M-arta M-arta komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dětská knížka s obrovsky inspirativním potenciálem, jejíž hloubku a poezii většinou víc ocení až dospělí čtenáři.

15.12.2017 5 z 5

Zpívají psíci při měsíci Zpívají psíci při měsíci Václav Cafourek

Nejzábavnější notový a písničkový sborníček, se kterým jsem se kdy setkala - nejenom proto, že je celý o psech, ale také díky poměrně originálnímu výtvarnému pojetí. Jako dítě jsem si s ním ohromně vyhrála. Hudebně to asi není tak velká sláva, ale některé písničky si vybavím i dnes.

13.12.2017 5 z 5

Panáček Bomiňa a panenka Palele Panáček Bomiňa a panenka Palele Václav Čtvrtek (p)

Zvláštní knížka o ohni a popelu - a bytostech, které jim vdechují život. Daleko víc než Čtvrtkovo vyprávění mne v dětství zaujalo její nezaměnitelné výtvarné zpracování Stanislava Dudy. Spousta popelavě šedé a jiskřivě červenooranžových barev a děda s bolavým palcem, který je větší než dům - tahle zvláštní směs dávala v mých očích příběhu naprosto specifickou atmosféru. Knížku mám dodnes. Naše dítě ale moc nezaujala.

13.12.2017 4 z 5

Císařská vojna se sultánem a jiné pohádky na motivy lidových písní Císařská vojna se sultánem a jiné pohádky na motivy lidových písní Václav Čtvrtek (p)

Milovaná knížka mého dětství s ohromnou dávkou poezie lidových písniček a Čtvrtkovy češtiny. Jejího kouzla si stále považuju.

13.12.2017 5 z 5

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Václav Čtvrtek (p)

Krásná vzpomínka na dětsvtví. Knížka kupodivu nijak nezastarala, jak tady někdo pobrukoval - i nejmladšímu čtenáři v naší rodině se líbí tak, že se jí v tom správném věku také pročetl jedním dechem.

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Dětská láska...

Dobrodružství Ferdy Mravence Dobrodružství Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Novodobým zpracováním se pro mne z knížky bohužel vytratilo jakési těžko popsatelné kouzlo původních Sekorových komiksů - mám z knížky těžko popsatelný lehce klaustrofobický pocit a nějak tu nedokážu navázat na čtenářský zážitek z dětství s jiným vydáním (snad je to příliš těsným ořezem okolo obrázků - netuším). Byla jsem z ní trochu zklamaná, ale našemu dítěti se ohromně líbí a moc rádo se k ní vrací.

12.12.2017 3 z 5

Ferda mravenec - obrázkový seriál Ferda mravenec - obrázkový seriál Ondřej Sekora

Zapomenutý poklad z dětství...

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Tradiční klenot dětských knihovniček a pohlazení po duši s přenádhernou češtinou.

Slohovník aneb Praha má styl Slohovník aneb Praha má styl Eva Chupíková

Hravým způsobem provádí čtenáře hlavními historickými slohy (slovník slohů = Slohovník)... Má formu luxusního interaktivního pracovního sešitu a příjemně názorně, jednoduše a hravě pomáhá zařadit si informace do dobového kontextu i na časovou osu, propojit poznatky s nejznámějšími památkami staré Prahy a také si je vyhledat na mapě města. Je oficiálně určena čtenářům od 9 let (což je určitě jen orientační - kdyby vyšla dřív, klidně bych ji nabídla dceři i v 7-8 letech). Překvapolo mne, jak moc nadchla i manžela, který litoval, že něco takového neměl k dispozici jako dítě a nadšeně se jí chopil i teď.
Výtvarná stylizace se Evě Chupíkové ohromně povedla, včetně sjednocující kultivované barevnosti s přírodní strukturou, na příjemně tónovaném pevném papíru. Forma pracovního sešitu se skrytou kroužkovou vazbou mne sice trochu mrzí (uvítala bych ji bytelnější a pevnější, k dlouhodobějšímu použití - pro více než jedno dítě). Trochu zavádějící mi připadá i zpracování časové osy (pravděpodobně způsobí počáteční zmatení při přiřazování památek), ale to jsou jen malé věci - pokládám ji za nadstandartně povedenou!

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Nejkontroverznější kniha na knihomilově poličce a taky přesný opak toho, co učíme děti o zacházení s knížkou. Je naprosto regulérně šílená - a milujeme ji! Má snad blíž k akční tvorbě než k čemukoli jinému a na první pohled vyznívá až negativisticky destrukčně. Pravý opak však nenápadně vystupuje z pozadí... Pokud se rozhodnete do toho jít, ve formě úkolů téměř nekonečného pracovního sešitu vás čeká kde co šíleného ve stylu: "zkus si na této knížce všechno, co se s knížkou dělat nesmí". Ale opravdu VŠECHNO... Ve druhém plánu je to ale svěží, vtipná a překvapivě tvůrčí záležitost... Nikdo sice neví, jak bude po splnění všech těch návodů a voškliváckých doporučení (pokud na ně přistoupíte) vlastně nakonec vypadat (a jestli se z ní vůbec něco uchová následujícím generacím), ale zvědavost je mocný motor... To, co nabízí nakonec nejvýrazněji, je PROCES... Nutí nacházet řešení, způsoby... a překračovat vlastní hranice i úzkostné návyky. Jistě může vyvolat pobouřený ohlas, ale věřte, že to stejně píšu z pozice knihomila, který také vede své dítě k tomu, aby těm papírovým pokladům nikdy NIKDY nezkřivilo ani vlásek. Tato kniha - tedy spíš velikánský pracovní sešit s úkoly - si o to ovšem cíleně říká a ďábelsky láká k překračování hranic v mnoha směrech. Doporučuji s ní tedy zacházet O-P-A-T-R-N-Ě jako se silnou třaskavinou. Při objevení tohoto úletu jsme se s dcerou obě nesmírně bavily (knížky máme rády obě - MOC) a tohohle vypaseného raráška jsme si rovnou zamilovaly. Možná nás zhypnotizoval...

Tohle není kniha Tohle není kniha Keri Smith

Knížka navazuje na oblíbený Destrukční denník. Vznikl jako pocta Marcelu Duchampovi, Yoko Ono, Johnu Cageovi, José Samaragovi... Svým obsahem (a ve výsledku vlastně i formou) natolik vybočuje z rámce běžných knížek, že ji nejspíš v žádné městské knihovně nenajdete, aspiruje na osobní předmět... Je nutné ho oživit - vyrazit ven, plnit úkoly, použít představivost, přemýšlet, dotvořit...

12.12.2017 5 z 5

Wifina - Zábavná encyklopedie pro zvídavé holky a kluky Wifina - Zábavná encyklopedie pro zvídavé holky a kluky Martin Poláček

Hezky řešená dětská encyklopedie, která měla u dcery ohromný úspěch (objevila ji někdy v první třídě). Nepůsobí na mne příliš systematicky, ale jde v ní spíš o kaleidoskop zajímavostí z nejrůznějších oblastí podaný tak, aby informace byly zábavné. Naše dítě bylo z knížky tak nadšené, že si první i druhý díl pořídilo samostatně z kapesného. (Doporučuji pro cca 7-9 let)

12.12.2017 5 z 5

Pokusy v přírodě a doma Pokusy v přírodě a doma kolektiv autorů

Spousta inspirace - tipy pro děti na provedení jednoduchých a bezpečných pokusů z různých oblastí života. Knížka je příjemně barevně rozčleněná do sekcí podle prostředí a náročnosti. Když ji tak procházím uvnitř, mám sice jako výtvarník lehce ambivalentní pocity (sem tam mi to zavání výstřižkovým stylem časopisů, který poněkud trhá pozornost a není moc jednotný), ale i tak se grafikové snažili a není to ostuda. A pokusy jsou prima - dokonce tak jednoduše navržené, že i čtoucí prvňáček by to mohl zvládnout.
Knížka se hodí pro předškoláky, mladší i starší školní děti.

12.12.2017 4 z 5

Opravdu opravdu velké otázky o životě, vesmíru a o všem možném Opravdu opravdu velké otázky o životě, vesmíru a o všem možném Stephen Law

Originálně řešená dětská knížka sympaticky podporující samostatné myšlení. Moc se mi líbí obsahem i po výtvarné stránce.

Tohle není matika Tohle není matika Anna Weltman

Jedno z nejlepších hravých učení, jaké jsem v poslední době viděla. Dcera je z knížky či spíš pracovního sešitu nadšená - obsahuje pěknou porci duševní potravy v tak hravém, tvořivém a experimentálním hávu, že dítě snad ani nepozná, že se u toho něco učí. Skoro dítěti závidím.

Tohle není věda Tohle není věda Clive Gifford

Kultivovaný pracovní sešit / kniha na příjemném přírodním papíře nabízí spousty hezky zpracovaných různorodých aktivit pro zvídavé děti - hravě zakuklená přírodověda, zrakové klamy, fyzika... atd.
Dcera z ní byla úplně unešená a prý je lepší než červený díl "Tohle není matika". Doporučujeme pro děti zhruba mezi 6-9 lety, ale část úkolů se určitě uplatní i u mladších badatelů v doprovodu rodičů.

Naše květiny Naše květiny Miloš Deyl

Obsáhlý klasický typ atlasu (rozhodně nic příručního do kapsy) se skvělými studijními ilustracemi.

Můj první herbář Můj první herbář Claudia Toll

Příjemná knížka pro malé začínající botaniky, ideální v začátcích se sběrem, určováním a lisováním rostlin - je schopná dát všemu řád i prostor. Obsahuje docela pestrou škálu našich nejběžnějších krásných rostlin i s popisy a texty a také volný prostor na vylisované originály.
Nebýt těch několika poťouchlých trpaslíčků, které ilustrátor (bůhvíproč) do knížky propašoval, připadala by mi naprosto dokonalá. Doporučuji všem nadšeným kytkomilům a botanickým začátečníkům zhruba od 4 let.

12.12.2017 5 z 5

Průvodce naší přírodou Průvodce naší přírodou kolektiv autorů

Informačně velmi nabitá a přehledně členěná knížka o evropské přírodě.

12.12.2017 4 z 5