LordSnape LordSnape komentáře u knih

Indií za Dalajlámou Indií za Dalajlámou Luboš Y. Koláček

Původně jsem uvažoval dokonce až o podprůměrném hodnocení, ale nakonec to vyrovnala druhá půlka knihy a vtipně cholerické výstupy Rycheťáka. Koláček tady dokonale předvádí, že je jen a jen pouhý novinář. Udržuje si strohý a rádoby bombastický publicistický styl psaní plný otazníků, vykřičníků, uvozovek a termínů, které do cestopisu zkrátka nepatří. Bylo až k pláči, jak se po příletu do Indie všemu diví. Objev, že zde lidé žijí ve slumech, na ulici a žebrají o jídlo či peníze byla opravdu zásadní odhalením. Dále mě štvaly diskutabilní a ničím nepodložené informace, které Koláček považuje za holý fakt, jako v případě sporu při hledání 17. Karmapy. Co ale na druhou stranu čekat od novináře tehdejšího Mladého světa, jehož informační zdroje byly skoro pokaždé při nejmenším pochybné.

20.03.2014 3 z 5

Texty Texty Jindřich Svoboda

Lesk i bída řemesla knihařského od toho nejpovolanějšího.

22.09.2013 3 z 5

Aforismy pro mého muže Aforismy pro mého muže Marta Brtníková

Místy trochu až moc feministické citáty.

03.03.2013 3 z 5

Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí Vladimír Procházka

Je vidět, že se Procházka nechal svým idolem v podobě Roberta Kiyosakiho velmi inspirovat a většinu pisálkovských manýrů přebral tedy i do své knihy. Nicméně čtivo je to dobré, srozumitelné, přehledné a řekl bych místy i méně útočné, než Bohatý táta, chudý táta. Příběh autora, jak přišel k penězům je zajímavý a chvályhodný, ale po pravdě mi vadily ty věčné stížnosti a nadávky na levicové názory, roli státu v hospodářství a bohatství lidí z restitucí, výher či darů. Pravdou je, že aby člověk něco dokázal a vybudoval si finanční nezávislost je trnitá cesta plná odříkání a různých překážek, o ztrátě přátel ani nemluvě. Souhlasím, že patologická závist je špatná vlastnost a vede k většině sporů a krádeží a že peníze jsou prakticky už jen imaginární platidlo. Nicméně číst pořád dokola o tom, jak je spoření na důchod k ničemu a všichni neúspěšní jsou zlí, mi poměrně vadilo. O literární hodnotě nemá smysl se vůbec bavit, kniha sází především na informační náplň psanou jednoduchým jazykem, jakožto u většiny děl faktu a osobního rozvoje.

08.02.2013 3 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Nebýt vyloženě nezáživné první půlky knihy, hodnotil bych o hodně výše, ale po jejím dočtení a následné zpětné vazbě mé mysli si zkrátka nemohu pomoct. Grant má ve zvyku dlouho představovat své hlavní hrdiny, ale v tomto románu je to více než citelné, jelikož se na prvních, několika desítkách stránkách nejedná o humornou knihu, ale spíše o situační reálii ze života obézních smolařů. O to více mě to mrzí, protože jakmile se to rozjede, místy jsem se smál dosti nahlas, což se mi už dlouho nestalo.

05.01.2013 3 z 5

Čtenáři a internauti Čtenáři a internauti Jiří Trávníček

Musím říct, že mě první výzkum bavil o něco více. Zde se prof. Trávníček snaží hlavně zjistit vztah k beletristické literatuře a internetu. Kýžené porovnání nových výsledků s těmi staršími pak nepřinese skoro žádné zajímavé změny (až na pokles nákupu knih), což je dáno i díky slabému rozestupu mezi oběma výzkumy a celosvětové ekonomické krizi, což i sám autor na začátku publikace naznačil. Berte prosím proto mé hodnocení s odstupem. Hodnotím spíše zajímavost nasbíraných dat, než jejich uspořádání a průvodní slovo.

18.09.2012 3 z 5

Kamenné zídky, Horská pláň, Nultá zóna, Anne Kamenné zídky, Horská pláň, Nultá zóna, Anne Paal-Helge Haugen

Hodnotit tuto ucelenou sbírku je celkem těžké, poněvadž jednotlivá díla od sebe dělí mnoho let, ale její vyjímečností je reedice starší tvorby v podobě dvou sbírek: Kamenné zídky a Horská pláň. Obě krásným způsobem mapují básníkovo dětství a poněkud drsný život v horách s krásami divoké přírody.

05.09.2012 4 z 5

Neboj se být sám Neboj se být sám Vera Peiffer

Psychologická kniha téměř o ničem. Je to takové mlácení prázdné slámy. Vše, co autorka uvádí je buď nesmírně logické a každý normálně uvažující člověk si to prostě domyslí, anebo se začně text utápět v nepříliš zajímavých popisech, co s psychologií nemá moc co dočinění. K takovéhle terapeutce bych vážně chodit nechtěl, protože bych se při těch sezeních asi ukousal nudou.

26.08.2012 2 z 5

Čína: lidé – země – kultura – dějiny Čína: lidé – země – kultura – dějiny Alison Bailey

Nejkrásnější a nejobsáhlejší publikace o Číně. Krásné fotografie a vyčerpávající informace.

13.07.2012 5 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Petr Schink

Tak tohle mi nesedlo. Hlavní hrdina je téměř nesmrtelný, všechny povídky jsou podle stejného scénáře: Parker se připlete k nějakému průseru, gangu či bossovi, dostane nakládačku, je téměř mrtvý, pak se nadopuje se drogami a jede se dál. Posléze se už jen trefuje a předvádí, jak dobře ovládá pouliční boje. Svět není vykreslen nijak vábně, což dle mého autor solidně odflákl a samotné souboje jsou ve výsledku dost nezajímavé.

05.07.2012 2 z 5

Otázky a buddhistické odpovědi Otázky a buddhistické odpovědi Ole Nydahl

Kniha s výběrem otázek z Českých buddhistických center, avšak "Moudrost okamžiku", která je přeci jen na stejném principu a s větším rozptylem okruhů je dle mě poněkud lepší volbou. Vadilo mi i, že se některé otázky v knize až zbytečně opakují, jen jsou jinak položeny.

30.06.2012 4 z 5

Žena a muž Žena a muž Miroslav Plzák

Plzák se v této publikaci zaměřuje pouze na manželské dorozumívání a na problémy, které z toho mohou vyvstat. Je to celkem odborné a docela těžké čtivo, nicméně ne tak matematicky svázané jako "Hra o lidské štěstí".

25.06.2012 3 z 5

Pozpátku Pozpátku Rob Grant

Nejslabší kniha z celé série. Děj, jenž kulhá na obě nohy, zpáteční realita je vykreslena dosti nudně, většina scének je známá ze seriálu a kniha je nijak nerozšiřuje. Závěr s pistolníky z Apokalypsy je velmi mdlý a suchopárný. Pár dobrých věcí by se však našlo. Je jím určitě Eso Rimmer, nebo Kocourovy nesmrtelné hlášky, ale to je tak vše.

15.05.2012 2 z 5

Řekl bych lepší kniha než Jak získávat přátele a působit na lidi. Carnegieho styl se nemění a vše opět vysvětluje buď polopaticky nebo různými příběhy známých či úspěšných lidí. Některé rady byly celkem normální a řekl bych použitelné, jiné trochu přitažené za vlasy.. Konec knihy je pak plný už jen názorných příběhů různých lidí, což mě po chvíli přestalo bavit.

22.04.2012 3 z 5

Jak milovat Jak milovat Gordon Livingston

Dobře se to čte, Livingston poukazuje na okrajové typy lidí, kterým je lepší se ve vztahu vyhnout a pak jak nakládat s jednotlivými emocemi ve vztahu, jen mi ale po dočtení přišlo, že jsem se toho moc nedozvěděl..

29.03.2012 3 z 5

Hra o lidské štěstí Hra o lidské štěstí Miroslav Plzák

Na můj vkus až příliš odborné a pro laika málo srozumitelné.

24.03.2012 2 z 5

Muže ani květinou... Muže ani květinou... Miroslav Plzák

Prvních pár povídek z pera žurnalistky Pikartové jsou víceméně z běžného života a jejího okolí, nicméně jakmile se začne pouštět do fantazijní romance, je to jako ze špatné červené knihovny. Naštěstí Plzák velmi dobře k jednotlivým povídkám slušně oponuje a poukazuje na určitou pohádkovou nedbalost jednotlivých postav, což se promítá i do chování hlavních hrdinů.

05.03.2012 3 z 5

Rodinná encyklopedie pečení Rodinná encyklopedie pečení kolektiv autorů

Ultimátně výborná kniha, kde najdete pěkné recepty. S touto publikací upečete téměř cokoliv a přijdete na spousty skvělých nápadů.

12.02.2012 5 z 5

Čokoláda Čokoláda kolektiv autorů

V době svého vydání to byla má modla a krásná pomůcka při učení se cukrářskému řemeslu, ale dnes je už poměrně překonána Zlatou čokoládovou knihou.

12.02.2012 4 z 5

Jak přežít stres - průvodce pro muže Jak přežít stres - průvodce pro muže Georgia Witkin

Hrozná blbost. Četl jsem to tak letmo, ale přišlo mi, že autorka z mužů - čtenářů dělá úplný blbce, snaží se zaujmout rádoby odbornými termíny a ve výsledku vlastně nic ani neřekne či neporadí. Tyto knihy ve mně vyvolávají pocity dementního našince, který potřebuje i příručku jak se vydělat v přírodě..

12.02.2012 2 z 5