Hawkie-Hawk Hawkie-Hawk komentáře u knih

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

Velmi pohodove cteni, nicmene par zasadnich vyhrad bych mel:
- v rade pripadu je vypraveni az prilis povrchni. Myslim, ze nejake zajimave detailnejsi informace bylo mozne doplnit i bez poruseni povinnosti mlcenlivosti,
- autor se v rade pripadu zjevne myli - napr. jeho tvrzeni, ze se smrti Skripala nema (a "z povahy veci mit nemuze") Rusko nic spolecneho, dnes uz asi veri jen nejzarytejsi zastanci Kremlu. Jiste, v dobe psani nejspis neznal vsechny informace (patrne az pozdeji vysla najevo napr. cesta ruskych "turistu" Petrova a Bosirova - agentu GRU - na misto cinu a jejich nasledna tragikomicka snaha o vysvetleni zjevnych nelogicnosti v jejich jednani), nicmene o to vic bych od autora cekal zdrzenlivost v takovem hodnoceni (a to i s ohledem na to, jak objektivne se vetsinu knihy pokousi pusobit - kdyz uz naznaci neco negativniho o jedne svetove mocnosti, hned to vyvazi sdelenim o prohrescich jine).

23.11.2019 3 z 5

Hráči z Titanu Hráči z Titanu Philip K. Dick

Urcite nejde o jedno z nejlepsich Dickovych del, ale jeho cteni me hodne bavilo, hlavne pro spoustu originalnich drobnosti (telepat hrabajici se v mysli prekoga...) a velikou miru nevyzpytatelnosti, jak se bude dej dal vyvijet. Ke konci me uz trochu vadilo, ze si vlastne nejsem skoro nicim jisty (kdo je clovek a kdo vouk/vouci simulakrum cloveka, co je realita a co drogami nebo dusevni nemoci navozena iluze...), ale to je u Dicka celkem klasika, nehlede na to, ze jsem to mozna "jenom" nepobral a po druhem precteni si vse lepe "sedne"...
Pro fandy Dicka jednoznacne povinna cetba, pro ctenare, kteri s jeho tvorbou zatim nemeli tu cest, bych doporucoval podivat se po jinych kouscich (Muz z vysokeho zamku, Sni androidi o elektrickych oveckach?...) a tenhle nechat na pozdeji.

23.11.2019 4 z 5

Mimo prostor a čas Mimo prostor a čas Clark Ashton Smith

V prvé řadě velký dík za vydání prozatím hodně opomíjeného autora.

Několik ryze subjektivních poznámek:
- osobně bych preferoval seřazení povídek do tématických celků (cyklus Zothique, Hyperborea...),
- za "klenoty" považuji dvě povídky - Genius Loci a Semeno ze záhrobí. Hodně se mi líbila i Gorgona,
- ostatní povídky mě sice nezklamaly, ale ani nenadchly. Častým problémem je snadná předvídatelnost děje a pointy. To samé je samozřejmě možné namítnou i vůči celé řadě povídek od H.P.L, nicméně povídky H.P.L. mi přijdou o něco poutavěji napsané.

Koupě ale v žádném případě nelituji a netrpělivě očekávám druhý díl!

22.08.2018 4 z 5

Adaptace Adaptace Jeff VanderMeer

Trilogie mela z meho uhlu pohledu extremne rychle sestupnou tendenci. Prvni jsem zhltnul a byl pomerne nadsen, byt neslo o nic originalniho (inspirace zejm. Piknikem u cesty je podle me zcela zjevna - o to vic me prekvapilo, ze zrovna tenhle kousek autor na konci tretiho dilu nezminil...). Druhy dil uz byl mensi zklamani - sledovat dej z uhlu pohledu osoby stojici na opacne strane "barikady" bylo sice osvezujici, ale pribeh mne prilis nezaujal a z hlavnich otazek se take nic nevyjasnilo. O to vic jsem proto byl zvedav na treti dil... a po jeho docteni mam pocit naprosteho a totalniho zklamani. Nejenom ze se nevyjasnilo vubec nic (coz by se i dalo tolerovat, pokud by to bylo kompenzovano atmosferou, coz ale neni), ale hlavne je treti dil precpany plytkymi (radoby moudrymi/vzletnymi/procitenymi pasazemi), ktere dej naprosto nikam neposouvaji a jejichz smysl i informacni hodnota jsou nulove. Ostatne uz jenom to, ze jsem se k docteni posledniho dilu musel delsi dobu doslova nutit, o necem vypovida. Knih se rad zbavim, protoze vim, ze tohle uz v budoucnu nebudu chtit absolvovat znovu.

14.11.2019 1 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

Vyrazne slabsi pokracovani prvniho dilu (Anihilace), ktere je ale stale o hodne lepsi nez unyly a zbytecne natahovany treti dily (Adaptace), kterym me autor presvedcil, ze ho ze sveho hledacku spisovatelu sci-fi mam zase vyradit.

23.11.2019 2 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Prvni dil trilogie (resp. zatim trilogie, pricemz doufam, ze s ohledem na sestupnou kvalitu dalsich dvou dilu uz zadne dalsi dily nebudou), ktery me hodne nadchl a bavil. Bohuzel, druhy (Autorita) a zejmena treti (Adaptace) dil to uplne pohrbily, viz muj komentar u posledniho dilu.
Originalni to sice rozhodne neni (Piknik u cesty...), ale cetlo se to velmi prijemne (plati jen pro prvni dil, tj. Anihilaci).

23.11.2019 4 z 5