maro47 Online maro47 komentáře u knih

Noční jízda / Třináctá plavba Noční jízda / Třináctá plavba Viktor Vasiljevič Smirnov

Nečítal som knihu, iba som ju tu náhodou zbadal a cítim potrebu napísať, že ten obal je krásny. Jednoduchý, ale neskutočne atmosférický obrázok.

16.05.2023

Upgrade Upgrade Blake Crouch

Autor v poďakovaní spomína, že táto kniha sa mu písala najťažšie. Veru, najťažšie sa aj čítala. Niektoré pasáže som sa radšej ani nesnažil pochopiť. V deji som našiel 3 diery a nezmysly. Napriek tomu námet zaujímavý, s postavami čitateľ sympatizuje a rozumie ich motívom. Trochu mi prekážal až príliš akčný záver, kde bolo vidno, že autor už nepíše pre čitateľa, ale pre filmový štáb. Zatiaľ najslabšia Blakeova kniha.

08.01.2023 3 z 5

Koniec Eddyho Koniec Eddyho Édouard Louis (p)

Silný príbeh o hľadaní vlastnej identity. Častokrát veľmi naturalistický až nechutný. Šokovalo ma, ako v podstate ešte malé deti môžu prežívať tak dospelé a negatívne situácie, s ktorými sa zatiaľ vôbec nemali stretnúť. Človek si uvedomí, v akej kultúrnej a "triednej" bubline žijeme my, čo sme mali "normálne" detstvo. Tiež cítim akúsi vďačnosť za to, že som nemusel vyrastať v podobných podmienkach a okolí. Určite sa pustím aj do ďalších pokračovaní.

18.09.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Toto bola krásna sci-fi lahôdka, so sympatickými postavami, premysleným originálnym dejom, úžasne milým humorom a maximálne uspokojivým záverom. Podľa môjho názoru lepší román ako (tiež skvelý) Marťan. A chcem plyšového Rockyho. :D

09.02.2022 5 z 5

Kat Kat Chris Carter

Brutálnejšie a premyslenejšie ako prvý diel. Veľa ľudí sa tu sťažuje na nadprirodzený prvok. Carter si dal ale dobrý pozor, aby z knihy nevznikla fantasy a nadprirodzeno je tu vykreslené len veľmi nenásilne, až okrajovo - prevyšuje ho silný príbeh postavy.

Jediná vec, ktorá mi pri čítaní prekážala, bola tá, že si každú chvíľu niekto "prechádzal dlaňami po tvári". Autor tento typ reči tela spomenul v knihe minimálne 20-krát, ak nie viac. Na konci musela mať každá postava tak strašne zapackanú tvár... :D

10.07.2021 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Dej a zápletka sú opäť inovatívne, čitateľa odzačiatku stiahnu so sebou a vyvolajú v ňom mnoho existenčných otázok, tak ako Temná hmota. V porovnaní s autorovymi predošlými knihami ide o trošku náročnejšie čítanie. Niekedy som si musel určité odseky pre lepšie pochopenie prečítať znovu; dátumy na začiatku každej kapitoly som si spätne kontroloval, aby som sa v deji a časových líniách nestratil.

Vidno, že si Blake pred písaním naštudoval množstvo odbornej literatúry, ktorú aj napriek zložitejšej téme pri sústredenom čítaní pretavuje do zrozumiteľného a pohlcujúceho príbehu. Častokrát som sa počas čítania pristihol pri tom, ako odmietam prijať fakt, že ide o sci-fi, a chcem mu uveriť každé jedno slovo.

Až ma desí, ako blízko k pravde môže byť autor vo svojich knihách. Predtým krásne vysvetlená a uveriteľná teória o mnohovesmíre v Temnej hmote, a teraz dychberúca detailná úvaha o tom, že čas je len obyčajná ilúzia, existuje iba prítomnosť a všetky okamžiky nášho života prebiehajú práve teraz. Náš nedokonalý mozog sa však dokáže sústrediť len na jeden časový priebeh, všetky ostatné - minulosť aj budúcnosť - prebiehajú súbežne za hranicou nášho vnímania.

Pre každého, kto odmieta prijať akýkoľvek iný pohľad na svet, to znie šialene, no podľa môjho názoru treba mať myseľ určite otvorenú. Pri všetkých našich doterajších poznatkoch o úkazoch a anomáliách vo vesmíre tento výklad vôbec nemusí byť ďaleko od pravdy.

Autor ma podnietil k bližšiemu a detailnejšiemu preštudovaniu problematiky. Na základe odporúčania z komentárov určite v budúcnosti (resp. v prítomnosti? :)) siahnem po knihe O čase (Řád času) od Carla Rovelliho.

P.S.: Odteraz, vždy keď zažijem déjà vu, spozorniem viac ako kedysi :)

06.06.2021 5 z 5

Dvojitý kríž Dvojitý kríž Chris Carter

Bizarná nechutnosť, ktorá príjemne poteší, najmä ak ste predtým čítali viac kníh s ľahšou témou. Myslel som, že som dostatočne zvrátený, aby ma nič neprekvapilo, ale toto bolo fakt nechutné :D

Dej bol zaujímavý a napínavý, vzhľadom na dnes už bežnú tematiku o masových vrahoch aj celkom inovatívny, no odporúčam nerobiť si v čítaní dlhšie prestávky, aby ste sa v postavách nestratili.

DÔLEŽITÉ: Autor hneď na začiatku veľmi nešikovne vyspoiloval jedno z vyvrcholení príbehu. Knihu odporúčam začať čítať až od kapitoly č. 3, a ku kapitole 1 a 2 sa vrátiť až po kapitole 56. Príbeh plynulo nadviaže a nebudete mať počas čítania nepríjemný pocit, že viete dopredu niečo, čo ste vôbec nechceli tak skoro vedieť.
Zrejme to bol nejaký trik, ako čitateľa hneď od začiatku pripútať ku knihe, ale autor ním narobil viac škody, než úžitku.

31.05.2021 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Perfektná kniha o tom, čo by bolo, keby... Autor píše veľmi pútavo a jednoducho, celú problematiku alternatívnych realít a všetkých následkov opísal zrozumiteľne, čitateľ sa v deji nestratí.

Vo všeobecnosti je to veľmi zložitá téma a nikto presne nevie, ktorý jej výklad je správny. Treba proste akceptovať, že autor nám priblížil jeho verziu ponímania paralelných vesmírov a nerozpitvávať detaily, lebo vám to len zbytočne zničí dojem z perfektného príbehu a hlavnej myšlienky diela. Kto chce čo najpresnejšie výklady teórie, nech si prečíta odbornú literatúru a nie beletriu, pri ktorej si má človek oddýchnuť.

Bál som sa, že záver knihy bude vzhľadom na všetko, čo sa udialo, neuspokojivý, no dej sa pekne uzavrie. Táto knižka je o to silnejšia, že ma donútila uvažovať o rozhodnutiach vo svojom živote a o tom, či by som niektoré z nich nemal prehodnotiť. Keď sa niečo takéto po prečítaní knihy stane, je to znak toho, že autor po sebe zanechal vysokokvalitné dielo s presahom.

Malú časť hviezdičky ale strhávam za jedno z rozuzlení, ktoré má byť neskôr akože prekvapivé, no vnímavejšiemu čitateľovi je jasné už od prvej kapitoly. V porovnaní s výpovednou hodnotou románu je to však detail.

16.05.2021 4 z 5

Veľmi pútavé rozprávanie o živote, mentalite a miestach v KĽDR, kam sa bežný turista nedostane. Páčil sa mi aj prístup autorky, kde sa nesnaží za každú cenu vykresliť realitu len v tej najtemnejšej podobe, ale vyvažuje ju aj pozitívnymi zážitkami. Jednu hviezdu strhávam za plno gramatických chýb a záverečnú historickú časť knihy, ktorá je určite pre celistvosť dôležitá, no mne osobne sa čítala ťažšie ako zvyšok.

06.01.2021 4 z 5

Zrozumiteľne napísaná kniha o dezinformačnej scéne, ktorá je prehľadná a dobre sa číta. Neprekážali mi ani autorkine subjektívne hodnotenia spoločnosti, lebo má, bohužiaľ, pravdu.

17.11.2020 5 z 5

Hrobka Ježíšovy rodiny - Objev, výzkum a důkazy, které mohou změnit dějiny Hrobka Ježíšovy rodiny - Objev, výzkum a důkazy, které mohou změnit dějiny Simcha Jacobovici

Jedna z najlepších kníh, akú som kedy čítal. Veľmi dobre napísané, autor zbytočne nekonšpiruje, svoje zistenia dokladá konkrétnymi udalosťami a objavmi, ktoré je možné overiť. Dan Brown bez fikcie. Dávam si veľký pozor na odlišovanie medzi overiteľnými faktami a konšpiračnými teóriami, no toto je prvá kniha, ktorá ma dokázala vo väčšej miere presvedčiť o tom, ako kresťania uverili úplne iným "pravdám" a dogmám, ktoré Ježiš kedysi prezentoval. Ak bol reálny biblický príbeh naozaj takýto, učenie cirkvi je jeden obrovský prúser na míle vzdialený od vtedajšej reality.

17.11.2020 5 z 5