hanocri hanocri komentáře u knih

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Překvapivé, originální a hloubavé. Vlastnosti, které by mělo mít každé správné sci-fi.

Rusko mezi řádky Rusko mezi řádky David Šťáhlavský

Šťáhlavského kniha se čte sama, i když je potřeba mít na paměti, že se jedná o práci napsanou novinářem, takže hodně z toho, co píše, je jistě přikrášlené. Nicméně si myslím, že skvěle vystihl ducha doby. Mohlo by být zajímavé tuhle knihu konfrontovat částečně s Mezi východem a západem, jakýmsi cestopisem od Anne Applebaumové, která po konci studené války cestovala po východní Evropě.

Silný život: Úvahy a výzvy Silný život: Úvahy a výzvy Theodore Roosevelt

Roosevelt patří k mým oblíbeným americkým prezidentům, i když se mu dá hodně vytknout (např. postoj k zemím Střední Ameriky). Nicméně vzpomínám, že tato útlá knížka mě nabudila energií. Roosevelt dává svůj návod na poctivý, bohulibý život a v mnohém, i když byla napsána před více než sto lety, s nim nelze jinak než souhlasit.

03.08.2015 4 z 5

Colossus – Vzestup a pád amerického impéria Colossus – Vzestup a pád amerického impéria Niall Ferguson

Dle mého skvěle a střízlivě napsaná kniha o americkém imperialismu, který se snaží jako imperialismus netvářit.

03.08.2015 5 z 5

Postamerický svět Postamerický svět Fareed Rafiq Zakaria

Zakaria patří k mým oblíbeným komentátorům a intelektuálům. Postamerický svět, jak si jej pamatuji, je spíše dílo své doby a dnes bych jej asi neoznačil za úplně aktuální. Pokud si správně vzpomínám, Zakaria mluví o vzestupu hlavně zemí BRIC, jejichž růst alespoň dnes není tak stelární jako před nějakými sedmi lety, kdy na prahu globální ekonomické krize vyšla. I tak ale mě bavilo sledovat Zakariovu stavbu argumentů.

Černá kniha komunismu 1. Černá kniha komunismu 1. Nicolas Werth

V době, kdy obě Černé knihy vyšly, se jednalo (alespoň u nás) a přelomová díla, které odkryla hrůzy páchané v komunistických režimech po celém světě. Podle mého dobrý odrazový můstek pro ty, kteří mají o komunismu v praxi zatím jen neurčité ponětí. Trochu kriticky se stavím ke statistickým údajům, které podle mě občas působí trochu přifoukle. Tak či tak čtení, které by neměl nikdo vynechat.

Bod zlomu Bod zlomu Malcolm Gladwell

Pro mě zatím jediná kniha, kterou jsem od tohoto populárního intelektuála četl. Dodnes rád cituji efekt rozbitého okna (nebo skla?) a vzpomínám na další příklady nápadů a chování, které se jako epidemie rozšířilo dál a udělalo ve společnosti významnou stopu. Gladwell je čtivý a má skvělé postřehy, které vám více otevřou oči ve vnímání světa kolem sebe. Trochu se bojím, aby se v ostatních svých dílech příliš neopakoval.

03.08.2015 5 z 5

Tajné dějiny světa Tajné dějiny světa Jonathan Black (p)

Nechápu, jak jsem mohl tuto knihu dočíst do půlky. Asi jen proto, že jsem čekal, že konečně se Black, tedy Booth, rozjede a opustí ty neskutečné žvásty. Už jen to, že kniha začíná tím (jak si matně vzpomínám), že někdo mu v nějakém knihkupectví či kde, chtěl sdělit tajemství o tom, jak jsme se skutečně vyvíjeli. Následovaly žvásty o jakémsi duchovním třetím oku. Vím, že můj komentář je trochu kostrbatý a neucelený (podobně jako kniha samotná), četl jsem Tajné "dějiny" světa asi před třemi lety a od té doby funguje jako podložka regálu v knihovně. Lepší využití nezná. Pokud se chcete dozvědět něco o podvědomí civilizace a lidstva, raději se uchylte k Jungovi nebo k fantastickému Josephu Campbellovi.
Pokud budete k Blackově knize přistupovat jako k literatuře fikce a ne faktu, za kterou se pokládá, pak to může být ještě relativně snesitelné čtení.

02.08.2015 1 z 5

Co si za peníze (ne)koupíte Co si za peníze (ne)koupíte Michael Sandel

Nerad Sandelovi dávám tři hvězdičky, ale na čtyři ani pět to není. Někde jsem jednou četl komentář, se kterým souhlasím, že je to dobrá kniha s dobrým poselstvím, ale v zásadě na oněch 200 stranách jej pořád na různých příkladech opakuje - tedy, že peníze a současný konzumní způsob života snadno korumpují hodnoty nebo činy, které se nedají nebo neměly by být zpeněženy. Takže, kdyby kniha byla napsaná formou třeba 30 stránkového článku, byl by, dle mého, dopad stejný.
Výmluvný příklad o korupci je demokracie (v jeho případě v USA, které v tom ale určitě nejsou samy) samotná. Např. zasedání amerického Kongresu je veřejně přístupné, ale lobbyisté si najímají třeba bezdomovce, aby za ně stáli frontu před samotnými zasedáními. Jelikož je počet míst omezený, tak se tím ztěžuje možnost "obyčejného" občana se na takové zasedání dostat, protože nemá nebo nechce (a z povahy věci by neměl) vynakládat peníze na to, aby platil někomu, aby za něj stál frontu. Tím pádem se instituce, která je veřejná, se korumpuje. Je to na dlouhé povídání, každopádně se Sandelem rozhodně souhlasím. Říká to, co mnoho z nás tuší nebo ví, ale příklady, které dává nám dávají alespoň konkrétnější představu, jak z našich životů a hodnot děláme komodity.

02.08.2015 3 z 5

Mysli jako freak Mysli jako freak Steven David Levitt

Levitta a Dubnera znám díky jejich fenomenálnímu Freakonomics (Superfreakonomics čeká na přečtení, i když čekám, že to bude více méně to samé). Mysli jako freak jsem kupoval s nadšením a doufal jsem, že bude podobně originální jako jejich první kniha. Po přečtení jsem rozhodně nejásal, ale nemohu říct, že by kniha byla absolutně nezajímavá. Některé ze série příkladů mi utkvěly v hlavě (třeba pojídač hotdogů) a mám větší potřebu hledat kreativnější řešení k různým situacím a problémům. Jenomže, na druhou stranu, bohužel kniha (alespoň pro mě) nebyla tak objevná a zásadní, jak by název napovídal.
Pokud si pamatuji správně, tak její hlavní poselství se dá shrnout jako - přemýšlejte kreativně, buďte v tom více jako děti, které nejsou svázány konvencemi světa dospělých.
Jenomže kvůli tomu zrovna člověk nemusí koupit a přečíst celou knihu, aby si to uvědomil. Kdo neznáte Dubnera a Levitta, doporučuji se raději uchýlit k Freakonomics.

02.08.2015 3 z 5