markus223 markus223 komentáře u knih

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Běh o život se mi asi líbil více, ale tohle také nebylo vůbec špatné. Nikdy bych nevěřil, že budu jedním dechem číst příběh o stovce lidí co vlastně jenom jdou po silnici. Co mi tu chybělo byl podrobnější popis toho co vedlo k zavedení takové soutěže a celkově popis těchto "alternativních" Spojených států.

03.09.2021 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Harold Coyle

Od tohoto autora jsem již přečetl knihu Team Yankee, takže jsem tak trochu věděl co můžu očekávat. Příběh se točí okolo konfliktu mezi USA a Mexikem ve stylu "Pancho Villa" krátce po skončení studené války a vojenském puči v Mexiku. Trochu to trvá než se příběh rozjede přičemž zápletka není nijak originální, ale rozhodně mě přinutila knihu dočíst do konce. Co se mi na knize líbilo, byly jednoduché mapy, které mi velmi pomohli se zorientovat v jednotlivých bitvách a šarvátkách. Knihu tedy rozhodně hodnotím pozitivně. Je zde dost akce i politikaření, menší milostná zápletka a také je zde probírána otázka, zda by měly ženy sloužit u bojových jednotek. :-)

03.09.2021 4 z 5

Panther Panther Thomas Anderson

Poslední přírůstek do této již dosti rozsáhlé série knih o německých obrněných vozidlech od Thomase Andersona. Autor čerpá téměř výhradně z primárních zdrojů a kniha je doplněna velkým množstvím fotografií. Doporučil bych spíše těm, co o daném tématu mají již nějaké povědomí. Jinak se jedná o skvěle zpracovanou knihu, která by neměla chybět v knihovně každého fandy (nejenom) německé obrněné techniky. A to platí i pro všechny další knihy od tohoto autora.

25.08.2021 5 z 5

Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež Alexej I. Kondratěnko

Na tuhle knihu jsem hodně těšil, nicméně mě dost zklamala. Autor je vyloženě neobjektivní a vše sovětské maximálně haní a naopak vše britské a americké vyzdvihuje do nebes. A to říkám jako člověk co láskou k SSSR nebo k Rusku rozhodně neoplývá. Je to škoda, protože žádná kniha zabývající se výhradně problematikou "Lend-Lease" u nás nevyšla. Pozitivem knihy je, že ukazuje rozsah americké, britské a kanadské pomoci Sovětskému svazu, která se ani zdaleka netýkala pouze tanků a letadel jak se spousta lidí mylně domnívá.

25.08.2021 2 z 5

Tým Yankee Tým Yankee Harold Coyle

Pokud jste fanda do obrněných vozidel všeho druhu a především těch studenoválečných, tak si tady rozhodně přijdete na své. Podrobné popisy vojenské techniky a taktiky nasazení. Příběh je sledován především očima velitele tanku M1 Abrams čelícího přívalu jednotek Varšavské smlouvy, kdy se postupně z úplných zelenáčů stávají ostřílení veteráni budící respekt. Jenom konec mi přišel až moc optimistický.

24.08.2021 5 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Dosti aktuální a mrazivá předpověď občanské války ve Francii. Kniha je to velmi útlá a dá se přečíst za jedno odpoledne. Kdyby byla delší, dám plný počet. Určitě doporučuji.

24.08.2021 4 z 5

Německé útočné pušky MKb 42, MP 43, MP 44 a Sturmgewehr 44 Německé útočné pušky MKb 42, MP 43, MP 44 a Sturmgewehr 44 Guus de Vries

Na tuhle publikaci jsem narazil v levných knihách a koupě rozhodně nelituji. Na to, že je kniha spíše obrazová je plná informací o vývoji a různých verzích této legendární zbraně. Docela mě pobavila pasáž o neustálém přejmenovávání "Šturmgevéru", kdy se v aktuálním označení neorientovali ani sami výrobci. Rozhodně doporučuji.

24.08.2021 5 z 5

Srpnová bouře Srpnová bouře David M. Glantz

Ne zrovna moc čtivé (to ale Glantz obecně není), za to narvané informacemi k prasknutí. Armády, sbory, divize, strategické plány, počty vojáků a techniky, to vše zde najdete. Bonusem je, že se kniha zabývá málo známou operací rudé armády, tedy invazí do Mandžuska. Je zde hodně čísel a tabulek, takže žádné barvité výpovědi veteránů zde nehledejte. Je to opravdu těžké čtení. I tak ale musím dát 5 hvězd.

Ocelové korby, ocelová srdce Ocelové korby, ocelová srdce Ian W. Walker

Velmi dobře zpracované téma vývoje a nasazení italských obrněných divizí. Ukazuje Italy v mnohem lepším světle než jak je často (bohužel) obvyklé, kdy by se spousta německých útoků neobešla právě bez jejich podpory. Pro fandy tanků rozhodně doporučuji.

21.08.2021 4 z 5

Armáda na úsvitu: Válka v Severní Africe 1942-43 Armáda na úsvitu: Válka v Severní Africe 1942-43 Rick Atkinson

Opravdu hodně rozsáhlá kniha , která se soustředí především na nasazení Američanů v severní Africe od operace Torch až po kapitulaci Osy v Tunisku. Hodně mě zaujalo jaké zmatky panovaly ve velení Američanů, kteří svoje bojové zkušenosti postupně získávali ve střetech s ostřílenými Němci. Skvěle jsou zde také popsány konflikty mezi britskými a americkými veliteli a celková anglofobie na straně Američanů.

T-34 jede do války T-34 jede do války Andrej Ulanov

Spousta nových informací o vývoji legendárního tanku T-34 a jeho nasazení v kritickém roce 1941. Autor čerpá z nepřeberného množství primárních zdrojů, přičemž součástí jsou velmi kvalitní fotografie. Pokud se chcete dozvědět proč tanky T-34 nezastavily německý útok v roce 1941, tak tuhle knihu musíte mít.

21.08.2021 5 z 5

Souboj titánů: Jak Rudá armáda zastavila Hitlera Souboj titánů: Jak Rudá armáda zastavila Hitlera David M. Glantz

Pokud bych měl někomu neznalému doporučit knihu, která by ho zasvětila do bojů na východní frontě, byla by to právě tahle (možná ještě spolu s titulem "Rusové ve válce").

Střední tanky Střední tanky Ivo Pejčoch

Ačkoliv mám rád tuto sérii o obrněných vozidlech od pana Pejčocha, tak knihu sráží opravdu velké množství pravopisných a gramatických chyb.

21.08.2021 2 z 5

Smrt wehrmachtu Smrt wehrmachtu Robert Michael Citino

Vynikající kniha. Pro fandy bojů na východní frontě se jedná o "must have" titul. Je zde výborně a čtivě rozebráno proč byla operace "Blau" neúspěšná. Škoda že nebyla dosud přeložena též pokračování této knihy od stejného autora.

Churchillovy tajné zbraně Churchillovy tajné zbraně Patrick Delaforce

Díky naprosto tragickému překladu jsem ani nebyl schopný dočíst knihu do konce.

21.08.2021 1 z 5