Ivan F Ivan F komentáře u knih

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Veľmi zaujímavý výlet do sveta dinosaurov z pera autora, ktorý stvoril Sherlocka Holmesa. Myslím si, že kvalitne natočené dobrodružné filmové spracovanie s poriadnou výpravou by zaujalo aj dnešného diváka. Veľmi dobre si pamätám vydanie v edícii "Stopy", ktoré mi aj vďaka ilustráciám učarovalo.

Dovolím si ešte jedno malé rýpnutie: nemám nič proti najznámejšiemu literárnemu detektívovi S.H, ktorý je zároveň predlohou všetkých tých detektívov a kriminalistov, čo prišli po ňom, ale ak by sa sir Arthur venoval viac dobrodružnému a sci-fi žánru, mohli sme mať viac dobrodružstva a menej vyriešených záhad. Mne by to určite nevadilo.

17.12.2013 5 z 5

Hostinec U odvážneho námorníka Hostinec U odvážneho námorníka Cicely Fox Smith

Naozaj dobrá kniha, napísaná v duchu Ostrova pokladov. Príbeh nie je dlhý, takmer stále sa niečo nové udeje, takže celkový dojem je pozitívny.

15.12.2013 4 z 5

Dvojník profesora Rawu Dvojník profesora Rawu Alfred Szklarski

Vydaním tejto knihy sa asi splnil plán vtedajšieho vedenia vydavateľstva, že zo spriatelených krajín socialistického bloku, bez ohľadu na ich kvalitu musí byť niečo vydané. Kniha je odhliadnuc od jej veku naozaj zastaraná a pomerne nudná. Čakal som málo, ale dostal som ešte menej a pritom v edícii Stopy vyšlo veľké množstvo kvalitných kníh.

09.12.2013 2 z 5

Angličtina pre jazykové školy 2 Angličtina pre jazykové školy 2 Mária Maříková

Na svoju dobu prelomová a veľmi kvalitná učebnica angličtiny, ktorá sa ostatne nestratí ani dnes. Viem to posúdiť, učil som sa z tejto knihy a aj dnes po nej siahnem.

24.11.2013 5 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Druhá časť druhého dielu sa nesie presne v tých istých intenciách, ako prvá časť: výborné čítanie, dych berúce scény, nádherný slovník a mnoho mŕtvol. Avšak oproti Games of thrones kniha trošičku stráca na dychu. Určite je to všetko kvalitnou predohrou udalostí budúcich, na ktoré sa teším v Storm of swords. Román ma napriek počtu strán bavil, hoci ma nevedel tak pripútať do kresla, ako kniha prvá. Finále ma nesklamalo, posledná kapitola bola povestnou čerešničkou.

18.11.2013 4 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Tempo rozprávania je rovnaké ako v predchádzajúcej časti, avšak autor dosť často zachádza do nepríliš potrebných opisov, ktoré nemajú váhu pre dej a spád knihy. Trošku menej balastu a bolo by to lepšie, pretože bohatstvo jazyka a množstvo slovných prostriedkov je také isté ako v predchádzajúcej Game of Thrones. Verím, že trošku rozvláčnejší dej je predohrou k parádnemu finále druhej knihy druhej časti.

04.11.2013 4 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Lacné čítanie napísané na efekt. Jediným pozitívom vidím nenásilné opisy histórie a pamiatok, ktoré aj mňa prinútili sadnúť k vyhľadávaču a pozrieť si niečo nové. Nepochybujem však, že tak ako je to aj s ostatnými Brownovkami s výnimkou Bodu klamu, do pol roka zabudnem o čom vlastne Inferno bolo.

26.10.2013 1 z 5

Dobre sa drž Dobre sa drž Harlan Coben

Trošku prekombinovaná zápletka na tému vraha hľadaj v svojom susedstve a príčiny jeho správania sa v dávnej minulosti. Samo osebe nie špatné čítanie, avšak tak ako je to opísané v románe, nuž tak sa deti vychovávať nedajú. Veľmi žiarivým príkladom nesprávneho postoja rodičov k deťom je Nórsko a mám dojem, že autor sa inšpiroval práve touto krajinou. Našťastie kniha stála len tri eurá, inak by som trpko uľutoval, že som si ju kúpil.

24.10.2013 1 z 5

Votrelci Votrelci Alan Dean Foster

Pre mňa ako fanúšika fenoménu "Alien - Aliens" a všetko s nimi súvisiace, bola táto kniha v dobe jej vydania absolútnym "grálom", dovtedy nič podobné v slovenčine nevyšlo. Veľkým plusom zbeletrizovaného scenára je, že doplňuje dej filmu, ktorý nejaký geniálny strihač alebo distribútor pri premiére vo vtedajšom ČSSR sprznil, pretože vystrihnúť cca desať dôležitých dejových minút hneď zo začiatku filmu, to musel byť poriadny kretén. Dnes sa už film distribuuje nezostrihaný o začiatok. Okrem toho sa v knihe objavujú aj natočené scény, ktoré sa v štandardnej kino distribúcii neobjavili, no špeciál ich obsahuje všetky. Za mňa ok, pretože pri čítaní mi bežali pred očami scény z filmu.

20.10.2013 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Ťažkopádna kniha s ešte ťažkopádnejším prekladom z roku 1991. Osobne by som ruky nohy dolámal tomu, kto dovolil v autorskom zákone prekladať mená postáv a miest, pretože občas to prekladateľ tak prestrelí, že mi je ťažko na žalúdku ... a tak je to aj v prípade tejto nešťastnej knihy a ešte nešťastnejšieho prekladu. Toto fantasy je už od svojho prvopočiatku nepodarok, ktoré malo len tú výhodu, že bolo jedno z prvých a neskôr sa masovo rozšírilo, hoci mu to trvalo veľa veľa rokov. Príbeh sám osebe nie je zlý, avšak pod prívalom kvetnatej "mluvy" sa stráca. Škoda. Oproti síce bachratejšiemu no čitateľnejšiemu fantasy od Georga Martina je pre mňa Tolkienov Pán prsteňov nepodarkom.

20.10.2013 2 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Ďalšie obrovské sklamanie, ktoré mi poskytla "renomovaná" sci-fi kniha. Rozvláčne, archaické, nudné, takmer nečitateľné dielo.

11.10.2013 1 z 5

O Štoplíkovi, kým do školy nechodil O Štoplíkovi, kým do školy nechodil Hana Ponická

Ako dieťa som mal veľmi rád, keď mi mama čítala z tejto knihy. Krásne, detsky jednoduché príbehy malého Štoplíka si pamätám dodnes. Ach, kde sú tie sladké časy detstva.

11.10.2013 4 z 5

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Pod silno pozitívnym dojmom z filmu som siahol po jeho literárnej predlohe. A nastal prúser. Kniha ma nezaujala, pretože bola nekonečne dlhá a veľmi opisná. Pre mňa osobne sú v knihe pasáže, ktoré by tam vôbec nemuseli byť. Ak by bola kniha skrátená o cca 200 strán, bolo by to stráviteľnejšie čítanie. Takto pod nánosom pre čitateľa zbytočného balastu sa skrýva dobrý príbeh, ktorý však pod prívalom opisov a dejín zaniká. Ak si chcem prečítať opisy, prípadne dejiny písané cirkvou, tak siahnem po inej literatúre. V románe to nemá čo hľadať - alebo len v minimálnom množstve.

11.10.2013 3 z 5

Umrieť v purpurovej krajine / Cena vraždy / Dohodnúť sa so žralokom Umrieť v purpurovej krajine / Cena vraždy / Dohodnúť sa so žralokom John D. MacDonald

Od autora detektívok drsného štýlu som čakal viac. Samo osobe príbehy nie sú zlé, no sú dosť vyšumelé, najmä príbeh Dohodnúť sa so žralokom je pomerne slabý. Na jedno prečítanie dobré, ale opakované čítanie by som určite nedoporučil.

09.10.2013 3 z 5

Mastičkár Mastičkár Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Kniha, ktorá sa nedá ohodnotiť, pretože presahuje rámec. Je to natoľko dobrá a natoľko ľudská kniha, že jej záchvevy pociťujem na duši dodnes a to som ju čítal v roku 1991. Nemenej dobrý je aj rovnomenný film, ktorý sa dosť presne drží knihy.

09.10.2013 5 z 5

Kniha hlavolamov Kniha hlavolamov Miloš Zapletal

Pre toho, kto si chce potrápiť mozgové bunky, aby zostali fit a myslenie v dobrej kondícii, je táto kniha ako stvorená. Plusom knihy je fakt, že sa v nej nedá podvádzať, kniha neobsahuje riešenia. :-) A že niektoré úlohy dokážu skutočne potrápiť, o tom sa netreba zmieňovať. Zábava prvotriedna, zmysluplnosť publikácie jedinečná, pocit po nájdení správneho riešenia neopakovateľný.

09.10.2013 5 z 5

Veľká kniha o psoch Veľká kniha o psoch David Taylor

Kniha, ktorá je veľmi chudobná osahom. V roku 1991 to však bola prvá veľká lastovička, ktorá zapĺňala medzeru na knižnom trhu.

09.10.2013 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Totálne sklamanie od renomovaného a toľko omieľaného "významného" autora sci-fi. Napriek malému počtu strán som mal pocit, že ich je minimálne dvojnásobok, natoľko je príbeh ťažkopádny a nudný, takmer bez spádu a v podstate aj bez deja.

07.10.2013 2 z 5

Gričská čarodejnica II. - Spolok diablov Gričská čarodejnica II. - Spolok diablov Marija Jurić Zagorka (p)

Ako dieťa som bol z tejto knihy unesený, dnes, by som ju prečítal už len ťažko. Veľmi pekné historické čítanie, ktoré má však tú smolu, že sa na ňom čas dosť podpísal, najmä štýl akým je kniha písaná, je taký dosť amatérsky.

07.10.2013 4 z 5

Vtáky v tŕní Vtáky v tŕní Colleen McCullough

Túto presladenú knihu som čítal v roku 1991 a už vtedy mi to prišlo ako dosť lacné romantické čítanie napísané na efekt a pocit tekutého salka kvapkajúci zo stránok mi zostal dodnes. Tento pocit vo mne posilnil aj rovnomenný seriál, kde mi bol Chamberlain maximálne protivný - popritom v Troch mušketieroch bol super. A tá škrata čo hrala Maggie ... nesympatická a ufňukaná. Toto všetko dohromady vo mne umocnilo nepríliš dobrý pocit z nepríliš dobrej knihy.

07.10.2013 3 z 5