LenaDonan LenaDonan komentáře u knih

Triáda Triáda Colin Falconer (p)

Drsná vizáž deväťdesiatych rokov, prenasledujúca minulosť, Čína plná bieleho prášku - na rozdávanie, sekáčik na ľad ako hlavná kulisa a vražedné komentáre v oddelení závažných zločinov. "Taaak a vo tom to (približne) jee, přátelé."

27.05.2015 4 z 5

Dvojitý agent Dvojitý agent Ben Macintyre

Úplne famózna studnica (pre mňa) dôležitých faktov, spojív a kontextov. Odporúčam každému, kto sa zaujíma o vojensko-politické "veci".

01.07.2014 5 z 5

Ostří hoši netančí Ostří hoši netančí Norman Mailer

Vynikajúca satira na žitie USA ako celku, cez rozvrat jednej osobnosti. Ak ma Mailer niekedy sklame - zďaleka nemám prečítané všetky jeho knihy, bude koniec sveta :)

26.06.2014 4 z 5

Politika Politika Christopher Lord

Zložitejšiu konštrukciu sprevádza celková zrozumiteľnosť vo veciach, ktoré by sme si mali/mohli osvojiť ako kedysi násobilku.

13.06.2014 5 z 5

Duch děvky I. Duch děvky I. Norman Mailer

Vskutku brilantné. Čo mu chýba v hovorenom prejave, to bohato kompenzuje svojím "písacím" umením. Plasticky, zreteľne, zaujímavo, neostýchavo a popravde tak nedokonalo dokonale, že je ťažko mu niečo vytknúť. Pri ňom sa posúvajú osobné preferencie do závratných výšok a šírok. Hubbardovi zdar!

03.05.2014 5 z 5

Nebeský kámen Nebeský kámen Jack Whyte

Prisám vačku, jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala. Nemá síce príliš umelecké sklony, ale je písaná úžasne perspektívnym spôsobom s ľudským nadhľadom a hlavne, uveriteľne vizionársky (zvlášť tie paralely s dnešným svetom sú takmer ako kolom do oka). Nemožno mu uprieť ani kus idealizmu, ale myslím, že uskutočniteľného, len pre dnešného skeptického človeka trošku nepochopiteľného. Inak nemám slov.

24.03.2014 5 z 5

Vyvolená dáma Vyvolená dáma Stephanie Laurens (p)

Ak sa počas knihy nemôžem dočkať konca, nie je to najšťastnejšie. Ale silnejšie pasáže ma donútili ku kompromisu.

25.02.2014 3 z 5

Zrádce Zrádce Shannon Drake (p)

Urobiť z romantiky kroniku sa nepodarí len tak hocikomu. Mám rada históriu, dokonca pretavenú do fiction sféry, ale toto... by som ani pri najlepšej vôli nemohla dobre hodnotiť. Chýbala logickosť a nepovrchnosť. Okrem toho to bolo patetické, rozvláčne, neohrabané, neuveriteľné s prehnaným počtom strán. Grahamová/Drakeová už nevedela čo od rozkoše. Stále dookola to isté (čo sa týka "vývoja" vzťahu ústrednej dvojice). Skrátka, ak by som porovnávala, čo sa v tomto prípade dá (rovnaké prostredie, čas, takmer totožné postavy...), tak to Woodiwissovej Popolu vo vetre nesiaha ani po päty. Ja dokonca ani neviem vymenovať nejaký superlatív. Možno autorkina apelácia na môj útlocit, ktorý prechovávam voči deťom a prehľadná chronológia bojov, ale... nie, skrátka nie.

23.02.2014 1 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha má vážny nedostatok - nie prílišnú krátkosť, ale tú chybu má každá kniha od Gabaldonovej, takže ju za chybu hádam ani nemožno považovať. No, vskutku mi to aj tak rýchlo ušlo. Autorka vytvorila celkom sľubných protagonistov, zasadila ich do krásnych miest Škótska, pridala prísadu dobrej dejovosti a všetko to orámovala krásnym ľúbostným príbehom, tak už sa len treba tešiť na pokračovania...

12.10.2013 4 z 5

Rebelka Rebelka Martina Kempff

Úžasná kniha, zručne napísaná a zručne podaná. Nenápadne a predsa!

06.06.2013 4 z 5

Babylonská bosorka Babylonská bosorka D.J. McIntosh

Veliká slabota po obsahovej stránky, tak aj po formálnej, resp. čo to bolo vlastne za žáner?? Bez gradácie, hoci tam je nejeden mŕtvy a bez hĺbky. Niečo ako "plochozem" (nie tá Prachettova, bože uchovaj!), škoda, že bez humoru. Knihe dávam 1.5 *.

04.06.2013 2 z 5

Poltvin Poltvin Marián Grupač

Kniha je písaná zvláštnym, hravo-vážnym spôsobom. Je akýmsi snovým výkladom skutočnosti človeka, Poltvina, ktorý je mnou, tebou, vami. Nami všetkými v určitých okamihoch. Neradno ju čítať, ak chceme kontinuálny dej s nemennými postavami, s nehybnými úvahami.

31.05.2013 3 z 5

Ošklivé káčátko Ošklivé káčátko Iris Johansen

Krásny prerod z podriadenosti do úplnej efektívnosti bytia... B-)

28.09.2012 4 z 5

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

Priemerná štylistická obratnosť, autor musel všetko opísať, aby zobrazil to, čo chcel. A to je slabota, keď nedokáže zachytiť dojem. Miestami geniálne nepresvedčivé - scéna z vlaku. Tiež nechápem, prečo majú niektorí spisovatelia pocit, že len silný sexuálny podtón, prípadne zobrazenie nejakej deviácie, dokáže knihu napumpovať a ozvláštniť. Ale, sekundárna zápletka o Vandamovi a Elen sa vydarila. Rozpor ich povolaní a životných poslaní je viac ako čítaniahodný.
Inak ničím pútavé, zvlášť po prečítaní špionážnych diel od Doľd-Mychajlyka.

23.09.2012 3 z 5

Barón Goldring sa vracia Barón Goldring sa vracia Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Mister Gončarenko sa akosi vplýžil do mojej topky najlepších charakterov, resp. postáv. Inak, stále obdivujem Doľd-Mychajlykov štýl písania. V knihe nenájdeme ani za mak priamej akcie, ale on dokáže vybrúsiť napätie aj zo vzduchu!! Stále drží a drží... a drží, kým nie je ozajstný koniec. Ešteže je aj posledná časť.

20.09.2012 4 z 5

Světlo severu Světlo severu Archibald Joseph Cronin

Skvelé čítanie pre kohokoľvek. Dej je zasadený do novinárskeho prostredia, ale celkové ladenie je zamerané skôr na ľudské charaktery a na to, ako sa dokážu vysporiadať sami so sebou a s okolnosťami minulými, tak ako aj prítomnými...

07.09.2012 5 z 5

Osudný medailón Osudný medailón C. C. Bergius

Jednoznačne pútavé, originálne a skvele rozvrstvené čítanie. Prierez dôležitými kultúrnymi udalosťami, miestami...

07.09.2012 5 z 5

Sám vojak v poli Sám vojak v poli Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Čo strana, to ďalšia zo slovných periel. Rozsiahly román plný odvahy, patriotizmu, záškodnickej roboty (veľmi kvalitnej ;-) a nevídanej múdrosti. Možno trošku tendenčný, na niektorých miestach, ale v tomto prípade to absolútne nevadilo. Ďalším plusom je, že takou beletristickou, neencyklopedistickou formou sa dá čo-to dozvedieť o druhej svetovej vojne.
Ja vlastne nemám, čo vytknúť. Charakter hlavnej postavy mi neskutočne imponoval, zaslúžil si môj obdiv. Ostatní ľudia, objavujúci sa na stranách - tých teda bolo - neboli sfušované.
Autor namiešal brilatný, historicky presný, špionážny koktail.
PS: Príbeh síce má pokračovanie (celkovo 3 časti), ale prvý román sa skončil uzavreto, tým pádom nezaväzuje čitateľa siahať po ďalších častiach.

06.09.2012 5 z 5

Zlodějčina hra Zlodějčina hra Juliet Elizabeth McKenna

Dobrá správa je, že autorka sa môže prekonať v ďalších dielach (ktoré už vyšli, ale ja som ich ešte nečítala), ale zlá správa je, že pre mňa je táto kniha tak trošku sklamanie, moje očakávania boli trošku vyššie. V kocke, udialo sa v knihe ozaj mnoho vecí, ale ako keby si len na málo z nich dala záležať. Pre mňa najväčšie mínusy: ja-rozprávanie hlavnej postavy (a jej niekedy nemiestne násilné ironické poznámky), rozvláčnosť textu, poslabšia pútavosť napínavých častí, jazyková skladba. Ale... s postavou Ryšada vkráčala do deja silná osobnosť (cca. 250 strana), dynamickejšie úseky a celkovo zaujímavejší vývoj deja. 3,5*

10.08.2012 3 z 5

Ysabel Ysabel Guy Gavriel Kay

Nie je mi úplne jasné, prečo toto vydanie má len 344 strán, hoci originál má cca. 500. Dúfam, že sa tým príbehu neublížilo.

05.08.2012