Lencza Lencza komentáře u knih

To je Brno II To je Brno II kolektiv autorů

První díl přinesl tipy pro mě asi zajímavější, v tomto jsem se nechala nalákat zejména na návštěvu brněnského podzemí a na procházku podél řeky Svitavy. Krátké texty k jednotlivým místům jsou povětšinou vtipné, za dobrý nápad považuji nechat na místa pro děti zvát samotnými dětmi (tři potomci V. Kokolii ve věku 7-12 let). Klidně bych uvítala více delších textů, ne jen krátké glosy. A i závěrečný text - pohled na Brno psaný pražákem, který se tak slibně rozvíjel a nalákal mě, mohl být delší.

30.01.2020 4 z 5

Tyhle básně jsou labutí Tyhle básně jsou labutí Sylva Ziková

Křehké a svěží... vlastně napínavé... kdo je "ona"? Nějaká nadpřirozená bytost? Idea? Nebo žena? Touha, láska, něha. Odloučení, smutek, touha. Naděje.

"do veršů tvých se ponořit / jak to tvých vlasů / vůní tvé básně se proměnit /ztratit se v času // ve vodách držet dlaní dlaň / držet tě celou / v touze své básně nebýt sám / potkat se s tebou"

28.01.2020 5 z 5

Nadšení pro Lásku Nadšení pro Lásku Richard Rohr

Popis života a učení sv. Františka, sv. Kláry a některých jejich následovníků františkánů. Kniha plná zajímavých myšlenek, ale pro mě trochu těžkou uchopitelná, asi si ji budu muset přečíst znovu a po kouskách a zkoušet některé z těch myšlenek aplikovat v praxi. Zpočátku bylo pro mě těžké se začíst, po čase už jsem četla s chutí a zájmem, byť jsem měla pocit, že mi stále něco uniká.
Hlavní body pro mě? Všechno je či může být posvátné, záleží na našem postoji k tomu. Tady a teď, zde můžeme - musíme - začít. Privilegium nemít žádná privilegia. Láska - to hlavní a jediné, o co stojí za to usilovat. Když budeme usilovat o lásku, nemůžeme nikdy prohrát. Rozdíl mezi Ježíšem (osobním) a Kristem (kosmickým). Některé myšlenky jsou hodně mimo hlavní proud křesťanského učení a chápu, že autor může mnohé provokovat. I mě trochu provokoval. Ale za bližší prozkoumání jeho pojetí život s Bohem určitě stojí.

19.01.2020 4 z 5

Petr Pan Petr Pan Walt Disney

Disney obrázky, co se líbí našim dětem (3,5 a 6 let), mně už tolik ne. Ale i vcelku dobře napsaný a místy vtipný příběh, takže jsem si čtení mohla užít i já. Jen na mě trochu moc násilí (v dětské knížce).

17.01.2020 3 z 5

Mies van der Rohe Mies van der Rohe Claire Zimmerman

Portrét významného architekta minulého století. Portrét pro mě jako laika dostatečně obsáhlý, abych si o Miesovi udělala dobrou představu. V dlouhém úvodu jsem se nejprve trochu ztrácela, spousta jmen, názvů, pojmů, které mi nic neříkají. O to víc jsem si pak ale užívala část věnovanou jednotlivým Miesovým stavbám, kdy už jsem věděla, jak si je zasadit do kontextu... a společně s manželem, se kterým jsme knihu četli, jsme žasli nad tím, jak moderně ve své době Mies stavby navrhoval. Velké skleněné plochy. Nerozdělený prostor.
Protože jsem v oblasti architektury opravdu laik, zaujalo mě i to, jak o svých stavbách přemýšlel, že měl určitý, snad až filosofický, světonázor, který do nich promítal. Na závěr ještě shrnutí Miesova života a díla ve stručných bodech a datech. Řekla bych, že díky tomuto několikerému opakování si o Miesovi a jeho stavbách něco zapamatuji.

17.01.2020 4 z 5

Láska a manželství Láska a manželství Louis Evely

Nádherná kniha. Myšlenky revoluční nejen na svou dobu. Určitě se k ní budu ještě vracet. Myslím, že mi pomohla zase o kousíček víc proniknout ke smyslu evangelií, zejména toho Janova. Kromě nádherných myšlenek s velkým přesahem také některé velmi praktické tipy ke zkvalitnění každodenního manželského a rodinného života. A velká motivace pro mě jako pro matku učit se ještě více milovat své děti.

17.01.2020 5 z 5

Všímavý terapeut - Vnitřní nazírání a nervová integrace - příručka pro klinickou praxi Všímavý terapeut - Vnitřní nazírání a nervová integrace - příručka pro klinickou praxi Daniel J. Siegel

Daniel Siegel představuje zajímavý pohled na všímavost. Nevnímá ji jen jako rozvíjení smyslového vnímání tady a teď, ale jako celkové zcitlivění se na proud dějů, které probíhají v naší mysli, těch verbálních i neverbálních. Otevřenost, pozorování a objektivitu, které čtenář může trénovat v množství cvičení, které Siegel nabízí, pak považuje za důležité podmínky naladění terapeuta (či lékaře) na klienta (či pacienta), které přispívají k uzdravení.
S hodnocením jsem váhala... co se týče informací, dozvěděla jsem se hodně přínosného. Špatně se mi ale četlo, hlavně zpočátku. Příliš mnoho odborních termínů, několik v jedné větě (možná i chyba překladatele? některé by se daly převést do češtiny - monitorování, modifikace atd.). Zabíhání do detailů z neurověd, pro mě někdy až zbytečné. Opakování stejné informace v různých kapitolách několikrát dokola (což ale nakonec přispělo k tomu, že jsem si dost věcí zapamatovala). Postupem čtení jsem si na Siegelův styl ale zvykla a jeho osobní přístup ke čtenáři a poctivá snaha opravdu vyjádřit všechno, co o tématu ví, mi začala být blízká. Nakonec 3 hvězdičky, možná ale 3,5 :)

02.01.2020 3 z 5

Muminek a narozeniny Muminek a narozeniny Tove Jansson

Stručné, milé, vhodné pro malé děti, soustředil se i tříletý syn... dá se při čtení s dětmi povídat o tom, jak se asi Muminek cítí, jestli mu asi kamarádi chystají překvapení, a podobně.

26.12.2019 4 z 5

Vánoční knížka Vánoční knížka Tereza Říčanová

Mně se líbila. Dětem (6 a 3 roky) taky. Myslím, že je fajn, že je Ježíškův příběh naprosto přirozeně zakomponovaný do popisu toho, jak slaví Vánoce jedna obyčejná česká rodina. Do popisu, se kterým se děti můžou snadno ztotožnit. Stejně tak se mi povětšinou líbí i ilustrace, byť sem tam jsou na mě až moc dětské (a děti někdy nepoznaly, co to je).

21.12.2019 4 z 5

To je Brno: Po sto letech 1918-2018 To je Brno: Po sto letech 1918-2018 Michal Konečný

Přehled významných osobností, staveb, obchodních značek... Brna před 100 lety a dnes. Některé části (Architektura, Literatura, Kavárny) mě bavily víc, jiné (Věda a vědci, Umělci a umění) méně - ale to je asi na zájmech každého čtenáře. Současných brněnských osobností se autoři ptali na dvě otázky - na významné brněnské osobnosti a počiny a na jejich názor, jaké bude Brno po sto letech. Kvalita odpovědí byla velmi proměnlivá, některé vážné, některé odlehčené, některé promyšlené, jiné jen stručné... Ale jo, Brno mám ráda a tak i tuhle knihu jsem si ráda přečetla.

18.12.2019 3 z 5

Zvyk není železná košile Zvyk není železná košile Gretchen Rubin

Hodně upovídaná knížka, autorka přichází se spoustou zajímavých nápadů, které pomohou utvořit v životě užitečné návyky, jsou ilustrované příklady ze života jejího, jejích přátel a příbuzných, jen bych řekla, že by se vše dalo říct stručněji, ke konci už mě čtení moc nebavilo a měla jsem tendenci přeskakovat.

06.07.2016 3 z 5