karaliene karaliene komentáře u knih

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

(SPOILER) Autor zřejmě předpokládal buď podprůměrnou inteligenci čtenáře, nebo očekával, že čtenář bude přeskakovat stránky, jinak si nedovedu vysvětlit, proč tolik informací opakoval ne 2x, ani 3x, ale klidně 5x.
Jak skřípe příběh i jeho podání, tak skřípala moje chuť knihu dočíst...ale dobrá, zajímalo mě rozuzlení. Jenže...ne, nečekejte dotaženou knihu.

13.05.2023 1 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

Nedovedla jsem přilnout k nikomu z popsaných, nedovedla jsem se nechat příběhem vtáhnout, neprobudil ve mně žádné emoce, přišel mi povrchní a uondaný.

26.03.2023 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Kdyby mi bylo 15, budu možná uchvácená, ale dnes mi kniha připadá jako jedno velké klišé, nezralé (stejně jako postavy, které prezentuje) a lehce podprůměrně podané.

08.02.2023 2 z 5

Pacienti Sigmunda Freuda Pacienti Sigmunda Freuda Mikkel Borch-Jacobsen

Abych hodnotila spravedlivě, musím se oprostit od emocí, které ve mně příběhy probudily. Že Freud "svému brilantnímu umění výkladu neklade pražádné hranice" a že je "excelentní dialektik psychologie a nadto monomaniak svého systému ", jak na str. 221 trefně shrnuje Rosa Mayreder, jsem věděla. Ale že mu leckdy na analyzandech pramálo záleželo, mně jako člověka z oboru niterně bolí.
Každopádně kniha je skvěle napsaným osvětovým počinem a méně než 5* si nezaslouží.

24.01.2023 5 z 5

Azrael Azrael Monika Bartošová

Psané stylem pro pubescenty. Až příliš jednoduché, až příliš bez pointy, až příliš bez koherence.

12.01.2023 2 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Napsané je to tak,jak autor umí,tedy kvalitně, ale tentokrát se mi absolutně nepodařilo nalézt pointu.

27.12.2022 2 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Syrově upřímná výpověď ženy středního věku, která co do chorobnosti postupně graduje.
Začátek příběhu mě nudil a knihu jsem se chystala odložit, ale čím víc se dotyčná hrabala ve svém podhoubí a čím víc smrdělo, tím těžší bylo čtení přerušit. Takže nakonec 3*.

23.11.2022 3 z 5

Domov Domov Mats Strandberg

Stačí přečíst první a poslední čtvrtinu. Mezi tím se předvídatelný děj vleče, nic pro příběh zásadního nenabízí, plno informací se neustále opakuje (nepotřebuju číst desetkrát o vykřikováných oplzlostech, dvacetkrát o úniku stolice a zápachu moči, nesčetněkrát o bizarnostech v chování dalších pacientů). Méně je někdy více.
Námět má větší potenciál, než nám autor předkládá.
A jako předchozí čtenáře - i mě při četbě napadlo, že jde o psaný koncept béčkového filmového hororu.

14.09.2022 2 z 5

Lest Lest Sandra Brown

Průměrný námět, průměrné, takřka ordinérní zpracování. Trochu vražd, zrádný manžel, udatný zachránce, trochu lásky, trocha sexu... ženský rukopis se neodpáře.

15.07.2022 3 z 5

Ostrov bouří Ostrov bouří Leonora Christina Skov

I když jde nedočítání knih těžce proti mému dotahovacímu naturelu, tohle se opravdu nedalo.

29.06.2022

Manželská a párová terapie Manželská a párová terapie Stanislav Kratochvíl

Dobře čtivé, přehledné, s jednoduchými názornými příklady...takový typický pan profesor. Na této knize oceňuji zejména prezentaci terapeutických technik při práci s páry (a že jich není málo).
(4* dávám čistě jen kvůli subjektivní preferenci knih, které jdou více do hloubky.)

10.03.2022 4 z 5

Obecná psychoterapie Obecná psychoterapie Jan Vymětal

Podrobná kniha, zejména z hlediska obecných otázek psychoterapie - v jiné knize věnované psychoterapii jsem je takto dobře a přehledně zpracované nenašla.

10.03.2022 5 z 5

Duševní a behaviorální poruchy Duševní a behaviorální poruchy Petr Smolík

Za mě nejpřehlednější speciálně psychopatologická publikace. Čtenář v ní nenajde upozornění na diagnostické špíčky a oříšky, nenajde zabíhávé etiologické teorie apod., ale najde důsledně shrnuté všechny duševní poruchy v souladu s MKN.

25.01.2022 5 z 5

Psychodiagnostika dospělých Psychodiagnostika dospělých Mojmír Svoboda

Nástin historie psychodiagnostiky a aktualizovaný výčet nejpoužívanějších psychodiagnostických metod. Ideální pro získání přehledu a pro přípravu na všeliké zkoušky na profesní dráze (klinického) psychologa.
A nepřehledné (zejm. u testů osobnosti) je to tedy dost.

13.01.2022 4 z 5

Psychiatrické interview Psychiatrické interview Harry Stack Sullivan

To vůbec nebylo zlé...kdyby byly obsah i forma primárně koncipované k tisku, možná bych se pozastavila nad častou nadlehčovaností, občasnou zabihavostí, pro odborné publikace nezvyklým vtipem...ale na těch přednáškách bych zatraceně chtěla být. :)

18.11.2021 5 z 5

Každý den o trochu blíž Každý den o trochu blíž Irvin D. Yalom

Nezaujaly mě texty ani jednoho z autorů. Nemohla jsem se zbavit ulpívajícího pocitu, že čtu neupřímné bláboly, které nasytí vlka a koza zůstane celá. Zvláště Ginny užívá vzletných slov, aby zakryla prázdnotu obsahu.
Vlastně mě ta knížka docela nakrkla.
3* dávám za nápad a za víru v to, že někoho obsah i zpracování osloví více než mě.

22.02.2021 3 z 5

Manuál TAT - Psychoanalytický přístup Manuál TAT - Psychoanalytický přístup Françoise Brelet-Foulard

Přehledné a srozumitelné, vynikající pomůcka k porozumění podstatě i interpretaci TAT.

06.02.2021 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

King si laťku nasadil hodně vysoko - a s každou jeho další knihou se zvyšují mé obavy, že už ji nepřeskočí. Ani Právo nálezce mě nenadchlo, přišlo mi prostě mdlé: uondaným dějem, nedotažením postav (což autor obvykle moc dobře umí - tady si pohrál jen s Morrisem), nevyužitím potenciálu námětu (ano, i King umí psát o ničem) a tak...
Díky prvním 20 a posledním 50 stranám, které měly neuvěřitelný spád, hodnotím 3*.

16.12.2020 3 z 5

Sama bych se v nebi bála Sama bych se v nebi bála Ludmila Janáková

Čtenář se neubrání srovnání s první autorčinou knihou (zvlášť přečte-li obě v rozmezí 30 hodin)...a já musím s velkým potěšením konstatovat, že mě pokračování příběhu mile překvapilo. Autorka dozrála nejen písemným projevem, ale především osobnostně: nevrací se nutkavě ke svým chybám, nemá potřebu je omlouvat a před čtenářem či okolím ospravedlňovat svá rozhodnutí, kniha je stručnější, ale výživnější. Jakoby paní Janáková najednou dokázala zacílit a proniknout rovnou k jádru vztahu/interakce/introspekce.
Z knihy čiší opravdová svoboda a spokojenost.
Děkuji autorce za sdílení.

19.11.2020 5 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je to jedna z těch knih, kdy v popředí stojí autorův mistrný spisovatelský um na úkor všeho ostatního. Obsahem mě kniha nenadchla, i onu zde často zmiňovanou psychologii postav si dovedu představit hlubší, i.e. méně popisující chováni a více analyzující prožívání, ale takřka u každé věty jsem se zalykala potěšením z četby stylisticky dokonalého textu. Málokdo umí psát jako Dostojevskij.

13.05.2020 4 z 5