jozik_v_tumane jozik_v_tumane komentáře u knih

Nachové plachty Nachové plachty Alexandr Grin (p)

Nemám slov. Jsem uhranut. Četl jsem vydání s dalšími povídkami a románem Běžící po vlnách, všechno samá nádhera... Skvělý překlad Miloše Nohy.

19.11.2019 5 z 5

Kufr Kufr Sergej Dovlatov (p)

Z jedné pasáže jsem brečel smíchy, to se mi už (u knížky) vážně dlouho nestalo... Některé povídky jsou slabší, styl vyprávění možná až trochu moc lapidární, ale celkově určitě stojí za přečtení.

15.11.2019 5 z 5

Brouk v mraveništi Brouk v mraveništi Arkadij Strugackij

Dobré.

Hotel U mrtvého alpinisty Hotel U mrtvého alpinisty Arkadij Strugackij

Moje oblíbená od ABS.

Kulhavý osud Kulhavý osud Arkadij Strugackij

Nemám slov. Jedna z vůbec nejlepších knih, co jsem četl.

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Absolutní nádhera.

Poledne, XXII. století Poledne, XXII. století Arkadij Strugackij

Některé pasáže jsem VŮBEC nechápal (zvlášť jeden úsek jsem četl asi 4× a pořád nic), ale to beru u Strugackých jako součást koloritu :-)

Špunt Špunt Arkadij Strugackij

Jedna z těch lepších od Strugackých. Menší rozsah, přesto velmi konzistentní a ucelené.

Tachmasib letí k Saturnu Tachmasib letí k Saturnu Arkadij Strugackij

Jedna z těch méně výživných od Strugackých, přesto se mi líbila.

Který nebyl Který nebyl Rafal Wojaczek

Většina básní mě neoslovila, ale některé jsou krásné.

10.11.2019 4 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Ačkoliv má knížka jen málo přes 100 stránek a vlastně je čtivá, četl jsem ji 5 dní, a to jsem měl čas... Rychleji to nešlo. Nutí zpomalit a vážně se zamýšlet nad svým životem. Způsob vyprávění i poezie popisovaných míst, vzpomínek a dojmů, velmi spontánně, tak jako funguje paměť sama, mně zcela učaroval. Jsem okouzlen a kdyby byl autor vydal nějakou další prózu, hned bych se do ní pustil! Velká nádhera, velká hloubka...

10.11.2019 5 z 5

Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Všechny tři tituly mě bavily. Kdybych je měl seřadit, nejlepší byla rozhodně titulní novela Miliardu let... (za mě jedna z nejlepších od Strugackých vůbec!), druhá Dravci mého století, a nejslabší román Obydlený ostrov (i ten jsem si užil, ale přišel mi překombinovaný, místy zdlouhavý/opakující se a hlavně přeplněný válečným a vojenským kontextem, což bylo trochu únavné).

24.10.2019 5 z 5

Trkalo se tele s dubem – Autobiografie 1 Trkalo se tele s dubem – Autobiografie 1 Alexandr Isajevič Solženicyn

Skvělé, napínavé, velmi čtivé, jen občas pro člověka ne úplně perfektně znalého sovětských politických a kulturních reálií trochu náročné na orientaci.

03.09.2019 5 z 5

Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Jiří Kovtun

Neuvěřitelná kniha. Těžko hledat lepší příklad a rozbor zakomplexovanosti a pomstychtivosti "obyčejného českého člověka"... A je to ÚŽASNĚ napsané. Před autorem hluboce smekám.

15.08.2019 5 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Mně se knížka moc líbila.

29.05.2019 5 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Les se mi líbil moc. Druhá novela začíná velmi zmateně, několikrát jsem ji rozečítal od začátku, abych pochopil, o co jde, a nakonec jsem to stejně začal chápat až později v textu. Pak se mi to ale líbilo čím dál tím víc.

27.11.2018 5 z 5