jana-cisarova jana-cisarova komentáře u knih

Delegátka cestovní kanceláře Delegátka cestovní kanceláře Ema Paulů

Na tuto knihu jsem se hodně těšila, neboť námět mi byl velmi blízký. Sama jsem kdysi místo delegátky zastávala. Bylo to v 90. letech, kdy se teprve po revoluci začalo svobodně cestovat.
V této knížce jsem se dočetla o docela jiné práci, povinnostech a úskalích, této, pro někoho vysněné profesi. Zkušenost, jak ji prožívala Ema Paulů, jí nezávidím. Neměnila bych ani za exotické destinace, do kterých se za dobu své činnosti dostala.
V době, když jsem působila jako delegátka ve Španělsku, měli delegáti v hotelu svůj vlastní pokoj, měli jsme zajištěné celodenní stravování, nic jsme si nemuseli sami platit. Měli jsme čas absolvovat fakultativní výlety, abychom je pak mohli klientům představit a doporučit. Také jsme se měli čas vykoupat v moři, nebo si zaplavat v bazénu. Jistěže, ne všichni klienti byli příjemní. Všude se najde nějaká ovce, která si najde možnost, aby si mohla rýpnout. Ale po dobu působnosti jsem měla spíš zkušenosti pozitivní. Přesto mi ta krátká doba stačila. Dnes už bych do toho znovu nešla, ani kdybych byla o dvacet či třicet let mladší. V práci delegáta se toho hodně změnilo. Stačilo mi přečíst si zážitky a zkušenosti Emy Paulů. Tři hvězdičky.

27.02.2023 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

Kniha zajímavá a napínavá od začátku až do konce. A veliké překvapení na konec! Po celou dobu četby jsem si udělala obrázek o každé ze tří dívek. Bylo mi jasné, co je která zač. Ale jak to bylo skutečně, to mne zaskočilo.
Nebudu psát více řádků o ději, abych nepřipravila čtenáře o napětí a konečný prožitek. Jen krátce. V příběhu vystupují tři mladé ženy. Dvě nerozlučné dlouhodobé přítelkyně Megan a Chloe, které si konečně našly společné bydlení. Krásný dům byl pro ně jako sen, ale bohužel nad jejich možnosti měsíčních plateb. Musely si dát inzerát na získání spolubydlící, kterou se nakonec stala 32-letá Samantha. Ve výběru byly dost náročné, vybíraly až…přebraly? To už neprozradím.
Kniha se mi moc líbila, byla neskutečně čtivá. 5 hvězdiček, 90%.

26.04.2024 5 z 5

Přišla třetí blondýna Přišla třetí blondýna Alena Jakoubková

(SPOILER) Po „Zmizení perníkové princezny“ je tato kniha dalším dílem o dvou všetečných sestrách, Kláře a Gábině. Tentokrát na scénu přichází další blondýna, cizí mladá žena, která přijíždí do Vlčic, a ubytuje se v pronajaté chatě na kraji vesnice. Klára a Gábina se marně snaží zjistit, kdo je, a co tam pohledává.
Gábina se už deset let schází s Romanem, který je bohužel ženatý a nějak to nemíní změnit. Když to Gábině konečně dojde, rozejde se s ním po romantickém výletě do Paříže. Klára se stále brání někoho si najít na vážno. Zatím jen měla nezávazné krátkodobé vztahy s mladšími muži. Gábina jí domluví rande s Milošem Kordou, místním gynekologem, který je do Kláry zamilovaný. Stejně tak o ni usiluje detektiv David Holzman. Klára neví, komu by dala přednost. Nakonec se to ustálí tak, že si ji k sobě připoutá Miloš.
Záhadná blondýna má ve Vlčicích nějakou soukromou práci, ke které potřebuje poznat všechny muže určitého věku. Pomáhá jí starosta Fanda Lískovec, který jí opatřil seznamy všech mužů z požadované skupiny. Klára a Gábina nakonec přijdou na to, o co Kamile jde. Tentokrát jim pomůže i soukromý detektiv David Holzman a Klářin partner Miloš. Gábina se dá dohromady s právníkem Jaroslavem Kremličkou. Zasnoubí se s ním, ale Klára Milošovi stále ještě neřekne rozhodující slovo.
Milostný román se mi dobře četl, mám ráda odpočinkovou nenáročnou četbu a těším se na díl třetí.

01.02.2024 4 z 5

Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Petra Hülsmann

(SPOILER) Učitelka hudební výchovy Annika, pracovala na prestižním gymnáziu v Hamburku. V den jejích 27. narozenin přišla na ni rána jako z nebe. Dostala výpověď a přeložilii ji na gymnázium v nejproblémovější čtvrti. O té škole věděla, že tam chodí samé problémové děti z chudých nebo špatných rodin alkoholiků či narkomanů. Bylo to pro ni jako zlý sen.
Vzchopila se a umínila si, že cestu zpět na svoje gymnázium si vybojuje. Chtěla založit muzikálový kroužek, nacvičit s dětmi muzikál, přihlásit je do soutěže, a pokud dostanou hlavní cenu, její bývalý šéf si ji zavolá zpět.
Měla to pěkně vymyšlené. Situace jí nahrávala. Děti v její třídě ji začaly brát, její kolegové se s ní spřátelili, doma měla v bytě spolubydlící kamarádku a dva sympatické sousedy, mladé muže, se kterými se také skamarádila. Zvláště dobře si rozuměla se Sebastiánem.
Pro její projekt bylo potřeba moc lidí a zanícené děti, aby rády nacvičovaly. Jenže potřebovali divadelního režiséra. Ač nerada, oslovila svého bývalého spolužáka Tristana, do kterého byla celé roky na střední škole zamilovaná. Děti jí pomohly ho zpracovat, i když původně se tomu bránil.
Annika se mi líbila s jejím odhodláním a zanícením pro práci. Byla svědomitá, ale naložila si toho na sebe hodně. Do toho se jí zamísil citový život. Chtěla pro děti to nejlepší, ale pociťovala frustraci, když se něco nedařilo a ona to zlé nemohla změnit. Vyčítala to pak sama sobě, že není schopná pomoci dětem, často proti jejich rodičům. Když se věci nedařily jak chtěla a jak očekávala, byla schopná hodit flintu do žita.
Kniha se mi nedařila dost rychle přečíst, ale ani jsem ji nechtěla odložit, protože jsem ji četla v rámci čtenářské výzvy. Pro mne to bylo dost těžké čtení, navíc cca 500 stránek. Něco mne tam zaujalo, ale těžko jsem se vžívala do teenagerské mluvy, s jejich pro mne neznámou a nepochopitelnou slovní zásobou. Za mne tři hvězdičky.

16.01.2024 3 z 5

Karima Karima Soheir Khashoggi

Kniha se dobře četla, ale vadilo mi, že tam bylo velice moc politiky, tím byla moc obsáhlá. Romantického příběhu o zakázané lásce bylo jen málo.
Karima byla v dětství služebnou v bohaté rodině plantážníků a od dětství si byli blízcí s jejich synem Charlesem. V dospívajícím věku se zamilovali a prožili si spolu románek, po kterém otěhotněla. Charles neměl ve své rodině pro svou lásku pochopení. Pod vlivem alkoholu způsobil autenohodu, při níž zahynul.
Karima byla ve svízelné situaci, ze které jí pomohl bratr Omar. Našel jí ženicha, který byl ochoten si ji vzít i zneuctěnou. Narodila se dcera Nadia. Oba ji moc milovali. Při velkém požáru v Káhiře o ni přišli. Dítě se ztratilo a Karima, tenkrát už uznávaná zpěvačka, ji nikde nenašla. Našli ji manželé z Francie a odvezli si ji domů do Francie, kde ji adoptovali. Dali jí jméno Gabrielle.
Příběh je velmi rozvláčný díky popisovaným politickým událostem v Egyptě i na Středním Východě. V knize jsou popisovány události od roku 1940, a končí v roce 1990, kdy Gabrielle se dopátrá skutečné příčiny smrti své matky Karimy, která zemřela v roce 1983.
Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Celkově ji hodnotím na čtyři hvězdičky.

14.06.2023 4 z 5

Záhada zadního pokoje Záhada zadního pokoje Katarína Gillerová

Kniha, která mne zaujala svým vyprávěním o tajemství jedné rodiny. Autorka vypráví paralelně dva příběhy, jeden ze současnosti, druhý z padesát let staré minulosti.
Kristina prožila těžkou životní tragedii, která ji velmi psychicky zasáhla. Po ní zažila další zklamání, než se objevil muž, kterého si zamilovala a jejich vztah se zdá velmi krásný a nadějný. Přesto odjede na měsíc pryč z Bratislavy, do domu svých prarodičů, kde si chce utřídit myšlenky.
Dům má své staré tajemství. Je v něm jeden pokoj, o kterém se nesmí nikdo zmínit. Kristina pátrá po tom, co se v tom pokoji stalo. Najde deník jedné ze svých tet, která zemřela ve dvanácti letech.
Kristina se pouští do pátrání po tom, co se tenkrát stalo. Matka i dvě tety, matčiny sestry, mlčí. Jak dlouho bude trvat, než objeví rodinné tajemství, než přinutí tři žijící sestry prolomit jejich mlčení.
S vyřešením starého rodinného prokletí, zbavení se viny každé z nich, se uzavírá i Kristinin příběh lásky a poznává, že muž, kterého miluje, je ten, se kterým si dovede představit svou budoucnost.
Krásně napsaná kniha, kterou nelze odložit, dokud není přečtena celá.

01.05.2023 5 z 5

Útěk oblohou Útěk oblohou Barbara Cartland

Od Barbary Cartlandové jsem přečetla hodně knih. Tato mne zas tak moc neupoutala, aspoň ne v počátečních kapitolách. První polovina knihy byla více o politice, než o budování milostného vztahu, jaké jsou většinou knihy od této autorky. Až po druhé polovině začínal být příběh Mirandy a hraběte Kylea zajímavější. Let balónem jako jediný možný dopravní prostředek k únikové cestě z obležené Paříže, byl dokonalý. Konec knihy už odpovídal románům Barbary Cartlandové.

02.03.2023 3 z 5

Začít znova Začít znova Eva Brabcová

Dvanáct povídek od mé oblíbené spisovatelky Evy Brabcové jsem přečetla během dvou dnů. Některé z nich byly veselé, někdy až humorné, jiné naopak smutné až tragické. Podle autorky jsou to většinou skutečné příběhy ze života. Eva Brabcová dokáže krásně napsat příběhy, které tvoří sám život. Většina z nich se mi moc líbila. Hodnotím na 4 hvězdičky.

27.02.2023 4 z 5