Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež

Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455933/bmid_lend-lease-1941-1945-velka-vlastene-C9W-455933.jpg 3 11 5

Po desetiletí zamlčovaná, zpochybňovaná a falšovaná historie vojenské a materiální pomoci západních Spojenců Sovětskému svazu během 2. světové války, jejíž rozsah měl ve skutečnosti zásadní vliv na zachování bojeschopnosti Rudé armády.

hnatlubo
20.04.2022 3 z 5

Nevadil mi autorův názor na sovětskou techniku, která byla opravdu o mnoho horší než ta americká. Co mi však vadilo byla roztěkanost knihy. Se samotnou půjčkou souvisela asi polovina publikace. Zbytek byly popisy bojů, které patří jinam.

Petr0747
07.04.2022 5 z 5

Kniha vice nez potrebna, coz dokumentuji prizpevky neznalych ctenaru nize -:(. Bez pomoci Spojencu by bolsevicky SSSR druhou svetovou valku nikdy nevyhral (o paranoi zastirat Lend-Lease dodavky svedci napriklad to, ze po dodani byly odstranovany vyrobni stitky na strojich i technice). Tato zasadni zbrojni, potravinova i humanitarni pomoc (leky, potraviny) je Rusy Rusum stale zamlcovana a z Ruska se stal v r. 2022 fasisticky stat napadajici sve sousedy....-:(. Jak priznacne pise v pametech Winston Churchill "Nas nevdecny rusky Spojenec..."

markus223
25.08.2021 2 z 5

Na tuhle knihu jsem hodně těšil, nicméně mě dost zklamala. Autor je vyloženě neobjektivní a vše sovětské maximálně haní a naopak vše britské a americké vyzdvihuje do nebes. A to říkám jako člověk co láskou k SSSR nebo k Rusku rozhodně neoplývá. Je to škoda, protože žádná kniha zabývající se výhradně problematikou "Lend-Lease" u nás nevyšla. Pozitivem knihy je, že ukazuje rozsah americké, britské a kanadské pomoci Sovětskému svazu, která se ani zdaleka netýkala pouze tanků a letadel jak se spousta lidí mylně domnívá.

Kolben
20.06.2021 odpad!

Knihu jsem si koupil s tím, že se v ní dozvím něco nového. O tom, že to v Rusku nikdy nebylo nic moc jsme se toho za posledních 30 let dozvěděli až dost. V této knize je to hlavní téma celé knihy. Kniha mně dost výrazně zklamala - tolik žluči bych v publikaci, která měla osvětlit to, jak to bylo se smlouvou mezi Ruskem a západními spojenci ve skutečnosti nečekal. To už nebyla jízlivost, to bylo silně za hranou. Navíc jsou zde nacističtí piloti několikrát nazýváni "hochy od Luftwaffe". Tak jak nás 40 let krmili informacemi proruskými, tato publikace je naprostým opakem - vše ruské je to nejhorší a vše americké a britské to nejlepší. Pro mne naprostý propadák.

TomHagen
27.03.2021 3 z 5

Poměrně zajímavě zpracované pojednání o Lend Lease, o hloubce spojenecké pomoci SSSR a o jejím systematickém zamlčování a zkreslování v SSSR (koneckonců víme, jak to bylo v dějepisu u nás, že...). Autor se pokusil o všeobjímající dílo, věnuje se pozemní a kolejové technice, letectvu, loďstvu, ostatní drobné materiální pomoci, potravinám, zdravotnickému materiálu nebo klasickým mýtům. Knihu sráží dva fakty: že je psána jízlivým tónem, který jen zavdává spekulacím o objektivnosti autora a poměrně krátkému soupisu zdrojů, který je zařazen pouze na konci díla. Zcela chybí průběžné citace. Přísně vzato by to jako historické dílo neobstálo bez opravení těchto dvou aspektů, ale pokud ke knize přistupujete s vědomím, že to tak je a neberete vše v knize uvedené jako automaticky pravdivé, pak vás i tak obohatí.

USA (Spojené státy americké) Sovětský svaz Velká Británie vojenská a materiální pomoc Spojenci (protihitlerovská koalice)

2020  64%Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež
2022  0%Na křídlech ROA