Kniznicerv Kniznicerv komentáře u knih

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Všichni milují Hanu Aleny Morrnštjanové. Aleniny knížky mám také moc ráda. Pokud ale chcete příběh s tématikou holocaustu se silným ženským a milostným příběhem, sáhněte spíše po Zvuku slunečních hodin. Androniková je “paní spisovatelka”, píše nádherným jazykem, a puká mi srdce z toho, že už si od ní nic nepřečteme.

18.11.2021 5 z 5

Náš Coney Island Náš Coney Island Billy O’Callaghan

V listopadu, ke konci roku, pro mě zatím nejlepší kniha, kterou jsem letos četla. Je to ale velmi subjektivní názor. Většina lidí mě nechápe. Proto, že tam nejsou žádné zajímavé a dramatické zápletky, nic moc se tam neděje. Tak proč o ní tak básním? Málokdy se setkám s tak nádherným jazykem, kdy čtu nějaké věty dvakrát, takhle pro mě píše “Spisovatel”. Postřehy, detaily a popisy pocitů dokážou dokonale vystihnout a vykreslit situaci, umíme si představit, jak se postavy cítí, protože jsme se tak mnohokrát pravděpodobně cítili i my sami. Co se týče hlavních postav, knížka vystihuje se všemi jeho nuancemi vztah lidí, kteří se milují, vídají se, ale nikdy spolu nedospěli do každodenní rutiny, a jaká pozitiva i negativa takový vztah přináší.

18.11.2021 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Všichni milují Geniální přítelkyni. A já pořád tak nějak nevím proč. V čem je to tak výjimečné? Musím ale uznat, že se to čte velmi dobře, a i když po dočtení prvního dílu krčím trochu rozpačitě rameny, stejně mám chuť přečíst si druhý díl. (Je to jenom proto, že tak to u x-logií bývá, že když se začteme do nějakého příběhu a není dokončený, už z podstaty nás zajímá, jak dopadne?)

18.11.2021 3 z 5

Sestry Sestry Martin Uhlíř

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá. Zajímalo mě, jakou prózu, a navíc o ženách, napíše redaktor Respektu a autor, který píše spíše odbornou literaturu a zabývá se jinými tématy. Anotace možná vzbuzuje až příliš velká očekávání. Nasvědčuje velké tajemství, kterého jsem se ve výsledku nedočkala. Autor mě několikrát držel v napětí, jak se příběh vyvine, místo nějaké gradace a odpovědi ale přišel spíše “poklidný dojezd” příběhu. Kniha mě ale bavila, je velmi dobře napsaná. Žádná z postav mi sice není sympatická, ba naopak, ale to ani být nemusí, ne? Na prozaický debut to není špatný výkon.

18.11.2021 3 z 5

Skutečná Skutečná Petra Nesvačilová

Na knize oceňuju zejména velkou otevřenost nechat čtenáře nahlédnout do svého světa a myšlenek. Líbí se mi smysl pro detail, všímat si v životě i docela obyčejných věcí, a umět je poutavě a uvěřitelně popsat. S mnoha pocity herečky se jisté dokážeme ztotožnit a taky jsme se tak mnohokrát cítili. Očekávání nebyla velká, proto jsem byla touto knihou krátkých fejetonů z každodenního života příjemně překvapena.

04.11.2021 3 z 5

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Tahle holka má talent! Skvěle napsané psychologické drama, z kterého mrazí, vhled do nitra komplikované ženské postavy a Lucie si mě získala především stylem psaní. Jsem rada, ze česká literatura má autorku, jako je ona, ačkoli rozhodně nepůjde o žádný líbivý mainstream a nezavděčí se každému.

04.11.2021 5 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Sally Rooney pro mě byla velkým objevem a jsem ráda že současná světová literatura získala autorku, jako je ona! Skvělé dialogy, styl psaní a nastínění společenských otázek, které rezonují současnou mladou generací. Normální lidi se mi také líbili, ale očekávání byla po nadšeni z prvotiny asi příliš velká, a Rozhovory proto u mě vedou. Nyní jsem zvědavá na Beautiful Work. Na každou novou knihu se těším!

04.11.2021 5 z 5

Roky Roky Virginia Woolf

Jsem velkou fanynkou Virginie Woolfové a typ čtenářky, která nepotřebuje v příběhu dramatické zvraty a akční děj. Nevadí mi popisy prostředí nebo pocitů. Překvapilo mě proto, že Roky mi přišly až moc pomalé a bezdějové. Jazyk a spisovatelský um je to ale rozhodně krásný.

04.11.2021 3 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Čtu pořád, stává se mi ale bohužel málokdy, že mě příběh naprosto strhne od první stránky. A přesně to se stalo v případě Jednoho dne.
Kniha mě nadchla brilantními jiskrnými dialogy, vtipem, uvěřitelnými lidskými postavami a dokonalému vystižení mezilidských vztahů a situaci, kdy jsem si říkala: přesně vím, jak se ta postava teď cítí, to už jsem si taky zažila.
Líbil se mi originální koncept, kdy se každá kapitola udála v jednom roce, mohli jsme tak sledovat dvacetiletý vývoj jednoho výjimečného vztahu.
Byla jsem hodně zvědavá, jak to s oběma hrdiny, kteří se v životě střídavě potkávají a vzdalují, dopadne. Konec mě možná proto trochu zklamal, asi bych v příběhu nepotřebovala takové drama. To je ale čistě osobní názor.
Jinak jsem byla knihou nadšená a doufám, že mě nezklame ani Tři na cestě, kterou si chci přečíst jako další

04.11.2021