vybírám úryvek ze zamyšlení nad významem textu Chanina chvalozpěvu na narození Samuela v 1Sam 2,1–10:
"Chana zobecňuje svou osobní zkušenost: Peniny provokace a Chanina neplodnost slouží k modelovému znázornění událostí, které přesahují příběhy, jež se odehrály v Šílo nebo v Rámě. Ukazuje se, že Bůh je připraven pomoci poníženým a ponížit zpupné. Chanina modlitba se už předem vyjadřuje ke zvratům v osudech Samuelových, Saulových a Davidových, o nichž se bude vyprávět v následujícím textu. V odvážných slovech Chaniny písně se koncentruje mnoho zkušeností, které prožil Izrael a které spojoval se svým Bohem. Tento Bůh byl známý tím, že se zvláště zajímal o znevýhodněné a nepatrným zjednával právo navzdory mocným. Tradice vyrůstající z Bible, a to ani židovská, ani křesťanská, se nikdy nespokojila s běžným tříděním lidí na ty „nahoře“ a ty „dole“, na „plodné“ a „neplodné“, na „bohaté“ a „chudé“, na „syté“ a „hladové“, na „silné“ a „slabé“, dokonce na „mrtvé“ a „živé“. Mocným může tedy Chanina píseň připomenout, že je zde někdo ještě mocnější. Ponížení z ní mohou čerpat naději – nebudou se nacházet stále jen na nejnižším stupni společnosti. Zvrat v poměrech není dílem náhody či osudu. Do lidského života zasahuje Bůh."

15.05.2020 5 z 5

O tajemství O tajemství Martina Špinková

Kniha, ve které převažují ilustrace a... otázky. Vše další už je na vás. Takže, jestli máte chuť být při prohlížení a čtení knihy aktivní, přemýšlet a promýšlet, pak je tato kniha určena právě pro vás.
"Tajemství je opravdu tajemství. Je tu s námi. Vidíme tmu i světlo zároveň. Slyšíme ticho. Svět je barvenější. Často si ale nevšimneme, že u nás tajemství bydlí. Až když uletí, pak teprve poznáme, že tu bylo."

15.03.2020 5 z 5

Serenáda Serenáda Zülfü Livaneli

Po dlouhé době zase beletrie, která mě "strhla" v tom nejlepším slova smyslu. Zamhouřím tedy oko i nad chybami různého charakteru, které mě v průběhu čtení rušily a které sama vypravěčka považuje za "známku autentičnosti". Nejsem si ale jistá, co z těchto "známek autentičnosti" zbyde po překladu do jiného jazyka. Jinak výborný příběh několika lidí, výborným způsobem vyprávěný, výborná sonda do životů dnešních Turků (a nejen jich). Děkuji.

12.09.2016 5 z 5

Žulový Stalin: Osudy pomníku a jeho autora Žulový Stalin: Osudy pomníku a jeho autora Ruda Cainer

Úchvatné téma a výpověď o době, kterou jsem sama nezažila. Ano, forma je o dost slabší, především zanedbaná redakční úprava. Autorovi, který už žije dlouhodobě v Rakousku, bych to bez problému odpustila, ale knihu snad mohl přečíst někdo znalý češtiny a upravit ji a přizpůsobit současnému českému pravopisu, aby se lépe četla. Autor asi taky není výborný vypravěč, ale to myslím dobře vyvažuje zajímavost a závažnost tématu. Pro mě kniha stála za přečtení.

28.06.2016 4 z 5

Král a duha Král a duha Helena Andresová

Knihu jsme s manželem četli dětem po večerech. Nečetla jsem tedy celou a přiznám se, že mě to ani nelákalo. Přišlo mi to jako slepenec různých alegorických motivů, které se mi ale při nejlepší vůli nesložily ve smysluplný celek. Škoda.

09.06.2016 3 z 5

To jsi můj Bůh? To jsi můj Bůh? Heiner Wilmer

Kněz, jeho víra, životní zkušenosti, pochybnosti a otázky. Zcela prostě a otevřeně, tak, jak to prožívá a vidí jeden německý kněz, provinciál vymírajícího řádu.

"Dobře vím (i když to z úst kněze zní nestoudně) : Pro většinu křesťanů je víra v trojjediného Boha pouze věcí na papíru. Je větou z knih o církevních dogmatech, ale ne větou, která by vstoupila do našich srdcí. Kdyby se zítra zrušilo dogma o trojjediném Bohu, většině křesťanů by nic nechybělo. Ve svém životě by to nepostřehli."

30.04.2016 5 z 5

Barbie - Ružová kniha rozprávok Barbie - Ružová kniha rozprávok kolektiv autorů

"Trdlo, kde jsi?" volala Amélie, ale odpovědi se nedočkala.
Pokud chcete znát odpověď na výše uvedenou otázku, nebo jste skalní příznivci panenky Barbie, pak doporučuji. V opačném případě nikoliv.
Kýčovité Barbie kresby doplňují vyvařené příběhy bez myšlenky, navíc nedbale přeložené. V knize je dost chyb, jazykovou korekturou neprošla asi vůbec.
Přečetla jsem ji z donucení svým dětem, které si ji půjčily v knihovně. Alespoň si pak člověk více váží kvalitních knih.

27.04.2016 1 z 5