kata3529 kata3529 komentáře u knih

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Jedná se o soubor 4 povídek, které se vskutku zaobírají všemožným počasím, a jeho vlivem na lidské životy, takže ten název k tomu úplně sedí. Často se v knize vyskytovaly pasáže, které byly vážně psycho, u povídky č. 2 jsem měla chuť tu knihu vůbec nedočíst, autorův styl byl poměrně zvláštní, ale zároveň je třeba říct, že se tam také našly věci, ze kterých bylo možné si něco málo do života vzít.

A o čem že to vlastně je? Povídka č. 1 pojednávala o malém chlapci a jedné postarší dámě, která se nechtěla být vyfocena zvláštním foťákem, povídka č. 2 o muži, který neodešel zcela za zcela dobrých okolností, a následně bojoval o to, aby mohl trávit čas se svým synem, povídka č. 3 o pobytu chlapce na mraku, který vlastně mrakem nebyl, a povídka č. 4 o prapodivném dešti, schopné zcela zničit lidské životy.

Nejvíce ze všech se mi líbila povídka č. 1, nejhorší byla povídka č. 2, a kdybych u povídky č. 4 vynechala určité pasáže, nejspíše by se dostala na první příčku.

10.11.2023 2 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Jedná se o soubor 10 povídek, které se zaobírají různými mezilidskými vztahy, nejčastěji však těmi milostnými či partnerskými. Kniha je i díky zvolenému tématu nadčasová, neboť mezilidské vztahy budou čtenáře vždy zajímat, a to zejména proto, že se to týká i nás samých v našich každodenních životech. Tato knížka je tedy jednak skvělou příležitostí na odpočinek, druhak skvělou příležitostí, jak poznat známé i méně známe české autory.

A o čem, že to vlastně je?
Povídka č. 1 – vztah matky a syna, povídka č. 2 – vliv rodičů na partnerské soužití jejich dcery, povídka č. 3 – láska v domově důchodců, povídka č. 4 – svěřování ženy v baru, povídka č. 5 – manželský pár a seznamka, povídka č. 6 – sousedské vztahy a návštěva nemocnice, povídka č. 7 – milostné dopisy, povídka č. 8 – první láska starého, ženatého pána, povídka č. 9 – rodinný život, povídka č. 10 – láska vzniklá ze stopu.

Nejvíce se mi líbila povídky č. 1 (Třešeň – Alena Mornštajnová) a 10 (Sofi – Boris Dočekal), nejméně č. 5 (najdisvujosud.cz – Alice Nelis), č. 6 (Důkaz – Aňa Geislerová) a č. 7 (Pohádka – Bianca Bellová).

10.11.2023 3 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Jedná se o skvělou YA, která se mi četla jedním dechem, upřímně bych si dovedla představit i pokračování, které však dle epilogu nepředpokládám.

Střední škola, která má být zábavou, se pro jednu dívku, Avu, stane poměrně obrovským nebezpečím, a to bez její viny. Jednoho dne, po školním večírku, se jí život obrátí naruby, a to takový způsobem, který by si nikdo z nás jistě nepřál kdykoli zažít. Jako by to však nebylo málo, nemá za sebou vůbec hezkou minulost, matka ji a jejího bratra Tylera opustila, a tak se Ava snaží dělat vše správné proto, aby jim oběma bylo dobře. Naštěstí je v jejím životě však někdo, kdo se ji snaží se vším pomoci, a tak trochu ji i na dálku „hlídat“ – hráč fotbalu jménem Knox.

Příběh je vyprávěn z pohledu Avy a Knoxe; ústředním tématem je jak jejich postupně se vyvíjející vztah, tak i vyšetřování Avyina znásilnění, která si však bohužel nic moc nepamatuje, a není tak vůbec jednoduché přijít na to, kdo je viníkem. Najít si k sobě cestu je pro oba velmi složité, a to zejména z toho důvodu, že on je fotbalistou Žraloků, těch, kteří pořádali onen osudový večírek. Oba jsou si vědomi toho, že by se od sebe měli držet dál, ale to prostě nejde. Zároveň oba mají sourozence, kteří je potřebují, a rodiny jsou pro ně tím, co mají na prvním místě. Říká se, že nejlepším lékem je čas, a že někdy je třeba, aby se ty samé věci staly v tu pravou chvíli, a přesně tak je tomu i v tomto příběhu, neboť to dobré, co se stane na střední, se později odehraje i na univerzitě.

Co se týče psaní, je to napsané tak, že děj mezi stránky ubíhá, nabírá na obrátkách, a čtenář je nucen číst dál a dál. I tak jsem ale měla malý problém, a to např. s tím, že si myslím, že by bylo vhodné věnovat více času minulosti obou, dále také jejich postupnému seznamování nebo sourozeneckým vztahům.
Abych však nebyla jen kritikem, tak musím vyzdvihnout zejména autorčin styl psaní, který se mi velmi zalíbil, a dále také rozlišení písma u přítomnosti/minulosti, neboť právě to napomáhá snadné orientaci.

21.10.2023 4 z 5

Jejich příběh Jejich příběh Jitka Prokšová

Jedná se o knížku, kde jde o vyprávění ze života Natálie, která toho má za sebou poměrně dost. Během dětství musela neustále bojovat s tím, že její matka bere Lindu, její sestru, jako vzor pro všechny kolem, v důsledku čehož se Nat cítila mnohdy oprávněně upozaděná. Jednoho dne se však od rodiny oddělí otec, který sice matce posílá finance na zabezpečení dcer, avšak jinak se o ně nezajímá. Po čase se příběh dostane do doby, kdy si Linda našla Toma, který se však zalíbil Nat, a všechno to nakonec dopadne velkým fiaskem pro obě ze sester. Matka se však nevzdává a snaží se dcery usmířit. Následuje část pojednávající nejen o pobytu Nat v Německu, které po velmi dlouhé době zavolá Linda s tím, že je jejich matka velmi vážně nemocná, ale také například o tom, jak se vede Míše, dceři Lindy.

Stihnou si sestry včas vše vyříkat? Bude Míša šťastným dítětem? A jak to bude dál s životem Nat? To všechno, a nejen to, jsou otázky, na které si budete muset najít odpovědi sami.

Příběh se četl dobře, občas bych něco spíše vypustila, ale co musím ocenit jsou vsuvky autorky samotné, čímž si dokreslíte, jak to asi celé probíhalo, a co vše za tím stálo.

Pokud bych si zrovna z tohoto příběhu měla něco vzít, bylo by to, že všechno se dá zvládnout, a že je vždy dobré mít někoho, kdo tady bude pro vás za všech okolností.

15.10.2023 4 z 5

Žila jsem s hlavou v oblacích Žila jsem s hlavou v oblacích Petra Karasová

Jedná se českou novelu, která je autoričnou částečnou biografií, což je právě to, co mě vedlo k tomu, že jsem si tuhle knihu chtěla přečíst. I když jsem knihu četla v rámci spolupráce, musím upřímně říct, že sama sebe nepovažuji za cílovou skupinou, ale zároveň ani nemám pocit, že by její přečetní bylo mým ztraceným časem.

Hlavní představitelkou této knihy je Ema, která nejdříve bydlí se svou rodinou, časem je však přesunuta kvůli neshodám s otčímem na internát, a následně , kdsž už na internátu není místo, bydlí u babičky. Jednoho dne vidí film s hercem jménem Michal, který je spíše politikem, a od toho se všechno odvíjí. Ema postupem času zjistí, že je schyzofrenička, a tak se musí ve svém životě potýkat se spoustou nečekaných událostí, které ji však posouvají dál. Změní shlédnutí filmu nějak výrazně Emin život? Naučí se Ema žít se svou nemocí? A jak budou fungovat její rodinné a pracovní vztahy, které jsou někdy narušeny pobytem na psychiatrii?

Příběh se i díky krátkým kapitolám čte opravdu dobře, děj má celkem spád, ale občas by bylo vhodné, aby byl děj více rozpracován, například, co se týče pobytu na psychiatrii či začleňování do pracovního kolektivu. Motiv tohoto příběhu není lehkým tématem, ale zároveň jsou tam i momenty, které dávají naději na štěstí, a to se mi na tom líbilo.

Pokud bych si z tohoto příběhu měla něco vzít, pak tu myšlenku, že je třeba vždy věřit v naději, vždy věřit ve štěstí, a především věřit sám sobě, protože každý z nás je sám sobě tou největší oporou, ale zároveň i největším nepřítelem.

Knížku doporučuji asi spíše mladším ročníkům, ale zároveň také těm, kteří si chtějí přečíst něco o tom, jaký může být život s psychickými problémy, protože i díky této krátké knize je možné si uvědomit, co všechno vlastně máme, a jak dobře se máme, i když si kolikrát myslíme, že to tak není..

02.09.2023 3 z 5