Sestřenice Běta

Honoré de Balzac charakterizoval své dílo takto: Sestřenice Běta je tzv. chudá příbuzná, pronásledovaná neštěstím: žije v lůně tří nebo čtyř rozličných rodin a mstí se za všechna utrpení. Námět, který měl být zpracován jako povídka, Balzacovou horečnou tvořivostí vzrostl na román s celou řadou charakterů, jež se staly postavami světové literatury. Jsou to zvláště: venkovsky energická sestřenka, prostopášník baron Hulot, povýšenec Crevel a měšťácká kurtisána Marneffová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3205/sestrenice-beta-QYO-3205.jpg 4.265
Vydáno, Odeon

La Cousine Bette, 1847

Kniha Sestřenice Běta

Gréta79

Pri tejto knihe som si povedala, že dnes už knihy dosahujú len malú kvalitu oproti tým knihám, ktoré boli napísané v minulých storočiach. Balzac, ako aj ostatní autori, si dal záležať na charakteristike postáv, dialógoch a predovšetkým na zobrazení spoločenských pomeroch Paríža. Jeho satira ľudí bojujúcich o udržanie spoločenského postavenia, ovládaných vášnami a márnivosťou je úžasná. Kniha akoby bola zároveň obrazom mužskej slabosti, ktorí pre ženskú sukňu urobia hocičo a ženy si sú tejto ich slabosti vedomé. Preto ju využívajú vo svoj prospech, pričom muži sa na tom i sami smejú a označujú sa za starých bláznov.

petr_
30.07.2020

Moje první kniha od Balzaka a velmi se mi líbila. Udivila mě ta bezvýchodnost jednání jednotlivých postav, které vědí, že se řítí do propasti, ale nic proti tomu neudělají. Pro současnost je inspirující úžasná finanční negramotnost některých postav, které riskují život svůj i své rodiny jenom pro to, aby si udrželi svoji společenskou prestiž a žonglují s penězi tak dlouho, dokud to jde. Když se dnes kolem sebe dívám, tak vidím totéž, reklamy na levnější spotřební půjčky a statistiky zadluženosti obyvatelstva. Hrdinové knihy vlastně ničeho nedocílí Crevel, ani Hulton si užijí svých pár chvilek štěstí a pak jeden zemře a druhý se znemožní, Valerie a Lizbet zemřou, Václavův konec není v knize jasný, ale umělec se z něho nestal. Jednou ze stálic je baronka, která se snaží udržet rodinu pohromadě i když ví o Hultonových záletech, dokonce je ochotna hodně slevit ze svých zásad, když je rodina v krizi.
Sestřenice Běta zde vystupuje jako šedá myš, která má svoje komplexy a plány, má ve všem prsty a nikdo kolem ní netuší jaký má přehled a že má ve všech problémech prsty. Snaží se manipulovat s lidmi ve svém okolí za vydatné pomoci Valérie.
Všechny postavy jsou velmi pěkně vykreslené a určitě si od autora ještě něco přečtu.

Sloany
27.04.2019

Výborná klasika, pořád aktuální, skvěle napsaná.

Vlasta155
20.03.2019

Klasika a pořád čtivá.

zbt81
17.12.2015

Balzak vo svojej 'Sesternici Bete' úžasne vykreslil človeka nespokojného zo svojim životom a osudom, ktorého má rodina aj okolie za outsidera, úbohú starú dievku túžiacu pomstiť sa svojej úspešnejšej sesternici Adeline. Hoci bola ústrednou (negatívnou) postavou Beta, v oveľa horšom svetle som vnímala starého erotomana Hulota, ktorý kvôli vlastnej rozkoši neváha uvrhnúť celú svoju rodinu do biedy a kvôli ktorému umiera nakoniec aj jeho cnostná Adelina. Pre mňa úplne najodpornejšou postavou bola Valeria Marneffová - pre verejnosť oddaná manželka, v skutočnosti však rafinovaná kurtizána vydržiavaná niekoľkými milencami.
Happyend sa samozrejme nekonal, ale zlo bolo z časti potrestané.
Balzak ma zatiaľ ešte nesklamal - bol to spisovateľ s veľkým talentom a znalec ľudských duší. Okrem toho, že jeho romány majú čo povedať aj dnešnému čitateľovi, majú v sebe aj istú noblesu a dobovú atmosféru, ktoré dnešné romány väčšinou postrádajú.

Taťka Hraboš
17.11.2015

Naposledy (a současně poprvé) jsem od Balzaca četl asi před 25 lety Otce Goriota - protože patřil k povinné četbě. Jelikož není na škodu občas nějakého klasika přečíst i v dospělém věku, sáhl jsem po téhle knížce a nelituju. I když mi místy jednání postav připadala nepochopitelná - hlavně ty náhlé emocionální a myšlenkové zvraty - a i když se stylem vyprávění nejedná o zrovna lehkou knihu, jedná se o dílo velice důvtipné, do detailu propracované, plné zajímavých postav a rozhodně ne nudné.

MartinkaSku
04.10.2015

klasika, z dob madam pompadur, bylo to dobré a výstižné pro onu dobu .:,))))

Zelený_Drak
03.10.2015

Kniha o tom, jak chtíč spolu s nedostatkem morální síly a smyslu pro povinnost, mohou zničit hříšníka, jakož i všechny, kteří mu v hřešení nebránili. Každý charakter, je velmi realistický (tedy je podle mne Balzac dobrým představitelem francouzského realismu), byť poněkud jednostranně založený. To ovšem není problém, vezmeme-li v potaz, že je zde v každém zvýrazněna především jeho hlavní hnací síla a i přes podobné rysy různých charakterů čtenář shledává každého jiným.

Na "Sestřenici Bětě", jsou dobře znatelné chyby, kterých se dopouštějí kladné charaktery. Například Hulot syn, v domnění, že se jedná o akt úcty, stále platí za otce další a další dluhy, jakoby neviděl, že takováto beztrestnost je jen ke škodě, neboť nevede ke vzniku potřeby změny u člověka bez svědomí. Na druhou stranu, můžeme vidět i oběti, které jsou dnes již vzácné. Kolik žen by dokázalo to, co nakonec dokázala hraběnka Steinbocková?

Bohužel, pro dnešního čtenáře je trochu náročné vžít se do ekonomiky tehdejší Francie. Osobně mám problém představit si, jak fungovaly všechny ty penze, důchody a výnosy. Zřejmě proto, že když uložíte peníze do banky dnes, výnos očekávat nelze. Také si těžko umím představit, že lze být milenkou několika mužů a takto je balamutit, jako tomu činí paní Marneffová. Přesto se mi zdá pravděpodobné, že takové sebestředné a zlomyslné ženy jsou. A bezpochyby jsou sestřenice Běty.