LordByron LordByron komentáře u knih

Sešity z vězení Sešity z vězení Antonio Gramsci

Čo všetko možno zahrnúť do filozofia? Čo do politiky? Nie je filozofiou a politikou náhodou VŠETKO? A to aj jazyk, porekadlá, ľudové múdrosti..
Takéto otázky si dáva Gramsci sediac vo fašistickej base. Veľký obdivovateľ Machiavelliho, ktorého ale interpretuje úplne inak ako všetci ostatní. Prvý marxista čo (ešte právom) načrel miesto ekonómie do kultúry.
Zapamätal som si famózne myšlienky ako že reformácia na rozdiel od renesancie bola ľudová a preto sa presadila. Že epocha renesancie, ktorú ospevujú bola dobou úpadku, chaosu a biedy. Úvahy nad možným zjednotením Talianska už v 15 storočí. Nad,, jakobinizmom "Machiavelliho.
Nad inteligenciou v rôznych triedach.

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Sakra toto bol tak NESKUTOČNE geniálny a všestranný človek, že ja mu úprimne až závidím a mám z neho komplex... On bol tak neskutočne úžasný doslova vo všetkom čoho sa dotkol až vám ide padnúť sánka. Chytil sa anatómie a hneď v nej predbehol vývoj o 200 rokov. Chytil sa strojov a hneď vymyslel lietadlá, autá, guľomety, bicykle a tanky. Chytil sa astronómie a hneď predbehol Koperníka. Chytil sa štetca, dláta, architektúry...
Sakra. Tá Florencia musela byť neskutočné miesto ak zrodila takých ako Leonardo a Machiavelli. Strašne rád by som Lea stretol na živo a myslím, že my bežní smrteľníci smr mu museli pripadať asi ako nám psy a malé opičky. Ten bol tak ďaleko nad nami, že fuuu..Ostatne Leo býva často zaraďovaný za asi najinteligentnejšieho (alebo druhého, tretieho) človeka dejín aj keď presne mi to už nikdy nezistí a jeho IQ sa údajne malo pohybovať okolo 200.

Fyzika od Thaléta k Newtonovi Fyzika od Thaléta k Newtonovi Ivo Kraus

Zasa jedna z mojich obľúbených detských kníh a z prvých čo má uviedli do sveta vedy :).
Krásne, pekne prerozprávané dejiny fyziky v zivotopisoch jednotlivých postáv. Pravda do polky sú to neraz (a asi by nešlo inak) filozofi a veci čo s fyzikou až tak nesúvisia. Možno práve preto som sa v knižke necítil až tak stratený a furt som ju čítal.
Obľúbené kapitolky sú asi o Keplerovi, Galileovi, Keplerovej predstave mimozemského sveta, géniovi Avicennovi a Descartovej filozofii.

Zábavná fyzika Zábavná fyzika Jakov Isidorovič Perelman

Veľmi milujem túto knižku a strašne veľa zaujímavých vecí som sa z nej dozvedel.
Ako Eiffelovka nemeria vždy rovnako veľa metrov :) a ako ďaleko by lietali guľky bez odporu vzduchu a ako kožuch nechráni teplo, ale kľudne aj zimu :) a ako sa z ovocia môže stať zbraň a guľka sa môže stať neškodnou :). Ak vás to zaujma tak určite doporučujem a na týchto nevinných a neraz detských nápadoch sa veľkí aj malí môžu priučiť fyzike :).

Válečné paměti Válečné paměti Charles de Gaulle

Krásny a nepochybne zromantizovaný popis vojny. Krásne príhody, skvelé analýzy. Memoáre také aké majú byť.
Mňa zaujal najmä ten pád Francúzka na začiatku a ako odmietali rozumné de Gaullove rady a v akom rozklade ten štát bol a ako vraj de Gaulle už vopred tušil pohromu..
A predsa sa dobrodruh nevzdal a bil sa ďalej.
Zaujmavôstka :túto knihu si veľmi rád čítaval aj Usáma bin Ládin a ktovie možno v nej hľadal inšpiráciu pri svojom velení vo svojej vojne.

28.10.2021 5 z 5

Sebrané spisy - svazek 3 (vývoj kapitalismu v Rusku) Sebrané spisy - svazek 3 (vývoj kapitalismu v Rusku) Vladimír Iljič Lenin (p)

Skvelé a naozaj VEDECKÉ dielo a férová analýza vtedajšieho Ruského kapitalizmu. Na základe ton ekonomických štatistík a údajov a ich rozobratia.
Bol som úprimne prekvapený aké veľké boli už tak skoro rozdiely medzi bohatšími a chudobnejšími roľníkmi a koľko toho,, kulaci vlastnili ". Štandardná buržoazna história toto úplne obchádza a opisuje (evidentne úplne nepravdivo) triedu roľníkov ako úplne homogénnu. Nebola taká. Vôbec nie.
Jedna desatina najbohatších vlastnila desatinu pôdy a 50 percent najchudobnejších nevlastnilo žiadnu pôdu a iba pracovalo na majetku druhých.

28.10.2021

K. Marx - B. Engels - Tři zdroje a tři součásti marxismu K. Marx - B. Engels - Tři zdroje a tři součásti marxismu Vladimír Iljič Lenin (p)

Krátke, jasné a výstižné zhrnutie ekonómie, politológie a filozofie marxizmu. V úplnej krátkosti odznie všetko podstatné .

28.10.2021 4 z 5

Materializmus a empiriokriticizmus Materializmus a empiriokriticizmus Vladimír Iljič Uljanov

Naozaj nechápem, že zrovna toto Leninovo dielo si vyslúžilo také oslavy.
Lenin bol úžasný politický mysliteľ a novinár, ale v čistej filozofii mu to moc nejde. V celej knihe postupuje bohužiaľ úplne dogmaticky a s tým, že všetko materialistické je vopred dobré. Prakticky neprezentuje žiadne nové argumenty - iba opakuje tie Engelsove, Dietzgenove atď..
Napriek tomu čítanie určite neľutujem! Bol to pomerne zaujmavý náhľad na jeden filozofický problém a Lenin bol bez debaty neskutočne sčítaný takže pekne zhrnul argument všetkých strán sporu (od idealistov po materialistov a od Berkeleyho po Diderota) a k tomu to celé navodzuje tú atmosféru vtedajšieho Ruska ktorú mám rád.
Citátov a to veľmi dobrých som sa z knihy dočítal hodne. Len tak kde píše sám Lenin to už kĺže.
Ale samotný Lenin ako filozof by odo mňa dostal horšie hodnotenie..

28.10.2021 4 z 5

Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Viktor Suvorov (p)

Senzáciechtivá a nie príliš dôveryhodná knižka. Autor navonok ohuruje znalosťami. A aj prekvapivými a šialenými závermi.
Ale má tam kopu faktografických chýb ktorými si vyslúžil posmech a svoju základnú tézu neskutočne zveličuje...
Nie je celkom určite pravda, že ZSSR je hlavný vinník vojny. Nie je ani pravda, že Hitler útočil akoby až čisto preventívne.
Na druhú stranu zrejme Rusi skutočne útok tiež aspoň zvažovali ale k tomu doporučujem čítať radšej Solonina.
A je veľmi diskutabilné čo píše o čistkách a ako zhadzuje Tuchačevského a zo Stalina robí geniálneho superzloducha. Sčasti nim možno bol, ale aj superzloduchom sa v reáli veci vymkýnajú spod kontroly..

24.10.2021

Cez ploty Cez ploty Fedor Gál

Krásna a strašne potrebná knižka. Obaja protagonisti sú úžasní a už len za to ako mali odvahu sa takto baviť si ich vážim.
Na druhú stranu je naozaj trochu škoda, že Gál na Matejove otázky veľmi neodpovedá.
Matej sám je famózna postava v ktorej sa kdekto bude vidieť. Typický výtvor dnešnej doby. Je sčítaný, prehliadol systém a uvažuje naozaj sám za seba. A kladie neraz veľmi správne a odôvodnené otázky.

23.10.2021 5 z 5

Velké demokracie Velké demokracie Winston S. Churchill

Ja naozaj zbožňujem tie Churchillove opisy bitiek ako pri Chancelorsville, taktiky, plánov, portréty jednotlivých postáv a aj jeho kvetnatý epický štýl. Tu a aj inde.
Tento diel je pravda z dvoch tretín skôr politický.
Za mňa - Churchill až príliš a akoby až nehanebne fandí Britom v Indii. No a z dvojky Gladstone a Disraeli mám nakoniec oveľa radšej Gladstonea.

23.10.2021 5 z 5

První křížová výprava 1096-1099: Dobytí Svaté země První křížová výprava 1096-1099: Dobytí Svaté země David Nicolle

Rovnako skvelé ako celá táto séria a možno aj lepšie.
Skvelé spracovanie, venujú sa veliteľom, armádam, plánom a aj samotnému priebehu ťaženia, bitky analyzované bod po bode a krásne obrázky aj mapky. Nemám čo vytknúť.

21.10.2021 4 z 5

Prezident – dvadsať dní na prežitie Prezident – dvadsať dní na prežitie Andrej Kiska

Jedno z tých vecí kde viete, že to bude odpad už vopred.. Po prelistovaní v kníhkupectve som sa o tom utvrdil...
Kiska sa nikdy nestretol s americkým prezidentom ale v knihe je jeho top poradca pre Rusko. A navrhne mu úspešné riešenie ktoré zabráni vojne...
A Kiska v knihe nie je podvodník, ale,, Fico "sa ho v rozpore s realitou pokúša zavraždiť a považuje ho vraj za najväčšieho rivala (ako skromné). Smiešne. Úbohé.

21.10.2021

Egypt včera a dnes Egypt včera a dnes Fabio Bourbon

Absolútne fantastická knižka. Zbierka krásnych maliieb neprávom úplne zabudnutého škótskeho maliara Robertsa z jeho cesty po Egypta. Zapadnutý poklad a urvite si zaslúži pozornosť.

21.10.2021 5 z 5

Životy Římanů Životy Římanů Philip Matyszak

Kúpil som si ju ako malý chlapec za vyše 40 eur a rozflákal na ňu skoro všetko čo som mal :).A potom som bol šoknutý koľko známych postáv v nej chýba a koľko je ich tam neznámych.
Neľutujem. Krásna knižka.
Príbehy konkrétnych ľudí. Ako žili. Akí boli. Gladiátorka, básnička a muž ktorý v liste píše,, ak sa ti narodí dcéra odlož ju ". Hillarión z Oxyrhynchu sa volal a keď som si to ako malý prečítal strašne ma to vydesilo a nenávidel som ho.
Celkový dojem skvelý. Útržky ktoré sa nám dochovali z jednej z najfantastickejších civilizácií ktorá s nami pritom mala toľko spoločného..

21.10.2021 4 z 5

Dějiny vojenského umění - Díl II. Dějiny vojenského umění - Díl II. kolektiv autorů

Krásna, podrobná a bez debaty komoušská kniha :)
Pri každej hlúposti citáty zo Stalina a Lenina akoby zrovna oni boli ešte aj top historici :).
A výber bojov ktorým sa venuje pozornosť takisto tendenčný :).
O Parížskej komúne je asi desať ráz viac než o mnohonásobne väčšej a dlhšej americkej občianskej vojne :).
Ale nevadí. Je to zlatá kniha. A kopec z tých vecí o ktorej píše sa zase dnes nevenuje až taká pozornosť čiže..

21.10.2021 4 z 5

Bolševismus od Mojžíše po Lenina Bolševismus od Mojžíše po Lenina Dietrich Eckart

Určite veľmi dobrý zdroj k nacistickej ideológii a k zdôvodneniu antisemitizmu atď..
Pre mňa osobne snáď aj lepší než Mein Kampf :).
Ale len pre istotu :tie kecy o tom ako Ježiš nebol žid sú naozaj historický nezmysel.
No a kopa ďalšej argumentácie v rozhovor znie taktiež skvelo a presvedčivo, ale často neobstojí podrobnejší prieskum.
Časť z tej ich kritiky je ale celkom pravdivá. Je pravda, že židia radi vyčítajú druhým rasizmus a sami sú ultraxenofóbi. Je pravda, že im nesedelo nemecké slávenie Sedanu, ale sami si pripomínali Purim a Chanuku. Je pravda, že takmer v žiadnej krajine celkom nezapadli, že reálne nie sú k žiadnej moc patriotickí, ale nie sú ani úprimní internacionalisti, že Starý zákon je dosť desivá kniha.. Naproti tomu je asi dosť neopodstatnené viniť ich ešte aj ritualnych vrážd (ktoré sú zrejme povera) a paranoidné vidieť bolševizmus u Mojžiša :).
Paveda je veriť ze Ježiš nebol žid.

21.10.2021 4 z 5

Izrael a Palestina: přehodnocení, revize, vyvracení Izrael a Palestina: přehodnocení, revize, vyvracení Avi Shlaim

Nebolo to až také dobré.. Nič moc nového som sa zas nedozvedel, autor je slniečkoidný a nie úplne fér k Izraelu.
Väčšinou sú to len úvahy na rôzne témy a myslím, že o väčšine z toho tu existuje aj lepšia literatúra.
Ale nebola to ani katastrofa.

21.10.2021 3 z 5

Protokoly sionských mudrců Protokoly sionských mudrců Sergej Aleхandrovič Nilus

Samozrejme,, niečo "na tom pravdy je. Je asi fakt že elity celkovo (nielen židia) ľudí oblbujú, kontrolujú médiá a tak. Pomerne prekvapivo výstižná je predpoveď,, totality". Ale inak je to až neskutočne naivné napríklad ako budú ľudí ovládať alkoholom a to o tom ako chcú zvrhnúť kráľov je EVIDENTNE účelové a dielo rozviedky..

02.10.2021

Protokoly sionských mudrců Protokoly sionských mudrců Sergej Aleхandrovič Nilus

Nezapôsobilo.. Naivné, nepresvedčivé a až moc OČIVIDNE podvrhnuté. Kto by preboha mohol uveriť že takto sa naozaj židia bavia?? Nechápem. Nechápem, že kniha vzbudila taký ohlas a nie je to veľmi dobrou vizitkou inteligencie antisemitov..

02.10.2021