hu_87 hu_87 komentáře u knih

Peklo v duši - Deprese a mánie Peklo v duši - Deprese a mánie Tomáš Novák

V téhle relativně tenké knížce platí jednoduché pravidlo - od všeho trochu. Rozebírá se tu (tak trochu) všechno možné, ať už poruchy osobnosti (stručný výcuc informací) nebo maniodeprese - ale to je už v názvu.
Knihu doporučuji spíše pro začátečníky v dané problematice. Nejedná se vyloženě o špatnou knížku, ale na trhu je mnoho lepších.

10.01.2019 3 z 5

Rukopis, klíč k osobnosti Rukopis, klíč k osobnosti Klára Románné Goldzieher

Co mi na knížce dost vadilo, byla občasná nepřehlednost. Autorka např. popisuje jedny specifické rysy, které nejspíše nese pisatel nějakého písma a o několik desítek stránek dál se k tomu rukopisu zase vrací, v rámci jiné charakteristiky, kde už ale není znova uvedeno písmo pisatele - v závorce je pak za textem uvedeno pouze číslo obrázku-textu a teď se v tom vyznejte a listujte knížkou. To mi vadilo a postrádalo to na jisté přehlednosti.
Grafologie od Jeřábka se mi četla podstatně lépe.

14.12.2018 3 z 5

Stévie - přírodní alternativa cukru a sladidel Stévie - přírodní alternativa cukru a sladidel Barbara Simonsohn

Lepší průměr. Nijak moc nenadchne, ale jestli začínáte se stévií, za přečtení nic nedáte.

17.11.2018

Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie Zdeněk Fišar

Z mého pohledu kvalitní a povedená kniha.
Která, ovšem, vyžaduje alespoň základní znalosti, případně alespoň touhu se naučit, některým přírodovědeckým pojmům. Je napsaná poměrně vědecky, odborně, což může být pro laika obtížné. Já myslím, že je škoda, že podobných knih není více.
Autoři např. rozebírají
- receptorové systémy (definice receptoru, regulace...)
- neuromediátory a jejich účinky, včetně např. biosyntézy, degradace
- neurochemické podklady deprese, schizofrenie aj.
Samozřejmě na začátku knihy nechybí kapitola o neuronu a jeho stavbě a takový menší "úvod".

14.11.2018 5 z 5

Jazyk těla - Tělesná dynamika charakterových struktur Jazyk těla - Tělesná dynamika charakterových struktur Alexander Lowen

Naprosto super, nic jiného k tomu dodat nemůžu. Kniha je poměrně obsáhlá, ale srozumitelně seznamuje s charakterovými "rysy" (nechci psát přímo poruchami) a co je pro ně typické, ať už z hlediska chování, tendencím, problémů se vztahy... ale i také stavby těla/držení těla (např. stažená šíje/předsunutá pánev/ztuhlá čelist etc., nechci sem dávat přílišný spoiler alert).
Od té doby, co mám přečteného Lowena spolu s McWilliamsovou se na následující problematiku dívám o dost chápavěji.
A mnohem víc je to celé dopodrobna napsané, než Lowenova další kniha "Bioenergetika" (hlavně z hlediska jednotlivých charakterů), i když se i tak jedná o pěkné čtení.

02.11.2018 4 z 5

Biofyzika pro zdravotnické a biomedicínské obory Biofyzika pro zdravotnické a biomedicínské obory Hana Kolářová

Jedna z mála učebnic, ze kterých se vám na zkoušku učí poměrně bez problémů, za mě rozhodně palec nahoru.

02.11.2018 5 z 5

Sociální mozek Sociální mozek František Koukolík

Mé vyjádření se bude vztahovat k "pouze" oficiálně nově vyšlému vydání.
Takhle - jsou lidé, kteří očekávají od knihy něco jiného, než jak se může samotná kniha jevit. Např. si pak stěžují, že kniha budí dojem vysokoškolských skript a že si z ní nic neodnesli.
Pokud vás téma mozku a neurověd zajímá, určitě se na knihu minimálně podívejte. Kniha je napsána částmi poměrně odborně (podstatné zvláště pro laiky, kteří jsou v tématu neurověd a sociálního chování člověka nováčkem), nechybí obrázky mozku a některé zajímavé studie, u kterých mám však dojem, že se jim autor mohl věnovat rozsáhleji.
Můj dojem je takový, že koupě knihy rozhodně stála za to, avšak pokud hledáte knížku, která vyhoví potřebám vám jakožto laikům, asi radši doporučím jiné knížky.

02.11.2018 4 z 5

Ztělesněná zkušenost - Procesuální práce s tělem Ztělesněná zkušenost - Procesuální práce s tělem Stanley Keleman

Rozhodně zajímavé čtení.

27.10.2018 4 z 5

Bioenergetická cvičení Bioenergetická cvičení Richard Hoffmann

Nemám co vytknout. Kniha splnila má očekávání.

27.10.2018 5 z 5

Já: o vztahu mozku, vědomí a sebeuvědomování Já: o vztahu mozku, vědomí a sebeuvědomování František Koukolík

Zajímavá publikace, přesto si myslím, že v tomto oboru existují kvalitnější knihy :) A některým tématům se mohl autor věnovat obsáhleji.

28.09.2018 3 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie Milan Nakonečný

Knížka je nacucaná kvanty informací, trošku se tu zapomnělo na uchování větší přehlednosti. Ten rejstřík mě dost překvapil, narazit na až takhle krátký je docela vzácnost... Jinak se jedná o průměrnou až nadprůměrnou učebnici ze svého oboru.

18.09.2018 4 z 5

Psychologie zdraví Psychologie zdraví Jaro Křivohlavý

Pro mě to je mimořádně poučná kniha.

08.09.2018 4 z 5

Nebezpečné osobnosti Nebezpečné osobnosti Joe Navarro

Průměrná kniha. Vlastně by se nic nestalo, kdyby z mé strany zůstala nepřečtená. Zdlouhavě se věnuje něčemu, co lze shrnout do několika pár stránek.

07.09.2018 2 z 5

Jak prokouknout druhé lidi Jak prokouknout druhé lidi Joe Navarro

Kniha mi hodně pomohla

07.09.2018 5 z 5

Psychopatologie a psychiatrie Psychopatologie a psychiatrie Hana Kučerová

Za mě rozhodně palec nahoru.

07.09.2018 4 z 5

Pohyblivé obzory – Jevy, kterým ještě zcela nerozumíme Pohyblivé obzory – Jevy, kterým ještě zcela nerozumíme Milan Bauman

Krásná knížka. Nikdy by mě nenapadlo, že mě takové téma dokáže tak nadchnout.

06.09.2018 5 z 5

Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie kolektiv autorů

Solidní kniha pro ty, které zajímá více "biologická" podstata problému u duševních poruch. Možná budete některými informacemi překvapeni.

Aspergerův syndrom Aspergerův syndrom Tony Attwood

Super knížka

06.09.2018 5 z 5

Spřeženci noci Spřeženci noci Darren Shan (p)

Fajn knížka. Nějaký převratný horor se čekat nedal, ale za mě docela dobrý. Zvlášť jak Darren musí zpátky do školy.

06.09.2018 4 z 5

Jezero duší Jezero duší Darren Shan (p)

Pěkně a barvitě napsané, kniha se četla skoro sama.

06.09.2018 4 z 5