Fyzika od Thaléta k Newtonovi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fyzika od Thaléta k Newtonovi. Kapitoly z dějin fyziky. I fyzika, které vděčíme za technické vymoženosti současného světa, měla své dětství; souvislosti mezi přírodními úkazy se snažili vysvětlit bez pomoci nadpřirozených sil už antičtí filozofové. A když za „temného středověku“ dospívala, dohlíželi na ni muslimský matematik a optik Alhazen s lékařem Avicennou a veleučení křesťané Albert Veliký, Roger Bacon a Mikuláš Kusánský. Teprve v renesanci dosáhla zralosti a jako teoretická filozofie přírody se do jisté míry osamostatnila. Na jejím rozvoji se podílely takové osobnosti, jako byl Johannes Kepler, Galileo Galilei nebo Isaac Newton, které uspořádaly velké množství poznatků do ucelené a vnitřně nerozporné soustavy principů a teorií, jimiž se řídilo veškeré fyzikální dění. Newtonovy pohybové zákony na dlouhé roky ovládly tehdejší filozofický obraz světa, až po roce 1900 byly nahrazeny pohledem kvantověfyzikálním. Od zrození evropské vědy v antickém Řecku do roku 1643, kdy Bůh řekl „Budiž Newton“, uplynulo dvacet pět století. Že vývoj fyziky během této doby je vlastně pestrou mozaikou životních osudů lidí, kteří se o odhalení tajemství přírody zasloužili, se mohou přesvědčit čtenáři této knížky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34196/fyzika-od-thaleta-k-newtonovi-F9p-34196.jpg 4.614
Žánr
Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Fyzika od Thaléta k Newtonovi

Přidat komentář
Zmiu
30.05.2019

Moc pěkná a čtivá kniha. Antika byla ještě taková vlažná, ale od středověku jsem se nemohla od čtení odtrhnout. Líbily se mi i vtipné slovní obraty a nevadily mi ani odbočky. Ráda si přečtu i tu další knihu o fyzicích pozdější doby.

vitek.sk
10.09.2014

Několik desítek medailonů o fyzicích, či spíše fiolozofech a později vědcích zabývajícíh se fyzikou. Kniha je velmi dobře napsaná a čtivá. Snad poprvé vyšly knižně takto ucelené životní příběhy vědců od starého Řecka až Newtona a předpokládám, že mnohdy budete velmi překvapeni. Bohužel, někdy jsou medailony až moc stručné, knížce by rozhodně neuškodila větší délka. Dávám tedy 4 hvězdy.