Francoa Francoa komentáře u knih

To vše a ještě nebe To vše a ještě nebe Rachel Field

Autorka určitě napsala více knih!Ale pravděpodobně u nás vyšly pouze dvě.

14.10.2012

Tajemství Arizonské divočiny Tajemství Arizonské divočiny Zane Grey

Román Tajemství Arizonské divočiny (The Rainbow Trail,1915) je volné pokračování nejúspěšnějšího románu u čtenářů a nejčastěji vydávaného románu Jezdci z purpurových stepí.Příběh Johna Shefforda,který se vydá do pustin Arizony a Útahu najít ztracenou dívku Fay Larkinovou.Nádherné přátelství indiána Nas Ta Begy z kmene Navajů s Sheffordem je mnohem působivější,skutečnější,opravdovější než přátelství Vinnetouia a Old Shatterhanda.Osudy Mormonských žen v tajných vesnicích.Jejich ponižování a pronásledování po zákazu mnohoženství,to vše tvoří rámec napínavého příběhu.A i proto byla kniha cenzurována a teprve v 21.století vyšla v USA v necenzurované podobě pod názvem The Desert Crucible.

14.10.2012

Věci, které muži dělají Věci, které muži dělají James Hadley Chase (p)

Další výborná oddychovka i když konec mohl autor více rozvinout,ale četlo se to fakt dobře.Dávám 99,9%.

10.10.2012 5 z 5

Sackettova země Sackettova země Louis L'Amour

Je zajímavé i když mám rád westerny,tak tahle kniha (neni western) se mi ze Sackettovek četla nejlíp.Četl jsem jí už 3krát a ještě Vzdálené modré hory 2krát.K ostatním jsem jsem ještě nedorazil a četl je pouze jednou.Velmi pěkný dobrodružný příběh, odehrávající se v 16.století o hledání nového domova.

05.10.2012 5 z 5

Obránce Osamělé hvězdy Obránce Osamělé hvězdy Zane Grey

Knihu Obránce "Osamělé Hvězdy" jsem poprvé četl až v 18 letech jako předposlední knihu Greye (poslední byla kniha Zlatá úroda) z těch,co zde vyšly před II.svět.válkou a těsně po válce.Dlouho jsem knihu sháněl,když se mi to podařilo,tak nakonec jsem jí měl zapůjčenou na pouhý jediný den.Po skončení ZVS se mi podařilo koupit vydání z roku 1928.V knize je zajímavá předmluva autora, která je věnovaná Texasským rangerům.Příběh začíná přímo skvostně : "Bylo to tedy v něm - ten zděděný bojovný pud,ta nezkrotná touha zabíjet.Byl poslední z Duaneů,onoho bojovného rodu texasského.Ale ani ...."Kniha je plná akce od začátku až do konce,tímhle se liší od ostatních Greyovek.Četl jsem jí potom několikrát a pokaždé mi zaujme a najdu tam něco nového ,co jsem předtím nepostřehl.Je to životní příběh psance a střelce Buckleye Duanea a i zromantizovaná historie života texasských rangerů a přesto výstižná.Určitě stojí za přečtení.

05.10.2012

Zákon v Texasu Zákon v Texasu Zane Grey

Knihu Zákon v Texasu jsem nečetl,ale viděl,jedná se o román Obránce "Osamělé Hvězdy".Je to nejakčnější příběh Zane Greye,který byl nejčastěji zfilmován.Velmi napínavé čtení.Je tam vše,co prožívá pronásledovaný člověk.Výborný!

03.10.2012

Doupě uchvatitelů Doupě uchvatitelů Zane Grey

Ke knize jsem se dostal mezi 12 - 13 roky v době,kdy můj otec chodil minimálně jednou měsíčně v neděli na burzu knih do kavárny U Nováků,vždy přinesl novou Greyovku (tenkrát Greyku),Wallacovku nebo Curwooda.Začátek knihy je výborný a Jim Wall je sympaťák.Obdivovali jsme s klukama z party věty :"Nesahejte po pistoli"zvolal Wall "Ten člověk se ještě nenarodil,který by mohl sedět u stolu a vytáhnout pistoli dřív než já".Často jsme jí používaly v různých variacích..Zase skvělé deskriptivní popisy krás Utahu,když banda Hanka Hayse cestuje z městečka Green Riveru na Hvězdný ranč angličana Herricka.Výborný systém koltu Jima Walla.Přestřelka v doupěti lupičů s bandou Heessemana a výborně skvěle popsaná příroda při cestě zpátky z doupěte.Byla to dlouho let oblíbená kniha.Co více si při čtení kovbojky přát..Zfilmováno v roce 1955 v hlavní roli George Montgomery .Western je barevný.Nedávno ho dávali v televizi na MGM pod názvem Hnízdo lupičů.Základní linie příběhu je poměrně zachovaná,konečná část knihy je zjednodušená.Docela dobrý western,stojí za podívanou.

01.10.2012

Dobrodružství v džungli Dobrodružství v džungli Zane Grey

Tenhle sešit jsem také nečetl,ale podle obrázku od Zd.Buriana se jedná o povídku Po neznámé řece džungle (Down an Unknown Jungle River) skutečné příběhy Zane Greye při sjíždění řeky Santa Rosa v Mexiku.Dobré čtení pro mládež.

01.10.2012

Dobrodružství Kena Warda Dobrodružství Kena Warda Zane Grey

Knihu jsem nečetl,ale příběhy ano,protože se jedná o předtím vydané knihy Prázdniny v pralese a Na lovu šelem(Lovci šelem).Jsou to vlastně první a druhý díl z trilogie o Kenu Wardovi.Inspirováno přímo zážitky autora a jeho mladšího bratra.Dobré počtení pro mládež.

25.09.2012

Vysočina divokých koní Vysočina divokých koní Zane Grey

Knihu Vysočina divokých koní jsem poprvé četll v 17 letech,potom ještě několikrát.Podle mého názoru patří mezi 40 nejkrásnějších příběhů Zane Greye s neobvyklým námětem s mnoha dějovými zvraty.Nenudil jsem se ani chvilku.Aspoň z toho,co je v češtině k dispozici v tomhle druhu literatury,jsem nic podobného nečetl.Tradičně skvělé popisy nádherné přírody Utahu jsou tak deskriptivní,že v čtenáři vzbuzují pocit,že je přímo tam.I pro tohle jsem si knihy Z.G. zamiloval.Lov divokých koní pomocí ostnatého drátu ,je tak děsivý,že i většina aktérů pochopí jeho zrůdnost.Už první dvě kapitoly knihy nám řeknou o skutečných indiánech víc než celá kniha některého autora.Zane Grey dokonale poznal indiány při svých cestách na Západ s Buffalo Jonesem,Sievert Nielsnem,Jim Owensem nebo s All Doylem.A konec knihy chycení divokého hřebce Pankviče je na několika stránkách také plný zvratů.Nevím,co více si při čtení dobrodružné knihy přát.Poznámka :kniha byla zfilmována třikrát,v roce 1925 v hl.r.Jack Holt a Billie Dove;v r.1933 Randolph Scott a Sally Blane a v r.1947 Tim Holt a Nan Leslie.

19.09.2012 5 z 5

Divý plamen Divý plamen Zane Grey

Divý plamen je dějově průměrný román Zane Greye,ale těch 60 stránek pronásledování divokého hřebce Divý plamen lovcem divokých koní Lin Slonym na koni Nagger je vzrušující kouzelné čtení ke kterému se často vracím a někdy to končí tak,že se začtu a knihu přelouskám celou.Lucy Bostilová je svéhlavá a svérázná dívčina milující jejich dostihové koně,kromě Krále pustiny.Je odvážná při věčném boji s Joelem Kříčem z vedlejší usedlosti.Jako vždy strhující konec,tentokrát při posledním závodě Divého plamene.Zfilmováno dvakrát:v roce 1922 (filmové ilustrace jsou ve vyd. z r.1928) a v r.1949 western je barevný.

14.09.2012

Sahir Sahir Zdeněk Vojtěch Peukert

Nevím kdo přikládal knihu Sahir vydání z roku 1936,ale to jak napsal o čem kniha je,se zásadně u detektivek nedělá,to snad ví každý rozumný člověk!!!Vkládal jsem vydání z roku 1947!!!

13.09.2012

Případ zděšené servírky Případ zděšené servírky Erle Stanley Gardner

Dobré oddychové počtení.Mně se od Gardnera čte všechno velmi dobře.Hlavně pasáže ze soudních síní čtu jedním dechem.Nikdy nezklame!

13.09.2012 4 z 5

Stráž na Psí skále Stráž na Psí skále Eduard Fiker

Pro mne je kniha nostalgická vzpomínka,je to snad první kovbojka,co jsem četl(asi v 9 letech).Četl jsem jí nesčíslněkrát,byl jsem Illy Parish a prožíval jsem jeho dobrodružství.Myslím,že Fiker měl také velký podíl na tom,že tenhle žánr je mým oblíbeným.

09.05.2012

Děvče z lesů Děvče z lesů Zane Grey

Příběh mladičké Molly Dunnové z rodiny nepříliš dobré pověsti z údolí řeky Cibuque a Jima Trafta synovce velkého rančera Jamese Trafta z Arizony.Jim Traft byl pověřen strýcem,aby vedl partu kovbojů při stavbě zadržovacího plotu z ostnatého drátu.Kovbojové nenávidí každý plot,natož plot s ostnatého drátu.Tím vznikají největší potíže Jima,nejen se svojí partou kovbojů,ale i s místními usedlíky.Molly je stejně životná a bojovná jako ostatní mužské postavy.U Greye ženské postavy nejsou jenom stafáž jako u většiny ostatních autorů westernů.Například Joan Randleová z Krále pustiny,Lucy Bostilová z Divého plamene,Sue Melberneová z Vysočiny divokých koní,Carley Burchová z Volání kaňonu,Martha Ann Dixonová z Wyomingu a Lucinda Huettová z Velkého stáda(abych jmenoval aspoň některé) jsou ženy silné a rovnocené s mužskými hrdiny.Proto Greye často čtou i ženy i když nemají velký zájem o westerny,nebo ten zájem dík jeho knihám nakonec získají.Slinger Dunn divoký bratr Molly v krutém zápase s Jimem Traftem ,je zajímavé nasazení kohouta(nepoužito v jiné knize).Kniha je vlastně o historickém okamžiku použití ostnatého drátu.Ostnatý drát změnil pastviny.Volné pokračování příběhu je kniha Děvče z Arizony. Poznámka:Kniha byla zfilmována v roce 1936 ve studiu Paramount v hl. r. Larry Buster Crabbe a Katherina DeMille.

08.04.2012

Monology Monology Milan Kundera

Ano,mám verše docela rád.Rodiče měli doma celou řadu Básnický almanachů z Odeonu,vše jsem zhltal.V pubertě,když jsem přečetl MONOLOGY ,jsem byl knížečkou uchvácen a pod jejím vlivem jsem začal také veršovat.Obzvlášť jsem měl rád Nedotýkej se mne,Bojím se tvé lásky,Ne ty nevíš,Proč si tak krásná,Kdybys tak raději mlčel a Jediná slina ve vlasech Venuše,které jsem znal nazpaměť a ještě teď po tolika letech si některé úryvky pamatuji.Knížečka veršů se ke mně dostala ve správném věku.I dnes si je občas přečtu , stále mi zaujmou a považuji je za velmi výstižné!

05.04.2012

Syn Kazanův Syn Kazanův James Oliver Curwood

Knihu Syn Kazanův jsem v dětství miloval stejně jako první díl Vlčák Kazan,možná snad ještě o něco víc.Hlavně tu část ,když Barí byl mládětem,jeho setkání s bobry a Umsikem a pod..Obě knihy jsem četl mnohokrát jako další oblíbené od Curwooda:Král šedých medvědů,Kočovníci severu,Muži statečných srdcí a Černý lovec.Zpříjemňovali mi celé dětství i později jsem je občas četl.

02.04.2012

Na pokraji civilisace Na pokraji civilisace Zane Grey

Třetí díl trilogie z Ohia Na pokraji civilizace jsem četl ve 14 jako druhou knihu z trilogie,první byla kniha Duch pohraničí a poslední, první díl Betty Zane.Je to moc pěkná indiánka,která se čte jedním dechem.Víceméně jsem všechno řekl při přidání knihy z roku 1937.

31.03.2012 5 z 5

Western Union Western Union Zane Grey

Román Navzdory dálkám vyšel již několikrát v moderním,vtipném překladu Jiřího Pobera a Slávky Poberové.Musím uznat,že překlad je lepší než ten původní z roku 1946.Román vyšel v jejich překladu poprvé jako Western Union v roce 1970 a potom již pod názvem Navzdory dálkám 1973,1991 a 2010.V roce 1994 vyšel původní překlad s názvem Western Union.Wayne Cameron zelenáč se spřátelí se třemi kovboji a nechají se najmout na stavbu telegrafu.Při stavbě prožijí mnohá dobrodružství a také dřinu.Přežijí požár prérie,splašené bizoní stádo,přepadení indiány i bandity a pod..Nádherná příroda jako u Greye vždy,prostě to,co nenajdete u žádného jiného autora westernů.A samozřejmě i ta láska se tam najde.A ještě jednu zajímavost,jelikož román vznikl,až po mozkové příhodě,kdy Grey ochrnul na polovinu těla,proto byl diktován sekretářkám a ne psán rukou jako ostatní romány.V ČT již dávaly 2× film Western Union podle Zane Greye, který má s příběhem Zane Greye společný pouze název a to,že se jedná o stavbu telegrafu a jméno jednoho z hlavních hrdinů Vance Schawa.Scenárista R.Carson si vymyslel příběh zcela nový a nedodržel ani trochu základní linii příběhu.I když se nechal inspirovat některými epizodami,které přepracoval podle svého,tak ,že tyto části vyznějí úplně jinak.Hlavní hrdina knihy Wayne Cameron greenhorn,a jeho pohled na Divoký západ je úplně setřen.Richard Blake ho nemohl nahradit.Grey nikdy takovým způsobem nezesměšňoval indiány(což se tvůrcům podařilo) a líčil je vždy pokud možno objektivně. Na film se dá dívat jedině tak,když si řekneme,že s Greyem má společné pouze to,že je film také western.Ego tvůrců se zde vyřádilo!

30.03.2012

Jezdci z Arizony Jezdci z Arizony Bob Hurikán (p)

Bohudík jeho rodokapsy většinou stále jsou lepší než mnohé westerny nejen amerických autorů,nebo i těch dnešních rodokapsů.Bylo znát,že se v žánru docela vyznal.

24.03.2012 4 z 5