krizek krizek komentáře u knih

Cestující do Frankfurtu Cestující do Frankfurtu Agatha Christie

Už před čtením jsem počítala s tím, že to nebude klasická Agatha, a možná proto se mi příběh líbil. Jasný popis místa, děje, postav, zajímavý nápad.

23.04.2019 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

I když si plně uvědomuji poselství a podstatu knihy, něco mi chybělo natolik, že mě to neoslovilo. (Anebo jsem blázen?)
Vyzdvihnout ovšem musím zajímavý děj, dobrý styl psaní a trochu literatury "faktu" o praktikách v psychiatrii. Za mne 60%.

14.01.2016 3 z 5

Duchovní svět F. X. Šaldy Duchovní svět F. X. Šaldy Antonín Mokrejš

Pokud potřebujete sekundární literaturu, která by vám rychle pomohla poznat velikána F.X.Šaldu, tak plně doporučuji, hlubší smysl ovšem bohužel kniha nemá, a kdybych pracovala pouze s tímto dílem, tak by mne Šalda určitě nenadchnul. Také je nejspíš otázkou, co od Šaldy čekáte - literárního kritika nebo filozofa?

23.05.2015 3 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Já toho chlapa asi miluji, tohle bylo naprosto skvělé dílo, jak říkal sám autor, projevují se tam jeho osobní emoce (smrt tatínka) a jde to tam hodně cítit. Já osobně neměla problém zorientovat se mezi postavami, tak moc jich tam zase nebylo a vše mělo návaznost a logiku! :)

07.11.2014 5 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Čtivá kniha, přečtena za jeden den, zase dobře vymyšleno, i když na mne moc jednoduché, vraha jsem odhalila dříve, než doktor Calgary, proto se také připojuji, že je jedna ze slabších, ale vůbec ne špatných knih! :)

21.02.2013 5 z 5

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Mne se naopak velice líbila, není to akčnost, je to domyšlené naprosto do nejmenšího detailu, sedíte a čtete a i když víte, co by OBVYKLE Poirot udělal, nepomůže to - a vy jste překvapeni, to je dle mého účel, překvapit i zkušeného "poirotovského" čtenáře! :) U mě SUPER!

28.12.2012 5 z 5

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Platón

KRITÓN - dialog, kdy Kriton navštěvuje Sokrata ve vězení a přináší mu špatné zprávy – tedy tu, že již zítra bude muset Sokrates umřít
- Sokrates mu již ale v tomto oponuje a říká, že to tak nebude, že měl sen, kdy za ním přišla krásná žena a říkala: „Ó Sokrate, do Fthie, hrudnaté země, již pozítří mohl bys připlout“ (44b)– což podle něj jasně znamenalo, že ho smrt čeká až pozítří....

Aristotelés Aristotelés Jan Patočka

Tento přepis přednášek se mi četl velice obtížně, používal mnoho výrazů, které jsem si musela dohledávat, v poznámkách toho moc vysvětleno neměl, takže samostatně s touto knihou jsem pracovat nemohla.

Pozvání do filosofie Pozvání do filosofie Martin Hollis

Abych se přiznala, knihu jsem si vybrala jen kvůli obalu, hledala jsem nějaké úvody do filozofie, ale nevěděla jsem, co přesně hledat. Ale i přesto mě velice nadchla. Líbil se mi způsob provedení, způsob psaní i celkový vzhled.
Byla velice naučná, v něčem více, v něčem ovšem méně, docela dobře se četla, nemusela jsem se extra zastavovat nad nějakými výrazy či poučkami, mělo to spád, rychlost, hlavu i patu.
Podle mého názoru měl autor i perfektní výběr témat na rozbor. Každé mělo své kouzlo, ke každému měl opravdu co říci. Už jsem se potkala i s knihou, která se zabývala tématy, o kterých autor neměl ani ponětí a spíš to stáčel do toho svého oboru a koníčku. To pak nelze číst, nedává to smysl. Ale Pozvání do filozofie je pro mě perfektní filosofická kniha.
Rozebíral i problémy, které jsou primární, a to se mi velice líbí, protože přece ani tyhle nemůže odsouvat na druhou kolej, jen proto, že otrlý a přechytralý autor si sám o sobě bude myslet, že je nejchytřejší a že se přece nesníží až na úroveň toho, aby rozebíral tak jasné věci, které přece všichni musí znát. To se v tomhle případě nestalo.
Jediné, co bych autorovi snad vyčetla, ale to je pouze můj subjektivní názor, je až přespřílišné používání logiky. Samozřejmě, k filozofii logické uvažování patří, ale mně se zdá, že se autor na tu logiku příliš odkazuje a že na ni až příliš spoléhá, což je podle mě zbytečné. Ale třeba to bylo v plánu, třeba dílo mělo být stavěno jako logicky – filozofické.
Na konec bych snad mohla říci, že se autorovi dílo vcelku povedlo, myslím, že mohlo splnit svůj účel. Nebylo moc složité, ale za to ani moc jednoduché, dalo se číst, dalo se mu rozumět, celkově to byla pěkná kniha.

27.08.2012 3 z 5

Zlomky předsokratovských myslitelů Zlomky předsokratovských myslitelů Karel Svoboda

Jak plyne z názvu jedná se opravdu o zlomky myšlení různých předsokratovských myslitelů. Pokud chcete rychle najít konkrétní myšlenku nějakého filozofa, doporučuji v knihovně sáhnout po této knize. Jako samostatné čtení poněkud bez významu... Stejně si vše nemůžete zapamatovat :)

Kritika soudnosti Kritika soudnosti Immanuel Kant

Abych pravdu řekla, Kanta bych určitě nedala do skupiny mých oblíbených autorů. Velice nesrozumitelné, mnohdy nepochopitelné, můj celkový dojem není čistě špatný, má něco do sebe - například právě estetika je dle Kanta naopak pro dnešní dobu nejvíce a nejlépe pochopitelná.

Středověká filosofie Středověká filosofie Richard Heinzmann

Kniha podává ucelený přehled, nevím zda stoprocentně srozumitelný. Přiznám se, docela mi dělalo potíže knihu dočíst, většinou jsem se zamotala, přestala jsem vnímat či cokoli jiného. Musím říci, že jsem četla i lepší přehledy.

Cogito, ergo sum Cogito, ergo sum Petr Glombíček

Velice dobře psaná studie, četla jsem ji z "povinnosti" v druhém ročníku svého bakalářského studia, a na to, že to byla povinná četba mě něčím osobitým nadchla, zaujala. A práce na téma Descartovo cogito ergo sum byla pro mne obrovská výzva, tato kniha mi pomohla a inspirovala mne.

Duše a svět Duše a svět Filip Karfík

Autor v knize porovnává devět studií z antické filozofie, které se zabývají duší, bytím, světem a poznáním u Herakleita, Parmenida, starých pythagorejců, Platona a Aristotela, ve stoicismu a také u Plotína. Dobře sepsaná kniha, hodně pouček, ukázek, příkladů, srovnání.

Athénská ústava Athénská ústava Aristotelés

Pokud se chcete dozvědět něco o politickém poměru v době Solónově jste u té správné knihy. Rozepsáno do detailů, všechny zákony, politické poměry, majetnické poměry. Příjemné čtení :)