Kakho-Oto Kakho-Oto komentáře u knih

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Úžasné! Foglar dokázal takřka nemožné: i třetí dobrodružství ze Stínadel je fascinující. O nic horší než dvě předchozí. Dokonce vůbec nevadí, že se příběh netočí okolo ježka v kleci.

Poslední cesty obou Quitzowů I. Poslední cesty obou Quitzowů I. Karel May

Karel May a středověk? A proč ne... Po přečtení obou svazků tohoto románů mě mrzí, že se May k tématice středověku již nevrátil. Napsal sice pár novel odehrávajících se v 18. století, ale to už není středověk.

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

(SPOILER) Ano, jedna z nejlepších mayovek. Zde uvedené vydání z roku 1966 je sice trochu zkrácené, ale překlad je velmi čtivý. Jiný překlad této knihy (v brněnském nakladatelství Návrat) mně moc čtivý nepřišel. Resumé = záleží i na překladu. V říjnu 2021 jsem tuto knihu s velkým zájmem přečetl již popáté, poprvé ve vydání od nakladatelství Olympia z roku 1989. Prostřední části knihy jsou dost "fyzikální" - optické klamy na obloze, pád meteoritu, Eliášovy ohně...Příběh rychle odsýpe, je dost akční a hodně zalidněný. Vinnetou se objeví až za polovinou knihy, Old Shatterhand cca na začátku druhé třetiny.

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Velmi dobrý a originální román. České filmové zpracování není žádný zázrak. Kniha je mnohem lepší!

Old Surehand 2.díl Old Surehand 2.díl Karel May

(SPOILER) Jedna z nejlepších knih Karla Maye. Dobrodružství střídá jiné dobrodružství, řada napínavých momentů, zajímavé postavy, prostředí a především se rozvíjí zápletka, v prvním díle jen naznačená. Mnohem lepší než první díl.
Dodatek z prosince 2022: Navzdory napínavosti a poutavosti považuji první díl „Surehanda“ za méně povedený než jeho pokračování. Všiml jsem si však, že někteří komentující hodnotí kvality obou dílů opačně. Proč mám osobně mnohem raději druhý díl? Pro ty, jež by to zajímalo: Druhý díl rozvíjí na Maye značně složitou zápletku, která je v prvním díle jen naznačena. Spolu s „hyper“ dobrodružným dějem, řadou zajímavých postav, atraktivním prostředím Skalistých hor je na Maye hodně složitá zápletka něco, co z tohoto díla činí jednu z nejlepších literárních mayovek. Z jednotlivostí zaujme např. způsob Old Wabblovy smrti, souboje hrdinů se čtyřmi medvědy, duel mezi kovářem a darebákem vedený kovářskými kladivy. Kuriozitou je setkání se dvěma bratranci Pitta Holberse, kteří však patří na stranu záporných hrdinů. Poslední kapitola, kdy se čtenář dozví, jak přesně to bylo s Old Surehandem, Apanačkou, Kolma-Puši, falešným generálem, Thibautem atd., je naprosto strhující.