Maciiik Maciiik komentáře u knih

Slavík Slavík Kristin Hannah

Slavíka jsem četla bohužel pouze v elektronické podobě, většinou večer před spaním. Kniha mě chytla až v poslední čtvrtině - nerada ale knihy odkládám a teď jsem ráda, že u téhle jsem vydržela. Dočetla jsem ji až pozdě v noci, s dost mokrýma očima. Je to silný příběh, jako kterýkoliv z kolonky "Podobné knihy" tady napravo, ale přesto mi hlouběji v srdci neutkvěl a pět hvězd mu za sebe dát nemůžu.

03.02.2021 4 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Knihy podle scénářů asi nebudou můj šálek kávy. Moc jsem se na ni těšila, protože mě téma léčitelství zajímá ale nedokázala jsem se začíst a přes víkend jsem se tím tak nějak prokousala. Je to velmi krátké, jen gramáž papíru a množství prázdných stránek z toho dělají knihu. Mám raději obsažnější záležitosti, budu si muset přečíst Vzpomínky přírodního léčitele a Životní příběh Jana Mikoláška. A hlavně se těším na film, zatím jsem ho neviděla, ale hodnocení vypadá slibně.

01.02.2021 3 z 5

Neuvěřitelné vyprávění o životě běžných lidí v asijské totalitě. Masivní propaganda přetírá betonovou šeď zářivými barvami, zatímco dennodenně dochází k porušování základních lidských práv. V zápiscích ze studijního pobytu ožívají strohé věty z učebnic a dostávají děsivě konkrétní podobu. A to se zdá, že zde autorka záměrně vybrala hodně pozitivní paletu témat (společnost, práce, studium, kuchyně, vztahy, ...).

Utkvěla mi básnička, kterou se učí děti ve školce:
"Našimi nepřáteli jsou američtí zlosynové,
kteří nám chtějí vzít naši krásnou vlast.
Zbraněmi, které si sám vyrobím,
je zastřelím. Bum, bum, bum."

Knihu jsem přečetla za dva dny s nadšením a s velikým zájmem, přesto dávám jen tři hvězdy. "Atraktivita" tématu výrazně předčila kvalitu zpracování. Kniha je na můj vkus poněkud neuspořádaná a těch překlepů je vážně hodně a to mi kazí zážitek ze čtení. Navíc tomu celému nějak chybí jakýkoliv konec a závěr.

01.02.2021 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Moje první kniha od "Keplerů". Má rychlý spád a skvělou atmosféru severských detektivek, u čtení jsem chvílemi zapomínala vydechovat.

Strhla bych možná půl hvězdy za to, že vrah byl přeci jen příliš nadpřirozený terminátor.

Už v půlce jsem si musela opatřit celou sérii. A až se z toho trochu vydýchám (protože to byl vážně docela nářez), přečtu si je hezky jednu po druhé.

24.01.2021 5 z 5

Divnopis - Proč se to tak jmenuje? Divnopis - Proč se to tak jmenuje? Marek Janáč

Těšila jsem se, že se dozvím něco nového - ale je to spíše knížka k prolistování u kávy. Soubor nepodložených dohadů bez nějakého bližšího jazykovědného rozboru.

23.01.2021 3 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Nečekala jsem že mě tahle kniha tak uchvátí, dostala se ke mě úplnou náhodou. Přestože jsem teplomilný tvor, nemohla jsem se od té knihy odtrhnout - hltala jsem každý střípek o Aljašské přírodě jako když jsem kdysi četla knihy Leoše Šimánka. A ten příběh mě tolik vcucl do děje, že posledních pár kapitol jsem skoro nedýchala. Dokonce jsem si i pěkně pobrečela, a to u mě není vůbec normální. Asi ke mě kniha přišla v pravý čas. Byl to skvělý čtenářský zážitek, pátrám po podobných knihách (snad knihovny brzy otevřou)...

19.01.2021 5 z 5

Ježíšek mě potěšil touto krásnou knihou - kochala jsem se dloho při čtení jednotlivých medailonků, asi třetinu žen jsem dosud neznala. Graficky je kniha opravdu krásná (i když je v ní hodně feministického patosu). Četla jsem různě na přeskáčku, aby mi ženy jednotlivých období nesplývaly, a mnohdy mě kniha inspirovala k další četbě o některých osobnostech - medailonky jsou opravdu stručné.

Moje "top 10": kněžna Ludmila (pramáti Přemyslovců), Johana z Rožmitálu (Česká královna), Polyxena z Lobkovic (šlechtična), Anna Náprstková (podnikatelka a filantropka), První české lékařky (Bohuslava Kecková, Anna Bayerová, Anna Honzáková), Eliška Junková (automobilová závodnice), Vlasta Kálalová (lékařka), Božena Hauserová (špionka), Zdena Salivarová (spisovatelka a nakladatelka), Madeleine Albright (první ministryně zahraničních věcí USA).

18.01.2021 5 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Na obálce se píše: "Historickým událostem nejlépe porozumíme, nahlížíme-li je prostřednictvím osudů obyčejných lidí." Těžké čtení o těžkém životě v těžkých časech. Přesto je to jedna z nejlepších historických knih, co jsem v poslední době četla. Kdybych ji neměla jen vypůjčenou, stála by na čestném místě vedle Mornštajnových, Tučkových a Hájíčků.

09.01.2021 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Příjemná kniha (četla jsem v angličtině). Zpočátku plynula poměrně pomalu a nedařilo se mi začíst, krájela jsem ji po kapitolách. Ale pak se vše propojilo a celkem mě to chytlo.
Londýn znám jen trochu, musela jsem si ke čtení vytisknout mapku ;)
Tajemno bylo příjemně zábavné s nádechem britského humoru - což ti duchové, "to známe", ale ten říční panteon mě uchvátil! Pěkná myšlenka. A o tom, že se učím na dlani rozsvítit plamínek světla, se mi i zdálo (čtu většinou před spaním).
Už se tuze těším na další díl - snad i ostatní knihy ze série seženu ve stejném vydání, obálka se mi moc líbí.

07.01.2021 4 z 5