lentolog lentolog komentáře u knih

Tiene v kresle Tiene v kresle Gerður Kristný

Duchovia reykjavíckych Vianoc - zľahka a zručne napísaná duchárina pre mládež.

27.02.2023 4 z 5

Vyšlapaná čára Vyšlapaná čára Sara Baume

V druhom, konceptuálnom románe-autofikcii A Line Made by Walking, nazvanom podľa performance Richarda Longa, zostavila autorka na pozadí každodenných problémov hlavnej protagonistky zápasiacej s „quarter-life crisis“ alternatívneho sprievodcu moderným a súčasným umením. Zostáva verná poetike obyčajných drobností, román je úsporným, statickým sledom postrehov a úvah.

16.01.2023 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Lyrická próza v pomalom tempe a zvláštnom rytme prináša netypický príbeh vzťahu starnúceho muža a psa z útulku. Pozorovanie a poetický popis zdanlivo bezvýznamných detailov dominujú nad dejom a udalosťami. Úžasný jazyk a štýl, výborný preklad.

16.01.2023 5 z 5

Moje Jugoslávie Moje Jugoslávie Goran Vojnović

Výborne napísaná, zničujúca správa o odvrátenej strane dovolenkového Dobro došli a Nema problema. Jeden z najlepších textov o prežívaní vojny, ktorá znamenala koniec Juhoslávie.

11.11.2022 5 z 5

Z ticha Z ticha Mireya Soriano

Silný príbeh stroskotanca, ktorý s odstupom času popísal, čo sa naučil v tichu veľhôr a ako extrémna skúsenosť okrem strát aj obohatila a prehĺbila jeho život.

27.10.2022 4 z 5

Slovensko 30 let poté Slovensko 30 let poté Pavel Kosatík

Veľmi užitočná rekapitulácia a pohľad z odstupu, hoci nie vždy dostatočne koncentrovaný (k niektorým popisovaným osobám má autor blízko a to ho ovplyvnilo, k slovenskému a maďarskému pravopisu má zasa /aj redaktorka/ ďaleko).

20.10.2022 4 z 5

Viem, prečo vtáčik v klietke spieva Viem, prečo vtáčik v klietke spieva Maya Angelou

Autobiografický román Maye Angelou je šťavnatý, zvučný a pestrofarebný ako jej úžasný hlas. A práve o hlase jednej konkrétnej Afroameričanky i celej komunity hovoria najsilnejšie pasáže textu.

15.10.2022 4 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Vtipne a ľahko, z odstupu napísané moderné slovenské dejiny je radosť čítať. S porozumením, prajne i kriticky píšuci autor je zorientovaný tak dobre, že aj slovenský čitateľ sa dozvie nové veci, prípadne odhalí nové kontexty a súvislosti. Jediným negatívom je nesprávne písanie slovenských slov, najmä výrazu ,,ľudák" (predstaviteľ či stúpenec Slovenskej ľudovej strany), ktorý má v knihe bizarnú podobu ,,luďák".

26.08.2022 5 z 5

Přitažlivost Přitažlivost Lucas Harari

Osviežujúce stretnutie architektúry, legendy, obrázkov a textu. Kúpeľné prostredie praje tajomstvám...

27.07.2022 5 z 5

Bukolika Bukolika Rudolf Jurolek

Výborná minimalistická prírodná meditatívna lyrika slovenského básnika.

27.07.2022 5 z 5

Vy iste pochopíte Vy iste pochopíte Claudio Magris

Prekvapuje ma, že do slovenčiny bola preložená len táto jediná Magrisova kniha. Veď v Dunaji sú kapitoly o Slovensku a Bratislave. A prekvapila ma aj mizerná (žiadna?) jazyková redakcia a odpudivá grafická úprava tohto inak veľmi zaujímavého textu. Škoda...

26.07.2022 3 z 5

Uvnitř banánu Uvnitř banánu Pavel Klusák

Bizarné i dojímavé, nepravdepodobné autentické i mystifikačné príbehy zo sveta hudby. Stručné, pointované, výborné. A to som ešte nepočúval. Pri druhom čítaní sa budem držať žánrového označenia - Príručka.

01.06.2022 5 z 5

Očarený pohan Očarený pohan Bohdan Ihor Antonyč

Skvelé básne!

25.05.2022 5 z 5

Podzemie Podzemie Robert Macfarlane

Takmer dokonalá esejistická kniha - hlboké vhľady nielen pod zemský povrch, poetické sa prestupuje s filozofickým. Kniha, ktorá môže významne posunúť váš pohľad na Zem a život.

21.05.2022 5 z 5

Obraz a slovo Obraz a slovo Alena Pomajzlová

Výborný úvod do problematiky. Ťažisko je na obrazovej časti, texty sú stručné, no fundované a výstižné.

29.04.2022 5 z 5

Chýr Chýr Vasyl Stefanyk

Drastické, stručné, výborne napísané.

29.04.2022 4 z 5

Zátiší s hozenou rukavicí / Still-life with Thrown Gauntlet Zátiší s hozenou rukavicí / Still-life with Thrown Gauntlet Pavel Kosatík

Krásna bibliofília s krátkou a výstižnou esejou (Fišer) i vtipným rozhovorom s autorom (Kosatík).

04.03.2022 5 z 5

Vnímání prostoru Vnímání prostoru Pavla Melková

Jemný a vnímavý prístup k priestoru a miestam mi je veľmi blízky. Krásna kniha!

21.01.2022 5 z 5

Tři kapitoly Tři kapitoly Daniel Hradecký

Zápisky chodca s geologickou trpezlivosťou, medziľadovou a medzivojnovou jasnozrivosťou.

05.01.2022 5 z 5

Klíma: Nový príbeh Klíma: Nový príbeh Charles Eisenstein

Najdôležitejšia a najinšpiratívnejšia kniha, akú som za posledných niekoľko rokov čítal. Veľmi odporúčam každému podrobne ju preštudovať, premyslieť a precítiť. Dáva argumenty i nádej. Ešte by nemuselo byť neskoro...

07.12.2021 5 z 5