Hana H.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Listopád patří k těm knihám, po jejichž dočtení nejsem schopna začít číst hned další. Zkrátka to musím vydýchat. A ano, tak nějak to tenkrát také mohlo dopadnout.

Díky.

20.04.2021

Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDeníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDominik Landsman

Nedočetla jsem, nedalo se, je to pořád dokola, příliš křečovité a přehnané. Jako humor tedy nic moc.

20.08.2015

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Atentát jako výraz odporu. Těžká rozhodnutí lidí v době tak kruté pro náš národ a strašná pomsta na nevinných, kterou vlastně zastavila až zrada Karla Čurdy. Nelze odhadnout, kolik lidí by Němci ještě popravili, kdyby nezradil. Nikdo z nás nemůže vědět, jak by se zachoval, kdyby jemu a jeho rodině hrozilo mučení a smrt.
Obdivuji statečnost těch, kteří odolali, ale zároveň chápu strach těch druhých.
Kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

30.06.2018

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Ten dokonale vykreslený kontrast mezi dětstvím a tím, co následovalo, mě naprosto dostal. Už první kniha, kterou jsem od Jakuby Katalpy četla - Doupě - se mi líbila. Autorčin styl psaní je sice trošku nezvyklý, ale konečný dojem z knih je prostě úžasný. Zdá se tedy, že vedle Aleny Mornštajnové mám další oblíbenou současnou českou autorku.

29.11.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Upřímně - knihám s tématem vyhlazování Židů během 2.světové války se spíše vyhýbám - pro mě je čitelná tak 1 za rok, obvykle jsou si příliš podobné. Tato byla ovšem skvělá, možná zčásti i proto, že se neodehrává celá ve válce a v koncentračních táborech.
Mistrně sepsaný a vygradovaný příběh mohu rozhodně doporučit.

07.01.2018

Láska a manipulaceLáska a manipulaceIsabelle Nazare-Aga

Škoda, že jsem tuhle knihu nečetla dřív. Ale asi bych stejně manipulaci neodhalila včas (tj. před narozením dítěte). Osobní zkušenost byla bohužel dlouhá a krutá. Opravdu jen těžko vám ostatní uvěří, že v soukromí je manipulátor úplně jiný, než na veřejnosti, umí se totiž dokonale přetvařovat.

08.07.2018

NenalezenáNenalezenáRemigiusz Mróz

Zpočátku to vypadalo dobře, ale postupně se z této knihy stala naprosto nereálná blbost. Autor pouze hraje na city ve věci domácího násilí, což navíc má potřebu tak nějak dovysvětlit v doslovu. Ztráta času.

03.03.2019

Lustr pro papežeLustr pro papežeJan Tománek

10 let v kriminále za takovou pitomost v 16 letech. Kdo z nás nebyl v pubertě tak trochu rebel, že? Jenomže za socialismu jste mohli i za zpěv písničky a kecy v opilosti (= protistátní činnost!!!) jít sedět. Je to opravdu hnus, ten stihomam mocných, kteří za vším vidí spiknutí proti straně a vládě.

05.05.2020

ZátišíZátišíLouise Penny

Tato série mi v té záplavě nových knih dlouho unikala, ale konečně jsem si přečetla první díl a musím říct, že je to pěkná klasická detektivka na anglický způsob.

09.05.2021

MarcoMarcoJussi Adler-Olsen

Nebavila mě zdaleka tak, jako předchozí díly série o oddělení Q. A ten nesmysl s únosem ke konci knihy mě vážně naštval, celou dobu se Marca snažili jakýmkoli způsobem zabít a pak ho zabít mohli, ale radši unesli tu holku a chtěli ji za něj vyměnit, jako kdyby od něj chtěli nějaké "podání vysvětlení" či co. Nemělo to logiku. Pro mě rovněž nejslabší díl série.

04.02.2015

Skryté kartySkryté kartyAngela Marsons

Série Kim Stone se mi prostě líbí

02.01.2020

Rýmy pro kočku a pod psaRýmy pro kočku a pod psaJiří Žáček

Vida, knížka z roku 1987 a kdo by to byl řekl - tak současná!!!

Zkušenost z historie

Když se handlíř ujme vlády,
razí řády
pro neřády.

nebo:

Všude najdeš poučení

Poučte se v chlívku u sviní:
kdo se pere u koryta,
ten se ušpiní.

Opravdu dokonale výstižné i pro dnešní dobu!!!

11.02.2020

SektaSektaMartin Goffa

Na knihy tohoto autora se těším, ale tohle mi přišlo příliš předvídatelné a jednoduché, asi jsem čekala něco lepšího, protože téma je zajímavé. Příběh se dal určitě rozpracovat, mně totiž vůbec nevadí, když je knížka delší, tedy samozřejmě jen v případě, že je dobrá. Naopak bych si ji o to víc užila. Takže za mne tentokrát spíš zklamání a nezbývá mi než doufat, že autor nezačne chrlit knihy jednu za druhou na úkor jejich kvality.

28.12.2020

Labyrint tajnostíLabyrint tajnostíLinda Castillo

(+ SPOILER) Mě tento díl trochu zklamal, celkově sice čtivé, téma dobré, amišské prostředí samozřejmě zajímavé, ale Kate se začíná chovat jako by nedokázala přemýšlet. Pořád má starost, aby příteli nepřivodila další ztrátu milované osoby, ale přitom leze věčně někam sama. Navíc jí hned nedošly základní věci, např. ta záležitost se znaménkem kojence a pár dalších, což ji neukázalo ohledně detektivní práce v nejlepším světle.
Dala bych tentokrát tak 3 hvězdy, zdá se mi, že v tomto díle sérii prostě došel dech. Snad bude příští díl lepší.

28.03.2021

Očkování - hrozba nebo záchrana?Očkování - hrozba nebo záchrana?Tomáš Kašpar

(+ SPOILER) Aha, opět cenzura zapracovala, takže rozvedu své hodnocení knihy, označím jako SPOILER (takže cenzore - tento důvod padá).

Tato kniha vlastně popisuje podstatu toho, co dnes pan prof. Turánek nazývá trefně "Vakcinačním jarmarkem".
Autor posbíral informace z různých zdrojů, které v knize uvádí. Je na čtenáři, jestli začne hledat a co si najde sám. Otázkou ovšem je, co se ještě dohledat dá, protože cenzura je v současné době značná.
To, že vědci, lékaři atd. mají různé názory, je normální a normální je o nich diskutovat, naopak není vůbec normální lidi, kteří mají jiný názor, jakkoli dehonestovat. Není pak divu, že té části obyvatel, která o tom, jaký lék si vezme, přemýšlí, je tento způsob informování podezřelý.
Cenzuru názorů známe z minulosti, jaký měla důvod víme všichni. Čirou náhodou jsem včera viděla film Jan Palach, kde o cenzuře tam padla věta, která naprosto koresponduje s nynější situací.

Na konci publikace zcela správně autor uvedl Odmítnutí odpovědnosti, kde je jasně uvedeno, co je a co není cílem jeho knihy.

Při čtení knihy jsem si mimochodem vzpomněla na jednu scénu ze seriálu Teorie Velkého třesku, kdy Benadette v diskuzi o vedlejších účincích jednoho léku farmaceutické společnosti, která ji zaměstnává, řekla: "Možná, ale jak říkají naši právníci - je hodně věcí, které tohle způsobují".

ToToStephen King

Naprosto dokonalé. King je můj oblíbený spisovatel, tato kniha je podle mě jedna z jeho nejlepších

16.01.2014

Zasmála jsem se přesně jednou - A zazvonil zvonec a pohádky je konec. Upřímně nechápu to nadšení mnoha lidí z této knihy. Měla jsem problém se do knihy začíst, pak to sice chvilku šlo, ale k dočtení jsem se musela silně nutit. Moc náhod, politiky a celá kniha napsaná ve stylu co se vleče - neuteče. Humornou bych ji rozhodně nenazvala a přirovnání ke Švejkovi či Cimrmanovi - to je přímo drzost. Rozhodně ji nebudu číst znova a ani se nechystám číst další knihu tohoto autora.

06.08.2015

Konec hlídkyKonec hlídkyStephen King

Příběh výborný, jen mně neskutečně pilo krev to často používané slovo - zatrpaceně, zatrpacený...

07.02.2017

Přiznat vinuPřiznat vinuMartin Goffa

Jedním dechem, výborný realisticky sepsaný příběh, spravila jsem si chuť po předchozí přečtené knize (od jiného spisovatele :-) )

09.06.2019

Norské dětiNorské dětiHana Roguljič

Ani se tomu nechce věřit. To tam opravdu všichni vychovávají své děti bez jakýchkoli emocí? To, že se jim nelíbí, že někdo děti bije, by se snad jakžtakž dalo pochopit, i když z našeho úhlu pohledu je sem tam nějaké to plácnutí na zadek vlastně normální a výchovné (jak se říká - ohýbej mě mamko, dokud jsem já Janko, až já budu Jano, neohneš mě, mamo). Ovšem naprosto nepochopitelné je pro mne, že se rodiče mají při setkání s dětmi zdržet i kladných emocí a že jim zakázali mluvit mateřským jazykem. Trhat od sebe násilím rodiče a děti a následně i sourozence - to je prostě otřes. Vychovávat dítě bez emocí - nezbude tu po nás náhodou pak citově plochá generace???

18.08.2019

Primární důvěra - úhel pohleduPrimární důvěra - úhel pohleduMartin Goffa

Tak samozřejmě výborné, jenže mě holt štve ten otevřený konec (už zas!) a vědomí, že na pokračování budu muset čekat. Se mi zdá, že série M.Syrový se přesunula do sféry Nedokončená - pokračování příště.

17.01.2020

Napsáno krvíNapsáno krvíChris Carter

Jako vždy brutální, i když ne až tak, jako v jiných dílech série. Ale podle mě to knize prospělo, protože v minulých knihách mi připadalo, že to autor přehání. Čím to je, že v knížkách tohoto typu si více libují ženy?

28.11.2020

HluchavkyHluchavkyL. Panda (pseudonym)

Vzhledem k tomu, že vše podstatné bylo už napsáno níže, tak jen krátce - doporučuji všem, kdo ve svém okolí nemají nikoho neslyšícího.

18.04.2021

Noc jako stvořená pro nevěruNoc jako stvořená pro nevěruZdena Frýbová

Mojmír byl tedy na zabití, ty jeho pušinty a Drahulínci - děs :-) Vřele doporučuji přečíst, kdo má rád humor Z.F. přečtením této knihy určitě neprohloupí

02.03.2014

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Tak jsem si myslela, že autorově knize To se už nic nevyrovná, ale tohle, ač z jiného soudku, je opět vynikající kniha, prostě jedna z Kingových nejlepších. Nádhera, super počteníčko.

19.07.2015

Motýlí křídlaMotýlí křídlaVeronika Bicker

No, co k tomuhle říct... zkrátka tohle je pro jinou věkovou kategorii - tak asi pro 12-14 let, tam je asi přijatelná. Vůbec jsem se do této knihy neměla pouštět, byla to ztráta času. Mezi thrillery bych ji určitě nezařadila, spíš je to čistá kategorie PRO MLÁDEŽ - velmi lehce detektivní s nezbytnou dávkou pubertálního zamilování. Thriller vypadá opravdu jinak.

26.07.2015

Stín banyánuStín banyánuVaddey Ratner

Jedna hvězdička za dobré téma. Jinak pro mě napsané absolutně nezajímavě, dočetla jsem jen silou vůle, zpětně lituji, že jsem knihu neodložila a nepřečetla si raději něco jiného.

11.09.2015

Nejdražší dceraNejdražší dceraElizabeth Little

Nuda, dalo práci to dočíst

28.07.2016

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Nemám slov, kterými bych vyjádřila svoje pocity z této knihy. Přistupovala jsem k ní s lehkou nedůvěrou kvůli hokejovému tématu, ale o tom to vlastně vůbec není. Backmanovy knihy miluji a už se těším na další, on zkrátka nikdy nezklame.

28.12.2017

Návrat z nicotyNávrat z nicotyMartin Pistorius

Přečetla jsem, zas tam moc mě to nebavilo. Neseděl mi styl vyprávění. Jinak je samozřejmě hrozné, co se Martinovi dělo, asi si nikdo neumí představit, jak mu bylo. Očistec pro něj i jeho blízké.

24.01.2018