jan7113 jan7113 komentáře u knih

Záhadná ikona Záhadná ikona Bill Napier

Na tuto knihu jsem narazil náhodou v internetovém antikvariátu. Podle zdejšího počtu hodnocení se jedná o knihu dost opomíjenou. Řekl bych, že neprávem. Je tvořena dvěma příběhy - jedním historickým z rozkódovaného deníku a jedním současným, kde se pátrá po relikvii zmíněné v tom prvním. Příjemné napínavé čtení s možná trochu naivním koncem. Škoda, že toho od autora nevyšlo v překladu víc.

05.08.2022 4 z 5

Jak vypálit Chrome Jak vypálit Chrome William Gibson

Proboha, co to je?! To jsem si zas dal. Neuchopitelné, nepochopitelné, nesrozumitelné. Místy to vypadá jako výsledek činnosti nějakého generátoru náhodných vět. Přečteny tři povídky a dost! Je mi líto, ale knihu odkládám.

10.07.2022 odpad!

Černý déšť Černý déšť Graham Brown

Dobře čtivý napínavý příběh s nádechem sci-fi. Čtenář se ani na chvíli nenudí, děj ubíhá. A i přes spoustu mrtvých přichází happyend. Nicméně pár záležitostí zůstává otevřených, tak uvidíme, kam se posuneme v dalších dílech.

24.06.2022 4 z 5

Bláto a mršiny Bláto a mršiny Ann Granger

Taková obyčejná detektivka. Nic víc a nic míň. Po hodně utahané první půlce knihy se s druhou vraždou začíná trochu něco dít. Pokus o zdramatizování těsně před koncem už působí dost zoufale. A to pekelné "Ó" na začátku tolika vět... No, tohle dílko mě tedy nenadchlo.

23.05.2022 3 z 5

Ze Země na Měsíc Ze Země na Měsíc Jules Verne

Kniha není ani tak o cestě na Měsíc, jako o její přípravě. Je plná teorie, poučování i určité naivity. Ale je třeba vzít v potaz dobu, kdy kniha vznikla (1865!).
Hodí se i do čtenářské výzvy, neboť fyzicky indisponovaných postav je tam spousta: "v Gun-Clubu se vyskytuje jedna necelá ruka na čtyři osoby a na šest mužů připadají jen dvě nohy" :-)

23.04.2022 4 z 5

Pražská defenestrace 23. května 1618 Pražská defenestrace 23. května 1618 Pavel Kosatík

Jak literaturu faktu zrovna nemusím, tak tuhle knížku jsem zhltnul s chutí. Srozumitelně popsaná situace i postavy; rozsah, který neunavuje; a vše příjemně doplňuje komiks.
Čtenářská výzva určitě splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak přešel.

30.03.2022 4 z 5

Vražedná atestace Vražedná atestace Jean-Pierre Garen (p)

Další z řady příjemných oddechovek s nepřekonatelným Markem Stonem. Pár momentů přesně popisuje fungování reálného světa (čerstvý absolvent školy s horou certifikátů a diplomů, který ovšem o praxi neví zhola nic, rozhoduje o dalším osudu zkušeného profesionála), jeden je v těchto dnech dokonce víc než aktuální (gauner přepadne civilní plavidlo a děsně se rozčiluje, že se oběť brání).
Celkově dobrý dojem z knihy sráží jen množství chyb - nejen obyčejné překlepy, ale hlavně spousta hrubek.

23.03.2022 4 z 5

Kacíř a spol. Kacíř a spol. Guillaume Apollinaire

Zajímavé povídky o Židech a nejen o nich. Pro mě nejlepší jsou ty o baronu d'Ormesanovi.

23.02.2022 4 z 5

Honba za posvátnou archou Honba za posvátnou archou Jean-Michel Sakka

To zas bylo jednou utrpení. Podle místy kostrbatého slovosledu se zdá, že text překládal automat. Chybějící interpunkce, chybějící slova, donebevolající neznalost skloňování... Přinejmenším česká verze je ostudná.

02.05.2021 3 z 5

Druhý grál Druhý grál Boris von Smercek

Ději celkem není co vytknout. Autor se nezabývá popisováním zbytečností, pěkně to odsýpá. Co ale kazí výsledný dojem, je redakční práce (zčásti i práce překladatelky). Takové množství překlepů, gramatických i věcných chyb, to se jen tak nevidí.
Škoda, ubírá to jinak povedené knize bodíky.

24.02.2021 3 z 5

Srub na Kozím Hřbetu Srub na Kozím Hřbetu Pavel Flegl

Což o to, knížka je napsaná hezky, ale je celkem o ničem. Vtip nebo nedejbože humor jsem hledal marně.

02.12.2020 3 z 5