ladyxx Online ladyxx komentáře u knih

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Střídání vyprávění z pohledu dvou nebo více postav mám ráda, ale kapitoly v této knize mi přišly strašně krátké, neuškodilo by 2-3 kapitoly spojit dohromady, příběh by tak získal na plynulosti. Hodně mi vadila absence přímé řeči v Emminých kapitolách, občas šlo těžko určit, co je část rozhovoru, a co pouze myšlenka. Co se týče postav, byla to přehlídka těžce psychicky nevyrovnaných osobností. Jediný, koho jsem si oblíbila, byl kocourek Vandrák, ačkoliv tam bohužel pobyl jenom krátkou chvíli. Líbila se mi myšlenka moderního domu, která by skvěle zapadla do seriálu Black Mirror, a vsuvka otázek, na které museli odpovědět zájemci o pronájem. Příběh jako celek mě však příliš nezaujal, a asi nebudu mít potřebu si knihu v budoucnu znovu přečíst.

01.08.2020 2 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Smutný příběh věnující se tématům vztahu mezi rodičem a dítětem, sexuality, a temné stránce života na prestižní americké střední škole, který by se klidně někde mohl odehrát. Ameliiny kapitoly jsou vyprávěné v první osobě dost autentickým pubertálním stylem, Kateiny kapitoly jsou ve třetí osobě a dobře vykreslují profil truchlící matky. Sem tam jsou proložené střípky z dávné minulosti Kate (deník nebo korespondence), děj by fungoval i bez nich, ale jsou osvěžující. Zvláštní mi přišlo, že policejní vyšetřování probíhalo za přítomnosti Kate, jelikož se policie vždy snaží labilní pozůstalé udržet v patřičné vzdálenosti. Jinak byly postavy uvěřitelné.

27.07.2020 5 z 5

Bláznivá neděle Bláznivá neděle Francis Scott Fitzgerald

V tomto souboru povídek autor živě popisuje dobu, kdy se vše točilo okolo vyšší společnosti, jejíž život byl plný třpytu a bujarých večírků, zároveň však rigidních myšlenek, kdy každá abnormalita mohla přivodit nedozírné následky. Několik povídek je dosti jednotvárných, s oslnivou a nadpozemsky krásnou mladou dívkou, s deseti nápadníky na každém prstu, která se stane celým světem nějakého mladíka-hlavní postavy povídky. Ostatní povídky byly pro mě zajímavější, k těm nejlepším patří Podivuhodný případ Benjamina Buttona (film jsem neviděla, takže nemohu srovnat), Diamant velký jako Ritz, Veličenstvo, Znovu v Babyloně, Hotelové dítě, Takový pěkný pár. U všech však Fitzgerald dokáže přinutit čtenáře, aby se nad nimi zamyslel.

20.07.2020 4 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Sbírka básní vlasteneckých, politických, i jiných. Uchvátila mě romance o Černém jezeře, po jejím přečtení jsem musela knihu odložit, abych vstřebala emoce a mohla se soustředit na další básně. Kromě ní je tam několik dalších zajímavých - zimní, helgolandská, stará.

17.07.2020 5 z 5

Tajný svitek Tajný svitek Ronald Cutler

Příběh o tajemném historickém svitku, který náhodou objeví americký archeolog při dovolené v Izraeli. Při překladu aramejského textu odhaluje tajemství z historie, která by mohla otřást křesťanským světem. Líbilo se mi, že je příběh zasazen do Izraele. Kniha má hezký obal.

16.07.2020 4 z 5

Fenomén Hercule Poirot Fenomén Hercule Poirot Michaela Košťálová

Předpokládala jsem, že když už někdo napíše studii o tomto brilantním soukromém detektivovi, udělá to po jeho vzoru precizně. Bohužel toto dílo na mě tak ani zdaleka nepůsobilo. Jako školní práce budiž, jako odborná publikace zcela nedostatečné.

16.07.2020 1 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Příběh se váže k starobylému anglickému sídlu, kam přijíždí Edie pro nasbírání podkladů pro předmluvu k literárnímu dílu "Pravdivý příběh o Bahnivci", který byl napsán právě tam jeho bývalým majitelem. Sídlo skrývá mnohá tajemství a tragické události, která jsou postupně odkrývána. Střídá se současnost a 40. léta 20. století, zajímavější je historická část. Děj je místy dosti popisný, což mi osobně nevadilo.

15.07.2020 5 z 5