Gréta79 Gréta79 komentáře u knih

Čarovný papagáj a iné gýče Čarovný papagáj a iné gýče Pavel Vilikovský

Bravúrna zbierka poviedok. Najviac ma zaujalo prelínanie fikcie a reality, čím sa autorova hra s čitateľom len završuje. Poviedky Telovka, Pán spomienok či Gašpar, Melichar a Baltazarová zas vypovedajú o dnešnej dobe a o človeku, ktorý sa v nej utápa.

04.03.2021 5 z 5

Horký chlieb Horký chlieb Jozef Gregor Tajovský (p)

Veľmi dobré vyobrazenie vzťahov v spoločnosti. Škoda, že slovenská literatúra je vnímaná ako málo hodnotná, lebo mnoho ľudí ju súdi, hoci ju poriadne ani nepozná.

Malo to zmysel Malo to zmysel David Menashe

Kniha je inšpirujúca predovšetkým pre učiteľov, ktorí sa boja sami seba opýtať, či naozaj aspoň trochu ovplyvnili život svojich žiakov, samozrejme, pozitívne. Jasné, že sú aj dobrí aj zlí učitelia, ale ešte stále sú takí, ktorí toto povolanie nechápu len ako prácu, ale ako možnosť rozvinúť potenciál každého žiaka, nech už je akýkoľvek. Táto kniha dokazuje, že osoba učiteľa je inšpiráčnym podnetom mnohých mladých ľudí. Pre mňa, ako budúcu učiteľku, bola táto kniha motiváciou, aby sa človek nevzdával svojej snahy, i keď jej výsledky prídu aj neskôr.

Údolie bez konca Údolie bez konca John Steinbeck

Poviedky nedosahujú síce úroveň Steinbeckových románov, ale sú viac než priemerné. Najviac hodnotné sú podľa mňa Tvár lynča, Svätá panna Katy, Červený koník a hlavne Johny Bear,v ktorom prišiel autor s nezvyčajnom námetom dedinskeho outsidera.

Som číslo štyri Som číslo štyri Pittacus Lore

Kniha je dobrá pre teenagerov. Obsahuje všetko, čo má ya spĺňať. Avšak sklamaním je neprekladanie ďalších častí (ešte druhá časť bola preložená), preto neviem, či má zmysel sa do tejto série ponoriť. Nechápem toto bezhlavé správanie vydavateľstiev - keď začnem prekladať prvé časti, tak preložím snáď celú sériu. Nie?! Bohužiaľ, toto je jav, ktorá sa čoraz vo väčšej miere objavuje v našom knižnom trhu.

Šarlatová nit Šarlatová nit Francine Rivers

Nechápem výberu obálky. Je to kniha s kresťanskou tematikou odohrávajúca sa v modernej dobe. Podľa obálky by si niekto mohol myslieť, že ide o knihu z červenej knižnice s lacným obsahom.

24.01.2021 3 z 5

Sestřenice Běta Sestřenice Běta Honoré de Balzac

Pri tejto knihe som si povedala, že dnes už knihy dosahujú len malú kvalitu oproti tým knihám, ktoré boli napísané v minulých storočiach. Balzac, ako aj ostatní autori, si dal záležať na charakteristike postáv, dialógoch a predovšetkým na zobrazení spoločenských pomeroch Paríža. Jeho satira ľudí bojujúcich o udržanie spoločenského postavenia, ovládaných vášnami a márnivosťou je úžasná. Kniha akoby bola zároveň obrazom mužskej slabosti, ktorí pre ženskú sukňu urobia hocičo a ženy si sú tejto ich slabosti vedomé. Preto ju využívajú vo svoj prospech, pričom muži sa na tom i sami smejú a označujú sa za starých bláznov.

23.01.2021

Bedári 1 Bedári 1 Victor Hugo

Výborné čítanie. Naozaj je vidieť, že kedysi sa autori naozaj pripravovali na písanie, snažili sa, aby dielo bolo originálne a výnimočne. A to sa Hugovi zaiste podarilo.

16.01.2021 5 z 5

Gričská čarodejnica I. Gričská čarodejnica I. Marija Jurić Zagorka (p)

Úžasné dielo. Príbeh, postavy, historické pozadie - so všetkým sa autorka pohrala a vznikla táto skvelá séria.

16.01.2021 5 z 5

Gričská zvonárka Gričská zvonárka Marija Jurić Zagorka (p)

Bohužiaľ, ani zďaleka sa kniha nechytá na Gríčsku čarodejku alebo Plamene inkvizície. Zagorka je v tejto knihe až veľmi ,,presládená". Kniha má až biedermajerovské črty a hlavná hrdinka je iritujúca, správa sa iracionálne.

16.01.2021 2 z 5

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej Ransom Riggs

Zaujímavé a napínavé čítanie. Veľmi oceňujem fotografie, ktoré dodávajú celej sérii tajomný až temný nádych. Ten však chýbal vo filmovom spracovaní, čo je veľká škoda, pretože to dalo celému príbehu inú atmosféru.

16.01.2021 4 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Túto knihu rozhodne radím medzi top 5 kníh, ktoré som v živote čítala. Príbeh, ktorý nám Steinbeck ponúkol, má všetko, čo prezentuje kvalitnú literatúru. Tak skvelo snáď obdobie amerických dejín zobrazila len kniha Odviate vetrom. Hľadanie lepšieho života je nekončiacou témou a otázka ľudskej existencie je témou, ktorá sa objavuje asi v každom diele.

07.01.2021 5 z 5

Sedem minút po polnoci Sedem minút po polnoci Patrick Ness

Kniha bola veľmi prepracovaná dejovo, aj charakterom postáv. Ilustrácie sú temné a tajomné, pútajú a pomáhajú nastoliť atmosféru. Avšak neviem, či je kniha určená pre deti, skôr je to taká rozprávka pre dospelých. Kniha v sebe nesie veľa myslienok a posolstvo, ktoré deti ešte nepostrehnú, lebo tie sa zaujímajú o dejovú stránku.

07.01.2021 4 z 5

Zavrhnutý Zavrhnutý Becca Fitzpatrick

Veľmi dobrá séria :) samozrejme, v prvom rade určená tínedžerom, ale aj v neskoršom veku je to oddychové čítanie. Ja som séria čítala, keď som mala asi 16, a vtedy mi prišla veľmi zaujímavá - dejovo, postavami, zápletkou. Prosto, ponúkla všetko to, čo som v tom veku od knihy čakala.

07.01.2021 5 z 5

Whisky kráľovnej Whisky kráľovnej Martine Monod

Táto kniha nie je veľkolepé dielo, ale isto nepatrí ani do priemeru. Atmosféra diela, ktorú autorka priblížila, sa v knihách objavuje malo. Obdobie Belle epoque zaujme svojou dynamockosťou a filmové prostredie zas svojou novotou. Hlavná hrdinka Anabela je svojráznou ženou, ktorá prezentuje zmenu tradičného chápania ženy ako reprezentantky muža, na ženu schopnú samostatnej existencie. Práve týmito časťami možno dielo zaradiť do hodnotnej literatúry.

23.12.2020 4 z 5

Kniha bez názvu Kniha bez názvu neznámý - neuveden

Nechápem, prečo má táto kniha také nízke hodnotenie. Mňa zaujala od prvej strany a prečítala som ju na jeden šup. Príbeh je rezko napísaný, autorov štýl písania aj jazyka mne osobne sadol a veľmi sa mi páčil.

23.12.2020 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Je smutné, že každý súdi autorku len podľa sfilmovaných časti Twilight ságy, lebo toto dielo nie je určené len -násť ročným. Autorka v dokázala svoj talent pre pútavý príbeh a napätie, ktoré vás donútia knihu prečítať na jeden hlt.

Strom v srdci Strom v srdci Kim Edwards

Neuveriteľný príbeh krásne napísaný. Toto je jedna z mála kníh, nad ktorej príbehom človek uvažuje ešte pár dní po prečítaní.

Most do prístavu Most do prístavu Francine Rivers

Túto knihu som dostala od kamarátky a spočiatku som bola voči nej mierne skeptická. Ale po prečítaní som si uvedomila, že už strašne dlho som nečítala takú úžasnú knihu. Nejde len o príbeh, ale predovšetkým o posolstvo, ktoré kniha prináša. Odvtedy som si kúpila ďalšie štyri knihy od autorky a každá z nich mi pomohla v ťažkom období. Vrelo odporúčam.

Dieťa zmierenia Dieťa zmierenia Francine Rivers

Veľmi pekná kniha. Každej ženy sa zaiste dotkne.