Marek.Sc

Manuál pre upratovačkyManuál pre upratovačkyLucia Berlin

Manuál pre upratovačky nie je len návodom pre život. Kolekcia poviedok je súborom príbehov z rôznych kútov duše autorky a spoločnosti, ktoré sú hlboko pretkané autobiografickými skúsenosťami spisovateľky. V poviedkach sa odzrkadľuje jej skúšané detstvo, alkoholizmus, závislosť na drogách, peripetie zamestnaní a partnerského života. Poviedky ako Môj jokej. El Tim, Carmen a Mlčanie sú výbornou ochutnávkou z celej knihy. Neoplatí sa celé dielo čítať na jeden dych. Je ako dobré jedlo. Skvele sa vychutnáva po kúskoch a na každý deň tri - štyri sústa bohato stačia. Po týždni je však čitateľ nasýtený a poskladá si obraz z kamienkov mozaiky. Ako celok je kniha päťhviezdičkový michelinský chod. Niekomu možno nebude chutiť avšak náročnejší čitateľ, ktorý nehľadá len priemernosť, si určite príde na svoje. Nie je to o ťahaní medových motúzov popod fúzy, ale vtrhne vás do reality, surovej, tragikomickej, jednoduchej a neprikrášlenej. Manuál zložitého života, písaný jednoduchými vetami, však určite odporúčam prečítať.

30.04.2020

Osem hôrOsem hôrPaolo Cognetti

Syridlo je kúsok žalúdka. Bez kúska žalúdka by nebolo syra. A vymyslel ho starodávny človek, divoch, ktorý sa v ich nárečí volá Omo Servadzo.
Aj toto je príbeh o dvoch priateľoch z talianskych Álp. Osem hôr, je aj románom o nevypovedaných a zložitých vzťahoch medzi otcami a synmi. Rozprávač príbehu je malý prišelec s otcom a matkou unikajúcimi do prírody pred mestským životom v paralele s tuhým životom takmer nevzdelaného chlapca-horala a jeho mĺkvej rodiny. Ich osudy sú však preťaté už v momente nedokončeného chlapčenstva. Tvrdá a krásna príroda talianskych Álp, zmierená samota horských ľudí od zvyšku sveta, priateľstvo poznačené kladným aj negatívnym vplyvom svojich otcov, je hlavnou líniou tejto príjemnej knižky.
La pezza je červený smrek, smrekovec – la brenga, borovica limbová - l’arula, vysoké bralo kde sa dá ukryť pred dažďom je barma, Ale on dostal meno berio – skala. A to mu ostalo už navždy. Skala, ktorá sa snaží odolať nepriazni osudu a života.
Je to kniha s krásnym príbehom. Nie je to beh na dlhú trať, ale na takmer dvestopäťdesiatich stranách ponúkne v tieni zdanlivého pokoja obraz sveta, ktorý nemajú možnosť všetci navštíviť.

29.10.2020

V pekle plynových komorV pekle plynových komorShlomo Venezia

Táto kniha nie je románom. Rozhovor s pánom Veneziom je biografickou výpoveďou a svedectvom preživšieho člena sonderkomanda. Tí boli so železnou pravidelnosťou každý kvartál sami splynovaní a nahradení ďalším židovským sonderkomandom. Šťastie v nešťastí mal však pamätník nacistických hrôz Shlomo Venezia. Trochu Grék a trochu Talian, ale k jeho smole, židovského vyznania. História je v tomto smere zdokumentovaná a životy ľudí podobných osudov z koncentračných táborov sú spísané v mnohých knihách. Každý príbeh je osobitý a unikátny. Aj tento je jedinečný. Málo sa vie o ľuďoch zo sonderkomanda, o ich plánovanej vzbure a o poslednom turnuse pred pochodom smrti. Bol však jeden z posledných, ktorý vydržal do konca a mohol podať informácie o genocíde, pekelnej práci „v sprchách“ a v krematóriu. Prežil, lebo posledné striedanie ho obišlo. Po skončení vojny uzatvorený do seba nikdy nehovoril kým v skutočnosti bol a čo vykonával. Až po desiatkach rokoch vydal svoju spoveď. Či by kniha mala byť povinným čítaním pre ľudí, ktorí neveria? Skôr áno, avšak názor si musí urobiť bez nútenia každý sám. Fakty však neklamú. Bola to hrôza a je v éteri hmatateľná aj dnes pri čítaní tejto knihy. Určite ju odporúčam, lebo zanechá v čitateľovom ponímaní svetonázoru hlbokú brázdu.

05.09.2020

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Odkiaľ sme, kam kráčame a smerujeme. Vyznie to ako otrepaná fráza. V tomto prípade je putovanie od bezvýznamného živočícha až po zánik homo sapiens podané originálnym spôsobom. Či je to niečo nové? Možno nie, ale autor otvára dvere a pohľad na takmer známe črty ľudstva svojsky a unikátne. Od spoločenských konštrukcií, teda predstavovanej skutočnosti až po náboženské otázky kultu mnohosvätcov. Bol agrárny vzostup najväčší omyl, či postupujúce tlupy Sapiens boli najdôležitejšou a najničivejšou silou alebo sme mali ostať lovci a zberači? Predstava globálneho poriadku nám začína byť vlastná a nie cudzia, peniaze svet zjednocujú a vojna sa oproti mieru javí ako nevýhodná. Na povrch sa vyplavujú otázky, čo je pre nás dobré a či náboženstvá boli a sú určujúcim prvkom v kontraste s potrebami nášho druhu po priemyselnej revolúcii. Je naše šťastie „šťastím“?
K jednotlivým pasážam sa dá vracať a možno si ju prečítate po častiach aj dvakrát. Dá sa povedať, s trochou nadhľadu, že myšlienky v knihe sú nadčasové. Možno nie pre každého je to smer, ktorý ho poznamená, ale určite zmení váš názor a pohľad na súčasný svet okolo nás.

Svetlo, ktoré nevidímeSvetlo, ktoré nevidímeAnthony Doerr

Príbeh dvoch ľudí Francúzky a Nemca. Dvoch detských duší, ktoré sú postavené pred bránu vojnovej mašinérie. Sú tak vzdialení a zároveň tesne spojení éterom rádia, ktoré im vo vojnových časoch skríži chodníčky. Marie-Laure Le Blancová ešte pred okupáciou oslepne ako šesťročná na šedý zákal. Cíti a počuje viac ako zdraví ľudia. Muséum National d’Historie Naturelle v Paríži je jej druhý domov. Múzeum je plné klenotov a vzácnych artefaktov. Tam aj pracuje jej otec, avšak okolnosti ich donútia utiecť aj s diamantom nemiernej hodnoty, na ktorý si brúsi zuby nemecký nacistický posluhovač. Len agorafobický prastrýko, poznačený traumami z prvej svetovej vojny, im môže poskytnúť útočisko. Nový domov skrýva aj tajomstvá a spoja ju s chlapcom, ktorého ešte nepozná. Jej otcom vyhotovená replika, s uličkami mestečka Saint Malo, jej umožní hmatom vidieť a orientovať sa v novom prostredí.
V detskom domove, na druhej strane fašistickej ríše, žije mladý chlapec Werner Pfennig so svojou sestrou Juttou. Jeho technická zdatnosť a šikovnosť neujde záujmu nemeckého dôstojníka a tak sa dostane do HitlerJugend prestížnej školy. Internátne prostredie a despotický výcvik si vyberá daň na mladých deťoch zo správneho „rasového“ náboru. Po odvelení však zistí, že jeho zručnosť spojára, má na svedomí mnoho životov.
Román ponúka ja dva pohľady na vojnu. Zo strany okupantov aj okupovaných. Všade prítomné hrôzy vojny prestupujú nielen hranicami štátov. Vpíjajú sa do života ľudí, ktorí bojujú na obidvoch póloch barikád. Kniha má čo povedať aj dnes, v časoch zdanlivého mieru. Jej príbeh vás určite osloví aj napriek dekádam odviateho času najväčšieho konfliktu v dejinách.

Cit slečny Smilly pre snehCit slečny Smilly pre snehPeter Høeg

Ďalší výborný titul severskej knižnej produkcie. Tento titul som čítal na etapy. Nie je to knižka, ktorá sa dá "zhltnúť" na jeden krát. Postupne, pomaly a treba pri nej aj premýšľať. Príbeh nás zavedie Dánska do chladného prostredia Grónska. Hlavná hrdinka je odhodlaná vyšetriť smrť svojho malého eskimáckeho priateľa, ktorý spadne zo strechy. Polícia to vidí ako nešťastnú udalosť, ale ona nie. Cit a intuícia hovoria slečne Smille niečo iné. Príbeh je ťažko vyrozprávať, kniha však je jeden skvelý celok. Napísané s chladnou hlavou v štýle NOIR. Poctivo vás knižka v tiahne do deja od začiatku. Román však nie je svižný, je to pomaly sa rozbiehajúce ťažké mlynské koleso, ktorého otáčky lopatiek sa budú pomaly stupňovať. Hĺbavá a poctivá kniha. Priaznivcom takéhoto severského štýlu, knihu odporúčam. Budete z nej cítiť ľadový chlad. Kniha bola aj sfilmovaná, kniha však film predčí.

Temný plameňTemný plameňMichael Connelly

Smrť bývalého Boschovho mentora na dôchodku prináša so sebou otázniky. Zanechaný vyšetrovací spis u vdovy je len začiatkom kolobehu udalostí, ktoré prinesú množstvo zvratov. Aj keď penzista Harry Bosch, pôsobí ako stály rezervista v San Fernande, spis zobraný bývalým kolegom z oddelenia vrážd ho nahlodá a nenechá ľahostajným. Tušenie nedotiahnutej kauzy v ňom opäť zapáli temný plameň, ktorý preskočí aj na jeho bývalú kolegyňu Renée Ballardovú. Ako to však s týmto spisom v skutočnosti je? Snaha zamiesť zločin pod koberec alebo ho zosnulý detektív chcel vyšetriť na vlastnú päsť? Dve otázky, ktoré budú rozhodujúce pri ďalšom pátraní. Niekoľko rokov otvorený prípad a nik už nemá oň záujem. Aktuálne slúžiaci kriminalisti z LAPD však majú ako vždy plné ruky práce z úplne inými prípadmi. Dve cesty vyšetrovania sa chcú stretnúť, ale ktorá je tá správna netuší ani samotný Bosch.
Ako každá Connellyovka, aj pri tejto je pre stáleho fanúšika použitá očakávaná šablóna príbehu. Postupne je však tento dojem potlačený do ústrania a z gradujúceho deja sa vykľuje zaujímavé krimi. Je to už 33-ia kniha od tohto amerického spisovateľa a pre verného fanúšika aura Harryho Boscha vôbec nestráca na intenzite. Kniha vás drží pekne v napätí a na začiatku sa nedá ani omylom predpokladať, ako to dopadne na konci. Je to opäť prekvapenie, na ktoré sa čitateľ môže tešiť.

04.06.2020

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)Jiří Hanzelka

Plný plyn k podlahe a zároveň stlačená brzda. Aj tak sa dá vystihnúť chod sovietskeho hospodárstva v „post-stalinistickom“ období 1963-1964. Cestovatelia opísali skutkový stav sovietskeho giganta bez príkras. Plytvanie prírodnými zdrojmi, kamuflovanie reality a neschopnosť ďalších posunov v hospodárstve je faktom, ktorý sprevádza Z+H na každom kroku. Aj keď kniha bola vydaná v roku 1990 (s predhovorom Milana Šimečku v roku „89), správa trochu odráža aj stav v našich končinách. Páčili sa mi najmä dva termíny a to je „pokazucha“ – kult filtrovanej pravdy a „šapkozakidateľstvo“ - podceňovanie súpera a prehnaný pocit vlastnej veľkosti. Mám pocit, že tieto dva „úkazy“ prežili v plnej sile do dnešných dní. A či budú trvať aj v prenesenej forme naďalej, bude asi závisieť len od našich postojov k pravde.

18.10.2020

Džentlmen v MoskveDžentlmen v MoskveAmor Towles

Príbeh kniežaťa Alexandra Rostova, elegantného, distingvovaného, diplomatického a s nadhľadom riešiaceho nečakané situácie svojho pestrého života. Žije vo svojej elegantnej izbe moskovského hotela a užíva si všetky jeho vymoženosti. Knieža má hneď na začiatku v revolučných len dve možnosti. Buď bude popravený alebo eskortovaný do domáceho väzenia svojho hotela a to do izby s výrazne nižším štandardom. Od guľky ho zachráni literárny počin, ktorý revolucionári vyhodnotia ako pro-revolučný. Tým sa rozbieha kolotoč situácií odhaľujúcich „ruskú“ dušu až po absurdné počiny obyvateľov hotela. Táto kniha je naozaj vynikajúca. Optimistického grófa si zamilujete a naozaj do poslednej chvíle nebudete tušiť ako príbeh plávajúci desaťročiami naozaj skončí. Jedno je však isté, keď poznámka jednej z postáv podotkne svojou poznámkou „že najlepšia vec, ktorá sa grófovi kedy stala bola tá, že bol odsúdený na pobyt v jednom z najluxusnejších moskovských hotelov a užíva si všetky jeho vymoženosti“.

20.04.2020

Dievča vo vlakuDievča vo vlakuPaula Hawkins

Výborne napísaná a naozaj napínavá knižka. Kniha je napísaná z pohľadu troch prepojených žien Megan, Anny a Rachel. Hlavná hrdinka Rachel však nevie, či udalosti, ktoré sa odohrali okolo nej boli skutočné. Zisťuje, že áno a v jej prípad zohráva stopu zabudnutia alkohol. Veľakrát si nič nepamätá a jej rozpadajúci život je poprepletaný klamstvami. Kto však klame...? To sa dozviete a určite sa pri knihe nebudete nudiť a "lži" v tomto prípade majú naozaj krátke nohy.

20.04.2020

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizolStoročný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizolJonas Jonasson

Mňa kniha začala baviť už po prvých stranách. Je to taký severský Forrest Gump s kombináciou filmu Podivuhodný príbeh Benjamina Buttona. Ale len určitá časť. Pri knihe som si oddýchol a zároveň bavil. Skutočne je to príbeh storočného starčeka s množstvom až čierneho humoru, ktorý si však napriek súvislostiam zamilujete. Starček Allan, prekonáva až absurdné situácie, ktoré zmenia chod dejín. Vlastne je to on, kto mení chod dejín, ale pozná niekto vôbec Allana Karlssona? Doteraz nie a po prečítaní knihy ho už spoznáte. Celú knihu mu budete držať palce tak ako ja a nudiť sa jednoznačne nebudete nudiť. Skvelá a ľahká kniha, ale trochu musíte mať aj prehľad čo sa VÝZNAMNÉ dialo posledných aspoň 80 rokov naspäť.

Reštaurácia The HillsReštaurácia The HillsMatias Faldbakken

Bezmenný čašník v reštaurácii s menom. The Hills je podnik na úrovni. Je to tradícia s konzervatívnym prístupom personálu k svojim hosťom. Alebo zákazníkom, kupujúcim, či objednávajúcim? Konvencia stolovania, spôsobu obsluhy a výberu kvalitných jedál nevybočujú z určenej dráhy nastolenej už zosnulým zakladateľom.
Stereotypné tiene všednosti zamestnancov však narúšajú drobnosti zmien a pochybných vybočení stálych návštevníkov. Hlavná postava, čašník bez mena, je plne sústredený a oddaný svojej práci. Aj keď je doba moderná a svet vo víre pokroku, nostalgia a zašlosť podniku je všadeprítomná. V stenách, obrazoch, výbave, oblečení a vo vzduchu cítiť, že kozmopolitný ráz známej reštaurácie v centre Osla je predurčený rozplynúť sa do stratena.
Atmosféra knihy je však úžasná a opisný jazyk vyšperkovaný. Vtipné situácie sú dotiahnuté do parodickej krajnosti. Zakopnutia konzumentov a servisu nenechá skostnatený personál pokojným.
Hlbšie myšlienky s filozofickým odkazom naozaj netreba v knihe hľadať. Mozaika opisov reštauračného zariadenia a vývinu udalostí je svieža a pre niekoho, bude tým správnym siahnutím po dobrom čítaní.

16.08.2020

Palác zradyPalác zradyJason Matthews

Agentka Dominika Jegorovová je späť. Kniha voľne nadväzuje na Rudú volavku a akcia sa rozbehne hneď na prvých stranách. Kapitánka Jegorovová, alias kódové meno DIVA, je hodená do víru špionážnych hier Kremľa a americkej CIA. Studená vojna neskončila a mocenské záujmy obidvoch strán majú rozdielnu príchuť. „Siloviky“ si už brúsia zuby, aby si odhryzli kúsok koláča z mamutieho obchodu z iránskym molochom. Dvojitá agentka však musí niečo urobiť, aby všetkému zabránila. Zaľúbená do „Najta“ Nasha je pripravená pre spravodlivú vec obetovať takmer všetko. Niečo, tak ako vždy, sa začne kaziť v neprospech naplánovanej operácie a mŕtvoly sa začnú kopiť. Iránska, americká či ruská služba majú na riešenie iný meter. Povinnosť a obeta, majú v spoločnosti čo si ctí humánne zásady, ďaleko od zrady. Nič však nie je nemožné, len nájsť správne páky na zaradenie rýchlostného stupňa k vykonaniu potupy, krádeže, vraždy či zverbovania záujmovej osoby. Spôsob aj dôvod sa už nájdu. Krtko v jednej agentúre si už vyhrabal svoju dieru a nájsť ho v chodbičkách úskokov nebude jednoduché. Sibírski vlci aj americké pumy, chcú dostať svoju korisť. Dymová clona lží je však hustá s mizivým levelom úspechu na jej rozplynutie.
Postavy knihy sa objavujú nenútene a vstupujú do deja, akoby tam mali svoje miesto a nesmú tam skrátka chýbať. Pozitívne aj negatívne. A plukovník Zjuganov? Toho budete nenávidieť už len pri jeho opise a nie je na škodu, že si zaslúžil toľko miesta na stránkach Paláca zrady.
Čitateľovi je temný a drsný svet špionáže ponúknutý originálnym spôsobom. A aj keď milovníkmi špionážneho žánru, s načítaným množstvom spy titulov, je záverečná pasáž knihy predikovateľná, pri jej čítaní sa určite nebudete nudiť.
Výborný špionážny román, ktorý na viac než päťsto stranách ponúka akciu, detektívku, napätie, sex a tak trochu nadreálne videnie hlavnej hrdinky. Možno to nie je na „päť z piatich“, ale štyri si určite zaslúži. Tento román som si vychutnal a po Rudej volavke, je to skvelé pokračovanie.

04.09.2020

Analfabetka, ktorá vedela počítaťAnalfabetka, ktorá vedela počítaťJonas Jonasson

Tejto knižke som chcel dať najprv tri hviezdičky. Ale dal som jej štyri. No asi sa to nechytá na storočného starčeka, ale slečna Nombeko ma prekvapovala. Do prvej polovice knižky. Potom to bola síce dejová a zvratová smršť, ale nuda. Tie zvraty boli také, že niektoré mi prišli veľmi pritiahnuté za vlasy. Určite budete nenávidieť jedného z bratov "Holgerovcov" a jeho priateľku Celestine a milovať analfabetku Nombeko, ktorá sa veľmi rýchlo stane protipólom analfabetky. Ale čo ju všetko postretne, nechám na čitateľovi. Bude toho dosť.

BásnikBásnikDominik Dán

Kniha plynule nadväzuje na titul Uzol. Opäť sa odohráva pred rokom 89, ukazuje aj klady, ale teraz aj nejaké tie mravnostné zápory nášho hrdinu Krauza. Osobne sa mi viac páčil Uzol ako Básnik, lebo v tejto knižke bude náš detektív trochu podozrivý a to aj z vraždy. A to možno nie z jednej. Či je to dielo náhody, alebo nevybavené účty so štátnou bezpečnosťou uvidíte sami. Je tesne pred nežnou revolúciou a v uliciach už cítiť napätie a verejná bezpečnosť má plné ruky práce so zvládaním situácie. Berú si na pomoc kohokoľvek, a to aj príslušníkov z oddelenia vrážd. Treba však riešiť iné horúce záležitosti v Našom Meste a to vraždy, ktoré sa kopia. Vraždy s odkazom a to pre oddelenie vrážd a nášho milého hrdinu. Kolobeh udalostí sa roztáča a z kolotoča sa stáva vír, ktorý vás úplne vtiahne. Nenechá vás len tak a udrží v napätí do posledných strán príbehu, kedy príde vytúžené rozuzlenie. Milovníci Dána knihu určite ocenia.

UzolUzolDominik Dán

Po všetkých Dánovkách, ktoré vykresľujú deje a zápletky po roku 1989 Tento Dán je návrat. Návrat pred rok 1989 do pomerov totalitného sveta. Mladý Krauz začína na vraždách a ešte nepociťuje tlak aj ostatných zložiek bezpečnosti. Najmä tej totalitnej, štátnej. Plné "priehrštie" sa mu ale dostane a musí riešiť vraždu a aj "prisluhovať" režimu. Náš hrdina sa však len tak nedá zastrašiť a pretne gordický uzol a vykoná aj dobrú vec a vytrie všetkým zrak. Kniha vám ukáže aj vtedajšie pomery a myšlienkové pochody tých, ktorí majú cez oči totalitnú pásku nevedomosti. Zatiaľ asi moja najobľúbenejšia kniha od Dána. Asi pre ten návrat ku koreňom aj keď tie ostatné, ktoré mám sú vynikajúce. Odporúčam.

20.04.2020

Dívka na klíčekDívka na klíčekPaolo Bacigalupi

Jeden zo súčasných autorov SCI-FI najlepšie vystihujúcich blízku budúcnosť. Ekologicky rozvrátenú bez klasických fosílnych zdrojov. Spisovateľ sa pozerá niekoľko dekád možno storočí dopredu, ale nie očami tvorcov SCI-FI ako sme zvyknutý. Ukáže vám svet kde sa bojuje o každú kalóriu energie stravy. Kontrola kalorických a bioinžinierskych korporácií nad kalóriami všetkého druhu je neúprosná. Myšlienka a predstava keď obrovský geneticky vyklonovaní mastodonti pumpujú gigajouly energie do pružinových zásobníkov energie. Kinetická energia vládne v tomto svete a tak fungujú aj používané zbrane. V tomto chaose a blížiacej sa katastrofy sa objaví japonská serva, geneticky naprogramovaná na uspokojovanie mužov. Čoskoro sa však ukáže, že to nebude len taká obyčajná serva, ale geneticky upravená bytosť , ktorá má aj iné poslanie a schopnosti ešte viac prekvapujúceho zamerania. Začína sa naháňačka s napätím až do konca, pretkaná výbornými zvratmi, ktoré vás prekvapia. Túto SCI-FI knihu určite neodložíte a pri čítaní si budete predstavovať svet, ktorý Paolo Bagicalupi ukazuje až v príliš realistickej podobe. Knihu odporúčam a ako fanúšik jej dávam 6 zo šiestich.

Bohyňa pomstyBohyňa pomstyJo Nesbø

Bohyňa pomsty: - knižka napínavá od začiatku po koniec. Autor vtiahne čitateľa do deja už na začiatku príbehu. Kriminálka, pri ktorej sa postupne rozuzľujú nové a nové skutočnosti. A hoci si čitateľ myslí, že hlavná postava páchateľa (páchateľov) už odhalila, je na omyle. Až záver prinesie definitívnu odpoveď na otázku, kto za tým všetkým stoji.

20.04.2020

Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendyMiloslav Stingl - biografie cestovatelské legendyAdam Chroust

Veľmi pozoruhodná kniha o cestovateľskej legende. Kniha, o svetobežníkovi, ktorému sa podarilo dostať za hranice a vrátiť bez toho aby bol stíhaný alebo mu bolo odopreté cestovať. Je to ucelený autobiografický príbeh, ktorý odkrýva zákutia života pána doktora Stingla, ktoré by inak neboli asi zverejnené. Nahliadneme aj do jeho súkromného života, príprav a absolvovaní samostatných výprav. Prečo si ho indiánsky kmeň zvolil za náčelníka, aké boli peripetie odovzdávania náčelníckej čelenky americkým splnomocnencom za totality na pôde akadémie vied? A aké boli jeho útrapy na všetkých cestách? To sa určite dozviete, lebo kniha splnila svoj účel a myslím že splní aj očakávania každého cestovateľa. kniha je doplnená bonusmi, ako kópiou pasu M. Stingla, ilustrovanou mapou sveta, DVD aj CD s nahrávkami, a záložkou do knihy. "Pikošky" v nej obsiahnuté potešia. Mňa však jedna na záver, že Stingl, si s každej cesty doniesol kufor. A ten nikdy nevybalil. Zastohoval ho a stále tieto kufre a kufriská ležia v jeho dome. Takto má každý kufor svoju atmosféru a dušu cesty. Ale to ostatné.... až v knižke.

Ukradnutá mladosťUkradnutá mladosťJozef Leikert

O sedemnástom novembri 1939, o prepade a zatvorení vysokoškolských internátov, bolo toho napísané veľa. Autentické príbehy českých študentov z koncentračného tábora Saschsenhausen sú ale napísané inak. Skutočnosti v knihe sú podávané z prvej ruky a bývalí väzni z tohto lágru boli v čase sumarizovania svedectiev stále živí. Výpovede neboli pozbierané náhlivo, ale s rešpektom, úctou, trpezlivo a bez časového tlaku Autor fakty overoval niekoľkokrát u ostatných žijúcich pamätníkov. Tí, ani sami niekedy nevedeli, čo sa deje na jednom konci tábora, ale s overenými faktami to autor verifikoval lepšie ako samotní väzni.
Kniha je doplnená dobovými kresbami väzňov. Ich túžby, predsavzatia, básne aj piesne sú zhmotnené. V listoch, prepašovaných spevníkoch a zbierkach. Slang ako achcén, šlichta, štrafkompanie, rolvágen je tu na dennom poriadku a najjednoduchšie skratky ako RU a Z-Station sú tie najdesivejšie.
Josef Čapek a Antonín Zápotocký na jednom mieste. Obidvaja väzni, jeden však musel tvoriť v lágri s vyhliadkou na smrť, druhý ako povojnový prezident, podpísal niekoľko rozsudkov smrti. Aj toto bola realita.
Pri čítaní mate pocit, že ste na tom strašnom mieste spolu s nimi. Prežívate to peklo, útrapy, každodennú smrť a vcítite sa do ich osudov. Kniha ako taká, svoj účel splnila dokonale. Zanechá stopu a premýšľate o nej. V Sachsenhausene zomreli českí aj slovenskí študenti, Poliaci, nemeckí politickí väzni, neprispôsobiví nemeckí vojaci, židia, ruskí zajatci. Aj s tými poslednými tam bolo zaobchádzané najhoršie. Kto pozná okolnosti vybavenia tábora Mauthausen a jeho miestnosti na „meranie a váženie väzňov“ v lekárskej izbe, si vie ľahko domyslieť ich osud.
Historická pravda nie je prekrútená ani doplnená. Je až príliš skutočná napísaná bez príkras. A nie je v tomto prípade zneužitá na nejaký konkrétny politický cieľ. Je jednoducho autentická. Dozviete sa, kto bol nemec Harry Naujoks vo väzenskej samospráve a aký bol jeho podiel v protiklade so Železným Gustavom. O týchto pravdách treba hovoriť, nesmú sa zabudnúť a dopustiť aby sa niečo podobné opakovalo.
Jozef Leikert napísal memento, ktoré nám bude pripomínať, čoho sú ľudské bytosti schopné sebe urobiť.

24.05.2020

Herec nielen na udiciHerec nielen na udiciJozef Kroner

Ešte ako školopovinný mi moja učiteľka etickej výchovy odporučila knihu o Jozefovi Kronerovi, ktorá ho ukazuje trochu v inom svetle. Vlastne ju odporučila všetkým spolužiakom. Jej názov mi utkvel v pamäti. V tej dobe som nevenoval etickej výchove a už vôbec nejakej knihe o hercovi nijakú zvláštnu pozornosť. Ako mladí chalani sme siahali po inej literatúre a nie po portrétoch hercov, ktorí sa hrdili titulom národný umelec. Pre nás, ako pubertiakov, táto kniha evokovala niečo nezáživné. Avšak v domácej knižnici mojich rodičov som našiel zaprášenú, skoro polorozpadnutú, s nažltlými stránkami patiny, knihu bez prebalu. Názov mi hneď pripomenul školu a poznámku našej šarmantnej „etikárky“, ako sa pri knihe dobre bavila a aký je to dobrý počin od pána herca. Zobral som si ju domov a začal čítať. A dočítal som ju na jeden dych. Teraz len ľutujem, že som si ju neprečítal skôr. Príbehy v nej sú veľmi pekné, doplnené hercovými takmer detskými kresbami. Čo príbeh, to originálny motív. Ako keby som sa preniesol do doby čias minulých. Čitateľ spozná herca aj zo stránky tej ľudskej, otcovskej, súrodeneckej a profesionálnej. Aj tej, ktorá robí „detskú neplechu.“ Bavil som sa a myslím, keď po nej ešte raz siahnem, budem sa baviť znova. A ozaj, viete kde je najlepšia protialkoholická liečebňa? Kniha vám dá na túto záludnú otázku jednoznačnú odpoveď.

Pravda o afére Harryho QuebertaPravda o afére Harryho QuebertaJoël Dicker

Naozaj výborná kniha. Má skvelý dejový spád a čo kapitola to prekvapenie. apropo, páčil sa mi nápad s číslovaním kapitol odzadu. V tejto knihe to má zmysel. Aj keď na môj vkus príliš veľa prekvapení a zvratov , ktoré by sa dali možno jednoduchšie a rýchlejšie vysvetliť, to ale neznižuje kvalitu tejto knihy. Takže tí čo majú radi dobrý a napínavý thriller, knihu odporúčam. U mňa plný počet.

22. 11. 196322. 11. 1963Stephen King

Ďalšia moja obľúbená "kingovka". Nad kúpou knihy som najprv váhal. Ponúkne mi obľúbené napätie ako pri Podpaľačke, Carrie alebo Vrece kostí. Nakoniec som si ju objednal a kúpil. Po prvých päťdesiatich stranách som ju už neodložil a čítal , kde sa len dalo - doma, v obchode, na zastávke, večer pred spaním, dokonca aj cez prestávku v práci, ale len potajomky. Kniha ma nepustila až do konečného rozuzlenia. Hlavnému hrdinovi bude starým pánom ukázaný tajný prechod cesta do minulosti , v ktorej keď niečo zmení, mení sa aj budúcnosť. Pri prechode naspäť do budúcnosti, môže vidieť ovocie svojich činov. Pri opätovnom prechode naspať do minulosti nastane RESET všetkých udalostí a tak to môže ísť dokola. Ale náš hrdina sa rozhodne v minulosti ostať, zmeniť pár udalostí vo svojom okolí a nakoniec aj zmeniť chod dejín. Ale všetko sa zdá úplne inak a ako u majstra Kinga býva zvykom, nie všetko dopadne tak ako má a ako čitateľ očakáva. Prekvapivé rozuzlenie a záver.

Psie dniPsie dniDušan Mitana

Po dlhšej dobe som znovu objavil Dušana Mitanu. Poviedky majú čo povedať aj terajšej generácii. Aj keď boli napísané dávnejšie, vystihujú niečo, akoby sa to stalo včera. Či je kultová poviedka „električka“?. Neviem. Mne sa skôr páčila poviedka „O krk.“ Každá poviedka je iná, ale použitý jazyk ich robí veľmi blízke. Pri čítaní som mal pocit, že sa už niečo z toho stalo, niečo som zažil a s niečím som sa v mladosti stretol. Každý príbeh sa číta dobre a nemám čo autorovi vytknúť. A v tomto prípade je to dobrá oddychovka bez nudy.

Druhá planétaDruhá planétaJana Plauchová

Román prekvapí možno inou variáciou kolonizácie planét. Dôvodom pre ľudstvo tak neuskutočniteľným, ktorý však nie je dôvodom vyspelej pozemskej techniky. Sú alebo skôr boli na Venuši ľudia či bytosti? Aj zadná strana obálky knihy hovorí, že výprava k druhej planéte sa začne, keď padne otázka malého chlapca, ‘Kto postavil toto?’. Ale ako to býva, nie je všetko tak ako sa javí. Záhadná Towsendova choroba, neschopnosť spať či théta žiarenie je len malý výpočet prekážok, s ktorými sa musí druhá stála venerická kozmická stanica vysporiadať. Nie je tona škodu, kniha má tak spád a relatívne logický sled udalostí s vedeckým vysvetlením skutkového stavu.
Pri čítaní som sa nemohol ubrániť dojmu, ako keby som niektoré pasáže videl vo filmoch. Snáď je to len môj názor a pri literárnej tvorbe sme nevedomky trochu ovplyvnení tým, čo sme niekde videli. V tejto knihe to však nie je citeľné a originálny pohľad na možnosť (či nemožnosť) osídlenia iného kozmického telesa. A tu sa to naozaj špecifickým spôsobom dozviete prečo. Toto sci-fi sa mi naozaj páčilo a fanúšikom tohto žánru ho určite odporúčam.

04.10.2020

Bowie: Ilustrovaný životopisBowie: Ilustrovaný životopisFran Ruiz

Dvojica autorov sa rozhodla spracovať Bowieho osud, trochu iným spôsobom. Na takmer stosedemdesiatich stranách ponúkne osobitý príbeh multiumelca, ktorý ovplyvnil generácie hudobných fanúšikov. Mnoho tvárí Ziggyho Stardusta, vzostupy a pády, melanchólie aj životné drámy, formovali tohto speváka do ikony, ktorá sa nebude tak skoro opakovať. Tento životopis nie je o fotografiách a len holých faktoch. Ilustrácie dopĺňajú už tak bohatý a farebný život Bowieho. Kníh, článkov a biografií rôzneho druhu už bolo napísaných celkom dosť. Táto je však unikátna svojím spracovaním a prístupom. Trochu rozprávka, trochu komiks, nadhľad aj realita...jednoducho taký ilustrovaný sen.
Preto je táto knižka dobre situovaná nie len pre životopisných nadšencov, ale aj pre ľudí z mladšej generácie, ktorí si chcú urobiť obraz o pánovi glam rocku.
Po prečítaní som mal pocit, že nadčasový interpret je tu s nami stále a len sa schoval niekam za roh. A každú chvíľku vykukne a vyprodukuje nejaký nový song. Nech teda žije Ziggy Stardust, majster excesu, afektu aj vynikajúcej hudby

19.10.2020

Zmiznutie Stephanie MailerovejZmiznutie Stephanie MailerovejJoël Dicker

Joël Dicker podáva vo svojom ďalšom románe pravdu o zmiznutí Stephanie Mailerovej. Mladá novinárka príde na malú a nenápadnú stopu zločinu starého dvadsať rokov. Ten bol však úspešne vyriešený k spokojnosti verejnosti a polície. Konfrontácia s bývalým vyšetrovateľom a zdanlivá nezrovnalosť však spustí reťazec udalostí, ktoré nikto nečaká a v mestečku sa začínajú na povrch vyplavovať hriechy minulosti. Bolo obvinenie pravdivé a naozaj povedali svedkovia v tomto starom prípade všetko? Potemkinovské mestečko Orphea ukazuje potupne svoju pravú tvár. Tento titul je naozaj plný zvratov a prekvapení. Takých, ktoré sa nedajú vopred predpovedať a čitateľa naozaj prekvapia. Je to ako grécke divadlo, keď je všetko nejasné a na scénu príde postava, ktorá radikálne zmení dejovú líniu príbehu. Na škodu to naozaj nie je a do poslednej strany nie zrejmé ako príbeh skončí. Čitateľ sa nenudí a jednotlivé kapitoly retrospektívne ponúkajú obrazy, ktoré sa udiali s dvadsaťročným odstupom. Znovu otvorené vyšetrovanie prinesie v knihe napätie až samého záveru knihy. Aj keď som mal pocit, že celý dej detektívky je lepší ako ukončený záver románu, knihu odporúčam.

Mama milovala GabčíkaMama milovala GabčíkaVeronika Homolová Tóthová

Príbeh, ktorý by sme si mali stále pripomínať. Je to aj príbeh ženy, ktorá zohral nemalú úlohu v živote Jozefa Gabčíka. Milostný príbeh je fikciou, avšak prelínanie so skutočnými udalosťami je pravdivé aj na základe dochovaných spisov gestapa a skutočných fotografií. Kniha je aj satisfakciu pre dcéru Anny Malinovej. Mohlo to takto medzi nimi byť? Áno, mohlo. Historické udalosti z besnenia nacistov v bývalom Československu, len podčiarkujú vážnosť vojny a účel, pre ktorý bol atentát vykonaný. Kniha, je zo značnej časti kniha pravdivá. Pre niekoho hrdina, pre niekoho Gabčík s Kubišom tí, ktorí boli zodpovední za útok na Lidice. Ale je to naozaj tak? Keby nebolo ich a operácie Antropoid, možno by sme tu dnes neboli. Ale aká je výška obety? Títo dvaja sa nebáli položiť svoj život za nás a taká bola aj Anna Malinová s ostatnými, ktorých popravili a nevyzradili nič aj po strašnom mučení a výsluchu v koncentračnom tábore. A ako dopadla jej dcéra? To sa bez servítky dozviete.

Osamělost prvočíselOsamělost prvočíselPaolo Giordano

Už názov knihy tak trochu prezrádza, za kého súdka kniha je. Upútavka skvelá a bolo cítiť, že rozvíjajúci sa príbeh, bude niečo iné na čo sú čitatelia zvyknutí. Príbeh osamelosti dvoch odlišných ľudí, ktorí sa poznajú od detstva. Spája ich trauma, každého iná a ktorú si každý z nich prežíva svojím vlastným spôsobom. Ich zvláštne priateľstvo pokračuje a pomaly plynie až do dospelosti a občas otvára aj staré nie úplne zacelené rany. A tých je v knihe dosť. Priateľstvo, pomsta, láska.... známe témy, v tejto knihe však inak poňaté. Nie je to však kniha s dokonale dobrým koncom a nie je pre tých čo očakávajú zábavu. Avšak je to kniha skvelá a prinúti vás zamyslieť sa a premýšľať ešte dlho po jej prečítaní. Je to pre tých , ktorí nemajú radi jednoduché a duchom lacné záležitosti. Knihu odporúčam a u mňa je to na päť hviezdičiek.

20.04.2020

Přísně tajný cílPřísně tajný cílMark Frost

Vynikajúci thriller napísaný v štýle Daniela da Silvu. Skupina vybraná osobne Otom von Skorzenym má za úlohu zmeniť chod 2. svetovej vojny. Vyberie si komandá z radov nemeckých vojakov, ktorí plynule hovoria po anglicky, s cieľom infiltrovať sa do spojeneckých vojsk a to na západnom fronte. Hlavný hrdina mladý Bernie, ktorý sa presťahoval do predvojnového Nemecka spolu s rodičmi, je nútený nastúpiť do nemeckej armády. A samozrejme je vybraný do prvej vlny elitných bilingválnych vojakov. Štvorčlenné komando, spolu s chladnokrvným veliteľom von Leisdorfom, sa dostávajú v amerických uniformách do tyla svojho nepriateľa. Nikto okrem ich veliaceho nevie, čo je ich cieľ. Mladý Bernie je však v útrobách duše stále Američanom v kontrast so synom bývalých anglických diplomatov von Leisdorfom, ktorý sa pred ničím nezastaví. Táto kniha má od začiatku až do konca neuveriteľný spád a máte chuť čítať stranu za stranou. Drží vás v napätí až do konca. Ten sa dozviete naozaj až na posledných stranách.