ijiko ijiko komentáře u knih

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Snažím se číst popořádku. Hodnotím lépe než Ledovou princeznu. Opět zajímavý příběh, jehož kořeny pramení z minulosti. Líbí se mi snaha o detailní vylíčení psychologie postav. Už se těším na další : - )

Spoiler: Krásná ukázka, jak je fanatismus nebezpečný i když má na počátku "bohulibou" myšlenku. K lidem patří lidské schopnosti a kdykoli se tomu někdo "vzepře" končí to tragedií a to bohužel nejen pro jednotlivce. Zajímavý byl "souboj" J. a G. a jsem docela rád, že přes povrchní lidské/ženské hodnocení měl nakonec daleko více plusových bodů G. : - )

21.11.2017 5 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Brilantně napsaný psychologický román. Příběh jedince, kterého společností vybičovaná touha po úspěchu přivede k porušení všech jemu v dětství naučených pravidel, které se mu v jeho situaci zdají neefektivní.
Po až romantické první části přechází kniha k soudnímu dramatu. Opět nám vytane na mysl ten paradox soudního systému, kdy je obžalovaný buď zcela vinen či zcela nevinen. Tak černobílí lidé ale nejsou. A tak jednoznačné, proto nejsou ani jejich činy.
V knize je poměrně opomíjena i snaha Roberty "polepšit si" vztahem s partnerem, kterému svítá lepší budoucnost a je popisována jen jako oběť nemorálního Clyda.
Zajímavé by bylo, jak by obdobný příběh probíhal v současnosti. Dnes by patrně nebylo obtížně vyřešit jejich společný "problém". O to je zajímavější představovat si další vývoj hlavních postav...

07.08.2017 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Čte se pěkně a vůbec vás nenapadne, že příběh je poměrně nereálný. Patrně proto, aby bylo odhalení překvapivé. To si dovoluji tvrdit, přestože vím, že se mezi námi pohybují různé povahy, které dokáží vytvořit velice roztodivné příběhy.
Rozvíjí se zde klasická otázka zločinu a trestu. Jaký trest je ještě spravedlivý a kdy už je novým zločinem? Je dobře, že se Ondra nakonec ministrem nestane, protože jeho vnímání spravedlnosti je neprofesionální : - )

Přišlo mi rozumné přečíst nejprve Polednici a až poté Promlčení - přesně tak jak to zažil i Tomáš. Promlčení mi přijde mírně lepší.

07.08.2017 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Zajímavý příběh. Potvrzuje, že některé zločiny jsou vykonávány osobami, kteří přežívají díky anonymitě a nezájmu okolí a nedostane se jim včas odpovídající péče.

Doporučuji nejprve přečíst Polednici a teprve poté Promlčení, stejně jako to časově probíhá v životě Tomáše Volfa.

07.08.2017 4 z 5