Hanichka Hanichka komentáře u knih

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Nevím, jestli byl úplně dobrý nápad napsat knížku z pohledu Hitlera a ještě z něj udělat kritika současného Německa (a současnosti vůbec)...každopádně to ale nebyl vtipný nápad, protože jsem se ani jednou! nezasmála...čekala jsem vážně víc, takže na hodnocení se odráží i nejspíš přemrštěné očekávání.

04.07.2015 1 z 5

Umění prokrastinace Umění prokrastinace John D. Perry

Moc ráda bych dala pět, je to velmi vtipná knížka, humor autora mi přijde strašně blízký, ale i když je to knížka krátká, tak mi přijde, že v posledních kapitolách trošku ztrácí dech a nemá už tu jiskru, kterou měla na začátku.

15.12.2014 4 z 5

Rodinné konstelace: objevná síla Rodinné konstelace: objevná síla Bert Hellinger

Nevím, co si mám pořádně myslet. Ty myšlenky jsou mi na jednu stranu docela dost vzdálené (že máme ctít rodiče, i když byli hnusní, že se osudy opakují,...je to takové moc magické). Na druhou stranu, myšlenka, že člověk nalezne štěstí v každodennosti se mi zdá pravdivá a užitečná.
Není to ale nic, co by mě nějak osvítilo, inspirovalo,...zdálo se mi to hodně vzdálené, a jak už jsem řekla, moc magické. Člověk, který je takovým věcem nakolněn, se ale určitě obohatí.

07.10.2014 3 z 5

Totem a tabu. Vtip a jeho vztah k nevědomí Totem a tabu. Vtip a jeho vztah k nevědomí Sigmund Freud

První část se mi líbila velmi, bylo to zajímavé, některé úvahy sice byly postavené na tom, že "tohle není dost primitivní, takže to nebude pravda", což mi nepřišlo jako vyloženě přesvědčující argument, ale jinak musím ocenit.
Druhá část o vtipu byla mnohem nudnější, strašně špatně se mi četla a nechápala jsem, proč musí být vtip tak rozebírán, byla tomu odebrána všechna zábavnost. Vzhledem k tomu, že se mi na tuhle část strašně špatně soustředilo, jí považuju spíš za nepřečtenou :)
Celkově proto musím dát hvězdičky tři.

05.10.2014 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Je pravda, že jsem váhala mezi 3* a 4*. A pořád se nemůžu pořádně rozhodnout. Začátek mě moc nebavil, spousta krátkých kapitol se spoustou jmen a naznačených problemů, ale nic, co by mě nutilo číst dál. Když se pak JKR začala věnovat jednotlivým postavám a událostem podrobněji, bavilo mě to mnohem víc.
Konec mi přišel zvláštní, ale když o tom tak přemýšlím, nevím, jaký jiný by mi vyhovoval víc.
Taky se tam toho moc nevyřešilo, příběhy se neuzavřely, ale to je to, co se mi na tom líbilo, takhle to dělá dojem, že to skoro ani není kniha, ale záznam reálných událostí :)
Je to jiné, než HP, je to krutější, nebojí se to snad žádných slov, ale podobně reálně to vykresluje postavy. Asi to v dohledných letech znova číst nebudu, ale určitě to není špatná kniha.

18.09.2014 4 z 5

Jak (pře)žít se stárnoucími rodiči Jak (pře)žít se stárnoucími rodiči Tomáš Novák

Na můj vkus to bylo lidové až příliš, humor autorů mi moc nesedl (ale to neznamená, že to bude tak připadat všem) a taky mi docela vadil přístup k některým klientům, byl takový nadřazený a srážel je.
Ale musím knize přiznat, že i když mě se nelíbila, tak obsahuje spoustu praktických rad (a minimum teorie) a hlavní myšlenka "myslete hodně na sebe" je strašně důležitá, takže bych od jejího vyzkoušení lidi, starající se o své staré rodiče, neodrazovala.

30.08.2014 2 z 5

Harry Potter & filozofie: kdyby Aristoteles byl ředitelem školy v Bradavicích Harry Potter & filozofie: kdyby Aristoteles byl ředitelem školy v Bradavicích David Baggett

Některé příspěvky v knize byly zajímavé a člověku něco daly, přinutily ho se zamyslet, ale většina je pouze taková vata, která se snaží hledat v HP něco, co tam autorka dávat nezamýšlela. Jeden z autorů (David Baggett) ve své eseji (která se mi líbila) říká, že by jsme neměli z knihy (obecně) vytahovat jednotlivé prvky a připisovat jim význam, jaký jim samotný příběh nepřikládá. Souhlasím, ale tohle bohužel kniha dělá, dělá z Harryho nějaký mravní vzor, i když je to "jen" výjimečný kluk, a pak musí složitě ospravedlňovat, proč Harry není nadšeným členem SPOŽÚSu, proč Harry někdy lže,...a vlastně ve všem hledat nějaké poučení.
Je taky docela zklamáním, že kniha vznikla už po prvních pěti dílech a na závěrečné dva nepočkala, protože to tomu prostě chybí, bylo by to hlubší.
Poslední věc, kterou nemůžu pochválit je překlad a možná i chyby autorů. Některé věty nezní zrovna dvakrát přirozeně, Fred a George se v průběhu pátého dílu neustále "přeměňovali" (což vypadá strašně blbě, zvlášť, když o sobě autoři tvrdí, jací jsou fanoušci), Popletal nepotrestal Harryho za nafouknutí Marge v knize Tajemná komnata.
Abych to shrnula, v podstatě je to ztráta času. Doporučila bych to spíš někomu, kdo se zajímá o filosofování, ale Harry ho zas tak moc nebral, určitě ne naopak.

27.06.2014 2 z 5

Bílé zuby Bílé zuby Zadie Smith

Na tuhle knížku jsem slyšela hodně chvály a po přečtení všech pochvalných recenzí na obale jsem se na ní i docela těšila. Bohužel jsem byla hrozně zklamaná. Postavy jsou strašně nesympatické od začátku do konce, nenašla jsem nikoho, s kým bych mohla nějakým způsobem sympatizovat. Tolik chválený humor mě minul úplně. Celkově mi to přišlo většinou strašně nudné a když už to nějakou emoci vyvolalo, tak se to blížilo spíš znechucení nad chováním postav než čemukoliv pozitivnímu. A taky si myslím, že autorce se úplně nepovedl mix vážného a odlehčeného, kniha mi někdy připadala jako parodie sebe sama.
(Četla jsem v AJ)

10.05.2014 2 z 5

Když doma bylo v Austrálii Když doma bylo v Austrálii Blanka Svobodová

Prvních pár kapitol o tom, jak to v Austrálii funguje se mi líbilo moc, pak ale pro mě bohužel přišla část, kdy se píše o cestách po Austrálii, kolikrát se jim pokazilo auto, co všechno tam viděli...je z toho vidět, že si to autorka hodně užila a fotky jsou taky pěkný, ale mě to moc nezaujalo. Doufala jsem, že se zase vrátí k tomu stylu jak se jí v Austrálii běžně žilo nebo na co si tam dát pozor, kdyby tam chtěl člověk jet, ale jak jednou začne s popisováním cesty, pokračuje až do konce knihy. Nic moc zajímavého pro mě.

26.11.2013 3 z 5

Kázeňské problémy ve škole Kázeňské problémy ve škole Stanislav Bendl

Obsahově se skoro úplně shoduje s další knihou S. Bendla "Školní kázeň v teorii a praxi". Navíc je zde jen část kapitoly 8, kde se s druhou knihou shodují části 8.5.2.7. - 8.5.2.7.3., a kapitoly 10 + částečně 11 a 12.1 - rozvíjí a vysvětluje podrobněji. Tato kniha je tedy na informace bohatší, ale neobsahuje tolik zajímavých příkladů a ukázek jako "Školní kázeň".
Jinak je zajímavé, že autor sám od sebe opisuje vyloženě celé pasáže a skoro i kapitoly. Myslím, že by stačilo vydat jen jednu knihu.
Každopádně na informace je bohatá a styl není nijak zvlášť náročný. Bylo by nefér dávat míň hvězdiček jen proto, že už jsem to někde četla.

15.11.2013 4 z 5

Školní kázeň v teorii a praxi Školní kázeň v teorii a praxi Stanislav Bendl

Přístupný jazyk, nemnoho teorie doplněné spoustou praktických příkladů a ukázek, odkazy na další literaturu.
Škoda, že část věnovaná vlastnímu řešení kázně (platformy) je jenom takové jmenování možností co dělat a bez problému k řešení moc nezaujme. A taky mi docela vadilo nadužívání uvozovek.
(P.S.: Obsahově se hodně shoduje s další knihou S. Bendla - "Kázeňské problémy ve škole", číst obě nemá v podstatě cenu)

11.11.2013 4 z 5

Úvod do sociologie Úvod do sociologie Radomír Havlík

Kniha je rozhodně zajímavá, ale...
• Obsahuje značné množství překlepů, chybějících předložek apod., jednou se dokonce objeví opakovaný řádek
• Některé věty jsou zbytečně složité (až šroubované)
• Chybí vysvětlení některých složitějších pojmů
• Na jenom přečtení je to super, ale pokud si z toho člověk chce dělat výpisky (což není nepravděpodobné, když je to učebnice), narazí na hodně špatnou strukturovanost kapitoly - nejdříve se mluví obecně o tématu, pak o některých podtématech, pak proběhne návrat k tématu jako celku...působí to trochu chaoticky.
Musím ovšem ocenit zajímavé příklady výzkumů a to, že u většiny přístupů autor uvádí názory jak příznivců, tak odpůrců - 3,5*

17.09.2013 3 z 5

Manželova zlatíčka Manželova zlatíčka Bridget Asher (p)

Knížka vlastně o ničem, plná klišé a umělých rozhovorů už od začátku. Třeba postavy jsou typické - (milovaný) muž, který je hajzl, ale má pro to nějaké ospravedlnění/vyrovnání, divná matka, napravená hřišnice,...
Konec se mi taky vůbec nelíbil, to co se přihodilo mi přijde strašně nevěrohodné.
Ani jsem to pořádně nečetla, jen tak pročítala, abych zjistila, jestli se tam nebude dít něco zajímavějšího...nedělo.

03.09.2013 odpad!

Princip předběžné opatrnosti Princip předběžné opatrnosti Matthieu Jung

V knize se míchá několik věcí - vcelku obyčejně napsaný příběh makléře a jeho rodiny, až filosofické úvahy na různá témata, realistický popis duševních pochodů hlavního hrdiny (k jeho postavě to podle mě hodně sedí), občas nepřehledné dialogy, kdy není úplně jasné, kdo zrovna hovoří.
V knize je také hodně odkazů na jiná díla a autory, někdy mi to přišlo naprosto zbytečné, jakoby chtěl autor naznačit "podívej, jaký mám přehled". I když je to možná jen důsledek toho, že studoval literaturu, ne vychloubání :)
K hodnocení - věci, vyjmenované v prvním odstavci jsou samostatně dobré, ale dohromady bohužel strašně nesourodé, někdy to působí vyloženě blbě. Příběh také nemá žádné zvláštní zvraty, prostě pořád stejně plyne...až do konce.

02.09.2013 2 z 5

Rovnice štěstí Rovnice štěstí Bridget Grenville-Cleave

Příjemnou formou rozebrané výsledky psychologických průzkumů týkajících se štěstí. Autorky ukazují, co všechno může náš pocit štěstí ovlivnit a někdy jsou to věci docela překvapivé, někdy dobře známé. Nezůstává se ovšem jenom u rozborů, vybrané faktory doplňují praktické rady, jak si zlepšit život. Za sebe musím říct, že je knížka velmi inspirativní, člověk má hned chuť vyrazit třeba na výstavu a zlepšit si tak svůj pocit štěstí :)

04.11.2012 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

16.5. - dočetla jsem, protože jsem viděla film a už jsem si na knížku troufla. Musím říct, že mi znalost příběhu dost pomohla a dokonce se mi to líbilo, ale bohužel, lví podíl tam má ten film. Že je to v přítomném čase mě nebavilo dost a asi bych to zase nedočetla, nevědět, že tam je ten skvělý příběh. Některé detaily mi přišli mnohem lépe provedené než ve filmu, a ten se mi líbil moc. Stejně ale musím dát jen 3*.

Původní komentář:
Bez hvězdiček, protože jsem se nedostala přes první kapitoly. Bylo to nudné, vztahy byly zmatené a taky psaní v přítomném čase mi moc nesedí. Jsem zvědavá, jestli budu Hodiny schopná někdy dočíst a jestli potom budu mít lepší pocit.

22.08.2012 3 z 5

Potřeby pro sebevrahy Potřeby pro sebevrahy Jean Teulé

Pro mě se z téhle knížky vyklubalo ohromné zklamání. Těšila jsem se na originální černohumorný příběh, ale toho se mi nedostalo. Nevím, jestli je to vina překladatele nebo to tak bylo i v originále, ale některé věty mi přišly kostrbaté a neuvěřitelně nepřirozené. Humoru jsem moc nenašla, v podstatě chybí zápletka...ale za nejhorší považuju postavy, nikomu se tam nedá fandit, nikoho pořádně nepoznáte...škoda, kdyby jsem nahlédla do hlavy aspoň jedné postavě, možná by mi to celé nepřipadalo tak absurdní. (A můžete mi někdo vysvětlit smysl toho, proč Alan pořád šišlal?)

14.08.2012 1 z 5