MajaN MajaN komentáře u knih

Žaba Žaba Roman Horňák

Ako začať a nebyť vulgárna. Nebola to moja prvá kniha od autora,jeho štýl a slovnú zásobu som poznala a bola som pripravená.Príbeh skvelý,dokonca mal aj spád.No ale tie slovné spojenia!Akoby mal autor výpadky správnych prídavných mien,chvíľami som sa zamýšľala nad tým,či to prešlo editorovými rukami a či bol editor textu slovák .Kvôli tomuto iba 3 hviezdy,inak obsah fajn.Ak by sa knihy tlačili spôsobom,že v tlačiarni sadzač natypuje text,tak by som povedala fajn,tlačiari si z autora policajta ,vystrelili a urobili z neho neschopáka čo nedokáže správne formulovať prirovnania.

13.01.2020 3 z 5

Život sa nemení, aj pred viac ako 20 mi rokmi to bolo ako teraz.Ľudia sa hnali za "vecami",ktoré v konečnom dôsledku nepotrebovali k životu,skôr to bola otázka statusu a pokusu určiť svoje sociálne zaradenie.Starý profesor Morri nastavil tomu zrkadlo.Vyzdvihol to,čo je dôležité,kvôli čomu sa oplatí namáhať ,čo treba rozvíjať.V okamihu,kedy sa Morri dozvedel o svojej chorobe,veci ako zariadenie domu,auto,prestali byť v popredí,dôraz kládol na priateľstvo,lásku,úctu, súcit,úprimnosť. Poukázal na fakt,že hodnota človeka sa nemeria výškou jeho konta, ani veĺkosťou domu,bytu,výkonom jeho auta.Dôležitá je súdržnosť rodiny,priatelia a zmysel celému dáva to,keď vieme prejaviť úprimný záujem o potreby iných.Spokojný život neurčuje iba koľko máme luxusných vecí,ale fakt,že sme užitoční pre druhých.Posolstvom knihy je myšlienka s láskou sa venovať blízkym a potrebným,to jediné dáva životu zmysel a to by mal byť aj náš cieľ.

12.01.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Takmer neuveriteľné,
Príbehu sa nedá po stránke štýlu vytknúť nič,skôr naopak.Bravúrne vyrozprávaný osud Laliho ,Gity a ich spoluväzňov.Mala som obavu z tejto témy,nemám rada,keď sa autentický popisuje utrpenie táborov a hrôzy vojny.Musím ale priznať,že kniha ma príjemne prekvapila.Podľa rozprávania slovenského žida Laliho dokonca aj niektorí dozorcovia boli popísaní ako ľudia s pochopením,dokonca empatiou.Dovolím si neskromne namýšľať, že tie spomienky v tomto prípade už obrúsil čas,spokojný život po vojne,ktorý prežil so svojou láskou z koncentráku.
Veľmi si cením,že v závere knihy sú spomenuté historicky autentické udalosti,ktoré podávajú informácie o konkrétnych ľuďoch z tábora.Inak by ten príbeh bol ťažko uveriteľný.
Môj subjektívny dojem,ktorý sa ťahá celým príbehom,je pokus Laliho položiť dôraz na skutočnosť, že ak sa správaš k ľuďom slušne ,ľudsky a s úctou,tak ťa Boh,Vesmír,alebo Univerzum odmení v takej forme,že život je znesiteľnejší aj v okamihoch,keď už vlastnou vôľou ,úsilím nedokážeš ovplyvniť ani to,že dýchaš.

10.01.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Unikla mi skutočnosť,že je to iba komiks .Očakávala som knihu,ktorá bude text ,prekladaný lustráciami.Pri čítanī knihy mi pred očami defiloval môj osobný príbeh. Knihy,všade,v rôznych formách.Papierové,elektronické v čítačkách, audio knihy v mobile,na sd kartách,usb kľúčoch.Vášeň pre knihy v priamom prenose,čítanie často na úkor povinností,jedlá a spánku.

08.01.2020 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Brilantná,
Desivé zločiny sériového vraha. Na druhej strane vyčerpaný, frustrovaný detektív.Bola to moja prvá kniha od autora,ale nečakala som,že má tak prekvapí, zaujme a udrží si moju pozornosť až do konca.V prībehu defiluje veľkomesto so svojou anonymitou,klubmi,leskom pozlátka,v protiklade s chudobou a všednosťou.Príbeh má nečakané rozuzlenie,keď geniálny a mimoriadne schopný vyšetrovateľ na základe jednej vyslovenej vety nájde spojitosť medzi brutálne zabitými obeťami,zároveň odhalí aj identitu vraha.Sériový vrah je precízny a dokonca tak bezočivý,že ohrozí aj životy samotných vyšetrovateľov.Autor špičkovo vykreslil genialitu vraha,ktorého ženie silná emócia,nenávisť a túžba po pomste.Určite si prečítam aj iné knihy autora zo série.

08.01.2020 5 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Prvotina nového autora,bývalý policajný dôstojník,vraj.No policajtštiny tam bolo dosť,takže sa autor pohyboval v známych vodách.Zo začiatku to vyzeralo tak,že dostávame spektrum skorumpovaných polišov.Dejová línia bola trochu v pozadí.Policajná politika v plnej paráde.Nemilosrdne a na plnú hubu vypovedané ako ľahko sa dajú kúpiť bezúhonnosť,svedomie a bublina nedotknuteľnosti.Jednotlivé postavy boli vykreslené brilantne ,kde bolo jasné,kto za koho kope.Pravdivo a s humorom popísané prostredie malej obce/mesta kde presne trafil spravodajské zdroje,informácie šíriace sa rýchlosťou blesku aj bez wifi.Vyšetrenie zločinu sa pohlo z miesta až na základe politickej intervencie aj keď brzdy boli zaťahovane viacnásobne z druhého tábora.Keď som už očakávala dôkaz o vine podozrivých,zrazu prišlo nečakané rozuzlenie.Autorovi patrí môj obdiv,že reálne ukázal stav vecí a fungovanie policajtov,vyšetrovateľov a samozrejme právnikov,ktorí majú jediné kriterium-koľko môžu na klientovi trhnúť.
Aj keď je kniha beletria,nemôžem sa zbaviť dojmu,že sme dostali light verziu reálneho stavu .Nazvala by som to zbeletrizovanou reportážou.

03.01.2020 5 z 5

Stín olivovníku Stín olivovníku Jo Thomas

Bláznivá,sladko- kyslá,trpká i veselá.Ale hlavne uveriteľná.Príbeh je tak ľudský a súčasný,že skutočne zaujme a vtiahne čitateľa do deja.Už dlho som nečítal nič podobné.Výborna oddychovka na dlhšie voľno.Druhou najsympatickejšou postavou knihy bola koza.

28.12.2019 5 z 5

Vtedy v lese Vtedy v lese Tana French

Prvý diel série a moje pocity sú dosť rozpačité.V prvej časti knihy som mala nutkanie odložiť a nedočítať.Plietli sa mi postavy,nevedela som dať do súvisu,čo má spoločné detektív s tou minulosťou.Potom to ale konečne nabralo spád a už som začala byť zvedavá.
Cassie sa javí ako chytrá baba, ktorej to myslí a dokáže kombinovať a intrigovať voči podozrivým.Vzhľadom k tomu, že sa príbeh odohráva v Írsku ,tak postavy sú vykreslené so všetkými svojimi írskymi svetabôľmi,depresie, alkoholizmus,bezvýchodiskovosť,apatia.
Jediná postava, ktorá sa ako-tak snažila riadiť svoju budúcnosť sa stala obeťou vraždy.Ostatní zúfalci sa vyrovnávali so svojim životom po svojom .Neverím, že Cassie predstavili a zároveň odpálili hneď v prvej časti.Už aj kvôli tomu si prečítam aj ďaľšiu časť série.

13.12.2019 4 z 5