maky.orel maky.orel komentáře u knih

Laboratoř času Laboratoř času Marcel Thiry

Pro současného čtenáře je to zajímavé dílo především velmi neotřelým přístupem k cestování v čase (myslím, že s koncepcí v knize představenou jsem se vážně nikdy nesetkala), nezvyklým místem děje (Ostende) i časem, do kterého se hrdinové chtějí dostat, i obecně spíše sympatickou historickou dobou ca 19. století (pokud se nepletu). Je to do jisté míry kniha dost lyrická, ale není dlouhá, takže nezačne nudit. Byť místy to není nejrychlejší děj a v podstatě se tam toho vyloženě moc neděje, je překvapivě napínavá. Osobně bych ji asi nepotřebovala číst znovu, ale byl to velmi zajímavý objev s velmi nečekaným obsahem, který vám opravdu poskytne zcela jiný náhled na to, jak se dá o daném tématu psát a jak ho pojmout.

Líbání chleba Líbání chleba František Nechvátal

Našla jsem sbírku v knihobudce a byť poezii často nečtu, bylo to vesměs velice příjemné - nejen verše o lásce, přírodě, ale i básně dotýkající se úvah o životě, jeho plynutí... ne všechno se mi líbilo, ale neměla bych důvod kohokoli odrazovat. Je to krátké, pestré a věřím, že každý si v tom něco najde. Neměla jsem ani pocit, že by se v tom nějak násilně promítala doba vydání a kazilo to obsah... naopak mnoho básní bylo nejen lyricky pěkných, ale i na zamyšlení.

Zákon Bouřného pobřeží Zákon Bouřného pobřeží Chart Pitt

Na svůj věk a neznámost velmi dobrý dobrodružný román z prostředí Aljašky vykreslující válku vlastníků fabrik na konzervy o lososí loviště. Nezní to sice tématem nijak extra zajímavě, ale je to opravdu čtivé. Má to perfektně vykreslenou atmosféru opuštěného temného ledového severu, velmi dobré postavy, které nejsou zdaleka tak kýčovité. Není to nudné, v zásadě zcela chronologický děj bez zdlouhavých pasáží, jasný děj, ve kterém se neztrácíte, ale není ani zbytečně jednoduchý. Romantika / taktické hry / akce / naštvaní drsní chlapi... má to všechno. Ke konci s příchodem teplého počasí a tahu lososů to začne být možná trochu moc divoký děj, ale většina knihy opravdu spíš překvapila. Dá se pořád najít v knihobudkách a pár antikvariátech.

Pár nohou Pár nohou Monica Dickens

Příjemné oddechové čtení, kde člověk může odpozorovat i lecjaké zajímavé reálie z tehdejší doby, ale jsou to příhody bez nějaké hlavní zápletky s opakujícími se motivy pacientů a jejich chorob... takže to začalo být po nějaké době nudné a chybí tam motivace knihu opravdu dočíst, protože konec k ničemu konkrétnímu nesměřuje.

13.02.2022 3 z 5

Moja, Tatu a tiplíci: Gorilí pohádky Moja, Tatu a tiplíci: Gorilí pohádky Miroslav Bobek

Pro menší děti je to pěkná knížka, i dospělákovi se čte dobře - má pro děti krásnou vychytávku, kdy jsou jména goril různými barvami, aby se dítě v tlupě neztrácelo (což i mně jako dospělému dělá občas problém :D) + spousta fotek. Některé pohádky mi přišly dějem nedotažené, ale mnoho z nich bylo opravdu velmi pěkných - jednoduchý ale zajímavý děj i s přesahem příběhu nejen ve formě seznámení se s krajinou a obyčeji zemí, ze kterých gorily pochází.

Zlatá klec Zlatá klec Josephine Cox

Děj se podle mě snaží dost za každou cenu šokovat, postavy jsou dost černobílé... nedočteno, prostě červená knihovna. A to bych ani neřekla, že oddechová (vzhledem k tomu, kolik je tam rozvrácených vztahů, magorů a násilníků atd. atd.). Ale pochopila jsem, že to má alespoň happyend.

13.02.2022 odpad!

Čtyři a půl kamaráda Čtyři a půl kamaráda Joachim Friedrich

Skvělá dobrodružná série pro děti - v dětství mě hrozně bavila vtipem i pestrostí postav, jejich velmi dobře a pro mě tenkrát realisticky zobrazenými charaktery, aniž by to bylo přímo obyčejné vyprávění. Detektivní zápletky jsou samozřejmě hrozně jednoduché problémy, ale zveličené svými dětskými aktéry... bez obav bych doporučila rodičům dost všelijakých dětí jako snadné, zábavné a slušné čtení.

Barman Barman Jaroslav Špulák

Dost mě to překvapilo - je to taková ta anonymní kniha o jejíž existenci dozvíte omylem, ale postavy byly působivě zpracované, je to propletené vtipem v kombinaci s kontinuální depresí z života, který stojí za houby na zapadlém maloměstě... a dá se tomu překvapivě věřit. Jen asi tak od půlky trochu pokulhal děj a už to znělo místy moc fantaskně. Asi bych nepotřebovala číst dvakrát, ale ty vykreslené postavičky byly perfektní.