Materializmus a empiriokriticizmus přehled

Materializmus a empiriokriticizmus https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82167/materializmus-a-empi-82167.jpg 4 6 6

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Pravda

Polnoje sobranije sočinenij, tom 18

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Materializmus a empiriokriticizmus. Přihlašte se a napište ho.

Racek213
12.01.2024 5 z 5

No, setkal jsem se s tím jako asi každý vysokoškolák mojí generace při studiu na vysoké škole. Kupodivu, tato kniha je i pro nepříznivce filosofických teorií a studií docela čtivá a poskytuje dosti srozumitelný výklad filosofických kategorií. Prý asi nejznámější Leninova kniha. Jeho spojení idealismu a materialismu s ím, že idealismus v rámci Leninova výkladu zaniká je myslím i dnes aktuální.
Víte, idealismus je pořád velmi silný a propagovaný. Kupodivu, všechen pokrok lidstva na poli techniky i vědy má materialistické kořeny. Nicméně otázka, co bylo před vznikem hmoty a vesmíru, je dosud nevyřešena. I pořes spousty výkladů.

LordByron
28.10.2021 4 z 5

Naozaj nechápem, že zrovna toto Leninovo dielo si vyslúžilo také oslavy.
Lenin bol úžasný politický mysliteľ a novinár, ale v čistej filozofii mu to moc nejde. V celej knihe postupuje bohužiaľ úplne dogmaticky a s tým, že všetko materialistické je vopred dobré. Prakticky neprezentuje žiadne nové argumenty - iba opakuje tie Engelsove, Dietzgenove atď..
Napriek tomu čítanie určite neľutujem! Bol to pomerne zaujmavý náhľad na jeden filozofický problém a Lenin bol bez debaty neskutočne sčítaný takže pekne zhrnul argument všetkých strán sporu (od idealistov po materialistov a od Berkeleyho po Diderota) a k tomu to celé navodzuje tú atmosféru vtedajšieho Ruska ktorú mám rád.
Citátov a to veľmi dobrých som sa z knihy dočítal hodne. Len tak kde píše sám Lenin to už kĺže.
Ale samotný Lenin ako filozof by odo mňa dostal horšie hodnotenie..

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Materializmus a empiriokriticizmus v seznamech