Služ lidu!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Trpká společensko-kritická satira, v níž se autor inspiroval nejfrekventovanějším heslem Mao Ce-tungovy politiky, se odehrává v období čínské kulturní revoluce a kultu osobnosti v armádním prostředí v provincii Che-nan. Autor v příběhu vášnivé zakázané lásky vojenského sluhy a velitelovy ženy odvážně pranýřuje totalitní šílenství doby, v níž se trestaly represemi a smrtí i banální přestupky, údajně namířené proti úloze komunistické strany Číny a hlavně Mao Ce-tungovi. V éře udávání, špehování a represí, kdy sebemenší projev individuality byl trestným činem, v neuvěřitelných společenských podmínkách vyrůstá láska pěstěné manželky armádního velitele a prostého venkovana, jehož životním štěstím, za které denně děkuje straně a jejímu předsedovi, je služba v jejím domě. Tři měsíce, které osud vyměřil nerovnému páru pro jejich trestuhodný vztah, vrcholí výbušnou scénou zničení všech symbolů předsedy Maa v uzavřeném velitelově domě, což pro oba znamená důkaz vzájemné důvěry a lásky, společný čin revolty, který oba váže po zbytek života více než společná vášeň. Přeloženo z angličtiny a čínštiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15204/big_sluz-lidu-GAK-15204.jpg 3.621
Žánr:
Literatura světová, Novely

Vydáno: , BB art
Originální název:

Serve the people! / Wei yen min fu wu mia / 为人民服务omiao, 2005


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Služ lidu!

Amalberga
18.05.2021

Očekávání se v mém případě minula s realitou. Humor jsem v knížce jaksi přehlédla, až na scénu, kde ničili všechno s Maem. Když jsem knížku začala číst, netušila jsem, že bude obsahovat milostnou zápletku. Koncept "láska za časů totality" není nic originálního, viz 1984, ale na rozdíl od 1984 tahle knížka hovořila o totalitním režimu jen okrajově, soustředila se hlavně na sexuální dobrodružství hlavních hrdinů a max. zmínila komunistická hesla. Kniha mi rozhodně nepřijde jako "sžíravá satira pranýřující pokrytectví a šílenství kulturní revoluce", jak uvádí na zadní straně obalu. Ale hádám, že tohle je přesně ten marketing, který na západě prodává modernější čínskou literaturu. P. S. V textu jsem narazila na několik gramatických hrubek, některá slova ani ve větách neskloňovali, při četbě mě to rušilo.

lencin
02.09.2020

Černá parodie na politická a sexuální tabu Maova režimu. Satira popisující pokrytectví a šílenství kulturní revolzce, temné doby moderních čínských dějin.
VojákWo-Ta-Wang a velitelova manželka Liou Lien prožijí dvou měsíční románek, který má za následek nejen těhotenství,ale i rozprášení celé jedné divize. Po 15 letech se opět sejdou a (asi) začnou žít spolu. Vtipné,ale drsné.


hynek5107
06.10.2016

Možná jsem od této knihy čekal více humoru. Ten se v ní objevuje nečekaně, drsně až absrudně.
"Myslíte si, že vaše hebká pleť, růžové tvářičky, velké oči, bílé zoubky, útlý pas, pevná ňadra, dlouhé nohy a kulatý zadeček stačí, aby mi zamotaly hlavu? Mně, vojáku revoluce?"

immortal-party
15.05.2012

dobrá satira cca za 60,- Kč. ocenila bych ji možná i na to kilo.