hvozdik

Přečtené 346Případ pohřešovaného
červen - červenec 2022
Případ pohřešovaného 2016, Dror Mišani


Žena ve fialové sukni
červen 2022 (17.-24.)
Žena ve fialové sukni 2021, Nacuko Imamura


Věci, na které nastal čas
květen - červen 2022
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová


Ohníčky všude kolem
? - květen 2022
Ohníčky všude kolem 2017, Celeste Ng


Slavnost bezvýznamnosti
? - duben 2022
Slavnost bezvýznamnosti 2020, Milan Kundera


Nevědění
? - duben 2022
Nevědění 2021, Milan Kundera


Země těch druhých: Válka, válka, válka
? - březen 2022
Země těch druhých: Válka, válka, válka 2021, Leïla Slimani


Tapetář
únor 2022 (17.-20.)
Tapetář 2019, Ema Labudová


Všechno nejlepší, Anno
? - únor 2022
Všechno nejlepší, Anno 2020, Petra Jirglová


Skleněný pokoj
únor 2022 (11.-16.)
Skleněný pokoj 2009, Simon Mawer


Osamělost prvočísel
leden - únor 2022
Osamělost prvočísel 2009, Paolo Giordano

Tahle kniha má na začátku obrovský potenciál velmi zajímavého příběhu. Ne že bych se vyžívala v psychologických rozborech podivínů, ale tady zrovna mám dojem, že hlubší prozkoumání zákrut lidské duše by "prvočíslům" jenom prospělo. Výsledkem je jistě atraktivní vyprávění, ale, jak už zde někdo psal, vše nakonec sklouzne po povrchu a je z toho jenom taková story.


Sparsholtova aféra
prosinec 2021 - leden 2022
Sparsholtova aféra 2019, Alan Hollinghurst


Případ astrologických vražd
září - prosinec 2021
Případ astrologických vražd 2021, Sódži Šimada


Plovárna
? - listopad 2021
Plovárna 2018, Libby Page

Chtěla jsem si přečíst nějakou oddechovku, no a pak jsem na doporučení zvolila Plovárnu. Prý to pohladí po duši, říkali. Tahle věta mě vždy odradí, ale knihu už jsem bohužel držela v ruce. Opravdu jsem se snažila, nakonec jsem to ve 3/4 vzdala a po strašně dlouhé době něco nedočtu. Je to tak úmorně sladkobolné, průzračně předvídatelné a tak neuvěřitelně nudné. Jednu hvězdu dávám, protože se nehodí, abych zástupu milých lidí s předobrými úmysly dala to nejhorší hodnocení.


Hudba pro chameleóny
říjen - listopad 2021
Hudba pro chameleóny 2006, Truman Capote


Smršť
? - září 2021
Smršť 2020, Jozef Karika

Kdybych už předtím nečetla další věci od Kariky, tak možná ještě jednu hvězdu přidám. Smršť je až na to závěrečné blouznění čtivá, ale už je to takový slabší odvar Trhliny, psaný přes stejnou šablonu. I tady je v hlavní roli lokalita s výskytem paranormálního jevu a v ní skupina odvážlivců, kteří se snaží s tímto jevem racionálně popasovat. Napětí a i celý příběh ovšem fungovaly v Trhlině o poznání lépe. Teď mě akorát napadá, že další knize od Kariky se už raději vyhnu, nebo se začnu bát jezdit na Slovensko.


Manuál pro uklízečky
srpen - září 2021
Manuál pro uklízečky 2019, Lucia Berlin

Skrytý povídkářský klenot. Doufám, že toho Argo vydá více.


Skála
srpen 2021 (14.-22.)
Skála 2013, Peter May

Výborné čtení. Pohlcující. Některé dějové linky se mohou zdát přehnané a přitažené za vlasy, ale ta knížka má takový náboj a atmosféru, že některé nedokonalosti už pak nejsou podstatné. Je to jeden z těch příběhů, pro které stojí za to číst.


Cop
srpen 2021 (07.-13.)
Cop 2018, Lætitia Colombani

Začátek velmi dobrý, srdcervoucí a naléhavý, otevírající spoustu témat, ale velmi brzo se vše zvrhává v rychlou zkratku, ústící v prvoplánový filmový scénář.


Plachetnice na vinětách
srpen 2021 (02.-06.)
Plachetnice na vinětách 2020, Jiří Hájíček

Úplně poprvé mě opravdu nebavil Hájíček. Spousta křečovitých dialogů, krkolomných scén a do očí bijích oslích můstků. V hlavě mi nejvice utkvěly ubíjející popisy neustálého přejíždění hlavní hrdinky autem nebo autobusem do Prahy, do Přídonic, do Krumlova, do Přídonic a zase znova tam a zpět. Románek s mladíkem mi připadal vyloženě špatně odvyprávěný a koncovka s dobrodruhem už byla skoro mimo moje chápání. Hájíček umí psát řemeslně dobře, ale tentokráte tomu chyběla plynulost, věrohodnost, a měla jsem často dojem, že sám autor při psaní tápal a škrtal a stejně to nepomohlo a na výsledku je to znát.


Dobrý ročník
červenec 2021 (20.-25.)
Dobrý ročník 2006, Peter Mayle

Chtěla bych dát lepší hodnocení, protože hlavní zápletka s vínem není zas až tak špatná. Ale všechno kolem je tak plytké, tak nějak hloupě odvyprávěné a tak strašně nereálné. Věděla jsem, že sahám po knize typu romantické letní klišé, ale bylo to bohužel klišé úplně a pořád. Připomnělo mi to filmy ze třicátých let, kde vyjde najevo, že on je její sestra a falešný strýček, který není nakonec lupič, si vezme svoji neteř, která není jeho teta, hlavně ale, že bude happy end.


Rozhovory s přáteli
? - červen 2021
Rozhovory s přáteli 2019, Sally Rooney

Kdybych se nacházela v určitém období svého života a řešila určité věci/vztahy, tak si asi dovedu představit, že budu nad Rozhovory s přáteli jásat a budu se ztotožňovat a budu soucítit a rozjímat, jak je ten život někdy drásavě bolavý, a jak v tom nejsem sama. A tímto komentářem se teď nechci opravdu nikoho dotknout. Prostě bych řekla, že Rozhovory napsala holka kolem dvaceti pro holky kolem dvaceti. A v této kategorii je to fajn kniha. Někoho jiného může ale neustálé řešení se, plácání se ve vztazích a určitá absence nadhledu a tim i hloubky docela nudit. Na hlavní hrdince je každopádně zajímavé, že nikdy neříká to, co by chtěla říct, ale říká zásadně to, co vlastně říct nechce, což je ve výsledku dost na palici. Za zmínku stojí i její ne příliš uvěřitelná afektovana kamarádka. Závěr je tak trochu pitomý, příběh se otočí kolem své osy a ocitne se skoro ve stejném bodě, kde začal, a jediný rozdíl je falešný pocit happyendu a sílící dojem, že autorka se v tom ke konci už taky slušně plácá. Mimochodem neuvozovat přímou řeč mi vůbec nepřipadá originální, je to spíše dost matoucí a nepřišla jsem na to, jak to textu prospívá.


Bizarní povídky
květen - červen 2021
Bizarní povídky 2020, Olga Tokarczuk


Na Chesilské pláži
? - květen 2021
Na Chesilské pláži 2007, Ian McEwan


Hodinky od Ašera
duben 2021 (07.-15.)
Hodinky od Ašera 2018, Zuzana Dostálová

Když do jedné knížky nacpete krizi partnerského vztahu po porodu, složité kamarádské vztahy, domácí násilí, umírání partnera na nevyléčitelnou nemoc, pohlavní zneužívání dítěte, smrt rodiče, sebevraždu 2x, alkoholismus, deprese z vlastního těla, infarkt otce, dětská traumata, tvrdý svět ponikání, dluhy, dědictví, pokus o nevěru, zapomněla jsem na něco? Co z toho asi tak může vzniknout? Maglajs. Nebavilo, nechytilo, nedojalo. Akorát jsem dostala averzi ke slovu "špitnout", protože všechny ty uvzdychané ženy v tomto guláši se neuměly normálně vyjadřovat, a tak vždy něco špitly. Ach jo. nedoporučuji.


Modlitba za Owena Meanyho
březen 2021 (09.-28.)
Modlitba za Owena Meanyho 1999, John Irving

Není nadto sáhnout po čase po velkém románu. Nadšení převeliké a vřele doporučuji. Irving to jednoduše umí a poklona i překladateli.


Cesta z těsta - České pečení pro celý rok
? - únor 2021
Cesta z těsta - České pečení pro celý rok 2020, Petra Burianová

Och, krása. Věřím jí každý recept, že je lety ozkoušený, opravdový. Z množství knih o pečení, které jsou u nás k mání, je tahle opravdu jedna z nej. Listujete a říkáte si, tohle zkusím, tohle taky, taky a taky, což se u ostatních kuchařek z důvodů např. nedostupých surovin nebo náročných postupů, ne vždy stává. Jo a taky si teda říkám, kdy to tahle žena všechno stíhá. Jinak dobré fotky, skvěle vysvětlené recepty. Velmi doporučuji.


Veselí
? - leden 2021
Veselí 2018, Radka Třeštíková

Dobré. Vtipné, ironické, uvolněné, takové od srdce psané. Místy křehké a místy velmi osobní a bolavé. Zapeklitý příběh nehledejte, o to tu vůbec nejde. A tím líp.


Všechno, co si nepamatuju
? - leden 2021
Všechno, co si nepamatuju 2017, Jonas Hassen Khemiri


Hvězdná hodina vrahů
? - prosinec 2020
Hvězdná hodina vrahů 2009, Pavel Kohout


Kde je zakopán pes - memoáromán
? - prosinec 2020
Kde je zakopán pes - memoáromán 1990, Pavel Kohout


Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou
srpen - listopad 2020
Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou 2020, Martin Řezníček

Nezaměnitelný novinářský styl. Až při čtení jsem zjistila, že pan Řezníček je mimojiné mistr originálních a vtipných metafor. Skoro jsem slyšela jeho hlas. Jinak pro mě skvělý náhled do "trumpovské" éry.


Chirurg
říjen 2020 (20.-27.)
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Chirurg se čte opravdu dobře. Je to taková ideální oddychovka se sympatickým hrdinou, ale na druhou stranu se člověk nemůže zbavit dojmu, že něco podobného už někde viděl, četl... připomíná mi to zkrátka seriály z lékařského prostředí. Chirurg by klidně mohl posloužit jako scénář k několika seriálovým dílům.


Samuraj
srpen - říjen 2020
Samuraj 2018, Šúsaku Endó


Pláž v Chorvatsku
? - září 2020
Pláž v Chorvatsku 2020, Julie Caplin

Jedna hvězda za všechny atributy a klišé romantického žánru. Jinak přeslazená nuda.


Pastva pro oči
srpen - září 2020
Pastva pro oči 2020, Myla Goldberg

Atmosféra New Yorku *****


Kolem Jakuba
? - srpen 2020
Kolem Jakuba 2019, Michal Vrba

Čekala jsem ještě trochu víc. První a čtvrtá povídka přímý zásah. Skvěle napsány. Povídka "maďarská", hodnoceno zpětně, také silná. Poslední pátá povídka ovšem pokazila celý dojem. I když třeba to byl záměr, aby současnost působila tak prázdně a nesympaticky.


Péct, milovat a žít
? - srpen 2020
Péct, milovat a žít 2019, Josef Maršálek

Rozhodně zajímavý životopis. Inspirující touha a odvaha něco dokázat. Pan Maršálek je jistě mistr svého oboru, jen mě trochu zarazila jeho určitá posedlost luxusem, jakoby tím chtěl prokázat míru svého úspěchu. Očekávala bych, že ho jeho životní zkušenosti naučily brát materiálno s větší rezervou. No a, jak je v knize ostatně někde zmíněno, ego by mohl rozdávat.


Možnosti milostného románu
12. srpen 2020
Možnosti milostného románu 2019, Jan Němec

Velké očekávání a velké zklamání. Tohle je především hodně namyšlená kniha. Dle některých zdrojů jde o intelektuální počin roku, ale knize tahle pověst spíše ubližuje, i když podezírám autora, že na počátku všeho byla skutečně jeho touha po unikátním intelektuálním zážitku. Urputná snaha napsat něco silného z knihy přímo sálá. Sama prvotní myšlenka o jakési zpětné kronice rozešlého vztahu je skvělá, ale postupně úplně promarněná a nudou prolezlá. Možná by pomohlo, kdyby autor trochu ubral ze sebeopájení se, vykřesal z Niny zajímavější charakter než jen chabě popsanou blondýnku, vynechal spoustu vaty a vyškrtl úryvky od velkých jmen a hlavně přestal psát s tou namyšleností, kterou předvádí skoro na každé straně. Zkrátka výpovědní hodnota textu se ztrácí už někde na začátku a dál není čím zasáhnout. S přibývajícími stranami akorát narůstají nesympatie k hlavní postavě samožerského autora. Mnohokrát jsem si říkala, že už ty jeho pseudobláboly dál nevydržím. Jedna hvězda díky povedenému grafickému zpracování a taky za těch pár vět o streets of Olomouc.


V Caracasu bude nejspíš stále tma
červenec - srpen 2020
V Caracasu bude nejspíš stále tma 2020, Karina Sainz Borgo


1 ...