mareks2 mareks2 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Podlehl jsem marketingu, byla to chyba. Kniha ničím nezaujala, děj tak nějak pořád teče, ale ani jednou jsem nebyl napjatý, co bude dál. Dělalo to na mě takový "čítankový" dojem. Dialogy ve spisovné češtině působily dost nepřirozeně, náhodně vložené nářečné výrazy spíš rušily. Dočetl jsem, ale druhý díl rozhodně nechci.
Hrdina jedné z Murakamiho knih říkal: "Čtu jen knihy autorů, co jsou aspoň 30 let po smrti." Měl jsem se toho držet.

03.04.2022 3 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

Z historického hlediska silně jednostrané podání velmi složitého izraelsko-palestinského konfliktu. Všichni Palestinci jsou zde ti utiskovaní chudáci, Židé zase zlí násilničtí utlačovatelé (až na pár výjimek). Akce Izraele jsou barvitě popsány, akce druhé strany jen občas letmo zmíněny.
Z literárního hlediska je to taková pohádka, je jasné, kdo je kladný hrdina a kdo padouch. Hlavní hrdina je čistý Mirek Dušín plus Albert Einstein.

16.01.2019 2 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

Netušil jsem, do čeho jdu - půjčil jsem si knihu naslepo, jen podle jména autora. Přibližně první polovina slibovala silný román o smyslu života, ale pak se to zvrtlo v bohapustou socialistickou až anarchistickou propagandu. Každý vylíčený revolucionář byl jak Mirek Dušín. Bylo to až trapné.

17.10.2017 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Jako román mě tato kniha nezaujala a jako historický dokument je tam zase příliš věcí vymyšlených autorem, které nejsou odlišitelné od historických faktů. U "Chlapce v pruhovaném pyžamu" bylo zřejmé, že jde o smyšlený příběh. Tato kniha se tváří jako autentické vzpomínky existující osoby, ale ve skutečnosti si řadu věcí autor přidal či změnil.

13.12.2016 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Po Posledním židovi pro mne zklamání. Taková KOD-ka. Jen příběh, žádné úvahy, polemiky.

05.10.2016 3 z 5

Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Moje první knížka od tohoto autora. Bohužel jsem netušil, že nejde o román, ale o příručku osobnostního rozvoje. Sloh bídný, příběh naprosto předvídatelný, plejáda "Mirků Dušínů". Moje poslední knížka od tohoto autora.

19.12.2017 2 z 5

Hrobům v dáli - otisk 1.světové války na Jilemnicku Hrobům v dáli - otisk 1.světové války na Jilemnicku Lenka Holubičková

Ač nemám k Jilemnickému kraji takřka žádný vztah, knihu jsem přečetl celou. Pomůže trochu pochopit, jak se u nás žilo za první světové války.

08.12.2016 3 z 5

Nejkrutější válečné zločiny v dějinách Nejkrutější válečné zločiny v dějinách Janice Anderson

Zbytečná kniha.
Víceméně nahodilý soupis válečných zločinů, o každém jen něco málo informací bez uvedení zdrojů. Překladatel se alespoň formou poznámek snaží některé údaje opravit či uvést na pravou míru.

25.07.2016 odpad!

Český šlechtic František Schwarzenberg Český šlechtic František Schwarzenberg Vladimír Škutina

Forma víceméně nahodilých vzpomínek mi moc nesedí, ale obsahově mě kniha velmi mile překvapila. Vynikající exkurze do běžného života české šlechty, úvahy o jejím postavení v moderní společnosti a také mnoho zajímavých informací o vzniku České republiky.

15.07.2016 3 z 5