Nová náboženská hnutí a jak jim porozumět

od:


KoupitKoupit eknihu

Cílem této knihy je nabídnout pochopení všeho důležitého, co se týká nových náboženských hnutí, a zvláště pak zprostředkovat porozumění reakce společnosti na ně. Ze své podstaty jsou nová náboženská hnutí jevem, který vyvolává ostré a někdy též rozporné reakce. Chování nových náboženských hnutí ve společnosti a jejich jednotlivých příslušníků není v první řadě určeno jejich náboženskými nebo osobními kvalitami (ať už je hodnotíme negativně nebo pozitivně), ale je výsledkem docela jednoduchých, objektivních a hodnotově neutrálních duševních a společenských mechanismů. Kniha je psána s cílem tyto mechanismy popsat a pomoci čtenáři zvednout oponu vlastních předsudků tak, aby se tato společenská scéna, na níž nová náboženská hnutí hrají hlavní úlohu, ocitla v jasnějším světle. Tato kniha se tedy zabývá novými náboženskými hnutími. Je určena těm, kdo chtějí pochopit velmi zajímavou oblast života lidské společnosti – oblast vzniku náboženských myšlenek a vzniku společenství, jež tyto myšlenky sdílejí a rozvíjejí. Tyto myšlenky a tato společenství zpravidla narážejí na dosavadní, většinový způsob náboženského života. Vzniká tak konflikt, který mívá velmi zajímavé důsledky i pozoruhodný vývoj. Kniha tedy pojednává o okolnostech a jejich vývoji i charakteristických znacích. Snaží se také nastínit přehled nových náboženských hnutí, a ukázat tak jejich rozmanitost. Pokouší se i odhadnout, jakou situaci můžeme na poli vznikajících náboženských skupin očekávat v budoucnu. Nejde o přísně vědecké pojednání, ale o přehledný nárys, který chce čtenáře informovat a podněcovat k samostatnému přemýšlení o okolnostech a domýšlení důsledků toho, co je popisováno. Současně se čtenář seznámí se základními výsledky praktických výzkumů i teoretických diskusí některých dnešních významných religionistů, sociologů a psychologů, kteří se problematikou nových náboženských hnutí zabývají. V knize tedy nejde jen o jakési okrajové bizarní postavy a skupinky, ale především o popis živého a proměnlivého vztahu většinové společnosti a vznikajících a rozvíjejících se náboženských menšin. Edice: Beletrie Vydání první ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31341/nova-nabozenska-hnuti-a-jak-jim-porozumet-31341.jpg 4.710
Žánr:
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Tlapka
24.04.2017

Zajímavý úvod do problematiky, proložený mnoha příklady z praxe. Oceňuji, že jde o text seriózní, ale velmi srozumitelně napsaný.

gwineth
18.09.2016

Vojtíšek nabízí málo běžný, zato však důležitý a střízlivý pohled na sekty a nová náboženská hnutí. Popisuje důvody, které často vedou lidi ke vstupu do sekt či nových náboženských hnutí. Oproti hysterickému vyznění většiny textů, které se laikům mohou běžně dostat do ruky, nabízí racionální pohled na věc. Domnívám se, že zejména ti, jejichž blízcí do některé sekty vstoupili, mohou knihu velmi ocenit. Může jim poskytnout jistou útěchu i dobré rady, jak blízkého definitivně neztratit. Doporučuji všem zájemcům o studium této problematiky jako knihu první volby.