JLČ JLČ komentáře u knih

Mariánské a morové sloupy Čech a Moravy Mariánské a morové sloupy Čech a Moravy Jiří Slouka

Z hlediska uměnovědného naprostá katastrofa! Téma krásné, ale zpracování naprosto diletantské, založené na Šormovi a narychlo stažených informací z internetu. Chybí naprosto zásadní lokality i informace. Autorova kniha o kameni je o něco lepší.

29.10.2019 1 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

U nás ojedinělý, nezvyklý pohled na Církev bez růžových brýlí. Literárně nejde o prvotřídní dílo, místy působí roztříštěně a některá přirovnání jsou poněkud toporná, ale obsahově má svou kvalitu a některé výborné postřehy. Zhruba od poloviny jde, bohužel, o omílání jednoho a téhož a neustálé prokládání vzpomínek na Anežku s tím, co má hlavní postava zrovna k jídlu nebo jako má jeho zásobu. To působí už nudně, jakoby z toho lezl deníček poznámek z cesty, nastavený něčím "literárním". Rozhodně ale stojí za přečtení, a to nejen katolíky...

23.05.2019 3 z 5

Vzestup člověka Vzestup člověka Jacob Bronowski

Nevím, proč je tato kniha tak ceněná. Zdá se mi bezduchá a zcela zde postrádám smysl.

11.05.2019 2 z 5

Brněnské metro Brněnské metro Bogdan Trojak

Slátanina pro snoby...

05.05.2019 1 z 5

Barok v soše Barok v soše Miloš Stehlík

Soubor časopisecky publikovaných článků Miloše Stehlíka s kvalitními fotkami. Škoda jen, že u popisek fotografií není datace děl...

18.03.2019 4 z 5

Dějepis, pro 7. ročník základní devítileté školy Dějepis, pro 7. ročník základní devítileté školy Alois Sosík

Odporné, hnusné...

13.03.2019 odpad!

Příběhy slávy a zapomnění - Znojemští umělci, jejich díla a osudy na sklonku baroka Příběhy slávy a zapomnění - Znojemští umělci, jejich díla a osudy na sklonku baroka Tomáš Valeš

Žádné velké objevy v té knize nejsou; její hodnota je snad v jakémsi shrnutí problematiky...

09.03.2019 3 z 5

Nová detská encyklopédia Nová detská encyklopédia kolektiv autorů

Schválně jsem se podíval na zásadní pasáže. Např., jak vznikl vesmír? -" Vesmír vznikl velkým třeskem před 13,7 mld let. náš jedinečný svět před 4,5 mld let"... V rejstříku vůbec není slovo Bůh, ani Ježíš Kristus! Zato jméno Mohamed je tu čtyřikrát! je tu Kleopatra, Harún Rašíd, Bolívar, Hitler i Gándhí...A takovou knihu si školy hromadně objednávají!

27.02.2019 1 z 5

Nová dětská encyklopedie Nová dětská encyklopedie kolektiv autorů

Schválně jsem se podíval na zásadní pasáže. Např., jak vznikl vesmír? -" Vesmír vznikl velkým třeskem před 13,7 mld let. Náš jedinečný svět před 4,5 mld let"...

27.02.2019

Nástěnné koberce v Náměšti n. Osl. Nástěnné koberce v Náměšti n. Osl. Jarmila Blažková

Tak stručné a bez uvedení původních lokací s nekvalitními fotografiemi, že je to téměř bezcenné.

24.01.2019 1 z 5

Juditin kříž Juditin kříž Bryan Houghton

Tato kniha vyšla v Anglii poprvé roku 1984 pod názvem "Juditino manželství", tedy pouhých 20 let po Druhém vatikánském koncilu, jehož zhoubné působení je již dnes zcela zřejmé. Houghton skvěle propojil zásadní morální problematiku života jednotlivého člověka (sex, manželství, potrat, antikoncepce aj.) s problematikou krize katolické církve, nastartované tímto nešťastným koncilem. Již jen kapitolu, kdy Judit navštívila poprvé mši svatou v tradičním římském ritu, považuji za jednu z nejkrásnějších v dějinách světové literatury a kdyby byl z knihy napsáno jen toto, dost by to bylo. V každém případě milé překvapení a záslužný počin nakladatelství Hesperion! Super!

13.01.2019 5 z 5

Ježíškovo kvítí Ježíškovo kvítí Adolf Gajdoš

Velmi pěkná kniha o Ježíškovi a květinkách, psáno vysloveně něžně.

23.12.2018 5 z 5

Legendy o květinách Legendy o květinách František Kubka

Na to, že vyšla za komunistů, je tam překvapivě dost náboženských prvků. Překvapí i Nepraktovy ilustrace, které nikterak nenarušují poetiku příjemné knížečky.

23.12.2018 4 z 5

Tenkrát na Západě Tenkrát na Západě Karel Jordán (p)

Kniha sice podává velmi pěkné téma, ale to pojetí, zpracování, faktografiká úroveň se mi nelíbí. Americký western je v podstatě úplně pominut a z eurowesternu např. u španělské produkce neuvádí ani jediný konkrétní film (!), což je v případě Španělska neomluvitelné; podobně i o velmi dobrých (a v Československu v 70. letech oblíbených a ceněných) rumunských cooperovek (Lovec jelenů, Statečný Mohykán, Prérie, Dobrodružství v Ontáriu) zarytě mlčí. Zato podřadným filmům NDR dopřává prostoru více než dost, u produkce NSR dosti nepochopitelně označuje „Zlatokopy z Arkansasu“ za „parádní československé číslo“ a „Černí Orli ze Santa Fé“ mají podle něj prý standardní úroveň westernu. No, s tím by se jistě dalo polemizovat. O zásadní filmové „nevinnetouovské“ mayovce „Poklad Inků“, která byla v 60. a 70. letech v ČSSR velmi oblíbená, se z knihy nedozvíte ani že existovala. V rejstříku se nevyskytuje!
Ale co mi snad nejvíce na Jordánově knize vadí, je její povrchní, hrubě žurnalistický namachrovaný styl, který západoněmecké mayovky (a nejen je) hodnotí z velkého nadhledu a mnohdy se omezuje jen na zmínění různých filmových triků. I když se sám považuje za příznivce žánru, často hodnotí s ohrnutým nosem, bez pochopení dětské romantiky, aniž by svůj povýšený pohled vyvážil popsáním hodnot, které ve filmech jsou. Jordánová kniha je přínosná v tom, že je první, že se zabývá mimořádně atraktivním tématem, ale – bohužel – svým přátelům či svým dětem bych ji určitě věnovat nemohl.

14.12.2018 2 z 5

Vyplácení služky Vyplácení služky Robert Coover

V podstatě úchylácký, literárně nevalný spisek tvářící se filozoficky....

12.11.2018 1 z 5

Milostná schůzka a jiné povídky Milostná schůzka a jiné povídky Guy de Maupassant

V podstatě bezcitná, naturalistická brutalita. Ty povídky jsou vesměs smutné a cynické; nedivím se, že Maupassant, který ničemu nevěřil, skončil ve svěrací kazajce.

17.10.2018

Zahradní architektura Zahradní architektura Michaela Kalusok

Výborné! Autorka tomu opravdu rozumí a nemusela pouze opisovat předchozí díla...

15.07.2018 5 z 5

Magdaléna Magdaléna Maria Valtorta

Vynikající, stejně jako všechny ostatní spisy Marie Valtorty!

04.06.2018 5 z 5

Církev vítězná. Životy Svatých a Světic Božích. Církev vítězná. Životy Svatých a Světic Božích. František Ekert

Mám tyhle čtyři svazky moc rád. Jsou napsány v katolickém duchu a ve vztahu k Českým zemím.

07.05.2018 5 z 5

Černý bod Černý bod Martin Jiroušek

Vítám shrnující publikaci o českém literárním hororu, ale vadila mi přehnaná autorova stylizace a nepřehlednost titulů, které se mnohdy opakují nebo splývají s názvy filmů. Rovněž mám pocit, že autor neměl dost odvahy vyzdvihnout literární kvalitu a naproti tomu odsoudit neumělost a odpad, kterého je v tomto žánru poměrně hodně. Jinak ale poctivá práce, ovšem v mezích autorových profesionálních možností...

01.04.2018 4 z 5