hynek5107 hynek5107 komentáře u knih

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ernst Haffner

Vcelku zajímavá sonda do života berlínské mládeže bez domova. Autor se navenek zabývá celou tlupou Pokravních bratří, hlavní příběh zde ovšem píší kamarádi Ludwig a Willi, kteří se navzdory době a tlupě snaží živit slušně, a přesto se stále potýkají se zákonem. Jsou to opravdu pozitivní hrdinové, ne jako jiní bezdomovci, kteří jsou podsvětím semleti. Kniha je aktuální i dnes, vždyť nezaměstnanost v Berlíně je kolem 14%. Místní chudina je docela neviditelná, ale ten kluk, co vypadá jak hipster bez iPhonu nebo ten děda s igelitkou vás najednou překvapí prosbou, abyste mu dali svou dopitou flašku piva.
Co mi na českém vydání knihy vadí, jsou mezery v překladu, namátkou (str. 80): "Na rohu Ackerstrasse a Alsaské ulice..." - nechápu, proč měl překladatel potřebu jednou pojem nechat v originále a podruhé přeložit.

30.10.2016 4 z 5

Služ lidu! Služ lidu! Yan Lianke (p)

Možná jsem od této knihy čekal více humoru. Ten se v ní objevuje nečekaně, drsně až absrudně.
"Myslíte si, že vaše hebká pleť, růžové tvářičky, velké oči, bílé zoubky, útlý pas, pevná ňadra, dlouhé nohy a kulatý zadeček stačí, aby mi zamotaly hlavu? Mně, vojáku revoluce?"

06.10.2016 3 z 5

Ledacos: feuilletony Ledacos: feuilletony Josef Čapek

Kniha zajímavá především ukázkou posunu v myšlení lidí, jak literárním, tak třeba profesním či politickém. Dále jsou krásně dobové narážky na české fašisty či na futurismus.

31.05.2016 3 z 5

.... celé to hnízdo musí hořet .... celé to hnízdo musí hořet Václav Junek

Velmi dobře zpracované téma pražského povstání, jeho příčin a důsledků. Autor odstraňuje veškeré ideologické zatmění a soustředí se (nejen) na fakta. Myslím, že dílo bych mohl vzít jako ucelenou encyklopedii květnových pražských dnů, i díky bohaté příloze s popisem všech jednotek, které se v Praze vyskytly a které jsou často ztraceny v mlze legend a povídaček. 5 hvězdiček nedávám kvůli ne úplně jasné stylistice a občasným větám bez přísudku nebo s nejasným podmětem.

25.05.2016 4 z 5

Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli Pierre Bayard

Zajímavý kousek, u kterého si nejsem jistý, jak dalece ho autor bere vážně a jak moc jenom jako žert. To, že čtenáře vlastně tahá za nos, jsem si začal uvědomovat čím dál více v průběhu knihy. A když v kapitole "Vymýšlet si knihy" rozebírá dílo Sósekiho Nacume a postavu profesora v jeho knize, došlo mi, že Bayard se s profesorem de facto ztotožnil.

20.05.2016 5 z 5

Muž jako evoluční inovace? Muž jako evoluční inovace? Stanislav Komárek

Nejsem čtenářem psychologických děl a po tomto kousku jsem sáhl v knihovně víceméně náhodou, tlačen časem. A byl jsem velice příjemně překvapen. Kniha mě do sebe vtáhla, což u naučné literatury není u mě běžné. Její obsah je brán velmi do šířky a přesto vysvětluje vše, co je potřeba, z (ne)objektivního pohledu znalce.

30.03.2016 5 z 5

Izrael ve čtyřech válkách - Sága rodu Steinů Izrael ve čtyřech válkách - Sága rodu Steinů Jiří Stibral

Rychlý průřez moderní (především válečnou) historií státu Izrael. Autor se snaží události od 20. let minulého století až po konec 80. let vykreslit z pohledu tří generací rodiny Steinů. Povedlo se mu to? Pochybuji. V knize se chvílemi popisuje situace kolem státu Izrael jako v učebnici, v dalším momentu nám ji objasňují příslušníci rodu Steinů ve svých dialozích a místy historii sami píší. Nedokázal jsem pochopit, zda se má jednat o reálnou biografii, fiktivní biografii, historický román nebo literatura faktu. Takový mišmaš všeho. Autorův jazyk je neohrabaný, slova se často opakují jako ve slohu žáka prvního stupně, někdy vynechává zbytečně podmět, takže se čtenář musí stále soustředit a někdy odstavce číst znovu.

02.11.2015 2 z 5

Oběžník Oběžník Jiří Dědeček

Milé úsměvné jednodenní čtení.

28.09.2015 3 z 5

Hitler a síla estetiky Hitler a síla estetiky Frederick Spotts

Jeden z nejpodstatnějších pohledů na myšlení Adolfa Hitlera. Ačkoli ostatní díla nám mnohdy ukazují způsob jeho myšlení, tato kniha nám spíš říká, co bylo nejdůležitějším cílem jeho snah - a co bral pouze jako cestu k jejich dokončení.

22.09.2015 5 z 5

Sisi. Rodokmen duše Sisi. Rodokmen duše Soňa Sirotková

Skončil jsem na 14. stránce, nemůžu tedy hodnotit. Už dvě úvodní slova mi dělala problém. Autorka (Sofie?) píše naprosto zmatečným způsobem, nechápu, zda se má jednat o její dobrodružnou fikci, či zda opravdu věří, že ona byla Sisi. Nebo je problém v tom, že jsem nečetl její předchozí knihu Říkali mi Sisi?

10.08.2015