KubaHanzelin Online KubaHanzelin komentáře u knih

Rónin Rónin Rafal Jaki

Geralt se nám trochu zatoulal, tentokrát až do Japonska
Trochu jsem se toho bál, ale spojením zaklínačského světa a japonských mýtů vzniklo poměrně zajímavé okénko, do kterého se rád vrátím, ale pro příště by to chtělo zapracovat na příběhu, tohle byla jen taková hodně rychlá jednohubka, která japonskozaklínačský svět představila:)

29.03.2023 3 z 5

27 smrtí Tobyho Obeda 27 smrtí Tobyho Obeda Joanna Gierak-Onoszko

Málokdy je mi u knihy psychicky zle a téměř nikdy mi není u knihy fyzicky zle, tato kniha zvládla hravě obě.
Neuvěřitelné téma v zemi, kde by to čekal málokdo, o to je to, o čem kniha vypráví snad ještě horší..
Naprostá nutnost číst, aby se na tyto o další světové hrůzy o kterých často ani nemáme tušení nezapomnělo..

26.03.2023 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Po Útoku na pekárnu za mě lepší, téměř hororová povídka, kterou slupnete jak malinu a po dočtení o ni budete ještě nějakou chvíli přemýšlet..
Čteno do čtenářské výzvy

21.03.2023 3 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Druhé setkání s Joem Abercrombie, tentokrát na startu jeho známější a čtenáři oblíbenější série.
Bohužel, mě nepřesvědčil ani tentokrát, chápu, že jsou čtenáři, kteří jsou z toho nadšení a užijí si asi tak stokrát víc než já, bohužel, já to tak nevidím, i kdybych rád, čekal jsem drsnou fantasy a tu jsem taky dostal, ale tak nějak se v ní za celou dobu skoro nic nestalo, což chápu, vzhledem k tomu, že je to první díl série, ale místy dost krkolomný jazyk a styl vyprávění (nevím jestli mám vinit překlad) mi čtení dost kazil a taky jsem kvůli němu knihu dost času odkládal..
No, možná to někdy zkusím zase, ale v nejbližší dobe určitě ne

20.03.2023 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Kdybych to neviděl Xkrát už někde jinde, tak bych byl nadšený, takhle je to další příjemné seznámení s klasikou, která neohromí, ale ani neurazí, dokáže také pobavit.
Stále žasnu nad Shakespearovou nadčasovostí..

13.03.2023 3 z 5

Kamelot Kamelot Bill Willingham

Blíží se konec základní série a všechny Mýty se připravují na velké finále, tak nějak bych shrnul tento díl, jinak se toho opět moc nestalo, víceméně výplňkový díl, který nás připravuje na finálovou (doufám) řež, u které nezůstane jedno oko suché
Doufám, že nás Crew nebude trápit a stihne zbylé dva svazky vydat ještě letos, držme jim palce!

11.03.2023 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Arilu jsem si chtěl přečíst od té doby co vyšla, ne že bych se řadil mezi nějak velké Radkovy fanoušky, ale tohle byl takový bum, že mě to prostě lákalo
Kniha je prvotina a je to na ni hodně cítit, Sterak má slušnou představivost a když bude pokračovat má slušně našlápnuto, že by se mohl stát i poměrně dobrým fantasy spisovatelem na našem malém českém políčku. Bohužel, s Arilou mám pár problémů a to, že je psaná tak nějak, že byste svět měli znát, ale nic o něm nevíte, vím, že tento styl používá hodně autorů, ale mě nesedí. Každopádně největší kámen úrazu je za mě samotná hlavní postava Arily, u které jsem si po nějakých 100 stránkách říkal: "Sakra, ona je neuvěřitelně dokonalá a úžasná jako Galadriel v seriálovém Pánu Prstenů, všechno ji vychází, všechno umí, všechno zná, je naprosto neporazitelná."
Ale abych jen nekritizoval, série má určitě velký potenciál na poli YA, který mě už věkově a i stylově míjí, další díly nechám mladším a nadšenějším:)

10.03.2023 3 z 5

Berserk 12 Berserk 12 Kentaró Miura

Výplňkový díl, před velkým finálem Berserk - "Golden Path"
Kdybych poměrně nedávno neviděl filmy, asi bych se bavil daleko víc, ale jsem moc zvědavý jak brutality, které v dalším díle očekávám budou znázorněny v manze, protože ve filmu to bylo docela dost i na mě:)

06.03.2023 3 z 5

Píseční červi Duny Píseční červi Duny Kevin J. Anderson

Tak jsme konečně na konci..
Píseční červi Duny je závěr velmi dlouhého příběhu, u kterého jsem čekal, že se dočkáme epického vyvrcholení, ale nakonec došlo na poměrně trapný happy end, který mi jinak poměrně čtivý díl, oproti Lovcům Duny, knihu zkazil
S původní Dunou to nemá už nic moc společného a je to hodně cítit, jestli má být Duna filmovým nástupcem Star Wars tak by se měli scénáristi hodně snažit aby pozdější díly vylepšili:)

05.03.2023 3 z 5

Sangre Sangre Jose L. Benitez

Trochu jsem se obával, že Lady Mechanice dochází dech a no.. jak se to veme..
Ano i ne.
Jsem rád, že to vypadá, že se konečně něco dozvíme o původu naší Lady (tedy doufejme, že to není zase jen past na čtenáře, to už bych se asi zlobil:)). Ale, bohužel, si budeme muset počkat minimálně do dalšího svazku..
Pro tentokrát hodnotím opět lehce nadprůměrem - databazeknih by mohla zauvažovat o hodnocení 0-10 :)

27.02.2023 4 z 5

Lovci Duny Lovci Duny Kevin J. Anderson

No, já nevím, možná hodnotím moc drsně, ale..
Je cítit, že už to nepíše Frank Herbert, ale jeho nástupci v podobě syna Briana a Kevina J. Andersona, myšlenkové pochody jsou do ústrání a kniha je víc dějová, což by nebylo na škodu, kdyby se v knize vlastně něco dělo na těch cca 540 stránkách se nestalo téměř nic.
Což je vlastně jediný kámen úrazu, na knize je hodně vidět, že se jedná o přípravu na "velké finále", na které jsem zvědavý a hned se na něj vrhnu.. tak ještě uvidíme

26.02.2023 3 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 9 a 10 Ekhö: Zrcadlový svět 9 a 10 Christophe Arleston

Ekhö je pořád fajn, ale bohužel ji dochází dech, kámen úrazu je repetetivní příběh, který se vždy ukáže jen v jiných kulisách..

17.02.2023 3 z 5

Padlá hvězda Padlá hvězda Claudia Gray (p)

Zase jednou kniha, která ukazuje Jedie jako lidské bytosti (a i jiné bytosti, jsme přece jen ve vesmíru SW), ne pouze jako ty všemocné vesmírné bojové mnichy, i když se o to velmi snaží, tak se jim to ne vždy daří a kromě pokračování příběhu těžkého boje s Nihily je tato kniha přesně o tom. O lidství.

17.02.2023 4 z 5

Srdce Drengirů Srdce Drengirů Cavan Scott

Líbí se mi, jak komiksy z High republic éry doplňují mezery, které se vyskytují mezi jednotlivými knihami, bohužel se mi nelíbí, že se tímto způsobem z nás tahají akorát další peníze..
I když co to říkám, čím víc SW kontentu, tím lépe:)

15.02.2023 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Další dohánění povinné četby, tentokrát se hodí i do čtenářské výzvy..
Asi nejznámější milostný a tragický příběh, který byl kdy napsán, velmi nadčasový, i když je mi jasné, že mu hodně pomohl perfektní překlad pana Hilského:)

10.02.2023 3 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Můj první Steinbeck, který mě hned chytnul a jen tak nepustil
Sice to není dokonalé, ale velmi lidské, kolikrát jsem jsem s postavách viděl sám sebe, nebo své blízké, známé..
Po dlouhé době kniha, která mi něco dala

09.02.2023 4 z 5

Není strachu Není strachu Cavan Scott

První česky vydaný komiks z éry High Republic u nás
Proč ne, některé romány byly fajn, jiné slabší, tento komiks slouží jako doplnění příběhu po událostech prvních dvou knih a zaměřuje se na hrozbu Dengirů, kteří se pomalu stávají zajímavějšími než byly předtím, byl nám odhalen jejich původ a příště se možná dozvíme ještě víc..

03.02.2023 4 z 5

Pod maskou smích Pod maskou smích Jarmila Loukotková

Jak to napsat..
Chvílemi jsem měl pocit, že čtu českého Tolkiena, toho popisování bylo opravdu spoustu a také psychologie postava a jejich myšlenkové pochody.. jinde by mi to nevadilo, ale zrovna toto mi v tomto případě knihu dost srazilo do průměru, možná kdyby byla kniha o 100-150 stran kratší a seškrtaly se různé zlouhavé a nezáživné pasáže, tak bych nemusel hodnotit tak jak hodnotím.
Ale bylo fajn si přečíst něco z tého historické doby:)

03.02.2023 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Pro mě (zatím) asi nejdrsnější Kingovka co jsem četl.
Chvílemi jsem bojoval se začtením se, ale když už jsem se začetl nemohl jsem Misery odložit, u některých scén jsem si říkal, že ve filmu by mi to asi nevadilo, ale v literatuře je to, možná, pro některé nesmyslné, ale pro mě silnější a nechutnější, ale pravda je asi taková, že čtenářská představivost dokáže být tak živá..

22.01.2023 4 z 5

Akira 4 Akira 4 Katsuhiro Otomo

Čtvrtý díl Akiry se už odehrává po událostech filmu a je to hned poznat, Neo-Tokio je zničeno, Kaneda zmizel, Akira s Tecuem "společně" vládnou těmto troskám a nechají se svými fanatickými následovníky vzývat jako bozi
Děj byl tentokrát pomalejší a ucelenější, takže za mě + oproti neuvěřitelně rychlým předchozím dílům, zbývají poslední dva kousky, myslím, že nejsem jediný kdo je zvědav jak to celé dopadne:)

17.01.2023 4 z 5