Majto Online Majto komentáře u knih

Návštěva arcibiskupa Návštěva arcibiskupa Ádám Bodor

Po poviedkovej knihe Návrat k sově som si zohnal túto knihu, ktorá má na prvý pokus síce úplne nedostala, no jej atmosféra má opantala natoľko, že viem, že som ju nečítal naposledy. Podobné pocity som mal aj pri čítaní románu Cesta za mesačného svitu iného maďarského autora Antala Szerba. V mojej knižnici už čaká Zóna sinistra, kým jej venujem svoj zrak a čas.

19.03.2023 3 z 5

I'm the Man: Autobiografie týpka z Anthrax (limitovaná edice) I'm the Man: Autobiografie týpka z Anthrax (limitovaná edice) Scott Ian

Tvorbu tohoto týpka sledujem už od polovice 80s, tak ma potešila možnosť "nazrieť do kuchyne", no stále zostávajú nejaké biele miesta v tejto biografii nespomenuté. Nevadí, čítala sa dobre a ak bola aj náležitá zvuková kulisa, bolo to dokonalé.

10.03.2023 4 z 5

Brněnské povídky Brněnské povídky Jiří Kratochvil

Je síce pravda, že táto kniha obsahuje veľa nepochopiteľných slovných útvarov. No na druhej strane je tu aj rovnaký počet vcelku vydarených diel. Možno by pomohla väčšia korektúra a menší rozsah knihy a bolo by všetko ideálne. Určite ešte čosi od autora skúsim.

05.03.2023 3 z 5

Dedičstvo Dedičstvo Peter Kalva

Na prvý pokus celkom dobré čítanie, hoci boli aj hluchšie miesta, občas mi to pripomínalo knihu 2084 Martina Juríka. Škoda,že koniec bol akýsi narýchlo.

02.03.2023 3 z 5

Čas hrdinov Čas hrdinov Alexandra Pavelková

Hoci mám túto poviedkovú knihu už celé roky, priznávam, že som cítal len tú úvodnú, kvôli ktorej som ju vtedy kupoval. Potom som na ňu zabudol, až mi prednedávnom sama skočila do ruky dožadujúc sa pozornosti. A veruže neľutujem, že som jej venoval svoj čas, pohľad i myšlienky. Veľká časť z týchto kúskov ukončila moju túžbu po dobrom čítaní a tomu zvyšku chýbajú len nejaké detaily.

28.02.2023 4 z 5

Petr Bergmann - Punk zuřivej Petr Bergmann - Punk zuřivej Radim Kopáč

Po Chadimovej Alternatíve ďalší pohľad na dianie v dobách minulých. Škoda, že len formou rozhovoru, bo informácií čitateľ dostane dosť, no niektoré veci by ma zaujímali aj obšírnejšie rozvedené.

04.02.2023 3 z 5

Súostrovie v ohni Súostrovie v ohni Jules Verne

Po dvoch, po rokoch znovu objavených Verneových románoch, som prečítal ďalší, no tentokrát sa nekonalo príjemné prekvapenie. Faktograficky je kniha nabušená informáciami vrchovato, no na úkor príbehu samotného. Ten sa len tak kde-tu vynára a rýchlo zas mizne. No nič. Stále ešte čakajú ďalšie knihy aby som ich znova podrobil prieskumu.

26.01.2023 2 z 5

Čierny Čierny Martin Jurík

Mám za sebou tretiu knihu tohoto autora a som viac ako spokojný. Pútavý thriller, ktorému nechýba takmer nič. Zatiaľ každá kniha mala svoj ksicht a v podstate sa ani netvárili ako diela jedného autora. Teším sa na ďalšie, ktoré som už kúpil.

25.01.2023 4 z 5

Návrat k sově Návrat k sově Ádám Bodor

Kamoš mi doporučil, že by som si mal prečítať niečo od tohoto autora. Kúpiť sa mi podarilo len túto knihu a popravde mi niekoľko mesiacov trvalo, kým som ju otvoril.
No jej obsah má príjemne prekvapil. Poviedky sú rôzne (ako spomínali v svojich postrehoch ľudia predo mnou), niektoré zábavné, iné nepochopiteľné, no všetky sú aspoň niečím zaujímavé. Tu je skvostná myšlienka, tam pointa, niekde krásne vykreslené obrazy a inde záblesk, kratučký okamih, čo z nej robí niečo viac.
Som si istý, že budem zháňať ďalšie knihy tohoto autora a túto tiež isto ešte neraz vezmem do rúk.

06.12.2022 4 z 5

Život je krátky Život je krátky Lucia Piussi

V poslednom čase som nejak začal čítať zbierky poviedok, ktoré sa mi tu nahromadili. Sú tam novšie, ale i staršieho dáta, ktoré už som síce čítal, no dávno. Do druhej skupiny patrí i táto kniha. Obsahuje poviedky dobré i slabšie, no Jeden deň Janky G. nad nimi úplne vytŕča. Tá je absolútne dokonalá. Zahŕňa všetky atribúty, ktoré sú v ostatných príbehoch plus má v sebe čosi nepomenovateľné navyše. Je tak prirodzene surová ako život.
Myslím, že o nejaký čas si ju znovu prečítam.

24.11.2022 4 z 5

Lovkyňa šťastia Lovkyňa šťastia Jan-Erik Fjell

Chvíľami som mal dojem, že tento kus je oveľa lepší ako prvá kniha Svedok, no chaotický úvod knihy a nejak zmätený záver mi to nadšenie kazil. A popravde mi nejak nesedí slovenský preklad, príde mi miestami pochybný.

08.11.2022 3 z 5

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda John Irving

Mnohí tu spomenuli ošemetnosť zbierok poviedok, čo sa potvrdilo aj tu. Okrem geniálnych kusov ako Brennbarovy bláboly a titulnej Pokus o záchranu... sa tu vyskytli aj dobré veci, no ale hlavne dosť vaty. Nepochopil som zaradenie Penzionu Grillparzer, podľa mňa bol aj ako súčasť Garpa práve tým slabším momentom.
Minimálne kvôli tým dvom vyššie spomenutým poviedkam sa však oplatilo prečítať ju, no myslím, že moc často už po nej nesiahnem.

17.10.2022 2 z 5

Přízraky Breslau Přízraky Breslau Marek Krajewski

Zo všetkých troch dielov má tento bavil asi najviac. Už zvyknutý na štýl písania, kde sa miesi množstvo postáv, ale aj citátov v latinčine či iných jazykoch, som sa nechal unášať atmosférou a nejak ľahšie som prenikol do príbehu. Chybou je, že dej občas stráca konzistenciu a začína sa rozpadávať. Každopádne ma to donútilo kúpiť aj posledný diel.

14.10.2022 3 z 5

Gaudího klíč Gaudího klíč Esteban Martín

Siahol som po tejto knihe len kvôli Gaudímu a najviac sa mi na nej aj pozdávali časti týkajúce sa či už jeho osoby abo diela. Príbeh samotný síce začínal zaujímavo, no postupne sa akosi strácal a rozpadal. Pridám sa k tým, ktorým sa záver zdá uponáhľaný. Potenciál, ktorý táto téma ponúka žiaľ zostal nevyužitý.

11.10.2022 3 z 5

Rysavá jalovica Rysavá jalovica Martin Kukučín

Klasické dielo, čo dodať. Vtipné, výstižné a nenudiace. Občas je fajn prečítať si niečo takéto, aj keď spočiatku som musel pátrať v pamäti po význame niektorých slov.

07.10.2022 3 z 5

Kalypso Kalypso Ingar Johnsrud

Podobne ako pri prvom dieli sa mi trochu ťažšie dostávalo do deja, no postupne som sa začal orientovať. Škoda, že aj tu sa striedali lepšie miesta s hluchšími. Druhý diel sa mi zdá o niečo lepší, no ešte stále to nie je ten dych vyrážajúci dojem ako som mal pri knihách napr. J. A. Olsena či S. Larssona.

06.10.2022 3 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Na to, koľko som od tohoto románu čakal (a ako sa spočiatku skvelo rozbiehal), som z neho trochu rozčarovaný. Vzťahy a fungovanie nakladateľstva aj jednotlivých členov redakcie boli popísané veľmi výstižne, no s pribúdajúcimi stranami má rozlaďovalo akési plácanie odnikiaľ nikam hlavnej postavy a jeho myšlienkové pochody. Možno sa v budúcnosti k tejto knihe vrátim a možno zvolím niektoré iné od Škvoreckého, ktoré som si užil viac.

06.10.2022 2 z 5

Poslední kus Poslední kus Jan Laňka

Myslím, že anotácia vystihla všetko o tejto knihe básní. Aj taký antipoetický diletant ako ja si dokázal nájsť niečo, čo ho zaujalo (samozrejme, že v mojom prípade sú to tie vtipnejšie kratučké výkriky). Čiže na moje pomery slušný výtvor...

04.10.2022 3 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Nemôžem povedať, že toto je pre mňa jedna z najlepších kníh autora. Podľa ohlasov v komentároch pod inými jeho knihami som čakal absolútny skvost, no tým sú pre mňa stále iné tituly. No klamal by som, že som si čítanie neužil. Asi mi len nesedí téma cirkví a americká politika.

03.10.2022 3 z 5

Mladý Dônč Mladý Dônč Peter Pišťanek

Veľmi dobre som sa pobavil. V podstate tretia Pišťankova kniha, čo som čítal a prekonala aj Rukojemníka. Páči sa mi sarkazmus a satira, ktoré sršia z jednotlivých kúskov. Ani nedokážem vybrať najlepší. Možno Muzika (škoda, že film sa striktne nedržal predlohy) a Kozmický vek, ale aj titulná Mladý Dônč.

23.09.2022 5 z 5