Kutcho Kutcho komentáře u knih

Príbeh filozofie. Kľúč ku klasickým dielam Príbeh filozofie. Kľúč ku klasickým dielam Robert Zimmer

Veľmi pútavo a zrozumiteľne napísaná analýza vybraných významnejších filozofických diel. Okrem samotných diel autor približuje aj životnú situáciu jednotlivých filozofov a okolnosti za akých vznikali ich diela, ako aj ich celkový dopad na svet filozofie ako aj svet ako taký. Podľa môjho názoru zaujímavé čítanie pre každého, koho aspoň okrajovo zaujímajú otázky bytia, vlády, Boha a podobne.

11.02.2021 5 z 5

Jablko Žezlo Trůn Jablko Žezlo Trůn Ian Cameron Esslemont

Zatiaľ podľa môjho názoru najlepšia časť z Esslemontových malazských kníh, kedy sa konečne stretávame s väčším počtom známych a tých zaujímavejších postáv. Opäť je dej prehľadný a kniha sa číta pomerne dobre, no zatiaľ mi tam stále chýba niečo epické a veľkolepé. Stále to pôsobí iba ako taký lepší sequel.

05.02.2021 4 z 5

Keď som umierala Keď som umierala William Faulkner

Veľmi sa mi páčil netradičný štýl rozprávania, ktorý bol zaujímavým spestrením, ako aj rôzne charaktery a spôsob reči jednotlivých postáv. Dej bol priamočiary, ale skrýval v sebe viac, než sa zdá. Dá sa povedať, že mi na tejto knihe vyslovene nič extra nevadilo, no ako keby mi tam niečo skryto chýbalo, niečo málo, vďaka čomu by bola kniha ešte lepšia.

31.01.2021 4 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Na moje prekvapenie celkom dobré. Kvalita bola konštantná, žiadne výkyvy v kvalite (ako pri trojke) som tam nezaznamenal. Bola tam aj akcia, aj intrigy, plánovanie, trochu Duny, dobré staré aj nové postavy a aj nejaké tie filozofické múdra. Dej bol možno viac komorný a viac sa zameriaval na Leta II, prípadne ešte na úzky okruh postáv, avšak tento diel mi vôbec nepripadal ako niečo písané nasilu a zaradil by som ho na druhé miesto po pôvodnej Dune.

16.01.2021 4 z 5

Ako sa ľudia hrajú Ako sa ľudia hrajú Eric Berne

Prekvapivo veľmi zrozumiteľná a zaujímavo napísaná kniha. Prišlo mi, že to bolo napísané až moc štýlom pre laikov. Jedinú malú výtku mám k jednotlivým hrám, kde mi prišlo, že nie sú vždy opísané do detailov a že ich je málo a mnohé prípady zo života som tam nevidel. Ale inak ide o zaujímavé a poučné čítanie.

03.01.2021 4 z 5

Čakanie na Bojanglesa Čakanie na Bojanglesa Olivier Bourdeaut

Pekná kniha s hrejivou atmosférou. Mne tu však chýbalo ešte niečo viac. Je to priamočiara kniha ktorá všetko dôležité vyrozpráva, ale ono tu zas toho toľko na rozprávanie nie je. Je to jednoduchý príbeh jednoducho vyrozprávaný.

27.12.2020 4 z 5

Meč z kamene Meč z kamene Ian Cameron Esslemont

Chválim, že táto kniha bola konečne napísaná jednoduchšie a zrozumiteľnejšie. Postáv síce bolo stále dosť, ale boli prehľadnejšie zoskupené a prezentované. Príbeh si stále udržiava kvalitu malazského sveta, no zatiaľ mi tieto Esslemontove knihy nepripadajú epické a zapamätania hodné, ako tomu bolo v pôvodnej sérii od Eriksona.

23.12.2020 4 z 5

Deti Duny Deti Duny Frank Herbert

Kniha na mňa nepôsobila takým kultovým dojmom ako pôvodná Duna a v prvej polovici toho celkovo neprinášala mnoho. Skôr mi pripadala ako také tápanie a pripravovanie sa na niečo. To niečo prišlo v druhej časti, a bola to veru paráda. Konečne mal príbeh zmysel, hry sa rozohrali naplno, Leto II úplne v mojich očiach zahviezdil a jednoducho to bola chuťovka, podobne ako prvý diel. Len škoda tej prvej polovice. Inak ma kniha nabudila na pokračovanie a určite stojí za prečítanie ak ste fanúšik série.

13.12.2020 4 z 5

Oslovení z tmy - Svědectví o vítězství tvora Arjeha Oslovení z tmy - Svědectví o vítězství tvora Arjeha Ladislav Fuks

Opäť zaujímavé čítanie od Fuksa plné skvelých obrazov a myšlienok. Nemôžem povedať, že je to moja najobľúbenejšia kniha od neho, ale opäť je iná a predsa tam rukopis pána Fuksa cítiť je. Dĺžka mi prišla primeraná a nenudil som sa.

30.11.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Táto kniha bola trochu zvláštna a rozhodne najviac odlišná oproti iným dielom. Bola v podstate viac dobrodružná, ale zároveň mi prišlo, že sa v nej dialo menej ako by sa mohlo. Pár výborných chvíľ tam bolo, ale najmä čakanie v lese počas hľadania horcruxu mi prišlo ako prešľapovanie na mieste a bola to asi jediná pasáž, ktorá ma vyslovene nudila zo všetkých dielov. Oceňujem, že sa prostredie zmenilo, a nebol to iba Rokfort, ale na druhú stranu mi aj chýbal. Harry Potter prišiel v piatom diele do puberty a bol nehorázne otravný. V šiestom sa to s ním dalo vydržať a tu to bol taký mix. Každopádne to nie je moja najobľúbenejšia postava a určité chvíle som si prial, aby vyhral Voldemort. Séria Harry Potter má totiž veľa skvelých postáv, ktoré sú podľa môjho názoru lepšie a zaujímavejšie ako Harry Potter, no bohužiaľ nedostali v knihách toľko priestoru. Ku koncu sa to všetko vylepšilo a bolo to zaujímavé, ale autorka ešte aj z toho Voldemorta urobila hlupáka, nehovoriac o Brianovi Dumbledorovi, ktoré v mojich očiach úplne pochovala. Opäť ale kvitujem, že urobila tie postavy ľudskejšie, len neviem, či bol správny krok robiť to v poslednej časti, navyše v knihách pre deti a mládež. Možno sú ale moje pripomienky spôsobné skutočnosťou, že už nepatrím ani do jednej z týchto kategórií a ani sa mi knihy nespájajú s detstvom. Každopádne opäť výborná kniha a určite budem celú sériu čítať mojím deťom.

21.11.2020 5 z 5

Harry Potter a Polovičný princ Harry Potter a Polovičný princ J. K. Rowling (p)

Kniha sa nesie v podobnom duchu ako Fénixov rád, no napriek tomu ma bavila trochu viac. Príde mi to, ako keby prvé štyri diely boli jedna séria zameraná viac pre mladších čitateľov, pričom štvrtý diel bol jej vyvrcholením. Piaty až siedmy diel zasa považujem za druhú sériu, kde sa to všetko siedmym dielom uzavrie. Jedna z mála vecí, ktoré mi trochu vadia na celej sérii je, že hoci majú knihy veľa zaujímavých postáv, dostávajú málo priestoru, a to celkom platí aj o Hermione a Ronovi. Ale inak fajn. Ďalší výborný diel, v ktorom sa dej posunul ďaleko a teším sa, čo bude v poslednej časti (aj keď vďaka filmom už ako tak viem).

01.11.2020 5 z 5

Spasiteľ Duny Spasiteľ Duny Frank Herbert

Myslel som si, že to bude pokračovanie skôr nasilu, avšak ja som bol spokojný a myslím si, že malo zmysel. Dej sa posunul o 12 rokov ďalej, čo ale vôbec nevadí. Veľa skvelých postáv zostalo a pár nových skvelých postáv pribudlo. Tým, že má kniha pomerne málo strán, tak je príbeh svižný, ale musím povedať, že nie taký hlboký ako v pôvodnej Dune. Spasiteľ Duny pôsobí viac ako časť celku než samostatná kniha. Stále sa ale jedná o výborné pokračovanie, a ja som zvedavý, čo bude ďalej.

26.10.2020 5 z 5

Návrat Rudé gardy Návrat Rudé gardy Ian Cameron Esslemont

V tejto knihe sa už dej začína približovať kvalitatívne tým od Stevena Eriksona, avšak bohužiaľ rovnako ako tie knihy, aj Esslemont má obrovské množstvo postáv podobných mien a charakterov, pričom príbeh rozpráva takým spôsobom, že sa aj veľmi pozorný čitateľ miestami stráca. Bohužiaľ ani stránky postavy.cz neobsahujú o Esslemontových postavách veľa informácií, takže je ťažké naďalej sa orientovať v deji. Inak tieto knihy dobrým spôsobom obohacujú Malazský svet a celkom som zvedavý, ako to bude všetko pokračovať.

18.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Fénixov rád Harry Potter a Fénixov rád J. K. Rowling (p)

Nemôžem povedať, že by bol tento diel najlepší, avšak dej sa posunul opäť o kus ďalej, autorka ho spestrila o viac času mimo školy, a podobne ako štvrtý diel, aj tento bol dospelejší. Vadila mi samozrejme Umbridgeová, ako aj Harryho puberta a neustále výbuchy hnevu, ktoré dúfam v šestke pominú. Inak sa jedná o ďalší výbornú knihu, a ten bojový záver bol tou správnou čerešničkou na pomyselnej harrypotterovskej torte.

12.10.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na Dunu, avšak tá atmosféra je tak vťahujúca, že to skutočne netrvalo dlho a každou stranou ma kniha pohlcovala viac a viac. Skvele fungujúci svet, výborné postavy (možno aj o málinko viac som si užíval dejovú linku Harkonnenovcov) a príbeh pútavý a svižný. Koniec bol taký polootvorený, že kniha obstojí aj ako samostatné dielo, ale je tam priestor aj na pokračovanie, ktoré, ako vieme, existuje v počte 7 kusov. Podľa mňa kniha dokáže zaujať aj človeka, ktorý nie je fanúšik scifi a fantasy, takže by som ju odporúčil každému, kto má rad dobré knihy.

05.10.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Celkom zaujímavý námet, ktorý mi trochu pripomínal film Equilibrium z roku 2002. Len škoda, že celá situácia a fungovanie sveta budúcnosti neboli prepracovanejšie a nešli do hĺbky.

20.09.2020 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Aj keď ide o nedokončené dielo, kniha dokáže ponúknuť viacero humorných situácií, zaujímavých myšlienok a taktiež núti čitateľovu fantáziu pracovať na plné obrátky. Len škoda, že sa nedozvieme, ako tento príbeh chcel ukončiť sám autor.

14.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša Harry Potter a Ohnivá čaša J. K. Rowling (p)

Žasnem, ako autorka precízne a výborným spôsobom pracuje s postavami a posúva ich stále ďalej, a taktiež pridáva nové a zaujímavé postavy. Rovnako oceňujem neustále rozširovanie a obohacovanie kúzelníckeho sveta a jeho fungovania. V porovnaní s filmovou adaptáciou by som iba vytkol jedinú minimálnu vec. Nakoľko bol tento diel viac akčný ako predchádzajúce tri, filmové spracovanie zobrazilo tri čarodejnícke úlohy o málinko pútavejšie. Samozrejme celý Trojčarodejnícky turnaj bol iba časť deja, pričom tri úlohy tvorili iba zlomok príbehu. Všetko dokopy fungovalo perfektne na 100% a aj keď som opäť vedel, čo sa stane, na konci som skoro ani nedýchal a aj napriek tomu som sa dozvedel veľa nových vecí. Film jednoducho nedokáže obsiahnuť celú knihu. Zatiaľ jednoznačne najlepší diel, temnejší, menej pre deti, trochu aj detektívny a vyšperkovaný hádam aj môžem povedať, že k dokonalosti.

06.09.2020 5 z 5

Proměna a jiné povídky Proměna a jiné povídky Franz Kafka

Chvíľu som si hľadal cestu ku Kafkovi, ale musím povedať, že ma v konečnom dôsledku jeho písanie upútalo. Väčšina poviedok ma síce moc nezaujala, resp. som možno neporozumel ich významu, ale Premena plus pár ďalších sa mi páčilo veľmi. Určite na Kafkovi niečo je, avšak musím si od neho ešte niečo načítať.

05.09.2020 4 z 5

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

Prvá polovica sa mi páčila a bavila ma veľmi, no od druhej polovice mi to pripadalo ako Malý život od Hanya Yanagihara, len s tým rozdielom, že príbeh v tejto knihe bol ľahší a viac humorný a v Malom živote depresívny a temnejší. Hodnotovo mi prišiel Malý život vyššie a táto kniha ma už ku koncu ani moc nebavila, pričom koniec bol podľa mňa dosť slabý. Celkovo sú však besy kvalitatívne vyvážené a celkom zábavné.

29.08.2020 4 z 5