Cez ploty

od:


KoupitKoupit eknihu

Pred takmer desiatimi rokmi začal spontánne odoslaným emailom dialóg dvoch mužov, ktorých osud snáď nemôže byť viac rozdielny. Fedor Gál s presvedčením, že dialóg je nutný za každých okolností, prináša konfrontáciu s národným socialistom Matejom. V knihe Cez ploty sa dozviete, čo všetko sa udeje, a čo sa v živote a v názoroch aktérov zmení medzi slovami: „Tuším je čas, aby som sa aj ja nasral“ a záverom: „Fajn, že píšeš, Matej. Už som mal obavy.“ Je možné, aby si k sebe našli cestu takí rozdielni ľudia, a dokážu vôbec obhájiť svoje rozhodnutie, že túto korešpondenciu zverejnia?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288436/cez-ploty-EBR-288436.jpg 3.99
Žánr:
Biografie a memoáry
Vydáno:, Absynt
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
simecef
19.07.2017

Čtenář se po dočtení knihy musí nutně tázat: Co motivovalo Fedora Gála, aby korespondenci vydal knižně (kdybych byl antisemita, řeknu, že zisk)? Proč se Gál vůbec nepokusil bojovat na Matějově půlce hřiště a proč nechal řadu čtenářsky zajímavých témat, která Matěj nadhodil, bez odezvy? A konečně: proč Gál nepolemizoval s očividnými rozpory, které se v Matějových e-mailech objevily?

Zajímavý je například kontrast sociálně spravedlivé společnosti, po které volá Matěj a vyhroceného individualismu, jímž by podle něj měl disponovat správný nacionální socialista. Mohou si být lidé zároveň rovni a zároveň fungovat ve společnosti založené na soupeření? Pozoruhodný je rovněž Matějův soucit s chudými Romy, kteří jsou podle něj obětí systému, což mu zároveň nebrání být součástí hnutí, které romské etnikum programově nenávidí. A do třetice – každému čtenáři musí vrtat hlavou, jak by intelektuál a knihomol Matěj přežil ve společnosti založené na kultu síly, která by intelektuály již apriorně považovala za potenciální hrozbu.

Dojem z knihy je tedy rozpačitý; defenziva Fedora Gála byla buď programová a měla být prostředkem k prolomení bariér, anebo se zkrátka ukázalo, že liberální utopii čtvrt století po listopadovém převratu již neobhájí ani její hlavní protagonisté.

Lori_S
07.06.2016

No, nechala jsem se nalákat úryvky na webu a výsledek nic moc. Idea není špatná, jenže Matej je prostě jenom další frustrovaný nácek, kterému zlý systém ubližuje. Sice má leccos přečteno, ale tu svoji omezenou tupost prostě nezapře, připadala jsem si jak v libovolné diskuzi na internetu. Fedor Gál tomu taky moc nepřidal, na spoustu Matejových otázek vůbec neodpověděl. Dočetla jsem jenom z povinnosti, celkově nemám pocit, že by mi to něco dalo.