katerina.sto katerina.sto komentáře u knih

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Tento strhující román mě poutavým způsobem zasvětil do problematiky rasy, která je v USA stále přítomná a aktuální, ať už si to chceme, či nechceme přiznat. Adicheová píše jednoduchým jazykem bravurního vypravěče, čili jsem dílo hltala doslova "jedním dechem". Jediné, co mě poněkud vyvedlo z míry, byl konec - poměrrně rychlý spád, otevřený konec ponechávající prostor pro čtenářovu fantazii, ale co si budeme nalhávat, přesto více nežli jasně napovídá, jak to mezi hlavními postavami vlastně dopadne... :D Doporučuji!

08.06.2017 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Dechberoucí mnohovrstevný román. Právě díky jeho mnohovrstevnatosti, i v tomto případě došlo k jevu, kdy jsou holt pasáže, které nabízí pohled konkretního účastníka příběhu, kvalitnější a záživnější, než jiného. To je v podstatě důvod, proč jsem román ohodnotila "jen" 4 hvězdami. Na druhou stranu věřím, že tak autorka cílí na široké spektrum čtenářů, neboť každý má tak možnost ztotožnit se s tím, či oním ústředním hrdinou a není tak odkázán jen na jednoho, který mu nemusí být sympatický již ze začátku a od samého úvodu čtení tak román znevažuje. Jodi Picoult je mistryní vyprávění. Kniha mě pohltila natolik, že jsem jí věnovala každou svou volnou chvíli, ač mi byla vzácná. Čtenář spoustu přítomných zvratů sice očekává, ale přesto je velmi těžké uhodnout, v čem budou spočívat a následné odhalení pak jen více a více podněcuje k dalšímu čtení a odhalování dalších pravd. Naprosto nečekaný konec je pak všemu jen pomyslnou třešničkou na dortu. Doporučuji!

25.04.2017 4 z 5

Opřete se do toho Opřete se do toho Sheryl Sandberg

Inspirativní Sheryl Sandbergová předkládá nepříjemná fakta týkající se ambiciózních žen a formuluje myšlenky týkající se nás všech, které v nás někde hluboko leží, aniž bychom si je uvědomovali. Upozorňuji, a autorka se tím koneckonců netají, že kniha je feministická, naštěstí však ne v nejryzejším slova smyslu. Vyzdvihuje, podporuje a motivuje ženy, ale v žádném případě neupozaďuje muže - spíše právě naopak. Je tak dosaženo naprosté rovnováhy, což je také koneckonců ideálním cílem, pro jehož dosažení byla kniha sepsána. Je psaná lehce, je doplněná výsledky skutečných průzkumů a řadou trefných citátů od žen "z oboru". Když už nic jiného, minimálně mě opravdu nakopla k tomu "opřít se do toho"!

24.03.2017 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Konečně jsem se k tomuto dílu po letech dostala a naprosto si mě získalo. W. Styron je naprostým mistrem slova. Stává se dokonalým vševědoucím vypravěčem, který s hlubokou inteligencí a empatií líčí charaktery všech zásadních postav, včetně nejniternějších koutů jejich duší. Vše je doprovázeno popisem tehdejší společenské atmosféry v Americe, řadou úvah, faktografických informací i lyrických pasáží. Román má naprosto vše, co od kvalitního díla tohoto žánru očekávám. Strhující příběh, momenty překvapení, erotiku, kvanta emocí, ponaučení. Jediné, nad čím stále dumám je, jaký postoj vlastně zaujímám, co by čtenářka, k titulní hrdince. Během čtení jsem k ní chovávala stejně velký odpor, jako obdiv. Ale zanechané rozpaky v duše čtenáře jsou, dle mého skromného mínění, právě jednou ze stop, které by měly být zanechány po dočtení psychologického románu. Nemohu jinak, než doporučit!

05.03.2017 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Díky předchozím recenzím jsem si knihu půjčovala s opravdu velikým očekáváním. Románů z válečné doby jsem přečetla nespočet, nicméně ještě žádný, ve které by byl utiskován nějaký z pobaltských národů - o to více mě lákal, neboť se mi toto téma, stejně jako autorce, jeví opravdu zanedbávaným. První strany byly zklamáním. Autorka užívá velmi prostý jazyk, sestávající především z jednoduchých vět. Čtenář má pocit, že se hned v prvních třech kapitolách odehraje snad vše podstatné. Opak se ale postupně stává pravdou. Právě ona autentická obyčejnost vtáhne čtenáře do děje velmi silně, že se odtržení od knihy stane téměř nemožným. Všechny strasti hlavní hrdinky, s nimiž je během svého nelehkého osudu konfrontována, jsou navíc prokládány retrospektivními vzpomínkami na šťastné chvíle života, což ještě více umocňuje pocit lítosti nad těmi, kteří nedobrovolně přišli během pár minut o vše, co měli - o to, čehož my si často nevážíme a stává se nám samozřejmý. Konec má rychlý spád, je do jisté míry opravdu otevřeným a je pravda, že by příběh býval mohl mít obsáhlejší dohru. Nicméně v nejlepším se má přestat. Doporučuji! Já, čtenář velmi loudavý, jsem ji přečetla během necelých dvou dní - to nechť je důkazem, že opravdu stojí za to jí listovat.

11.02.2017 4 z 5