Souboj titánů: Jak Rudá armáda zastavila Hitlera

Souboj titánů: Jak Rudá armáda zastavila Hitlera https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180530/bmid_souboj-titanu-jak-ruda-armada-zasta-afT-180530.jpg 4 8 2

Kniha Davida M. Glantze a Jonathana M. House Souboj titánů shrnuje nejnovější poznatky k bezpochyby největšímu vojenskému střetu historie – sovětsko-německému konfliktu za druhé světové války. Otevření ruských archivů po rozpadu SSSR historikům umožnilo nahlédnout na dramatické válečné údobí let l941-1945 z nového úhlu. Dosavadní analýzy totiž často vycházely pouze ze "západního" pohledu a omezených zdrojů, jež měli badatelé k dispozici během studené války. Čtenář se tak seznámí s přehledným popisem i analýzou všech důležitých vojenských operací, ať již se týkaly německého pokusu o blitzkrieg, sovětských chyb z počátků bojů, válečného zvratu či sovětského převzetí ofenzivní iniciativy až po vítězný vstup do Berlína a operace v Mandžusku. Protože většina nových pramenů pochází z Ruska, klade tato kniha důraz na sovětský úhel pohledu, podobně jako předchozí historické práce zdůrazňovaly německou verzi událostí. Výsledkem je mimořádně lidský příběh o velitelských chybách, vojenské adaptaci pod tlakem války, rozvratu a utrpení gigantických rozměrů i neuvěřitelné odolnosti německých a sovětských občanů. Pochopení tohoto příběhu je pro historiky podstatné pro opravu některých mylných zevšeobecnění o druhé světové válce.... celý text

Literatura faktu , Válečné , Historie

Vydáno: , Jota

When Titans Clashed: How the Red Army Stopped Hitler , 1995

Kamba
07.06.2022 3 z 5

Musím navázat na komentář od markus223.
Pokud by nějaký neznalý měl možnost přečíst pouze jednu knihu k bojům na východní frontě, tak bych mu tuto knihu nedoporučil. Jedná se o kvalitní dílo, které popisuje všechny důležité operace na východní frontě, jenže se jim věnuje pouze povrchně a čistě ze sovětského pohledu. Když si uvědomíme, že většina dosavadní literatury vznikala z německého nebo západního pohledu, tak to krásně doplní mozaiku historie východního bojiště, nicméně bez předchozí znalosti východních bojů je těžce stravitelná. Toto potvrzuje i fakt, že se v knize nenachází jediná mapa. Osobně jsem se při čtení dost vyčerpal a od půlky knihy už si pamatuju jen, že se jedná o suchý popis jednotlivých operací. Určitě na to má vliv moje neznalost tématu (v podstatě většina mých znalostí končí březnem 1943) a můj nezájem o pozdější roky (kdy je už „rozhodnuto“ a jedná se „jen“ o to dorazit nepřítele, který je poražen, jen si to ještě není ochoten přiznat).
Půl bodu nahoru bych přidal za ojedinělé chvilky, kdy na bojišti dochází k operační pauze (typicky v období rasputicy) a autor se věnuje strategickému pohledu a stavu armád, je zajímavé číst analýzu vývoje, vzestup a úpadek tankových i pěchotních vojsk obou stran. 3,5/5

markus223
21.08.2021 5 z 5

Pokud bych měl někomu neznalému doporučit knihu, která by ho zasvětila do bojů na východní frontě, byla by to právě tahle (možná ještě spolu s titulem "Rusové ve válce").