gwineth gwineth komentáře u knih

Duch dvou tváří Duch dvou tváří Richard Erdoes

Vizuálně i obsahově nádherná kniha. Koho zajímají příběhy severoamerických indiánů, určitě nebude zklamaný. Jsou pestré, psané příjemným jazykem a dobře se čtou. Některé jsou pohádkové a udělaly by radost i dětem, jiné jsou velice erotické. U každého příběhu se dozvídáme důležitý kontext i jméno kmene, který jej vypravuje. Je veliká škoda, že kniha není opatřena kvalitnějším komentářem, který by čtenáři srozumitelně nabízel širší historicko-náboženské souvislosti. Neměla jsem ten dojem, že by tohle doslov tak úplně nabízel. Taky by mě celkem zajímalo, kdo je autorem té hlášky, že religionisté se po léta snaží najít vysvětlení, proč se po celém světě v příbězích o prvních lidech vyskytují hermaforditi. Zatím prý marně. Lol! To by se mělo někam tesat.

06.07.2017 5 z 5

Hérakleitos ve světle mythické moudrosti Hérakleitos ve světle mythické moudrosti Jan Provazník

Provazník se v knize věnuje nejznámějšímu Hérakleitovu zlomu o vzniku Kosmu a jeho rozboru. Přes zjevnou fundovanost autora ve mě jeho interpretace vzbuzují určité rozpaky a pochybnosti. Místy je velmi obtížně odlišitelné, co je vlastní názor Provazníkův a co by možná mohl být názor či záměr samotného Hérakleita. Autorovy závěry provází neopodstatněná jistota, že měl pětadvacet století mrtvý autor, z nějž se nám dochovaly jen zlomky, na mysli právě to či ono. Chybí mi trochu vědecké sebereflexe a pokory. Některé interpretace mi přišly docela divoké, celou řadu svých závěrů navíc autor dobře neukotvuje a není zřejmé, na základě čeho konkrétně tyto vyvozuje. Kniha je místy zmatečná a zasloužila by si systematičtější uspořádání. Celkově mám dojem, že Provazník v Hérakleitovi nachází především to, co sám hledá. Kniha je nicméně zajímavá a inspirativní. Doporučila bych ji spíše křesťanským čtenářům, které přitahuje antika. Autorova křesťanská východiska jsou takřka do očí bijící.

11.04.2017 3 z 5

Praktická zahrada: Dobré rady zahrádkářům Praktická zahrada: Dobré rady zahrádkářům Wolfgang Hensel

Přehledná, obrazná, tematicky snad zcela vyčerpávající. Nádherná kniha zvlášť vhodná jako dárek. V každém případě ji ocení především ti, kteří se chystají začít se zahradničením a mají spíše menší nebo dokonce i žádné znalosti. Je zde všechno - jak si navrhnout zahradu, jak pečovat o nářadí, co dělat při těch i oněch škůdcích či potížích, prořezávání, hnojení... Obrovská obsažnost (navzdory značnému počtu stran) pochopitelně nutí k určité stručnosti. Pokud někdo chce o tom či onom tématu vědět víc, rozhodně se vyplatí konkrétně zaměřená publikace. Pokud však chcete mít všechny základní a nejdůležitější informace stručně a přehledně po ruce v jediné knížce, vřele doporučuji.

26.03.2017 5 z 5

Věřili Řekové svým mýtům? Věřili Řekové svým mýtům? Paul Veyne

Souhlasím, kniha je rozhodně velmi podnětná. Přináší zamyšlení nad tím, čemu a jak věřili nejen starověcí Řekové, potažmo Římané, ale také čemu vlastně věříme my sami. Rozšiřuje historický kontext toho, co chápeme jako "samozřejmost" či "pravdu". Na druhé straně je kniha často zmatečná, zdlouhavá, obsahuje četné redundantní a opakující se pasáže. U některých vět bych přísahala, že jsem je takřka v doslovném znění četla nejméně dvacetkrát. Mnoho tvrzení je diskutabilních. U knížky takto útlé to zní snad až neuvěřitelně, ale je opravdu zbytečně dlouhá.

03.01.2017 3 z 5

Dětský spánek v otázkách a odpovědích Dětský spánek v otázkách a odpovědích Jennifer Waldburger

Velmi užitečná opora vyčerpaným rodičům. Praktické, smysluplné, opřené o praxi i reálné potřeby dítěte i rodičů. Kniha se navíc věnuje spánku v různých vývojových fázích od narození po konec předškolního věku, což je skvělé, protože "jak na dítě" se zatraceně mění, pokud je mu 18 měsíců nebo čtyři roky. Pokud je pro vás uspávání nekonečný příběh, neváhejte.

28.12.2016 5 z 5

Já, básník Naso Já, básník Naso Miroslav Slach

Jalové, formálně neuspořádané, strojené, historicky nehodnověrné (Augustus jako podpantoflák a nerozhodný alkoholik? To jako vážně??). Vůbec mi nevadí knihy, kde se děj odbývá pomalu. Naopak. Mám ráda i knihy kde se střídají různé formy. Ale tady se ani tak nestřídaly jako spíš plácaly jedna za druhou, děj nebyl ani tak pomalý jako spíš rozpačitý. Procházka antikou... ono je to spíš takové klopýtání antickým blátem. Navzdory všemu dávám nakonec tři hvězdičky. Jednu za samotného Ovidia. Dostala jsem chuť si ho zase přečíst. A konečně, časem se kniha trochu spravila a začala být alespoň čtivá, nicméně prvních sto stránek za mnoho nestálo.

28.12.2016 3 z 5

Magie tichomořských šamanů Magie tichomořských šamanů Scott Cunningham

Vážní zájemci o studium tichomořské mytologie či pojetí toho, čemu obvykle říkáme "magie", nechť se knize obloukem vyhnou. Autor nicméně v rámci svých možností dokázal zachytit mnoho zajímavých informací týkající se konkrétně magie na havajských ostrovech. Text je zanesen množstvím pochybných či zcela mylných interpretací založených na osobních pocitech, zkušenostech a náhodných dojmech autora, což může být pro nezkušeného či neznalého čtenáře velmi matoucí. Nicméně pro případné zájemce z řad neopohanů, kteří hledají v knize inspiraci, ji mohu jedině doporučit. Ovšem nezapomínejme - inspirace, ne informace!

16.11.2016 3 z 5

Spiritualita v pomáhajících profesích Spiritualita v pomáhajících profesích Zdeněk Vojtíšek

Užitečná příručka pro ty, kteří se v rámci své profese potkávají se spiritualitou.

18.09.2016 5 z 5

Nová náboženská hnutí a jak jim porozumět Nová náboženská hnutí a jak jim porozumět Zdeněk Vojtíšek

Vojtíšek nabízí málo běžný, zato však důležitý a střízlivý pohled na sekty a nová náboženská hnutí. Popisuje důvody, které často vedou lidi ke vstupu do sekt či nových náboženských hnutí. Oproti hysterickému vyznění většiny textů, které se laikům mohou běžně dostat do ruky, nabízí racionální pohled na věc. Domnívám se, že zejména ti, jejichž blízcí do některé sekty vstoupili, mohou knihu velmi ocenit. Může jim poskytnout jistou útěchu i dobré rady, jak blízkého definitivně neztratit. Doporučuji všem zájemcům o studium této problematiky jako knihu první volby.

18.09.2016 5 z 5

Král utíká z boje Král utíká z boje Oldřich Daněk

Mě se naopak kniha velmi líbila. Snad jí opravdu chybí cosi obtížně postihnutelného, co člověk cítí mezi řádky Krále bez přílby. Na druhé straně je poněkud napínavější a živější. Autor vytváří psychologicky věrné plastiky mužů a žen dávno mrtvých, o jejichž skutečném životě v jeho docela obyčejné každodenní rovině vlastně nic nevíme. Zejména vývoj nadšeného chlapce ve zlomeného zatrpklého muže myslím vystihl velmi dobře.

13.07.2016 5 z 5

Vražda v Olomouci Vražda v Olomouci Oldřich Daněk

Pro mě osobně byla Vražda... velkým zklamáním. Dřív jsem četla Krále bez přílby a Krále utíkajícího z boje a očekávala jsem něco podobného. Zatímco ony knihy jsou takřka meditativní, psané osobitým slohem a stylem a jejich děj se odbývá jen zlehka a v jakémsi poklidném napětí, Vražda..., která svým dějem leží mezi oběma příběhy, je zcela odlišná. I pokud si odmyslím nenaplněná očekávání, byla to historická detektivka poněkud zmatečná a až příliš zřetelně nadstavovaná. Dlouhé monology druhých dvou knih doplňují a myšlenkově obohacují děj. Tady se ho jen snaží natáhnout. Psychologická propracovanost obou Králů má ve Vraždě sotva prostor se objevit. Děj vede odnikud nikam a jaksi rozpačitě.

13.07.2016 2 z 5

Dovolená v Dubaji Dovolená v Dubaji Filip Šimeček

Krátká, ba stručná, svižná, čtivá… Knížka bude nejspíš trochu nesrozumitelná někomu, kdo nestojí dost vlevo a není trošku aktivní. Možná je to škoda, možná je to jedno, ostatně nejvíc potěší alternativně smýšlejícího čtenáře.
I když se hlavní hrdina na první pohled jeví jako snílek, je to spíš stručný, pragmatický člověk s obdivuhodnou absencí předsudků. Působí trochu unaveně, což je vedle vzteku, jež provází některé jeho činy, snad jediná emoce, kterou u něj můžeme pozorovat. Navzdory tomu se Antonín jako jediný chová autenticky, je upřímný nejen k ostatním, ale především sám k sobě. Dospěl k docela racionálnímu závěru, že není důvod hnát se za něčím, co nechce a co ho nebaví, když v tom nevidí žádný smysl. Je koneckonců mladý, bez závazků, právě se rozešel s partnerkou, která musela být v jeho životě buď pokus o experiment, anebo jednoduše pořádný omyl, kterému se podařilo vyhnout. Pod určitým návalem emocí se hlavní protagonista rozhodne k radikálnímu činu – převést do praxe své sny. Koneckonců opravdu nechce mnoho. Potud je mi knížka sympatická.
Celkově na mě nicméně působila trochu uspěchaně, šablonovitě, zbytečně zkratkovitě, postavy jsou po psychologické stránce ploché, zejména tedy ta hlavní. Osobně mi vadil i vypravěč, který se sice vedle Antonína věnuje tak trochu i jiným postavám, zbytečně okatě mu však straní. Je to takový krátký náhled do života jednoho alternativce. Autor vzbudil mou upřímnou zvědavost, jakže to s Antonínovým snem dopadne. Konec se mi nicméně zdál poněkud zbytečný, jakkoli ho chápu a svým způsobem se mi i líbil. Celkově to pro mě bylo příjemných pár stránek pro nedělní odpoledne.

06.07.2016 3 z 5

V zápase s posvátnem V zápase s posvátnem Karel Skalický

Čtivé, přehledné a srozumitelné shrnutí některých nejvýznamnějších přístupů k náboženství a posvátnu. Přitom autor sám přichází s vlastními interpretacemi, přístupy hodnotí nestraně a s potřebným citem i znalostmi. Kniha je tedy víc než jen sumářem hlavních religionistických směrů.

Bohém Bohém František Gellner

Náš češtinář nám kdysi řekl, že začal brát poezii vážně, když si přečetl Františka Gellnera. Tak jsem po něm tehdy sáhla taky a mému tehdejšímu bohémskému, nonkonformnímu pojetí života sbírka dokonale vyhovovala. Vracela jsem se k ní stále znovu a znovu. Mluvila mi z duše a mluvila k mému rozháranému srdci. Dnes už prožívám život jinak, ale hloubku jeho básní oceňuji i dnes.

Hořké propasti Hořké propasti Charles Baudelaire

Na sbírce je úžasné, že je většina básní přeložena několikrát, navíc, jak už padlo, samými předními básníky a překladateli. Díky tomu se člověk dostane blíž a hlouběji k Baudelairově poezii. Nádherný zážitek. Jeho poezie je vyrovnaná i bouřlivá, láskyplná i nenávistná, smířená i rozvrácená, ale především plná hlubokých emocí.
Toto vydání navíc obsahuje gramofonovou desku s přednesem vybraných básní. Mě osobně deska velice zklamala.

Škola kreslení a malování Škola kreslení a malování Victor Ambrus

Ideální knížka pro všechny začátečníky, malé i velké. Obsahuje dobré rady, zajímavé typy a nápady. Dodnes se k ní ráda vracím, je radost ji jen prolistovat.

Bylinář Bylinář Lesley Bremness

Kniha obsahuje výborné fotografie, podle kterých bylinky krásně poznáte, poměrně podrobné pěstitelské rady, zajímavé typy pro zahradu, balkón či "bylinkové okno" v bytě, recepty k jídlu i výrobu mastiček, krátké zajímavosti o symbolice květin a zásady jejich vázání a mnoho dalších... Je velice přehledná a praktická. Některé málo důležité informace jsou možná trošičku zastaralé, celkově knihu vřele doporučuji. Je nádherné jí už jen listovat! Pokud bych ji doma neměla, musela bych si ji hned koupit.

21.03.2016 4 z 5

Petr Pan Petr Pan James Matthew Barrie

Myslím, že pro děti je to nádherná pohádka o létání a vílách a světě, kde neotravují rodiče a můžete si hrát od rána až do rána. Pro dospělého příběh přímo archetypální: O chlapci, který odmítá vyrůst a stát se zodpovědným a spolehlivým a nudným. Příběh o nejhezčích dětských hrách a touhách prodlévajících kdesi na vzdáleném ostrově věčného úsvitu. Příběh o dospělém muži, který okupuje dětský svět a stává se jeho největším nepřítelem. O dospělákovi, který sám utíká před neúprosným časem, protože jakmile z nás na prahu dospělosti Čas ochutná jen ždibíček, bude nás už tikot hodin pronásledovat do konce života. Do toho konce, kdy nás všechny pozře. Tak aby neumřela perla mého dětství: Já věřím na víly!

Pohádky a mýty Oceánie Pohádky a mýty Oceánie neznámý - neuveden

Hodnotná kniha představující českému čtenáři pohádky a mýty Oceánie. U mnoha příběhů si čtenář může porovnat všelidskou tendenci chápat a vypravovat příběhy stále týmž způsobem, jiné překvapí svou formou i obsahem. Co se obsahu týče, nejsou příběhy asi úplně ideální pro nejmenší děti, ale starší školáky můžou velmi potěšit a obohatit. Je veliká škoda, že text byl krácen především o různé lechtivé pasáže, ovšem tím se také stává přístupnější pro mladší děti. Bohatý poznámkový aparát potěší především dospělé se zájmem o polynéskou kulturu.
Pod okraj bych zmínila, že mě zaujala jedna věc, v čem se i pohádkové příběhy různých národů liší od pohádek našich: dobrý konec nemusí nastat, i když se hrdina snaží, a neštěstí, které někoho neodvratně postihne, vůbec nemusí být zasloužené. Možná je toto sdělení, které je poněkud více ze života, pro děti také hodnotným poselstvím.

21.03.2016 4 z 5

Osm světel Osm světel Leo Pavlát

Krásné pohádkově převyprávěné příběhy Talmudu a midrašů. Jako dítě jsem je milovala a ráda se k nim vracím i dnes. Doporučuji všem malým i velkým čtenářům, kteří mají rádi příběhy z celého světa, nebo kteří se výslovně zajímají a příběhy židovské.
P. S.: Najdete v něm také jeden příběh, který v pokřesťanštěné a snad i trochu zvulgarizované podobě koluje internetem jako e-mail typu pošli to pěti lidem ;o)