MajaN

Osudný slibOsudný slibAngela Marsons

A opäť Kim,dokonale asociálna,surovo úprimná,žije si podľa svojich pravidiel.Neustále rebelujúca ,provokujúca ,ale takú ju máme radi.Po úraze nohy sa vracia do práce. Vlákna príbehu sa napínavo prepletajú a čitateľa držia v neustálej pozornosti.Špekulácie ,kto je vrah a čo je pravým motívom vrážd , dynamicky stupňuje dej.Do toho sa priplieta nový člen týmu a smútok-nostalgia za bývalým kolegom,ktorý zahynul nečakane pri zásahu v predchádzajúcom príbehu.Autorka citlivo odkrýva súkromie nového člena týmu, ktorého ostatní berú ako posilu-náhradníka.Rozuzlenie, odhalenie vraha je tak šokujúce a motív taký archaický-precízne vykonaná pomsta.Výborné čítanie, určite milovníkov dobrej krimi nesklame.

ČervČervFrantišek Kozmon

(+ SPOILER) Námet-niet čo vytknúť,zaujímavá téma,zápletka vynikajúca,autor počas celého deja predkladal indície, ktoré ma navádzali k tomu, aby som sa neustále zamýšľala nad tým, kto je ten netvor, ktorý vraždí.Ale!!!V knihe je jeden okamih, ktorý ma donútil sa pozastaviť nad tým, že autor po sebe nečíta a dokonca asi ani editor nečíta všetko.Po divokej naháňačke ,kedy sa na území susedného Rakúska pokúsili dolapiť domnelého vraha si slovenský policajt rozbije auto.A zrazu simsala bim,večer sa v tom istom aute dovezie unavený do Bratislavy.Také auto by sa páčilo aj mne.Jeden a ten istý deň sa váľa v járku vedľa cesty, ale do večera zregeneruje a je schopné jazdy.

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Prostredie českej dediny, ktorá nemá veľa obyvateľov,ale nájdu sa tam zaujímavé vzorky charakterov.Zaujímavý prepletenec osudov,charakterov-osoby výnimočné,egoistické,obetavé ,valcované osudom.Idealisti z mesta ktorí chceli rekonštruovať starý mlyn,tréner koní s rodinou, krčmár ktorému záhadne zmizol syn a jeho manželka to rieši tajným popíjaním.Bohatí, bezdetní podnikatelia,majitelia koní ,ktorých život sa stal stereotypom,zvykom.V románe ani jedna z postáv nemá ideálny ,spokojný život .Všade je nejaké slabé miesto, trauma,existenčný problém,ambícia.V tomto prostredí, kde sa zdanlivo nič nedeje,sa zrazu stane vražda,ktorá je veľmi podobná s vraždami v Prahe.Tu nastupuje detektív Beran.Kým rozplieta nitky ,pátra v minulosti všetkých postáv,hľadá motív ,stane sa vražda číslo 2.Geniálne rozohraný dej ma do poslednej chvíle držal v napätí,nútil ma anylyzovať,dedukovať,hľadať vraha.A teda, že kandidátov na páchateľa som mala viac.Dej je bravúrne zvládnutý,nikde nestagnuje,celý čas sa dynamicky vyvíja a to je to, čo ma baví.

Čo to má spoločné so mnou?Čo to má spoločné so mnou?Sacha Batthyany

Zaujímavý príbeh,ktorý vypovedá o svedomí,pocite viny a o úsilí,zistiť historické fakty.Trauma ,ktorá vznikla po zverejnení článku v švajčiarskych novinách,autora privedie na pohovku terapeuta,do Maďarska,na ďalekú Sibír a aj do južnej Ameriky.Úsilie dopátrať sa pravdy a zistiť,či predkovia priamo zavinili smrť židovských "susedov"Batthyanyiho zaujme natoľko,že vznikla táto reportážna kniha.

05.12.2020

Jezevčíkova kocovinaJezevčíkova kocovinaFrauke Scheunemann

Nenáročná oddychovka.Netradičné priateľstvo mladého jazvečíka Herkulesa a staršieho ,cynického,flegmatického kocúra.Na pozadí rozprávania jazvečíka sa odohrávajú osudy dvojnohých postáv.Ak ste majiteľom jazvečíka,viete posúdiť,že psie kusy opísané v knihe,ani nie sú až taká fikcia.Jazvečík je pes,ktorý urobí čokoľvek,aby dosiahol svoje.

19.10.2020

Poslední anglická královnaPoslední anglická královnaSteve Robinson

Trochu slabšie. Neustále som čakala nejaké napätie, akciu.Príbeh gradoval dosť pomaly. Navyše ten záver bol taký nemastný neslaný. Autor vie písať aj pútavejšie.V tomto príbehu bolo málo napínavých scén,aj keď hlavná postava bola veľakrát v priamom ohrození života,dostala sa do situácií z ktorých prekvapivo ľahko vyviazla.Aj napriek sklamaniu sa teším na ďalší príbeh s genealógom -JT nemehlom.

22.09.2020

Kavárna v KodaniKavárna v KodaniJulie Caplin

Kávu to ja môžem.Názov trochu zavádzajúci,ale inak pohodová kniha.O kaviarni a Dánsku nebolo písanè veľa, ale úmysel som pochopila.Postavy rozhodne zaujímavé, také panoptikum charakterov,ale to knihu oživilo a dej posùvalo vpred.Miestami bol príbeh trochu naivný,ale u literatúry tohto druhu mi to nevadí.Ak niekto hľadá oddychovku na vypnutie s príjemným príbehom,kde sa všetko na dobré obráti,tak odporúčam.Okrem kladných postáv sú tam samozrejme aj zástupcovia neetickej"korporátnej kultúry ",ale tých uprace príbeh sám.Hlavná hrdinka,ktorá pracovala v agentúre ako PR,podstúpila tortúru pobytu v Kodani so "zmesou" novinárov.Podstúpila to iba kvôli povýšeniu v práci.Nakoniec sa stalo to,že ten pobyt zmenil jej život.Našla priateľov a zdá sa,že aj lásku.

24.08.2020

Milovanej PrinceznejMilovanej PrinceznejSheri Rose Shepherd

Nádherná kniha,už len to spracovanie, úžasné fotky,ktoré podporujú a dokresľujú "listy"Rozhodne odporúčam, aj keď iba listovať v knihe, aby sa nám do hlavy dostali upokojujúce obrazy a myšlienky v tejto hektickej dobe.

18.08.2020

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

Po dlhšom čase som opäť siahla po knihe od Angely Marsons.Téma je v súčasnosti veľmi aktuálna.Veľa ekonomických utečencov ,bezvýchodiskovosť ,ak niekoho životné okolnosti dostanú na okraj spoločnosti.Milo ma prekvapila Kim, ktorá prejavila empatiu so ženami ulice,ich vraždy vyšetrovala s odhodlaním buldoga.Autorka drsným spôsobom vykreslila sieť obchodníkov s bielym mäsom,ako sú naviazaní na zdanlivo bezúhonných ,vysoko postavených pracháčov,ktorí to majú v hlave preklopené.Rozuzlenie príbehu ma tak prekvapilo, až som bola sklamaná,lebo na vraha som mala viac typov, ale na sympatickú Sal z ulice by som prstom rozhodne neukázala.

18.08.2020

Tajomstvo tvojho roduTajomstvo tvojho roduMichaela Ella Hajduková

Moderná rozprávka.
Večná téma lásky, rodinné tajomstvá prekliatia,tajomné hrady ,krásna ,občas neľútostná a surová príroda.Autorke sa celkom obstojne podarilo prelínanie súčasnosti, minulosti,dej bol pútavý a rýchlo gradoval.Nečudo, na pár stránkach bolo treba zvládnuť úvod aj šťastný koniec.Knihu som si zvolila do knižnej výzvy,je to ľahké letné čítanie, kde je zo všetkého trochu, romantika, tajomstvo,opis dávnych pamiatok,ktoré navádzajú na to, že si dohľadáte viac informácii a máte chuť ísť a vidieť na vlastné oči .Neľutujem, že som knihu prečítala, a viem, že tento žáner má svojich fanúšikov.Pokiaľ bol autorkin zámer prebudiť záujem o históriu,dozvedieť sa viac o legendách aj faktoch, tak sa jej to celkom vydarilo.Nenásilnou formou privedie čitateľa k tomu, že prirodzená ľudská zvedavosť zvíťazí a potom nastupuje wikipedia, alebo google,prípadne knižnica,kníhkupectvo/antikvariát.

12.08.2020

Bretaňské tajemstvíBretaňské tajemstvíJ. Bannalec (pseudonym)

Bretaň ako vyšitá, zápletka je veľmi dobrá,vysoko atraktívna tým, v akom prostredí sa príbeh odohráva.Autor sa najskôr snaží navodiť atmosféru nudného "podnikového "výletu.V okamihu,kedy sa objaví prvá mŕtvola to prestáva byť výlet.Skupinka podozrivých-vždy uhladení členovia akademického spolku sa pekne rozparádia ,idú si po krku,krv sa len tak valí a dokonca sa im podarí vyradiť aj dvoch Dupinových spolupracovníkov.Sympatický Dupin nadopovaný neskutočným množstvom kávy napokon všetko brilantne zvládne.Aj napriek náznakom,dúfam,že vyhnanec Dupin so svojou skupinkou zostane v Bretani ,ktorá mu svedčí.

10.08.2020

Klbko zmijíKlbko zmijíDominik Dán

Príbeh výborný, dominuje v ňom politika., policajná aj justičná. Až sa to bojím vysloviť nahlas, ale autor nás začína na niečo pripravovať. Viacnasobne spomenul to, že Rišo Krauz starne. Chosé fotrovatie. Petru "vyradil" už minule. V závere zobral ďalšiu kľúčovú postavu. Našťastie Kamil je stále rovnako kreatívny a drží si svoj štýl. V poslednej kapitole je už síce náznak ďalšej "kauzy", ale aj tak sa neviem zbaviť dojmu, že sa asi chystá vraždársku partiu zo 141-ky rozmetať. Dúfam,že sa mýlim a Rišo, Chosé, večne nenažraný Váňa s amaterskym botanikom Kukim zostanú spolu. Nechám sa prekvapiť,aký silný charakter do partie pribudne.

01.08.2020

Sejdeme se v knihkupectvíSejdeme se v knihkupectvíAmy Meyerson

Krásna obálka, príbeh zo začiatku stagnoval. Viac krát som chcela knihu už odložiť, lebo som čakala iný príbeh, inú dynamiku. Celé to bolo akési ufňukané,nezáživné. Miranda mala pôsobiť asi ako cieľavedomá postava,ja som z nej cítila dlho egoizmus. Malcolm bol a zostal nemastný neslaný .Zápletka,no motív fajn, ale dlho trvalo,kým príbeh začal gradovať. Finále bolo famózne,ale dojem pokazil nový názov knihkupectva, ktorý mal byť začiatkom novej éry obchodu.

01.08.2020

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Čítalo sa mi lepšie,ako prvá časť.Tu už som vedela,kto je kto,postavy sa mi zdali dôverne známe,neplietli sa mi.Z celého príbehu dýchala človečina. To,čo k nám ľuďom patrí.Celá škála emócií,vlastností ,pováh,to všetko defilovalo v príbehu.Aj keď osud niektorých postáv bol smutný,nebola som sklamaná.Naopak,príbeh vo mne dlho rezonoval.Veľmi reálne bolo popísané,že tvrdé životné okolností vybrúsia charakter človeka na tvrdý krásny diamant,alebo iba na obyčajný kameň.

04.03.2020

Okřídlená dušeOkřídlená dušeAmanda Stevens

Veľmi zaujímavý námet.Začiatok sa mi rozbiehal ťažko,nevedela som,čo od knihy čakať,no ale potom ma dej vtiahol a už som premýšľala,kto je tá obluda, čo vraždí.Príbeh bol plný postáv,ktoré mali nejaký "defekt" v podobe svojich záľub,profesií,alebo orientácie.Autor týchto čudákov,vyvažoval duchmi ,aby sa príbeh pohyboval v rovnováhe.Napätie a stupňovanie deja bolo bravúrne dosiahnuté mnohými prekvapujúcim zvratmi,alebo odhalením charakteru postavy .Úprimne sa priznám,že ma dožralo to,keď sa objavila mŕtvola môjho kandidáta na vraha.Odhalenie vraha a rozuzlenie príbehu s objasnením pohnútok bol pre mňa trochu šok.Plný počet hviezdičiek autorovi dávam za to,že ma previedol labyrintom postáv ,z ktorých ktokoľvek mohol byť vrah.

09.02.2020

Stratená vodaStratená vodaErik Baláž

Veľká vďaka za takúto knihu.Zrozumiteľným spôsobom vysvetlené ,čo robí príroda sama,keď jej dáme pokoj a ctíme jej múdrosť. Po prečítaní ,mi "voda je život "konečne nepripadá,ako večne opakované klišé,ale ma utvrdzuje v presvedčení ,že všetko so všetkým súvisí.Vyrúbeme hlava-nehlava lesy,oholíme kopce a potom sa čudujeme, sťažujeme, nechápeme a bojíme. Panika nastane,keď prší,lebo sa voda valí dolu kopcami a berie všetko,čo je v ceste.Gravitačný zákon platí a nezastaví ho pečiatka úradníka,čo dal súhlas k výrubu lesa.Z prečítaného som pochopila,že stav našich vôd je vážny,alebo skôr už kritický,ale pokiaľ zmiernime zasahovanie, máme šancu to ustáť. Inak nám hrozia otrávené rieky bez živočíchov čo žijú v nich a pri nich,vrátane nás. Ak necháme vodu žiť,odmení sa nám hojnosťou, presne tak,ako popisuje autor.Už asi všetko na zemeguli dokážeme vyrobiť synteticky potraviny,lieky,oblečenie,ale voda sa " vyrobiť" nedá.Kniha by mala byť v každej domácnosti,rovno vedľa Biblie,lebo ak nepochopíme posolstvo tejto knihy,z Biblie si môžme začať čítať Apokalypsu

30.01.2020

Slon na ZemplíneSlon na ZemplíneAndrej Bán

Názov knihy presne vystihuje bizarnosť Slovenska. Príbehy,história krajov a miest na východnom Slovensku sú prekvapujúco smutné,nostalgické. Autor sa snažil reportážnymi zápiskami podať reálny život východu,ktorý je bez práce,rozvoja a chvíľami aj bez nádeje.Opísal strach ,nechuť hovoriť o kauzách,ktoré denne ľudí v regiónoch nivočia,frustrujú a zbavujú radosti bytia.O chvíľu to bude príbeh celej krajiny,aj "bohatého " západu a Bratislavy.Rozprávkové Slovensko skončilo,ZLO víťazí nad dobrom,zdravým sedliackym rozumom a láskavou každodennosťou.Priznám sa,nečakala som reportáže,ktoré budú zabalené do pozlátka a podané cez optiku ružových okuliarov podfarbené humorom.To,že som dostala ranu priamo na solar,ma donútilo zamyslieť sa,či krajina má budúcnosť, alebo sme už rovno v pekle.Aj napriek tomu,že kniha ma rozosmutnila a posunula do melanchólie,odporúčala by som ju prečítať každému.

28.01.2020

Vánoční táborVánoční táborKaren Schaler

Vianoce,vďačná téma.Kniha má krásnu,romantickú obálku. Vybrala som si ju na základe recenzií a obdobiu,kedy doznievajú vianoce.Haley typická workoholička, celá naježená odchádza na pobyt,kde je všetko o vianociach,ktoré pre ňu neznamenajú nič.Vianoce už roky trávi s rodičmi v Karibiku.Jej šéf podmienil povýšenie v práci absolvovaním vianočného tábora.Príbeh sa rozbiehal trochu kŕčovito,ale potom to nabralo spád,atmosféru.Obdivuhodným spôsobom bola navodená vianočná atmosféra opisom výzdoby a činnosti účastníkov tábora k tomu vôňa horúcej čokolády vo vianočných hrnčekoch.Celým príbehom sa tiahla idea lásky,pozornosti voči blízkym a ochota venovať im svoj čas,byť spolu robiť všetko spolu.Kniha je príjemná oddychovka vo vianočnom období.

26.01.2020

Blackout - Zítra bude pozděBlackout - Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

Bravúrne!
Tak toto je presne taká kniha, ktorá donúti človeka sa zamyslieť ,zdvihnúť zadok a ísť sa pozrieť do špajze, koľko tam mám konzerv,ryže,múky a cestovín.Skontrolovať zásoby granúl pre domácich miláčikov.Poobzerať sa na nete,po nejakom liatinovom hrnci, v ktorom sa dá variť na otvorenom ohni.Zaobstarať dostatočné množstvo pitnej vody,prípadne dostupných liekov na všetko od nachladnutia až po hnačky:D.
Príbeh bol vyrozprávaný s umením stupňovať napätie,mal spád.Detailne bolo vykreslené to,ako zrazu všetko vypne a ľudia budú donútení žiť bez pohodlných technológií a vymožeností modernej doby.Hacker a všetečná, večne zvedavá a neodbytná americká novinárka.Hacker,ktorý ako prvý si dal do súvisu zásah do celoeurópskej distribučnej siete cez obyčajné zariadenia v domácnostiach.Realisticky,podrobne bol podaný obraz toho, čo sa môže stať,ak vypadne elektrina. Nielen,že je tma, zima,netečie voda,prestane fungovať zásobovanie,doprava, nemocnice,ale nám môže pod zadkom buchnúť jadrová elektráreň,ktorej fungovanie sa stane neovládateľné.Nebola to iba taká "akože"fikcia, nakoľko autor v závere uviedol oficiálne nemecké, zdroje odkiaľ čerpal ,ako by mal fungovať krízový režim.Popis "nefungovania"prevzal zo zdrojov zdokumentovaných po vystrájaní hurikánu v USA.Myslím, že pointa je byť pripravený,ak by náhodou predsa len niekomu prdlo v bedni a zhasol,ale tak naozaj,celoeurópsky.
Ak náhodou bolo autorovým cieľom nás trochu postrašiť,tak mňa celkom slušne vydesil.

20.01.2020

PotkanPotkanFrantišek Kozmon

Veľmi výstižný názov,aj keď slovom potkan pracovne nazvali obeť vraždy,ktorú anonymne nahlásili v podzemnej kanalizácií,dá sa POTKAN -om nazvať aj vysokopostavený policajný šéf.Príbeh sa dejovo prelína s vraždami z minulosti s vraždou a vyšetrovaním súčasného prípadu.Autor vykresľuje v celej nahote charaktery bohatých,vplyvných ľudí ich schopnosť bez výčitiek ubližovať svojmu okoliu ,svojich blízkych nevynímajúc.Vytýčené ambície a očakávania dosahujú spôsobom idem,kto mi neuhne z cesty,toho bez milosti eliminujem.Bohužiaľ ,karierizmus neúspešného vyšetrovateľa dostal do väzenia nevinného človeka a dokonca zavinil smrť iného.Kniha má dobrý,čítavý príbeh s nezvyčajným záverom.

17.01.2020

ŽabaŽabaRoman Horňák

Ako začať a nebyť vulgárna. Nebola to moja prvá kniha od autora,jeho štýl a slovnú zásobu som poznala a bola som pripravená.Príbeh skvelý,dokonca mal aj spád.No ale tie slovné spojenia!Akoby mal autor výpadky správnych prídavných mien,chvíľami som sa zamýšľala nad tým,či to prešlo editorovými rukami a či bol editor textu slovák .Kvôli tomuto iba 3 hviezdy,inak obsah fajn.Ak by sa knihy tlačili spôsobom,že v tlačiarni sadzač natypuje text,tak by som povedala fajn,tlačiari si z autora policajta ,vystrelili a urobili z neho neschopáka čo nedokáže správne formulovať prirovnania.

13.01.2020

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleÚterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleMitch Albom

Život sa nemení, aj pred viac ako 20 mi rokmi to bolo ako teraz.Ľudia sa hnali za "vecami",ktoré v konečnom dôsledku nepotrebovali k životu,skôr to bola otázka statusu a pokusu určiť svoje sociálne zaradenie.Starý profesor Morri nastavil tomu zrkadlo.Vyzdvihol to,čo je dôležité,kvôli čomu sa oplatí namáhať ,čo treba rozvíjať.V okamihu,kedy sa Morri dozvedel o svojej chorobe,veci ako zariadenie domu,auto,prestali byť v popredí,dôraz kládol na priateľstvo,lásku,úctu, súcit,úprimnosť. Poukázal na fakt,že hodnota človeka sa nemeria výškou jeho konta, ani veĺkosťou domu,bytu,výkonom jeho auta.Dôležitá je súdržnosť rodiny,priatelia a zmysel celému dáva to,keď vieme prejaviť úprimný záujem o potreby iných.Spokojný život neurčuje iba koľko máme luxusných vecí,ale fakt,že sme užitoční pre druhých.Posolstvom knihy je myšlienka s láskou sa venovať blízkym a potrebným,to jediné dáva životu zmysel a to by mal byť aj náš cieľ.

12.01.2020

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Takmer neuveriteľné,
Príbehu sa nedá po stránke štýlu vytknúť nič,skôr naopak.Bravúrne vyrozprávaný osud Laliho ,Gity a ich spoluväzňov.Mala som obavu z tejto témy,nemám rada,keď sa autentický popisuje utrpenie táborov a hrôzy vojny.Musím ale priznať,že kniha ma príjemne prekvapila.Podľa rozprávania slovenského žida Laliho dokonca aj niektorí dozorcovia boli popísaní ako ľudia s pochopením,dokonca empatiou.Dovolím si neskromne namýšľať, že tie spomienky v tomto prípade už obrúsil čas,spokojný život po vojne,ktorý prežil so svojou láskou z koncentráku.
Veľmi si cením,že v závere knihy sú spomenuté historicky autentické udalosti,ktoré podávajú informácie o konkrétnych ľuďoch z tábora.Inak by ten príbeh bol ťažko uveriteľný.
Môj subjektívny dojem,ktorý sa ťahá celým príbehom,je pokus Laliho položiť dôraz na skutočnosť, že ak sa správaš k ľuďom slušne ,ľudsky a s úctou,tak ťa Boh,Vesmír,alebo Univerzum odmení v takej forme,že život je znesiteľnejší aj v okamihoch,keď už vlastnou vôľou ,úsilím nedokážeš ovplyvniť ani to,že dýchaš.

10.01.2020

Ze života knihomolkyZe života knihomolkyD. Tung (pseudonym)

Unikla mi skutočnosť,že je to iba komiks .Očakávala som knihu,ktorá bude text ,prekladaný lustráciami.Pri čítanī knihy mi pred očami defiloval môj osobný príbeh. Knihy,všade,v rôznych formách.Papierové,elektronické v čítačkách, audio knihy v mobile,na sd kartách,usb kľúčoch.Vášeň pre knihy v priamom prenose,čítanie často na úkor povinností,jedlá a spánku.

08.01.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Brilantná,
Desivé zločiny sériového vraha. Na druhej strane vyčerpaný, frustrovaný detektív.Bola to moja prvá kniha od autora,ale nečakala som,že má tak prekvapí, zaujme a udrží si moju pozornosť až do konca.V prībehu defiluje veľkomesto so svojou anonymitou,klubmi,leskom pozlátka,v protiklade s chudobou a všednosťou.Príbeh má nečakané rozuzlenie,keď geniálny a mimoriadne schopný vyšetrovateľ na základe jednej vyslovenej vety nájde spojitosť medzi brutálne zabitými obeťami,zároveň odhalí aj identitu vraha.Sériový vrah je precízny a dokonca tak bezočivý,že ohrozí aj životy samotných vyšetrovateľov.Autor špičkovo vykreslil genialitu vraha,ktorého ženie silná emócia,nenávisť a túžba po pomste.Určite si prečítam aj iné knihy autora zo série.

08.01.2020

Mafiánska poprava?Mafiánska poprava?Peter Šloser

Prvotina nového autora,bývalý policajný dôstojník,vraj.No policajtštiny tam bolo dosť,takže sa autor pohyboval v známych vodách.Zo začiatku to vyzeralo tak,že dostávame spektrum skorumpovaných polišov.Dejová línia bola trochu v pozadí.Policajná politika v plnej paráde.Nemilosrdne a na plnú hubu vypovedané ako ľahko sa dajú kúpiť bezúhonnosť,svedomie a bublina nedotknuteľnosti.Jednotlivé postavy boli vykreslené brilantne ,kde bolo jasné,kto za koho kope.Pravdivo a s humorom popísané prostredie malej obce/mesta kde presne trafil spravodajské zdroje,informácie šíriace sa rýchlosťou blesku aj bez wifi.Vyšetrenie zločinu sa pohlo z miesta až na základe politickej intervencie aj keď brzdy boli zaťahovane viacnásobne z druhého tábora.Keď som už očakávala dôkaz o vine podozrivých,zrazu prišlo nečakané rozuzlenie.Autorovi patrí môj obdiv,že reálne ukázal stav vecí a fungovanie policajtov,vyšetrovateľov a samozrejme právnikov,ktorí majú jediné kriterium-koľko môžu na klientovi trhnúť.
Aj keď je kniha beletria,nemôžem sa zbaviť dojmu,že sme dostali light verziu reálneho stavu .Nazvala by som to zbeletrizovanou reportážou.

03.01.2020

Stín olivovníkuStín olivovníkuJo Thomas

Bláznivá,sladko- kyslá,trpká i veselá.Ale hlavne uveriteľná.Príbeh je tak ľudský a súčasný,že skutočne zaujme a vtiahne čitateľa do deja.Už dlho som nečítal nič podobné.Výborna oddychovka na dlhšie voľno.Druhou najsympatickejšou postavou knihy bola koza.

28.12.2019

Vtedy v leseVtedy v leseTana French

Prvý diel série a moje pocity sú dosť rozpačité.V prvej časti knihy som mala nutkanie odložiť a nedočítať.Plietli sa mi postavy,nevedela som dať do súvisu,čo má spoločné detektív s tou minulosťou.Potom to ale konečne nabralo spád a už som začala byť zvedavá.
Cassie sa javí ako chytrá baba, ktorej to myslí a dokáže kombinovať a intrigovať voči podozrivým.Vzhľadom k tomu, že sa príbeh odohráva v Írsku ,tak postavy sú vykreslené so všetkými svojimi írskymi svetabôľmi,depresie, alkoholizmus,bezvýchodiskovosť,apatia.
Jediná postava, ktorá sa ako-tak snažila riadiť svoju budúcnosť sa stala obeťou vraždy.Ostatní zúfalci sa vyrovnávali so svojim životom po svojom .Neverím, že Cassie predstavili a zároveň odpálili hneď v prvej časti.Už aj kvôli tomu si prečítam aj ďaľšiu časť série.

13.12.2019