hvozdik hvozdik komentáře u knih

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Jeden z nejlepších románů Miloše Urbana. Mám vždy trochu problém se závěrečnými pasážemi dalších jeho knih. Urban je mistr zápletky, umí navodit skvělou atmosféru, zamotává příběhy do spletitých a temných zákrut, ale zdá se, že vymyslet záhadu je daleko lehčí, než ji pak vysvětlit a rozmotat příběh, aniž by to působilo křečovitě. U Hastrmana tentokrát žádná křeč. Příběh působivý a dobře napsaný až do konce.

28.08.2017 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Na Alchymistovi mě mrzí, že příběh je natvrdo přepsaný z Tisíce a jedné noci. Coelho verzi beru jen jako takovou čtivou parafrázi. Kdyby ho skutečně vymyslel, neváhám dát 5 hvězdiček.

15.08.2017 1 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Od počátku jsem měla dojem, že kniha je psaná pro film. Hlavně mrazivé scény, když padá první sníh, a také dramatické finále by se dobře vyjímaly v klasickém akčním trileru. Knihu jsem sice přečetla jedním dechem, ale k dokonalosti a nadšení něco chybělo. Trochu mě navíc zklamalo, že i když to Harrymu vždy pálí a brilantně dává dohromady všechny souvislosti, tak ten jeden jediný moment, v němž je identita sněhuláha úplně do očí bijící, mu nepochopitelně uniká.

15.08.2017 3 z 5

Bjukitchen Bjukitchen Bára Karpíšková

Bjukitchen budou zbožňovat všichni, kteří chodí se svými insta přáteli na brunch, pak si zaskočí na farmářský trh pro pravý pórek a obden si vyfotí (i vypijí) kafe v dobrých bistrech a mile působících kavárnách, kde má každá položka menu svůj originální příběh a kde je základem podomácku namazaný chléb s pažitkou a samozřejmě čerstvá káva na mlýnku. Bjukitchen je zkrátka obrazem doby. Obrazem celé komunity foodblogerů a foodznalců, lifestylistů a milovníků jakéhosi farmářského snu o proutěném košíku.
Nechci aby tento komentář vyzněl příliš negativně, ale nejspíš už je to jistá alergie na všechnu tu zaručeně domácí okurkovou limonádu a všechnu tu lifestylovou plytkou pózu. Přesto se snažím věřit, že Bjukitchen je autentická. Vzor pro ty, kteří sní o spontánní lifestylové pohodě a originalitě. Bjukitchen působí jako holka, co žije mezi trhem na Jiřáku a vymazlenou kuchyní s hezkými talíři, pořádá brunche, je svá a rozepisuje se o ovesných kaších na dvaceti (možná více) stránkách. Po prvních dvou receptech se už pak stačí dívat pouze na fotky. V jedné rozvařená meruňka, v druhé pepř, bluma atd. a už netřeba číst, že pokaždé uvaříme kaši. Oceňuji několik receptů na dezerty a propasírovanou papriku do guláše. Ale upřímně od dobré kuchařky, ke které se budu ráda vracet kvůli receptům a ne kvůli snění o životním stylu, bych čekala trochu víc. U receptu na míchaná vajíčka, která umí i kluci na základní škole, mě napadlo, jestli je vážně někdo, kdo se při přípravě tohoto pokrmu podívá do Bjukitchen na ingredience a postup. I když v podání Bjukitchen dostává i stokrát ozkoušené míchané vejce obdivuhodnější rozměr a o to tu asi jde.

14.08.2017 1 z 5